Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

Παιδια εχω προβλημα με το glx..Το πηρα σημερα και στη διαδρομη μου εκανε διακοπες,κυριως με την τεταρτη,επισης κατι γινεται και ενω μετα τα 60 ανοιγει κανονικα στο ακυρο μου κανει κρατηματα προς τα πισω σαν να παταω φρενο και δεν ανοιγει αλλο (η εξατμιση κανει περιεργο θορυβο).Επισης το λαμπακι της νεκρας αναβε συνεχεια,το οποιο ομως φτιαχτηκε επειδη τελικα ηταν μονο το καλωδιακι διπλα στο μικρο γραναζι που ειχε κοπει..Λοιπον,το καρμπυρατερ δε φταιει,μπουζι αλλαξαμε παλι τα ιδια οποτε μου λεει οτι παμε να δουμε αν εχουν προβλημα ηλεκτρονικη,πηνια κλπ.Εσεις εχετε καμια ιδεα τι παιζει; :cry:

 

Και εγω ρευματα λεω...αλλα καλο ειναι να το πας σε εναν μηχανικο να σου πει ακριβως τι εχει...

Τελικα ARIS_C50 δεν μου απαντησες σε αυτο που σε ρωτησα...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγω ρευματα λεω...αλλα καλο ειναι να το πας σε εναν μηχανικο να σου πει ακριβως τι εχει...

 

Μου ειπε οτι τα ρευματα στα super cub ειναι ελλατωματικα δηλαδη ενω τα 90αρια εχουν 5v τα s.cub εχουν 6v κατι τετοια αλλα δε καταλαβα...τεσπα εκεινοι ξερουν καλυτερα απο μενα,ελεγε μπορει να ειναι πηνια και να παμε για πλακετα(??) η αληθεια ειναι οτι εκεινη τι στιγμη που μου τα ελλεγε δε καταλαβαινα τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε οτι τα ρευματα στα super cub ειναι ελλατωματικα δηλαδη ενω τα 90αρια εχουν 5v τα s.cub εχουν 6v κατι τετοια αλλα δε καταλαβα...τεσπα εκεινοι ξερουν καλυτερα απο μενα,ελεγε μπορει να ειναι πηνια και να παμε για πλακετα(??) η αληθεια ειναι οτι εκεινη τι στιγμη που μου τα ελλεγε δε καταλαβαινα τιποτα..

 

το ρευμα ειναι 10000% γιατι το εχω παθει κ εγω(εμενα ομως ειχε προβλημα η ηλεκτρονικη κ εχανε δεν δουλευε σωστα εκανε διακοπεσ κλπ...)πλακετα????για τα κουνουπια??????:lol:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ρευματα λεω...αλλα καλο ειναι να το πας σε εναν μηχανικο να σου πει ακριβως τι εχει...

Τελικα ARIS_C50 δεν μου απαντησες σε αυτο που σε ρωτησα...

 

Αν θυμάμαι καλά με ρώτησες για το τι φοράει το μοτέρ μου και για τελικές..... Είχα απαντησει αλλα το post μου διαγραφθικε. Λοιπόν το μοτέρ είναι στα 53mm, κεφάλι CDI με τα σχετικά φτιαξίματα, άγριο εκκεντροφόρο και ο στρόφαλος είναι 90aris με 24ari Mikuni carb με ζιγκλέρ 150 ...... Από τελικές γύρο στα 110-120 δεν είμαι σίγουρος... πάντως η δευτερα σπάει στα 85-90 (μετρημένο με ένα scooter και το μοτέρ μου είναι τριάρι) αυτά :) Μήπως μπορείς να μου προτείνεις ποιον πολλαπλασιαστη να βάλω στο παπί? Takegawa, Kitaco η από NSR250?

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά με ρώτησες για το τι φοράει το μοτέρ μου και για τελικές..... Είχα απαντησει αλλα το post μου διαγραφθικε. Λοιπόν το μοτέρ είναι στα 53mm, κεφάλι CDI με τα σχετικά φτιαξίματα, άγριο εκκεντροφόρο και ο στρόφαλος είναι 90aris με 24ari Mikuni carb με ζιγκλέρ 150 ...... Από τελικές γύρο στα 110-120 δεν είμαι σίγουρος... πάντως η δευτερα σπάει στα 85-90 (μετρημένο με ένα scooter και το μοτέρ μου είναι τριάρι) αυτά :) Μήπως μπορείς να μου προτείνεις ποιον πολλαπλασιαστη να βάλω στο παπί? Takegawa, Kitaco η από NSR250?

