Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

παιδια κατι ασχετο. ξερετε που μπορω να αγοραζω πιστολι βαφης και κομπρεσερ αερα? γτ θελουμε να βαπσουμε 3 μηχανακια και αν αγωρασοθμε τα χροματα τηα βγει πιο φτινα

 

ξερετε κανενα τετιο μαγαζει στην θεσσαλονικη??

 

ξερεις να βαφεις γιατι για να βγει καλο το αποτελεσμα δεν πετας μονο την μπογια πανω στο παπι με το πιστολι θελει προεγρασια στα πλαστικα ,, σκελετο κλπ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τριψιμο-ασταρωμα-βαψημο-βερνικωμα.Τα ξερετε ολα αυτα???Ασε που μεσα στο χρωμα πρεπει να μπει και σκληρυντης σε καποιο ποσοστο.Καλυτερα να τα βαψετε με σπρει.Ασε που θελει και κομπρεσερ οπου τα κινεζικα κανουν 150€

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα Τα aasa που παραγοντε και τι λενε απο αποδοση και αντοχη ειναι καλα;;;; και εκκεντοφορο ποιος ειναι καλος στα 53μμ μετα τον takegawa se astrea κεφαλη τερμα ανοιγμενη;;;;;:O

 

Κανενας:(;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

My bikepics member

http://www.bikepics.com/members/akis236/

Tα παντα για τα scooter

http://greekscooters.50.forumer.com

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λεμε να παραγγειλουμε με ενα φιλο τον lifan 125 να τον βαλουμε πανω στο daytona αλλα εχω ακουσει οτι βγαζει πολλα προβληματα...Ξερει κανεις τι παθενει περιπου μετα απο αρκετα χμ;
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα Τα aasa που παραγοντε και τι λενε απο αποδοση και αντοχη ειναι καλα;;;; και εκκεντοφορο ποιος ειναι καλος στα 53μμ μετα τον takegawa se astrea κεφαλη τερμα ανοιγμενη;;;;;:O

 

 

 

Εγω ειχα ρωτησει μια φορα και μου ειχαν πει οτι τα κυλινδροπιστονα κανουν 75€ καπου εκει και ειναι απο την taiwan,και μου ειπαν υπαρχουν και με 90€ που φτιαχνονται στην Ιαπωνια και ειναι πολυ ανωτερη ποιοτητα.

 

Σιγα μην παρω taiwan για 20€ διαφορα:ρ

 

Ε απο αντοχη οσοι εχουν βαλει δεν εχουν παραπανω,δεν εχω ακουσει αρνητικα σχολια.

 

Μετα απο τον takegawa γνωμη μου ειναι να παρεις τον μαμισιο και να το κανεις reprofile,δηλαδη τον πας σε ειδικα μηχανουργεια{ΠΡΟΣΟΧΗ,δεν το κανουν ολοι σωστα,για αυτο καλυτερα να πας σε καποιον γνωστο,πχ μπουπη}.

 

Και μπορεις να τον κανεις πιο αγριο{αν και στα 53mm οι 260 μοιρες του R20 ειναι πολλες και η takegawa τον προτεινει για 125CC και πανω}και εχει την ποιοτητα Ιαπωνιας αφου θα ειναι honda.

 

Αν δεν θες να μπλεξεις με ολα αυτα βαλε fuego f200 ειναι σχεδον ιδιος με τον takegawa αλλα κατωτερης ποιοτητας αλλα κανει γυρω στο 60αρη

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λεμε να παραγγειλουμε με ενα φιλο τον lifan 125 να τον βαλουμε πανω στο daytona αλλα εχω ακουσει οτι βγαζει πολλα προβληματα...Ξερει κανεις τι παθενει περιπου μετα απο αρκετα χμ;

 

Καλύτερα βάλε το 110 για να μπορείς να το φτιάξεις κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λεμε να παραγγειλουμε με ενα φιλο τον lifan 125 να τον βαλουμε πανω στο daytona αλλα εχω ακουσει οτι βγαζει πολλα προβληματα...Ξερει κανεις τι παθενει περιπου μετα απο αρκετα χμ;

 

