Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

ena help plx

 

apo oti xerw einai duo montela

 

Dy50Rs me ena duskofreno

kai to

Dy50R me duo bros pisw

 

poia alli einai i diaforatous?

 

episis me poso EuRO vazis kai pisw diskofreno?

 

εσυ εχεις το dy50rs???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

oxi enas filoc pou paragile Dy50r tou ferane Dy50Rs kai 8eli na ma8i diafores an einai na min to pari.

My Bike:Daytona Dy50Rs

Dream Bike1:KTM 250 EXC

Dream Bike2:Modenas Dynamic 125

Dream Bike3:Suzuki Fx 125

Dream Bike5:Kawasaki Z750

Link to comment
Share on other sites

ο ακυριακοπουλος γρφει ακυρα πραγματα για την daytona ή ιδεα μου ειναι??? γιατι λεει οτι αυξανει την ιπποδυναμη εως 2hp.....:blink:

Οταν εχεις πανω απο 57 εχεις δυο αλογα....

Ειχα και την εβγαλα.Αλλη επιλογη εχουμε;

 

ναι protech κανει λιγο παραπανω θορυβο απο την motosport αλλα κανει και δουλεια...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρόσφατα ακούω απ'το παπί έναν θόρυβο...είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ακούγεται απ'την κεφαλή ή τον κύλινδρο..ο θόρυβος ακούγεται ξεκάθαρα όταν είμαι σταματημένος στο ρελαντί..ακούγεται λες και χαρχαλάει-τρίβεται-γρατζουνιέται κάτι,μερικά παιδιά μου είπαν ότι θέλω καινούργια γραναζοκάδενα μάλλον...υπάρχει περίπτωση να είναι πιστόνι; τί λέτε;
Link to comment
Share on other sites

παιδια μου ειπαν οτι μου χτυπαει το δαχτυλιδι στην καμπανα?στην καμπανα η στα φυγοκεντρικα ειναι? honda astrea ειναι το μοτερ.ειναι ευκολο να αλλαχτει? το μπουζονι του λαδιου ποιο ειναι οπως κοιταω την κεφαλη και σε ποια μπουζονια πρεπει να μπουνε οδηγοι?ολα αυτα ενω εχω βγαλει την κεφαλη και την εχω μπροστα μου
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρόσφατα ακούω απ'το παπί έναν θόρυβο...είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ακούγεται απ'την κεφαλή ή τον κύλινδρο..ο θόρυβος ακούγεται ξεκάθαρα όταν είμαι σταματημένος στο ρελαντί..ακούγεται λες και χαρχαλάει-τρίβεται-γρατζουνιέται κάτι,μερικά παιδιά μου είπαν ότι θέλω καινούργια γραναζοκάδενα μάλλον...υπάρχει περίπτωση να είναι πιστόνι; τί λέτε;
Bγαλε το καπακι στο πλαϊ της κεφαλης και φενεται η καδενα.Κοιτα αν ειναι χαλαρη.
Link to comment
Share on other sites

Bγαλε το καπακι στο πλαϊ της κεφαλης και φενεται η καδενα.Κοιτα αν ειναι χαλαρη.

 

 

μπα προσπάθησα..δεν ανοίγει για κανένα λόγο.τεσπα αν είναι όντως η αλυσίδα παίζει να μου κάνει ζημιά αυτός ο θόρυβος;

Link to comment
Share on other sites

http://img135.imageshack.us/img135/4310/dsc00402cm6.th.jpg

 

πως λεγεται αυτο το κοκκκινο που κραταει το καρτερ και ειναι βιδωμενο στο τραπεζι?

 

megeni legete file m...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αλλαξα λαδια και μπουζι.Το παλιο μπουζι ηταν καταμαυρο και με πολλυ καπνα επανω.

Τι συμενει αυτο;

Πλουσιο μειγμα;

Και αν ειναι πλουσιο αν ξεβιδωσω την βιδα του αερα μειωνεται;

Link to comment
Share on other sites

παιδια μου ειπαν οτι μου χτυπαει το δαχτυλιδι στην καμπανα?στην καμπανα η στα φυγοκεντρικα ειναι? honda astrea ειναι το μοτερ.ειναι ευκολο να αλλαχτει? το μπουζονι του λαδιου ποιο ειναι οπως κοιταω την κεφαλη και σε ποια μπουζονια πρεπει να μπουνε οδηγοι?ολα αυτα ενω εχω βγαλει την κεφαλη και την εχω μπροστα μου
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά πήγα το μηχανάκι στο μάστορα να μου σφίξει την καδένα μιας και έλεγα ότι σ'αυτό οφειλόταν ο θόρυβος..να πως έγινε..Αράζω το μηχανάκι μέσα έρχεται ο μάστορης και μου λέει η καδένα είναι ξερή και τα γραναζοκάδενα φαγωμένα (δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι η αλυσίδα είχε ξεραθεί).τέσπα μου βάζει σπρέι αλυσίδας και μου την σφίγγει και μου λέει ότι πρεπει να αλλάξω γρναζοκάδενα σύντομα...Φεύγω απ'το μαγαζί αλλά ο θόρυβος ακόμα εκεί,και σκέφτομαι εγώ...αφού είμαι σταματημένος πώς μπορεί ο θόρυβος να οφείλεται στην καδένα αφού δεν κουνιέται; ο θόρυβος δεν είναι συνεχής αλλά έρχεται και φεύγει σε διάφορες στιιγμές....τί παίζει να είναι ρε παιδιά;το πιστόνι καινούργιο είναι, κύλινδρος ελατήρια καινούργια, εκκεντροφόρος καινούργιος...το μηχανάκι καλά στρωμένο.. τί χάνω εδώ και δεν το καταλαβαίνω;το πιστόνι να βρίσκει στα τοιχώματα;
Link to comment
Share on other sites