 

να σου προτινω εγω?και τα 3 ειναι πειρασμος...αν διαθετης money βαλε τακε αν ετσι κ ετσι βαλε kitaco :wacko:

Link to comment
Share on other sites

να σου προτινω εγω?και τα 3 ειναι πειρασμος...αν διαθετης money βαλε τακε αν ετσι κ ετσι βαλε kitaco :wacko:

 

δεν με νοιάζουν τα λεφτά σε αυτήν την περίπτωση..... απλά θέλω να ξέρω πιο θα μου δόση πιο πολύ στα χιλιοστά μου.... και τελοσπάντων ποιος είναι πιο καλός...... :)

Link to comment
Share on other sites

δεν με νοιάζουν τα λεφτά σε αυτήν την περίπτωση..... απλά θέλω να ξέρω πιο θα μου δόση πιο πολύ στα χιλιοστά μου.... και τελοσπάντων ποιος είναι πιο καλός...... :)

 

νομιζω πως ο takekawas ειναι ο πιο καλος....τωρα για του nsr δεν ξερω αλλα καλυτερα τακε να εισαι κ σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

παιδια την γραβατα που βαζουν στα glx απο astrea που μπορω να την βρω?επισης για να βαλω μεγαλο δισκο μπροστα τι χρειαζεται?
Link to comment
Share on other sites

παιδια την γραβατα που βαζουν στα glx απο astrea που μπορω να την βρω?επισης για να βαλω μεγαλο δισκο μπροστα τι χρειαζεται?

 

Τι εννοείς γραβάτα??

Για να βάλεις μεγαλύτερο δίσκο πρέπει να βάλεις αποστάτες

Link to comment
Share on other sites

γεια σας...

εχω ενα μηχανακι 50αρι scooter honda x8r-s(μαμα)

και θελω να το βελτιώσω... πειτε μου τι να βαλω πανω και ποσω θα μου παει...

 

help

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά με ρώτησες για το τι φοράει το μοτέρ μου και για τελικές..... Είχα απαντησει αλλα το post μου διαγραφθικε. Λοιπόν το μοτέρ είναι στα 53mm, κεφάλι CDI με τα σχετικά φτιαξίματα, άγριο εκκεντροφόρο και ο στρόφαλος είναι 90aris με 24ari Mikuni carb με ζιγκλέρ 150 ...... Από τελικές γύρο στα 110-120 δεν είμαι σίγουρος... πάντως η δευτερα σπάει στα 85-90 (μετρημένο με ένα scooter και το μοτέρ μου είναι τριάρι) αυτά :) Μήπως μπορείς να μου προτείνεις ποιον πολλαπλασιαστη να βάλω στο παπί? Takegawa, Kitaco η από NSR250?

 

Βασικα δεν σου μπερδευει με το 150αρι ζιγκλερ?ειναι πολυ μεγαλο...οταν ξεκινας απο σταση οταν κρατας περιπου στο μισο το γκαζι και πας να ξεκινησεις δεν σου μπερδευει τρελα?...ο take και ο kitaco ειναι σχεδον τα ιδια.δεν εχουν διαφορες αλλα ο .nsr(γνησιο και ο ιμιτασιον) ειναι παρα πολυ δηνατος...αλλα αν καποια στιγμη σου σπασει το πιστονι απο τον nsr τοτε θα ψαχνεσαι...εγω παντως θα εβαζα τον kitaco...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς γραβάτα??

Για να βάλεις μεγαλύτερο δίσκο πρέπει να βάλεις αποστάτες

 

εννοω αυτο το πλαστικο που βαζουν στο σκελετο του glx

Link to comment
Share on other sites

http://www.freeimagehosting.net/uploads/250fe9b280.jpg

ποσο κοστιζει να βαλω το πλαστικο που δειχνει το βελος?να βαλω ολο το συστημα μπροστα με δισκο μεγαλο και πισο με δισκο μικρο?Τα ανταλλακτικα αυτα ειναι δυσευρετα?

Link to comment
Share on other sites

http://www.freeimagehosting.net/uploads/250fe9b280.jpg

ποσο κοστιζει να βαλω το πλαστικο που δειχνει το βελος?να βαλω ολο το συστημα μπροστα με δισκο μεγαλο και πισο με δισκο μικρο?Τα ανταλλακτικα αυτα ειναι δυσευρετα?

 

το πλαστικο που δειχνει το βελος πιο ειναι?δεν το ειδα:ninja:

μπροστα θα αλλαξεις το πιρουνι κ θα βαλεις απο supra(honda)που εχει κ δισκοφρενο(ολο το συστημα δλδ...κ την ζαντα)πισω θεσ ψαλιδι αλλο(υπαρχει για πολλα μηχανακια κιτ με δισκοφρενο)το κιτ αυτο εχει το την ζαντα για το δισκοφρενο,το ψαλιδι κ την δισκοπλακα....καπου εχω δει οτι το κιτ πισω κανει 300

το πιρουνι 8α κανει 50-60(ισως κ παραπανω)το δισκοφρενο που θεσ να ειναι μεγαλο(εξαρταται τη δισκοπλακα θα βαλεις,υπαρχει κ με 50 ευρω...μεγαλη)αν εννοεις το φτερο μπροστα ειναι απο astrea 15-20 ευρω κανει αν εννοεις την γραβατα το ιδιο 10-15 το πολυ 20(δεν νομιζω)