εγω το ειχα το 125....ειχα προβλημα με το δυναμο και την μιζα,και φυσικα το πατιναρισμα........επισης δν μπορουσα να το φτιαξω οποτε οπως ειπε κ ο φιλος πιο πανω παρε το 110 που μπορεις να το φτιαξεις κιολασ

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εδώ Σάμο βλέπω παρα πολλούς να φοράνε αυτήν εδώ την ηλεκτρονική daytona http://www.akyriakopoulos.gr/shop/product_info.php?cPath=22_40&products_id=74&osCsid=d6d09feedc3e49d7e3de31f2db6ecf0a ..... είναι πιο καλή από την Takegawa http://www.akyriakopoulos.gr/shop/product_info.php?cPath=22_40&products_id=204&osCsid=d6d09feedc3e49d7e3de31f2db6ecf0a ??? Λέτε να βγάλω την Takegawa και να βάλω μια τέτοια Daytona??
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εδώ Σάμο βλέπω παρα πολλούς να φοράνε αυτήν εδώ την ηλεκτρονική daytona http://www.akyriakopoulos.gr/shop/product_info.php?cPath=22_40&products_id=74&osCsid=d6d09feedc3e49d7e3de31f2db6ecf0a ..... είναι πιο καλή από την Takegawa http://www.akyriakopoulos.gr/shop/product_info.php?cPath=22_40&products_id=204&osCsid=d6d09feedc3e49d7e3de31f2db6ecf0a ??? Λέτε να βγάλω την Takegawa και να βάλω μια τέτοια Daytona??

 

φιλε και εδω το ιδιο εχω ακουσει οτι ειναι καλυτερη η daytona;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λεμε να παραγγειλουμε με ενα φιλο τον lifan 125 να τον βαλουμε πανω στο daytona αλλα εχω ακουσει οτι βγαζει πολλα προβληματα...Ξερει κανεις τι παθενει περιπου μετα απο αρκετα χμ;

 

στροφαλο μετα τα 3000κμ... 8ελει και δυσκους στα 1000κμ και τσιμουχες στο γραναζι μπροστα!

My Bike:Daytona Dy50Rs

Dream Bike1:KTM 250 EXC

Dream Bike2:Modenas Dynamic 125

Dream Bike3:Suzuki Fx 125

Dream Bike5:Kawasaki Z750

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εδώ Σάμο βλέπω παρα πολλούς να φοράνε αυτήν εδώ την ηλεκτρονική daytona http://www.akyriakopoulos.gr/shop/product_info.php?cPath=22_40&products_id=74&osCsid=d6d09feedc3e49d7e3de31f2db6ecf0a ..... είναι πιο καλή από την Takegawa http://www.akyriakopoulos.gr/shop/product_info.php?cPath=22_40&products_id=204&osCsid=d6d09feedc3e49d7e3de31f2db6ecf0a ??? Λέτε να βγάλω την Takegawa και να βάλω μια τέτοια Daytona??

 

φιλε η daytona ειναι μουφα. οι ποιο πολλοι τη βαζουν επειδη εχει τα διακοπτακια για τις σκαλες για να κανουν μαγκια. η takegawa ειναι πολυ καλυτερη. εγω την ειχα στο μπομπο και πετουσε. ουτε κοφτη ουτε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κανενας:(;;

Τα AaSa πραγματα φιλε μου παραγονται εδω στην Ελλαδα και απο θεμα αντοχης ειναι καλα.Τωρα σε θεμα αντοχης στροφαλων και μπιελων μπορω να σου πω οτι ειναι καλα αλλα σε θεμα κυλινδρων και πιστονιων αν και ειναι φτηνα ειναι μια καλη αρχη αρχη για το μηχανακι σου!Και εγω πανω στο δικο μου φοραω πιστονι AaSa και εχω μεινει ευχαριστημενος!

Link to comment
Share on other sites

φιλε η daytona ειναι μουφα. οι ποιο πολλοι τη βαζουν επειδη εχει τα διακοπτακια για τις σκαλες για να κανουν μαγκια. η takegawa ειναι πολυ καλυτερη. εγω την ειχα στο μπομπο και πετουσε. ουτε κοφτη ουτε τιποτα.

