Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

δεν ειναι καλο αυτο το γραναζωμα? δεν νομιζω με αυτο να σπαει;)

 

Βλεπω την τριτη ταχυτητα σε πορεια να σπαει κ ναι ζοριζετε κ να μην τελικιαζει οσο μπορει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βλεπω την τριτη ταχυτητα σε πορεια να σπαει κ ναι ζοριζετε κ να μην τελικιαζει οσο μπορει

 

αν ειναι ετσι δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις κανενα αλλο γραναζι δηλαδη να βαλεις ενα 33αρι πισω αν και οσο κανεις πιο μακρυ το μηχανακι θα χανει σε δυναμη στις ανηφορες και στις εκκινησεις;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι προβληματισμενος....Βρηκαμε ενα σαραβαλιασμενο glx 50 cub (ερειπιο...) του οποιου ομως το μοτερ ειναι σε αριστη κατασταση! Θελει λοιπον ο φιλος μου να το παρουμε και να το βαλουμε στο δικο του που το εχει διαλυσει.Ρωταω λοιπον στο 50αρη μοτερ μπαινει μακρυα μπιελα (απο glx 90 ή astrea) για να δουλευει σε μεγαλες διαδρομες,ή θα βγαλει προβλήματα;
Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα ενα καλο ανοιγμα στο ιννοβα,4-5 λεπτα ΤΕΡΜΑ γκαζι χωρις να το αφησω εβγαζε 105-108χλμ και εβγαλε σχεδον στο τελος για λιγο 110χλμ(με αρκετο αερα). Καλα τοσο παει?:lol: εγω το ειχα για παραπανω........μηπως θελει τπτ γιατι το παπι εμεινε για χρονια σχεδον αδουλευτο και βαλβιδες ποτέ....
Link to comment
Share on other sites

εννοεις στη νιδια βαση να βαλει κα ιτα φλασακια ο μαστορας?δεν νομιζω να ειναι καλο γιατι θα φενονται ολα μαζι.......τα φλασακια τα θελω,δεν τα βγαζω

 

ναι να τρυπησει το κολοφαναρο και να βαλει τα φλασακια...αν εχει ορεξη θα σου το φτιαξει πενα.και θα φαινονται μονο τα λαμπακια εδω το εχουν κανει πολλα ατομα,το εκανε προσφατα κ ενας φιλος μ στο innova i κ δν φαινετε τπτ.μπορεις να παρεις κ εκεινα τα φλασακια τα μικρα που τα κολλασ οπου θεσ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι προβληματισμενος....Βρηκαμε ενα σαραβαλιασμενο glx 50 cub (ερειπιο...) του οποιου ομως το μοτερ ειναι σε αριστη κατασταση! Θελει λοιπον ο φιλος μου να το παρουμε και να το βαλουμε στο δικο του που το εχει διαλυσει.Ρωταω λοιπον στο 50αρη μοτερ μπαινει μακρυα μπιελα (απο glx 90 ή astrea) για να δουλευει σε μεγαλες διαδρομες,ή θα βγαλει προβλήματα;

 

εγω πιστευω θα βγαλει προβλημα καλυτερα βαλε αλλο στροφαλο για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο...

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω θα βγαλει προβλημα καλυτερα βαλε αλλο στροφαλο για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο...

 

σημερα εκανα ενα καλο ανοιγμα στο ιννοβα,4-5 λεπτα ΤΕΡΜΑ γκαζι χωρις να το αφησω εβγαζε 105-108χλμ και εβγαλε σχεδον στο τελος για λιγο 110χλμ(με αρκετο αερα). Καλα τοσο παει?:lol: εγω το ειχα για παραπανω........μηπως θελει τπτ γιατι το παπι εμεινε για χρονια σχεδον αδουλευτο και βαλβιδες ποτέ....

 

εχει πολλα km το μοτερ σου??

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω θα βγαλει προβλημα καλυτερα βαλε αλλο στροφαλο για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο...

 

Δηλαδη λεμε τωρα..."ΛΕΜΕ"...οτι στο 50αρακι το μοτερ αλλαζουμε μονο μπιελα (μια 90αρα π.χ) και κυλινδροπιστονα 52mm (astrea) με 97cm^3 διαδρομη (ενα τετοιο εχουμε...)...Στροφαλο δεν εχουμε μεγαλυτερο αφηνουμε τον ιδιο του 50αριου,θα ζοριζεται περισσοτερο με την μακρυτερη διαδρομη; και υπαρχει κινδυνος να τον κοψει;

Link to comment
Share on other sites

ε λιγα εχει και αν ειναι και μαμα δεν νομιζω να θελουν ρυθμισμα οι βαλβιδες:)

 

μαμα ειναι,δηλαδη ενοεις οτι θα ανοιξει κι αλλο το μοτερ?