δεν ειναι δυσευρετα αρκει να πασ σε κανονικο μαγαζι(κ οχι σε μαγαζι που πουλαει μονο κινεζικα μηχανακια)

Link to comment
Share on other sites

http://www.freeimagehosting.net/uploads/250fe9b280.jpg

ποσο κοστιζει να βαλω το πλαστικο που δειχνει το βελος?να βαλω ολο το συστημα μπροστα με δισκο μεγαλο και πισο με δισκο μικρο?Τα ανταλλακτικα αυτα ειναι δυσευρετα?

 

Κανει γυρο στα 10-20 ευρο ιμιτασιον νομιζω..δεν θυμαμαι...παντως μην βαλεις μπροστα δισκοφρενο γιατι δεν θα κληδωνει το τιμονι...καλητερα βαλε μπροστα πιρουνι απο glx με κοντρα...θα εχεις πολυ καλα φρενα...και θα κληδωνει το τιμονι...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Paidia makria apo ta Z gt einai ta pio xalia mixanakia p exw dei ena filaraki m mitilinio ekane souza kai to timoni stirizotan apo mia vida kai dn oute kala frena kai simera ka8ete se karotsaki alla ayta pa8aineis me Z 500

 

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish». Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Paidia makria apo ta Z gt einai ta pio xalia mixanakia p exw dei ena filaraki m mitilinio ekane souza kai to timoni stirizotan apo mia vida kai dn oute kala frena kai simera ka8ete se karotsaki alla ayta pa8aineis me Z 500

 

ti Z?παπι το γνωστο Ζ?το 125 το 2Τ τησ yamaha?500cc?

Link to comment
Share on other sites

Κανει γυρο στα 10-20 ευρο ιμιτασιον νομιζω..δεν θυμαμαι...παντως μην βαλεις μπροστα δισκοφρενο γιατι δεν θα κληδωνει το τιμονι...καλητερα βαλε μπροστα πιρουνι απο glx με κοντρα...θα εχεις πολυ καλα φρενα...και θα κληδωνει το τιμονι...

 

δεν υπαρχει τροπος να βαλεις δισκο και να κλειδωνει?δηλαδη συνολικα με ενα βαψιμο μαυρο μεταλικο ολα ποσο περιπου θα κοστισει?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας...

εχω ενα μηχανακι 50αρι scooter honda x8r-s(μαμα)

και θελω να το βελτιώσω... πειτε μου τι να βαλω πανω και ποσω θα μου παει...

 

help

 

φιλε γραψε οτι θελεις στο θεμα με τα σκουτερακια;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζει ν παρω chally ton σκελετο και να βαλω μοτερ 140??

 

φιλε πρεπει να ξερεις οτι ο σκελετος των chally ειναι οπως των fx και των z δηλαδη κοβονται ευκολα....

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν θα κλειδωνει το τιμονι?

 

Γιατι εχει διαφορετικο συστημα απο τα glx και c50

 

δεν υπαρχει τροπος να βαλεις δισκο και να κλειδωνει?δηλαδη συνολικα με ενα βαψιμο μαυρο μεταλικο ολα ποσο περιπου θα κοστισει?

 

Δεν υπαρχει τροπος να βαλεις δισκοφρενο χωρις πατεντα...καλητερα βρες μπροστινο απο glx ιαπωνιας με κοντρα μπροστα..θα εχεις ταμπουρο αλλα και φρενο πολυ καλητερο απο αυτο που εχεις..

το βαψιμο ξεκιναει απο 200-500 ευρο αναλογα το φανοποιο και τα χρωματα....

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν σου μπερδευει με το 150αρι ζιγκλερ?ειναι πολυ μεγαλο...οταν ξεκινας απο σταση οταν κρατας περιπου στο μισο το γκαζι και πας να ξεκινησεις δεν σου μπερδευει τρελα?...ο take και ο kitaco ειναι σχεδον τα ιδια.δεν εχουν διαφορες αλλα ο .nsr(γνησιο και ο ιμιτασιον) ειναι παρα πολυ δηνατος...αλλα αν καποια στιγμη σου σπασει το πιστονι απο τον nsr τοτε θα ψαχνεσαι...εγω παντως θα εβαζα τον kitaco...

 

Καθόλου μπερδέματα σε όλο το φάσμα τον στροφών. Δουλεύει πένα. Όσο για τον NSR... ένας φίλος μου έχει τέτοιο πολλαπλασιαστή και λέω να τον βάλω πάνω... θα δω διαφορα και αν ναι σε τι? A και αυτός που λες με το πιστόνι :wacko: λες να το χαλάσει από το πολύ ρεύμα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...