ti diadromi exei o strofalos sou giati an einai 54 briski i mpiela pano ston piro tis antlias tou ladioy

 

μπα οχι 53mm ειναι το παπι δλδ 50 νομίζω ότι πρέπει να είναι ο στρόφαλος...100cc (97cm3 γράφει πάνω ο κύλινδρος 90αρι μαμα μοτερ).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά πήγα το μηχανάκι στο μάστορα να μου σφίξει την καδένα μιας και έλεγα ότι σ'αυτό οφειλόταν ο θόρυβος..να πως έγινε..Αράζω το μηχανάκι μέσα έρχεται ο μάστορης και μου λέει η καδένα είναι ξερή και τα γραναζοκάδενα φαγωμένα (δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι η αλυσίδα είχε ξεραθεί).τέσπα μου βάζει σπρέι αλυσίδας και μου την σφίγγει και μου λέει ότι πρεπει να αλλάξω γρναζοκάδενα σύντομα...Φεύγω απ'το μαγαζί αλλά ο θόρυβος ακόμα εκεί,και σκέφτομαι εγώ...αφού είμαι σταματημένος πώς μπορεί ο θόρυβος να οφείλεται στην καδένα αφού δεν κουνιέται; ο θόρυβος δεν είναι συνεχής αλλά έρχεται και φεύγει σε διάφορες στιιγμές....τί παίζει να είναι ρε παιδιά;το πιστόνι καινούργιο είναι, κύλινδρος ελατήρια καινούργια, εκκεντροφόρος καινούργιος...το μηχανάκι καλά στρωμένο.. τί χάνω εδώ και δεν το καταλαβαίνω;το πιστόνι να βρίσκει στα τοιχώματα;

Μαλλον σου λαδωσε την αλυσιδα ε;

Αλλο πραμα η καδενα φιλε μου ειναι που περνει κινηση απο τον στροφαλο και γυριζει τον εκκεντροφορο.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον σου λαδωσε την αλυσιδα ε;

Αλλο πραμα η καδενα φιλε μου ειναι που περνει κινηση απο τον στροφαλο και γυριζει τον εκκεντροφορο.

 

λες το μικρό αλυσιδάκι που φαίνεται άμα βγάλω τον κύλινδρο και φαίνεται να περισεύει απ'το μοτερ;αυτό πάλι τι μπορεί να έχει;

Link to comment
Share on other sites

Ξεχυλωνει και αυτο οπως η αλυσιδα (ειδικα αν εχεις σκληρα ελατηρια βαλβιδων) η χαλαει ο τεντοτηρας του.Απο κατω στο καρτερ απο την μερια του βολαν εχει μια ταπα που συγκρατει το ελατηριο του τεντωτηρα.Ανοιξε την να δεις σε τι κατασταση ειναι το ελατηριο.
Link to comment
Share on other sites

Ξεχυλωνει και αυτο οπως η αλυσιδα (ειδικα αν εχεις σκληρα ελατηρια βαλβιδων) η χαλαει ο τεντοτηρας του.Απο κατω στο καρτερ απο την μερια του βολαν εχει μια ταπα που συγκρατει το ελατηριο του τεντωτηρα.Ανοιξε την να δεις σε τι κατασταση ειναι το ελατηριο.

 

νομιζω ότι κάτι τέτιο παίζει...θα δω και θα σου πω..αυτο μπορεί να μου κάνει ζημιά(κύλινδρο πιστόνια κλπ) ή απλα είναι θόρυβος;

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μην το ζοριζεις και να ευχεσε να μην χρειαζεται αλλαγη ο τεντωτηρας γιατι πρεπει να λυθει το μοτερ.
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μην το ζοριζεις και να ευχεσε να μην χρειαζεται αλλαγη ο τεντωτηρας γιατι πρεπει να λυθει το μοτερ.