Μπορω να πω επισης οτι η Takegawa ειναι σκαλες ανωτερη στο θεμα δυναμης για εχει δωσει στο μηχανακι μου αρκετο νευρο και κοφτα σε παρα πολυ μεγαλες στροφες εναω την Daytona θα την βαλεις για μαγκια αν και εχω ακουσει αρκετα καλα πραγματακια για αυτη!

Link to comment
Share on other sites

φιλε η daytona ειναι μουφα. οι ποιο πολλοι τη βαζουν επειδη εχει τα διακοπτακια για τις σκαλες για να κανουν μαγκια. η takegawa ειναι πολυ καλυτερη. εγω την ειχα στο μπομπο και πετουσε. ουτε κοφτη ουτε τιποτα.

 

Δηλαδη η takegawa αφαιρει τελειως τους κοφτες???Ποσο στροφερνει εσενα ο μπομπος σου???

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα ρωτησει μια φορα και μου ειχαν πει οτι τα κυλινδροπιστονα κανουν 75€ καπου εκει και ειναι απο την taiwan,και μου ειπαν υπαρχουν και με 90€ που φτιαχνονται στην Ιαπωνια και ειναι πολυ ανωτερη ποιοτητα.

 

Σιγα μην παρω taiwan για 20€ διαφορα:ρ

 

Ε απο αντοχη οσοι εχουν βαλει δεν εχουν παραπανω,δεν εχω ακουσει αρνητικα σχολια.

 

Μετα απο τον takegawa γνωμη μου ειναι να παρεις τον μαμισιο και να το κανεις reprofile,δηλαδη τον πας σε ειδικα μηχανουργεια{ΠΡΟΣΟΧΗ,δεν το κανουν ολοι σωστα,για αυτο καλυτερα να πας σε καποιον γνωστο,πχ μπουπη}.

 

Και μπορεις να τον κανεις πιο αγριο{αν και στα 53mm οι 260 μοιρες του R20 ειναι πολλες και η takegawa τον προτεινει για 125CC και πανω}και εχει την ποιοτητα Ιαπωνιας αφου θα ειναι honda.

 

Αν δεν θες να μπλεξεις με ολα αυτα βαλε fuego f200 ειναι σχεδον ιδιος με τον takegawa αλλα κατωτερης ποιοτητας αλλα κανει γυρω στο 60αρη

Mαλλον θα κανω reprofil ακουγετε πιο αξιοπιστο:D

 

Τα AaSa πραγματα φιλε μου παραγονται εδω στην Ελλαδα και απο θεμα αντοχης ειναι καλα.Τωρα σε θεμα αντοχης στροφαλων και μπιελων μπορω να σου πω οτι ειναι καλα αλλα σε θεμα κυλινδρων και πιστονιων αν και ειναι φτηνα ειναι μια καλη αρχη αρχη για το μηχανακι σου!Και εγω πανω στο δικο μου φοραω πιστονι AaSa και εχω μεινει ευχαριστημενος!

Τα αασα υπαρχουν μονο στην ελλαδα η μπορω να τα βρω και εδω στην κυπρο;;;;:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]

My bikepics member

http://www.bikepics.com/members/akis236/

Tα παντα για τα scooter

http://greekscooters.50.forumer.com

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον θα κανω reprofil ακουγετε πιο αξιοπιστο:D

 

E ψαξτο πρωτα ομως το θεμα,αυτη ειναι η δικη μου αποψη,εσυ μπορεις να εχεις αλλη.Αλλα γενικα πιστευω συμφερει.Reprofile κανουν στα αυτοκινητα περισσοτερο στα αυτοκινητα,οπου ο ενας εκκεντροφορος aftermarket κανει 600€ και με 100€ εχεις και καλυτερο αποτελεσμα,τι θα διαλεξεις???Αλλα αμα παρεις aftermarket κρατας και το μαμισιο που σε περιπρωση που θες να ξαναβαλεις τον μαμισιο πανω τον εχεις,και μπορεις να πουλησεις το aftermarket.

