Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως με κάποιον τρόπο (απότομη αυξομείωση τάσης για παράδειγμα) κάηκε;

Μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις τι ακριβώς χρειάζεται στην περίπτωση που τους το πας για να μην τρέχεις δυο φορές για χαρτούρα. Λογικά θα χρειάζονται μόνο τον φορτιστή αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

 

Πάντως, στην περίπτωση που δε βγάλεις άκρη με τη Rainbow (ναι, ναι υπάρχει και αυτή η περίπτωση :p) πουλάνε φορτιστές και στο εμπόριο. Απλά είναι λίγο τσουχτερές οι τιμές τους ανάλογα και με το ποιο MacBook έχεις.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έβγαλα το φορτιστή του MacBook από μια πρίζα και τον έβαλα σε μία άλλη και δεν ξαναδούλεψε, τη αλλάζω πρίζες τη αλλάζω συνδετικά πρίζας τίποτα.

 

Και τελείωσε και η μπαταρία τώρα. :(

 

Έχει κανείς καμία ιδέα ? έχει συμβεί σε κανένα άλλο ? ούτε 6 μήνες δεν το έχω ρε γ****το.

 

Να το πάω κατά rainbow και πού ? και τη άλλο πρέπει να τους πάω ξέρει κανεις ?

 

Απευθύνσου και με τα δύο (macbook και φορτιστή) και την απόδειξη αγοράς είτε στη Rainbow είτε στη Document. http://images.apple.com/gr/support/contact/GR.pdf Όπως σου λέει όμως ο desert καλύτερα απόφυγε τη Rainbow. Eπίσης να ξέρεις ότι η Document ως κατάστημα (εκτός από κέντρο service) έχει και νέους ετοιμοπαράδοτους φορτιστές αλλά επειδή είναι ακριβοί καλύτερα να απαιτήσεις το όποιο πρόβλημα να καλυφθεί από την εγγύηση.

 

Επίσης υπάρχει και η systemgraph στη Μεσογείων η οποία όμως (παρά το ότι έχει πιστοποιημένους τεχνικούς) δεν είναι ακόμα επίσημο κέντρο service της Apple οπότε θα σου έλεγα να την αποφύγεις. Έχει όμως και αυτή ετοιμοπαράδοτους φορτιστές.

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη! η symantec βρηκε νεο ιο που μολυνει τους macintosh! επρεπε να πουλησουν μιας που τωρα αρχιζουν ολοι και αγοραζουν mac.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη! η symantec βρηκε νεο ιο που μολυνει τους macintosh! επρεπε να πουλησουν μιας που τωρα αρχιζουν ολοι και αγοραζουν mac.

Υπάρχουν antivirus εδώ και πολύ καιρό αλλά δεν τα χρησιμοποιεί κανένας. Αν θες κατέβασε το clamav που είναι δωρεάν.:)

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

καλήμερα και καλή εβδομάδα.

 

Ποιο πρόγραμμα κάνει σωστά τη δουλειά του (Free) για να μετατρέπει avi σε DVD (με υπότιτλους) ? Στα "παραθυρα" υπαρχει το ConvertXtoDvd.

 

Επισης προγραμα για να αντιγραφουμε DVD σε DVD το Roxio?

Link to comment
Share on other sites

Και για να λυθεί η "παρεξήγηση" με τους ιούς στο mac:

Για να τρέξει ο ιός πρέπει να δώσεις admin password για να εγκατασταθεί το πρόγραμμα, δηλαδή να τον εγκαταστήσεις μόνος σου. Καμία σχέση με αυτόματη εκτέλεση όπως συμβαίνει στα windows.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους :p

 

ούτε στα vista/7 υπάρχει αυτόματη εκτέλεση αν έχετε το uac on.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα και καλή εβδομάδα.

 

Ποιο πρόγραμμα κάνει σωστά τη δουλειά του (Free) για να μετατρέπει avi σε DVD (με υπότιτλους) ? Στα "παραθυρα" υπαρχει το ConvertXtoDvd.

 

Επισης προγραμα για να αντιγραφουμε DVD σε DVD το Roxio?

 

κανενας ρε παιδια δεν γραφει avi 2 DVD και κανεις δεν αντιγραφει DVD's? :X:X

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά σχεδόν ποτέ δεν γράφω avi (ή ο,τιδήποτε άλλο) σε DVD διότι προτιμώ να συνδέω τον υπολογιστή στην τηλεόραση και να το βλέπω απ'ευθείας.