 

ωχχ.....καλά έπρεπε να είχα ρωτήσει νωρίτερα δηλαδή:blink:....τί ζημιές μπορεί να έχω πάθει απ'αυτό;

Link to comment
Share on other sites

ωχχ.....καλά έπρεπε να είχα ρωτήσει νωρίτερα δηλαδή:blink:....τί ζημιές μπορεί να έχω πάθει απ'αυτό;

 

Φιλε αυτον τον θορυβο που κανει τον κανει και σταματημενο??Πολυ περιεργο.....Αν οχι,πιστευω οτι το λογικοτερο ειναι να μην ειναι αρκετα τεντωμενο

το αλυσιδακη της καδενας και αυτο οφειλεται στον τεντωτηρα.Ο τεντοτηρας ειναι πανω στον κυλινδρο και οπως λεει και το ονομα ειναι για να τεντωνει το αλυσιδακι.Πες του μαστορα να σου βγαλει τον τεντοτηρα απο τον κυλιδρο και να τον τον τεντωσει{δεν θυμαμαι ακριβως τι πρεπει να κανει}.Αμα δεν ειναι καλος ο τεντωτηρας κανει οντως ενα περιεργο θορυβο.Αυτααααααα:O

 

Τι μπορει να παθει???Να ξεριθμιστουν οι βαλβιδες και να θες ολικο rebuild δηλαδη κυλινδρο-πιστονι κτλ......

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αυτον τον θορυβο που κανει τον κανει και σταματημενο??Πολυ περιεργο.....Αν οχι,πιστευω οτι το λογικοτερο ειναι να μην ειναι αρκετα τεντωμενο

το αλυσιδακη της καδενας και αυτο οφειλεται στον τεντωτηρα.Ο τεντοτηρας ειναι πανω στον κυλινδρο και οπως λεει και το ονομα ειναι για να τεντωνει το αλυσιδακι.Πες του μαστορα να σου βγαλει τον τεντοτηρα απο τον κυλιδρο και να τον τον τεντωσει{δεν θυμαμαι ακριβως τι πρεπει να κανει}.Αμα δεν ειναι καλος ο τεντωτηρας κανει οντως ενα περιεργο θορυβο.Αυτααααααα:O

 

Τι μπορει να παθει???Να ξεριθμιστουν οι βαλβιδες και να θες ολικο rebuild δηλαδη κυλινδρο-πιστονι κτλ......

 

 

Λοιπον το παπί δε το κυκλοφορώ και περιμένω το Σάββατο να δω τί παίζει με το καδενάκι και να του αλλάξω καρμπ και εκκεντροφόρο..το πιστόνι το βλέπω σε καλή κατάσταση και ο κύλινδρος δε βλέπω να έχει φθορές..Να σε ρωτήσω αν ξέρεις..όταν το παπί είναι κρύο μου πάει πολυ καλά αλλά μόλις μου ζεσταθεί έχω την εντύπωση ότι χάνει συμπίεση και ανεβάζει γρήγορα στροφές σε μικρές ταχύτητες.τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αυτον τον θορυβο που κανει τον κανει και σταματημενο??Πολυ περιεργο.....Αν οχι,πιστευω οτι το λογικοτερο ειναι να μην ειναι αρκετα τεντωμενο

το αλυσιδακη της καδενας και αυτο οφειλεται στον τεντωτηρα.Ο τεντοτηρας ειναι πανω στον κυλινδρο και οπως λεει και το ονομα ειναι για να τεντωνει το αλυσιδακι.Πες του μαστορα να σου βγαλει τον τεντοτηρα απο τον κυλιδρο και να τον τον τεντωσει{δεν θυμαμαι ακριβως τι πρεπει να κανει}.Αμα δεν ειναι καλος ο τεντωτηρας κανει οντως ενα περιεργο θορυβο.Αυτααααααα:O

 

Τι μπορει να παθει???Να ξεριθμιστουν οι βαλβιδες και να θες ολικο rebuild δηλαδη κυλινδρο-πιστονι κτλ......

Φιλε μου δεν ειναι αυτος που λες ο τεντοτηρας.

http://i225.photobucket.com/albums/dd220/Magic1979/1-9.png

 

Εσυ προφανως εννοεις το εξαρτημα "11" ενω ο τεντοτηρας ειναι το στρογγυλο δεξια.

Στη φωτο (ειναι απο c50) φενεται και το ελατηριο (εξαρτημα "4") που αναφερω πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά έχω μια απορία..εκτός απ'το ότι η ροπή μετριέται σε Nm και η επιτάχυνση σε m/s2 τί ρόλο παίζει η καθεμιά στο παπί;έχω ακούσει ότι καλός εκκεντροφόρος για ροπή ειναι ο fuego, αξίζει;αν ναι ξέρεται αν μπαίνει σε 90άρι μοτερ(53mm);αν θέλω γερά ανοίγματα θέλω μικρό στάδιο και για τελικές μεγάλο;
Link to comment
Share on other sites

Oσο πιο "αγριος" ειναι ο εκκεντροφορος τοσο πιο ψηλα θα σου δινει την δυναμη.Απο εκει και περα για να υποστηριξεις εναν πολλυ αγριο εκκεντροφορο θες και παραπανω κυβικα.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ειναι αυτος που λες ο τεντοτηρας.

 

 

Εσυ προφανως εννοεις το εξαρτημα "11" ενω ο τεντοτηρας ειναι το στρογγυλο δεξια.

Στη φωτο (ειναι απο c50) φενεται και το ελατηριο (εξαρτημα "4") που αναφερω πιο πανω.

 

φιλε μου μήπως εχεις manual απο c50 ή glx?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...