Η επιλογη δικη σου,διαλεξε και παρε.Αλλα να ξερεις αμα φτιαχνεις 53mm μοτερ παρε καλυτερα aftermarket γιατι θα σου βγει πιο φθηνα.Reprofile κατα την γνωμη μου ειναι αμα δεν σε καλυπτουν του εμποριου πχ ο μεγαλυτερος εκκεντροφορος που μπορεις να βαλεις ειναι ο takegawa με 260 μοιρες.Αμα φτιαξεις κανα αγωνιστικο μοτερ 59mm με 1000+€ φτιαξιμο,δεν θα σε καλυπτει ο r20{γνωμη μου} με 260 μοιρες βυθισμα και ισως χρειαστε να φτιαξεις με 280-290.Εκει θες reprofile.

Ελπιζω να σε καλυψα,οτι αλλη απορια εχεις γραψε την.

Τα αασα υπαρχουν μονο στην ελλαδα η μπορω να τα βρω και εδω στην κυπρο;;;;:confused:

 

Ε ψαξε,λογικα θα υπαρχουν μαγαζια στην Κυπρο.Στην Κυπρο πιστευω θα φερνουν πιο πολλα aftermarket μιας και ειναι κοντα στην Ιαπωνια{με τα αυτοκινητα παντως ειναι πολυ μπροστα skyline-supra-350z υπαρχουν απειρα}Ψαξε λιγο,το θεμα ειναι να μπεις στο <κυκλωμα>των παποβιων,να κανεις παρεα με αλλο πορωμενα ατομα να φτιαχνεται μηχανακια μαζι και να ξερουν και τι παιζει με μαγαζια και τιμες στην Κυπρο.Μιας και δεν εισαι καιρο εκει:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να πω επισης οτι η Takegawa ειναι σκαλες ανωτερη στο θεμα δυναμης για εχει δωσει στο μηχανακι μου αρκετο νευρο και κοφτα σε παρα πολυ μεγαλες στροφες εναω την Daytona θα την βαλεις για μαγκια αν και εχω ακουσει αρκετα καλα πραγματακια για αυτη!

 

ναι ρε συ. οπως ειπα και πριν την βαζουν για μαγκια επειδη εχει τα διακοπτακια και κατι εγινε επειδη πεζουν με τις σκαλες και τα λοιπα. η takegawa ειναι με αυτο ματο μηχανισμο και αλλαζει σκαλες αυτοματα αναλογα με τις στροφες. ετσι δεν εχεις και προβλημα με μπουκόματα.

Link to comment
Share on other sites

ρε gays τι υγρα φρενων μου προτεινετε για το fx ? ποια ειναι καλα ? τα eko που πουλανε στα βενζιναδικα τι λενε ?
Link to comment
Share on other sites

ρε gays τι υγρα φρενων μου προτεινετε για το fx ? ποια ειναι καλα ? τα eko που πουλανε στα βενζιναδικα τι λενε ?

 

oχι και gays οχι και gays....ολα ιδια ειναι...απο την στιγμη που ειναι DOT4....οποια και να βαλεισ την ιδια δουλεια θα κανουν

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους στην παρεα και καλως ηρθα! :p

 

Λοιπον παιδες εχω ενα προβληματακι με το glx......Το ειχε παρει αρχικα ο πατερας μου και μ το εδωσε αργοτερα μολις εγινα 16.Λοιπον το παπι ειναι τυπου super cub (βαθυ μπλε χρωμα) σαν το 50αρι το glx.Λοιπον οταν το πηραμε το παπι φορουσε καρμπ 18αρι keihin,κεφαλη astrea γνησια, και μανισιο κυλινδροπιστονο 50mm (97 διαδρομη)..Το μοτερ μας το πουλησαν 90αρι,(αν και δε πηγαινε ακριβως για 90αρι) αλλα λεω οτι το μοτερ τουλαχιστον ειναι 90αρι μαμα επειδη εχει μακρυα μπιελα glx90..λογικα και τα υπολοιπα ανταλ 90αριου θα ειναι...

 

Τωρα στο παπι εχω βαλει 22αρι keihin,εκκε 4ο σταδιο,κεφαλη την ιδια,κυλινδροπιστονο shark στα 52mm,μοτερ το ιδιο...