Όσες φορές έχει χρειαστεί να το κάνω, το έχω κάνει με το toast.

 

DVD μπορείς να αντιγράψεις και με το toast αλλά και με το Disk Utility. Αν βέβαια είναι ταινία πρέπει να κάνεις κάτι άλλο πριν :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά σχεδόν ποτέ δεν γράφω avi (ή ο,τιδήποτε άλλο) σε DVD διότι προτιμώ να συνδέω τον υπολογιστή στην τηλεόραση και να το βλέπω απ'ευθείας.

Όσες φορές έχει χρειαστεί να το κάνω, το έχω κάνει με το toast.

 

DVD μπορείς να αντιγράψεις και με το toast αλλά και με το Disk Utility. Αν βέβαια είναι ταινία πρέπει να κάνεις κάτι άλλο πριν :)

 

Συμφωνω, αλλα πχ θελεις να γραψεις μια ταινια σε καποιον που ΔΕΝ εχει laptop/TV και με την τεχνολογια δεν τα παει και το τοσο καλα, μπορεις με το toast να γραψεις dvd με subtitles απο ενα avi+srt ?

Για να κανω "το κατι αλλο" εαν ειναι ταινια το DVD ...με ποιο προγραμα το κανω?:X

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Συμφωνω, αλλα πχ θελεις να γραψεις μια ταινια σε καποιον που ΔΕΝ εχει laptop/TV και με την τεχνολογια δεν τα παει και το τοσο καλα, μπορεις με το toast να γραψεις dvd με subtitles απο ενα avi+srt ?

Για να κανω "το κατι αλλο" εαν ειναι ταινια το DVD ...με ποιο προγραμα το κανω?:X

Για dvd με subtitles από avi+srt διαλέγεις ffmpegx.

Για το "κάτι άλλο" Mac The Ripper από μένα :) Aλλά βρες την έκδοση 3.0 γιατί η επίσημη παίζει μόνο σε Rosetta...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω, αλλα πχ θελεις να γραψεις μια ταινια σε καποιον που ΔΕΝ εχει laptop/TV και με την τεχνολογια δεν τα παει και το τοσο καλα, μπορεις με το toast να γραψεις dvd με subtitles απο ενα avi+srt ?

Για να κανω "το κατι αλλο" εαν ειναι ταινια το DVD ...με ποιο προγραμα το κανω?:X

Μπορείς με το toast να γράψεις ένα avi+srt σε dvd αρκεί οι υπότιτλοι να είναι στον ίδιο φάκελο με την ταινία και με το ίδιο όνομα και να έχεις εγκατεστημένο στο mac το perian.Απλά πράγματα.
Link to comment
Share on other sites

Για dvd με subtitles από avi+srt διαλέγεις ffmpegx.

Για το "κάτι άλλο" Mac The Ripper από μένα :) Aλλά βρες την έκδοση 3.0 γιατί η επίσημη παίζει μόνο σε Rosetta...

 

Το δοκιμασα το ffmpegx. Ολα καλα και ολα ωραια. Εφτιαξα στο σκληρο Video_TS, αλλα μετα δεν μπορουσα με τιποτα να το γραψω σε DVD. Το toast δεν μου περνουσε και αποφασισα να κανω αυτο που λεει ο gkok και επαιξε πολυ ομορφα!:D

 

Βρηκα και τον Mac the ripper v3 και θα το ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ συντομα!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, μια ερωτηση, αν και μαλλον λιγο χαζη...:O

Οταν παω με τον σαφαρι σε sites, για παραδειγμα εδω στο φορουμ και διαβαζω τα τελευταια posts ο "κοκκινος φακελος" γινεται "μπλε", που σημαινει οτι το εχω διαβασει...οταν κλεινω το σαφαρι και ξαναμπαινω μου τα εχει παλι με κοκκινο (οπως πριν τα διαβασω) χωρις να εχει γινει καποιο νεο post...πως διορθωνεται αυτο και αν ναι πως??στα preferences εχω Accept cookies/from sites I visit...η μηπως δεν παιζει αυτο ρολο??

