Jump to content

TV-OUT Πρόβλημα


trelru
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα. Εχω 3 καρτες γραφικών και 1 laptop (G-force 2, G-force 5600, G-force 6600, και του laptop S3 graphics(κατι τετοιο))

Οταν τις συνδεω σε τηλεοραση, μονο η G-force 2 παιζει ενχρωμα ολες οι αλλες παιζουν ασπρομαυρα.

Το εχω δοκιμασει σε 3 τηλεορασεις και γινεται το ιδιο πραγμα.

Δεν φταινε τα καλωδια ουτε οι ρυθμισεις (NTSC, PAL, αναλυσεις κτλ.)

ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα φταιει το καλωδιο που εχεις.Δηλαδη οι καρτες γραφικων που παιζουν ασπρωμαυρα θα εχουν εξοδο για 7-πινο καλωδιο,η καρτα γραφικων που παιζει εγχρωμα θα εχει εξοδο για 4-πινο καλωδιο,και το καλωδιο σου θα ειναι 4-πινο(γι'αυτο και παιζει σωστα ;) ).Κοιταξε το και αν ειναι αυτο θες απλα αλλο ειναι καλωδιο(7-πινο).
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι... τα tv out δίνουν κανονικό τηλεοπτικό σήμα, ή η τηλεόραση πρέπει να έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές;

Τι εννοεις συγκεκριμενες προδιαγραφες?Το TV-out δινει στην τηλεοραση την εικονα που βλεπεις στο pc σου.Το μονο που πρεπει να εχει η τηλεοραση ειναι υποδοχη για scart.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα φταιει το καλωδιο που εχεις.Δηλαδη οι καρτες γραφικων που παιζουν ασπρωμαυρα θα εχουν εξοδο για 7-πινο καλωδιο,η καρτα γραφικων που παιζει εγχρωμα θα εχει εξοδο για 4-πινο καλωδιο,και το καλωδιο σου θα ειναι 4-πινο(γι'αυτο και παιζει σωστα ;) ).Κοιταξε το και αν ειναι αυτο θες απλα αλλο ειναι καλωδιο(7-πινο).

 

Ολες οι καρτες εχουν 4 pin αλλα μονο η μια παιζει εγχρωμα. Αυτο γινεται ειτε με το s-video(καλοδιο) ειτε με το απλο το κιτρινο.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κι εγώ κάτι μια και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα εδώ και αρκετό καιρό. Ενώ αρχικά η εικόνα στην τηλεόραση ήταν έγχρωμη, μετά από φορμάτ έγινε ασπρόμαυρη. Σημειωτέον ότι δεν άλλαξα καλώδιο, κάρτα γραφικών ή τηλεόραση.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα αλλά δεν ήταν πρόβλημα .απλα στις επιλογες της κάρτας έπρεπε να επιλέξω composite και pal.Στην επιλογή s-video μου τα έβγαζε b/w (GeForce 5600)
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Εγώ επιλέγω κλώνος(Tv) και στις επιλογές της δεύτερης οθόνης (τv) composite ,pal και όλα οκ
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

K egw se forito toshiba L10-193 (s-video) otan ton sindew me tileorasi ta deixnei aspromaura...kathe symvouli dekti.To kalwdio to agorasa apo to plaisio s-video->SCART.Euxaristw ek twn proterwn
ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ρε παιδιά εγώ που συνδέω το υπολογιστη με την τηλεοραση παιζει μεν εγχρωμα αλλά η ποιότητα ειναι χάλια..ουτε καν το κειμενο δεν φαινεται καλά!!τι φταίει??η τηλεοραση ειναι καινουργια sony wega(oxi plasma oyte tft,simbatiki) kai i karta grafikon moy einai nvidia gforce 4 mx420!
Link to comment
Share on other sites

Sxetika me ta mavroaspra to provlima einai to kalwdio. ta perisotera kalwdia scart -svideo pou agorazoume exoun diaforetikh antistixish sta pin.

 

Egw prosopika kanw mia patenta me ta pin sto scart kai ola einai mia xara. Tha vrw to sxediagrama kai tha to anevasw gia opoion thelei na dokimasei.

 

Edit: to vrika

 

http://img58.imageshack.us/img58/7037/save6pe.th.png

 

Oi arithmoi anaferontai sta pin tou scart, to panw dexia den antistixoi pouthena einai keno. kanonika afereite afto kai ola einai ok alla opios to dokimasei kalitera einai na elexei kai ta alla

 

Opoios to dokimasei einai me dikh tou efthinh mhn mou lete meta pws exete kapsei tv h kartes grafikon :!: :!: :!: :D :D

 

K

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το ιδιο προβλημα εχω.

Σε 3 καρτες γραφικων που το δοκιμαζω με το ιδιο καλωδιο μονο η μια παιζει εγχρωμα.

 

engineer ενημερωσε αν βρεις κατι

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίζετε την έξοδο TV-Out της κάρτας γραφικών σε πρότυπο PAL-B.

 

Το καλώδιο από την έξοδο TV-Out είναι είτε S-Video σε Scart είτε S-Video σε κίτρινο RCA.

 

Το πρώτο (S-Video σε Scart) συνήθως δουλεύει καλά μόνο εάν ο μετατροπέας είναι καλής ποιότητας.

 

Το δεύτερο (S-Video σε κίτρινο RCA) δουεύει πάντα. Απλά επειδή οι περισσότερες τηλεοράσεις έχουν μόνο είσοδο Scart, συνήθως πρέπει να υπάρχει και μετατροπέας RCA σε Scart, ο οποίος για να δουλέψει θα πρέπει και πάλι να είναι καλής ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Ειτε το βαζω απο s-video σε scart, ειτε απο s-video σε RCA και μετα σε scart, η ειτε απο RCA σε scart, ειναι το ιδιο, δεν αλλαζει τιποτα.

 

Δεν ισχει αυτο που λεει ο engineer?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα αλλά δεν ήταν πρόβλημα .απλα στις επιλογες της κάρτας έπρεπε να επιλέξω composite και pal.Στην επιλογή s-video μου τα έβγαζε b/w (GeForce 5600)

 

 

 

Swstos!!! Tsampa xtypiomoun tosous mines.... :O

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...