 

Το προβλημα:...Το παπι παει καλα αυτη τη στιγμη μπορω να πω απο μπαμ και επιταχυνση..Το μονο μ προβλημα ειναι η τελικη..(14-36 φοραει).....Η 3η σπαει στα 75-80 μετα μολις καρφωσω τεταρτη πιανει στο ισιωμα 85-90(ΟΧΙ ΣΠΑΣΜΕΝΑ! αλλα οσο και να ανοιξω παλι 85-90 θα γραφει) στην κατηφορα (ελαφρη κλιση) πιανει και 100...Με αλλα λογια δεν βγαζει ολη τη δυναμη ψηλα..Τί παιζει να φταιει;Μου ειχαν πει οτι μπορει να πατινιαρει αλλα δεν τελικα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους στην παρεα και καλως ηρθα! :p

 

Λοιπον παιδες εχω ενα προβληματακι με το glx......Το ειχε παρει αρχικα ο πατερας μου και μ το εδωσε αργοτερα μολις εγινα 16.Λοιπον το παπι ειναι τυπου super cub (βαθυ μπλε χρωμα) σαν το 50αρι το glx.Λοιπον οταν το πηραμε το παπι φορουσε καρμπ 18αρι keihin,κεφαλη astrea γνησια, και μανισιο κυλινδροπιστονο 50mm (97 διαδρομη)..Το μοτερ μας το πουλησαν 90αρι,(αν και δε πηγαινε ακριβως για 90αρι) αλλα λεω οτι το μοτερ τουλαχιστον ειναι 90αρι μαμα επειδη εχει μακρυα μπιελα glx90..λογικα και τα υπολοιπα ανταλ 90αριου θα ειναι...

 

Τωρα στο παπι εχω βαλει 22αρι keihin,εκκε 4ο σταδιο,κεφαλη την ιδια,κυλινδροπιστονο shark στα 52mm,μοτερ το ιδιο...

 

Το προβλημα:...Το παπι παει καλα αυτη τη στιγμη μπορω να πω απο μπαμ και επιταχυνση..Το μονο μ προβλημα ειναι η τελικη..(14-36 φοραει).....Η 3η σπαει στα 75-80 μετα μολις καρφωσω τεταρτη πιανει στο ισιωμα 85-90(ΟΧΙ ΣΠΑΣΜΕΝΑ! αλλα οσο και να ανοιξω παλι 85-90 θα γραφει) στην κατηφορα (ελαφρη κλιση) πιανει και 100...Με αλλα λογια δεν βγαζει ολη τη δυναμη ψηλα..Τί παιζει να φταιει;Μου ειχαν πει οτι μπορει να πατινιαρει αλλα δεν τελικα...

 

τι καμπανα φορας?? τι εξατμιση?? το καρμπ ειναι καλα ρυθμισμενο??

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ. οπως ειπα και πριν την βαζουν για μαγκια επειδη εχει τα διακοπτακια και κατι εγινε επειδη πεζουν με τις σκαλες και τα λοιπα. η takegawa ειναι με αυτο ματο μηχανισμο και αλλαζει σκαλες αυτοματα αναλογα με τις στροφες. ετσι δεν εχεις και προβλημα με μπουκόματα.

 

πω πω αυτά είναι! Και εγώ ο βλάκας σκεφτόμουν να βγάλω την Takegawa και βάλω Daytona! Ευχαριστώ πολύ :P

Link to comment
Share on other sites

τι καμπανα φορας?? τι εξατμιση?? το καρμπ ειναι καλα ρυθμισμενο??

 

Καμπανα δε ξερω,90αρα λογικα.Το καρμπ πρεπει να ειναι οκ γτ ουτε μπερδευει ουτε μπουκωνει και ανοιγει ομαλα,εξατ sebring

Link to comment
Share on other sites

Καμπανα δε ξερω,90αρα λογικα.Το καρμπ πρεπει να ειναι οκ γτ ουτε μπερδευει ουτε μπουκωνει και ανοιγει ομαλα,εξατ sebring

 

ε τοτε οκ...για την τελικη που ειπες μηπως πρεπει να βαλεις αλλο γραναζωμα?? συμπιεση εχει το μηχανακι?? και κατι ακομα εγω στην θεση σου θα εβαζα 24αρι καρμπ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...