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Το δοκιμασα το ffmpegx. Ολα καλα και ολα ωραια. Εφτιαξα στο σκληρο Video_TS, αλλα μετα δεν μπορουσα με τιποτα να το γραψω σε DVD. Το toast δεν μου περνουσε και αποφασισα να κανω αυτο που λεει ο gkok και επαιξε πολυ ομορφα!:D

Για να είμαι ειλικρινής, η λύση Perian-Toast για μένα ποτέ δεν δούλεψε σωστά με την έννοια ότι το encoding και στα δύο mac που έχω παίρνει πολύ περισσότερο χρόνο συγκριτικά με τη λύση που πρότεινα :( Και εννοείται πως πολύ θα ήθελα να έχω ένα πρόγραμμα, αντί για δύο για μία δουλειά, αλλά δεν με θέλει μάλλον!

Αντίθετα το ffmpegx μου δουλεύει μια χαρά!

Τι πρόβλημα αντιμετώπισες ακριβώς; Μόλις τελειώσει το encoding, πας στο Toast στο Video tab, διαλέγεις την επιλογή VIDEO_TS Folders πετάς μέσα το φάκελο, το καις και τέλος! :)

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής, η λύση Perian-Toast για μένα ποτέ δεν δούλεψε σωστά με την έννοια ότι το encoding και στα δύο mac που έχω παίρνει πολύ περισσότερο χρόνο συγκριτικά με τη λύση που πρότεινα :( Και εννοείται πως πολύ θα ήθελα να έχω ένα πρόγραμμα, αντί για δύο για μία δουλειά, αλλά δεν με θέλει μάλλον!

Αντίθετα το ffmpegx μου δουλεύει μια χαρά!

Τι πρόβλημα αντιμετώπισες ακριβώς; Μόλις τελειώσει το encoding, πας στο Toast στο Video tab, διαλέγεις την επιλογή VIDEO_TS Folders πετάς μέσα το φάκελο, το καις και τέλος! :)

 

κι ομως το Toast κατευθειαν (avi + srt) επαιξε πολυ ομορφα και γρηγορα!

Στο ffmpegx οταν επελεγα το φακελο μου VIDEO_TS και τον εσερνα μεσα στο toast μου ελεγε οτι δεν μπορει να το κανει λογο (θυμαμαι ακριβως - κατι για protected αρχεια και decrypt)...:(

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, μια ερωτηση, αν και μαλλον λιγο χαζη...:O

Οταν παω με τον σαφαρι σε sites, για παραδειγμα εδω στο φορουμ και διαβαζω τα τελευταια posts ο "κοκκινος φακελος" γινεται "μπλε", που σημαινει οτι το εχω διαβασει...οταν κλεινω το σαφαρι και ξαναμπαινω μου τα εχει παλι με κοκκινο (οπως πριν τα διαβασω) χωρις να εχει γινει καποιο νεο post...πως διορθωνεται αυτο και αν ναι πως??στα preferences εχω Accept cookies/from sites I visit...η μηπως δεν παιζει αυτο ρολο??

 

παιδες θα μου απαντησει κανεις??thanks..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα Δευτέρα πρωί στην Rainbow (Ηλιά Ηλιού ) για το λόγο ότι ήταν ποιο κοντά στη δουλειά μου αλλά και επειδή είχα αγοράσει από αυτούς το Mac (από το Πλαίσιο τον πήρα αλλά το Πλαίσιο αγοράζει από αυτούς).

 

Είχα μαζί μου την απόδειξη αγοράς (δεν χρειάζονταν) και τον υπολογιστή.

 

Πήραν και τον υπολογιστή και τον φορτιστή και αφού έκαναν έλεγχο διαπίστωσαν και αυτοί ότι είχε πρόβλημα ο φορτιστής, τον οποίο και κράτησαν. Την εγγύηση την έλεγξαν από τον σειριακό του υπολογιστή ( φαίνεται κάτω από την μπαταρία )

 

Σήμερα το πρωί μου έδωσαν καινούργιο φορτιστή (τον οποίο και θα δοκιμάσω το απόγευμα.), χωρίς να πληρώσω τίποτα αφού καλύπτονταν από την εγγύηση.

 

Οι γενικές μου εντυπώσεις είναι πολύ καλές, από την υποδοχή, τον έλεγχο και την αντιμετώπιση. Βέβαια θα ήθελα να έπαιρνα το φορτιστή άμεσα την μέρα που πήγα αλλά τη να κάνουμε ;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...