 

edit: κατι αλλο,τον τελευταιο καιρο μου εχει κανει το εξης....εκει που ειμαι σταματημενος και δινω λιγο γκαζι με νεκρο πολλες φορες,σβηνει αποτομα κανοντας ενα μικρο τσαφ σσν να 'πεθανε'......

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη λεμε τωρα..."ΛΕΜΕ"...οτι στο 50αρακι το μοτερ αλλαζουμε μονο μπιελα (μια 90αρα π.χ) και κυλινδροπιστονα 52mm (astrea) με 97cm^3 διαδρομη (ενα τετοιο εχουμε...)...Στροφαλο δεν εχουμε μεγαλυτερο αφηνουμε τον ιδιο του 50αριου,θα ζοριζεται περισσοτερο με την μακρυτερη διαδρομη; και υπαρχει κινδυνος να τον κοψει;

 

οταν εχεις μικροτερο στροφαλο στροφαρει γρηγορα ζοριζεται με αποτελεσμα να βαραει μπιελα...τωρα εσενα το μοτερ λογικα πρεπει να εχει κανει αρκετα km οποτε ενας λογος ακομα να μην αντεξει...αν θες να το φτιαξεις αλλα να μην αλλαξεις στροφαλο μπορεις να το κανεις 47mm ,, 51mm(κοντο),, 52mm(κοντο)...51mm κοντο το ειχε ο ξαδερφος μου δοκιμασμενο αντεχει:D

innova2008 δεν νομιζω να ανοιξει αλλο...οταν του δινεις γκαζι ειναι ζεστο δηλαδη εχει δουλεψει ή ειναι κρυο αυτο που σου κανει ειναι μπουκωμα

Link to comment
Share on other sites

οταν εχεις μικροτερο στροφαλο στροφαρει γρηγορα ζοριζεται με αποτελεσμα να βαραει μπιελα...τωρα εσενα το μοτερ λογικα πρεπει να εχει κανει αρκετα km οποτε ενας λογος ακομα να μην αντεξει...αν θες να το φτιαξεις αλλα να μην αλλαξεις στροφαλο μπορεις να το κανεις 47mm ,, 51mm(κοντο),, 52mm(κοντο)...51mm κοντο το ειχε ο ξαδερφος μου δοκιμασμενο αντεχει:D

 

Κοντο ποσο; 49cm^3 διαδρομη στα 52mm; Βγαζουν τετοια πραγματα;

Link to comment
Share on other sites

Κοντο ποσο; 49cm^3 διαδρομη στα 52mm; Βγαζουν τετοια πραγματα;

 

οπως ειναι ο στροφαλος δεν αλλαζεις τιποτα και βαζεις ενα κυλινδρο κοντο δηλαδη για να καταλαβεις ειναι σαν να κανεις ρεκτιφιε στο στον κυλινδρο του 50αριου;)

Link to comment
Share on other sites

edit: κατι αλλο,τον τελευταιο καιρο μου εχει κανει το εξης....εκει που ειμαι σταματημενος και δινω λιγο γκαζι με νεκρο πολλες φορες,σβηνει αποτομα κανοντας ενα μικρο τσαφ σσν να 'πεθανε'......

 

Πεταει ακαυτες απ'το καρμπ...Λογικα υπερχειλιση παθαινει..Οταν ειναι κρυο...Εμενα με το 22αρι πανω το Keihin αμα το αφησω στο ρελαντι 3 λεπτα ,....τελος θα πηγαινει μπουκωμενο για 200m μεχρι να ξεμπουκωσει...

Link to comment
Share on other sites

οπως ειναι ο στροφαλος δεν αλλαζεις τιποτα και βαζεις ενα κυλινδρο κοντο δηλαδη για να καταλαβεις ειναι σαν να κανεις ρεκτιφιε στο στον κυλινδρο του 50αριου;)

 

:blink::blink::blink::shifty: χεχε...ευχαριστω για τη βοηθεια μεγαλε!;)

Link to comment
Share on other sites

την τελευταια φορα το εκανε σημερα,ηταν ζεστο,αλλα οχι πολυ....

 

ευχαριστω για την βοηθια μαγκες;)

Link to comment
Share on other sites

Πεταει ακαυτες απ'το καρμπ...Λογικα υπερχειλιση παθαινει..Οταν ειναι κρυο...Εμενα με το 22αρι πανω το Keihin αμα το αφησω στο ρελαντι 3 λεπτα ,....τελος θα πηγαινει μπουκωμενο για 200m μεχρι να ξεμπουκωσει...

 

οποτε δεν ειναι ρυθμισμενο καλα

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα να μου προτηνετε τη να κανω στο dv50 μου σε θεματα ομορφιας..

εχω 150ευρο. θα ηθελα να μου προτηνετε τη ακριβος να κανω. ειναι μανισια ολα ..

εκτος απο μοτερ ξερετε.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα να μου προτηνετε τη να κανω στο dv50 μου σε θεματα ομορφιας..

εχω 150ευρο. θα ηθελα να μου προτηνετε τη ακριβος να κανω. ειναι μανισια ολα ..

εκτος απο μοτερ ξερετε.

 

θες μικροπραγματακια για να βαλεις αρκετα ε??

Link to comment
Share on other sites

ναι εκτος πλαστικα γτ βρικα ασπρα με μπλε..

 

βαλε αλλη μανετα,, χειρολαβες,, σωληνακια υψηλης,, δισκοπλακα μεγαλη,, μασπιε εμπρος και πισω,, καλυμα σελας με σχεδιο,, βαλβιδες στα λαστιχα και ταπες στη θεση των καθρεφτων καλα ειναι γιατι εχω περασει τα 150€:lol:

Link to comment
Share on other sites

βαλε αλλη μανετα,, χειρολαβες,, σωληνακια υψηλης,, δισκοπλακα μεγαλη,, μασπιε εμπρος και πισω,, καλυμα σελας με σχεδιο,, βαλβιδες στα λαστιχα και ταπες στη θεση των καθρεφτων καλα ειναι γιατι εχω περασει τα 150€:lol:

 

1)ειναι 2 μανετες γτ φοραω racing. 2) χειρολαβες εχω κατι πολυ οραιες.

3) τα σωληνακια υψηλης τι κανουν και τι το οραιο εχουν??

4)εχω μεγαλη δισκοπλακα μπρος. 5)εχω σελα απο dinamik και μπενει κανονικα με σχεδειο αραχνεις. βαλβηδες εχω πιστονι.. και οσο για της ταπες ,το τιμονι το εχω σκελετο.και πλαστικα βρεικα ασπρα -μπλε

 

και θα ηθελα να μου προτηνετε κατι στα 150ευρο για να γινει πολυ ομορφο. θα κανω και ποληεστερα.. τι αλλα να βαλω??

Link to comment
Share on other sites

1)ειναι 2 μανετες γτ φοραω racing. 2) χειρολαβες εχω κατι πολυ οραιες.

3) τα σωληνακια υψηλης τι κανουν και τι το οραιο εχουν??

4)εχω μεγαλη δισκοπλακα μπρος. 5)εχω σελα απο dinamik και μπενει κανονικα με σχεδειο αραχνεις. βαλβηδες εχω πιστονι.. και οσο για της ταπες ,το τιμονι το εχω σκελετο.και πλαστικα βρεικα ασπρα -μπλε

 

και θα ηθελα να μου προτηνετε κατι στα 150ευρο για να γινει πολυ ομορφο. θα κανω και ποληεστερα.. τι αλλα να βαλω??

 

φτιάξε τον **** με πολυεστέρα όπως κάνουν στα z

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με μακριτερο ψαλιδι σηκονετε σουζα το chaly;;;;;;;:confused:

 

 

 

Eκει στην Κυπρο μονο chally θα εχει ε?

1)ειναι 2 μανετες γτ φοραω racing. 2) χειρολαβες εχω κατι πολυ οραιες.

3) τα σωληνακια υψηλης τι κανουν και τι το οραιο εχουν??

4)εχω μεγαλη δισκοπλακα μπρος. 5)εχω σελα απο dinamik και μπενει κανονικα με σχεδειο αραχνεις. βαλβηδες εχω πιστονι.. και οσο για της ταπες ,το τιμονι το εχω σκελετο.και πλαστικα βρεικα ασπρα -μπλε

 

και θα ηθελα να μου προτηνετε κατι στα 150ευρο για να γινει πολυ ομορφο. θα κανω και ποληεστερα.. τι αλλα να βαλω??

 

Με τα σωλινακια υψηλης βελτιωνεται το φρεναρισμα.Προσφερουν ομως και σε ομορφια γιατι ειναι πιο ομορφο απο τα μαμα σωλινακια:O

 

Ε κανε πολυεστερα και μερικα νικελ,οπως στα καπακια του μοτερ:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...