Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καινούρια MacBooks

 

Ταχύτεροι επεξεργαστές, 1GB RAM σε όλα, 802.11n Wi-fi, μεγαλύτεροι σκληροί.

Αυτό το combo-drive γιατί δεν το καταργούν στο μικρό μοντέλο πια; :wacko:

Όχι Santa Rosa αλλά καλή αναβάθμιση. Προφανώς οι υπόλοιπες καινοτομίες της Santa Rosa (νέοι επεξεργαστές, turbo-memory κλπ.) θα ενσωματωθούν πρώτα στα MacBook Pro, όταν αυτά ανακοινωθούν.

Και κατά 70 Ε φθηνότερα (στα ευρωπαϊκά AppleStores).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

File mou exw kanei egatastasi edw kai kairo to boot camp!!!Egw 8elw ODIGO to PWS prepei na to kanw!!!Ti pragmata xreiazete kserw alla ton tropo 8elw!!!Eyxaristw Poli

 

Scottas:cool: :respect: :lol:

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην σε κατάλαβα καλά, αλλά αν το έχεις εγκαταστήσει το bootcamp τότε το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να το τρέξεις και να ακολουθήσεις το wizard.

Περισσότερες πληροφορίες και οδηγίες βήμα προς βήμα στη σελίδα που σου έδωσα, στο σημείο που λέει "The Boot Camp course".

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην σε κατάλαβα καλά, αλλά αν το έχεις εγκαταστήσει το bootcamp τότε το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να το τρέξεις και να ακολουθήσεις το wizard.

Περισσότερες πληροφορίες και οδηγίες βήμα προς βήμα στη σελίδα που σου έδωσα, στο σημείο που λέει "The Boot Camp course".

 

Eyxaristw Poli file mou 8a to dokimasw aurio pou kleinoun kai ta Lykeia(Eutuxws)Alla meta eksetaseis:(Ftou g*m*t*):X :cry: :ninja: :cool:

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα πως το link που έδωσα ήταν για PDF τελικά...

Ψάξε για προγράμματα που μπορούν να κόψουν αρχεία σε μικρότερα κομμάτια. Το Stuffit νομίζω έχει αυτή τη δυνατότητα.

Για να κρατήσεις το 10λεπτο που θες, μπορείς να το κάνεις με οποιοήποτε πρόγραμμα video editing. :confused:

Θέλω και το δεκάλεπτο ξεχωριστά αλλα και να υπάρχει στο όλο consept.

Στο βασικό ερώτημά μου και πρόβλημά μου πάντως δεν βλέπω να έχει απαντήσει κανείς.:O

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, για να κόψεις ένα κομμάτι από ένα βίντεο, το ανοίγεις με ένα πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο (π.χ. Final Cut, iMovie ή όποιο άλλο κάνει επεξεργασία, δεν τα ξέρω κι όλας γιατι δεν έχω ασχοληθεί), και "κόβεις" το κομμάτι που θες.

Τώρα, από τη στιγμή που λες ότι έχεις μεταφέρει στον εξωτερικό σκληρό βίντεο των 15gb, και αυτό το συγκεκριμένο που είναι στα 10-11gb δεν μπορείς, μάλλον για χαλασμένο αρχείο βίντεο μου μυρίζει...

anyway, δοκίμασε να το χωρίσεις σε πολλά μικρότερα αρχεία (π.χ. 100 αρχεία των 100mb το καθένα), μήπως μπορέσεις και το μεταφέρεις έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν σημαίνει ότι επαναπαυόμαστε. Η κοινή λογική πρέπει να έχει το λόγο και εδώ.

:)

Link to comment
Share on other sites

Θέμα: Connect Vaio VGN-AR11B me MAC-MINI via ethernet

 

 

Paidia mporei kapoios na mou pei ti settings prepei na kanw gia na sundesw ena mac kai ena vaio me ethernet cable???

 

Thanks Scottas

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

File pros to paron akiro!!!

SOS SOS SOS

Piga na kanw dual boot ta mac me ta xp SP2 kai ekana akrivws oti elege o odigos kai twra mou vgazei to diskaki twn xp kai egw evala to diskaki mac osX win dows drivers kai den vgainei!!!:(Episis mou vgazei No Bootable device--insert boot disk and press any key!!!KAI TWRA DN ANAGNWRIZEI TO KEYBOARD:cry: :cry: :cry: :cry: :(

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

1. Κάνε reboot και κράτα πατημένο το κουμπί του ποντικιού για να βγάλει το CD.

2. Κάνε reboot και κράτα πατημένο το πλήκτρο Alt για να σε ρωτήσει από που να bootάρει (διαλέγεις το Χ και συνεχίζεις).

Link to comment
Share on other sites

1. Κάνε reboot και κράτα πατημένο το κουμπί του ποντικιού για να βγάλει το CD.

2. Κάνε reboot και κράτα πατημένο το πλήκτρο Alt για να σε ρωτήσει από που να bootάρει (διαλέγεις το Χ και συνεχίζεις).

 

Den anagnwrizei to keyboard:X :cry: :cry: :ninja: :wacko: :worry:

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κρατήσεις πατημένο το κουμπί του ποντικιού κατά το reboot ώστε να βγάλει το CD; Αν το κάνεις αυτό τότε βάλε το cd των xp και κάνε πάλι reboot ώστε να συνεχίσει η διαδικασία.
Link to comment
Share on other sites

αν το keyboard είναι ασύρματο, φυσιολογικό είναι να μη το αναγνωρίζει. Κάνε με usb mouse αυτό που σου λέει ο στερεωφονικός stereo (:)) ακριβώς πάνω απο αυτό το πόστ.
Link to comment
Share on other sites

Το "πατάω το κουμπί του ποντικιού" παίζει και με ασύρματο ποντίκι (τουλάχιστον με το Mighty Mouse).

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, για να κόψεις ένα κομμάτι από ένα βίντεο, το ανοίγεις με ένα πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο (π.χ. Final Cut, iMovie ή όποιο άλλο κάνει επεξεργασία, δεν τα ξέρω κι όλας γιατι δεν έχω ασχοληθεί), και "κόβεις" το κομμάτι που θες.

Τώρα, από τη στιγμή που λες ότι έχεις μεταφέρει στον εξωτερικό σκληρό βίντεο των 15gb, και αυτό το συγκεκριμένο που είναι στα 10-11gb δεν μπορείς, μάλλον για χαλασμένο αρχείο βίντεο μου μυρίζει...

anyway, δοκίμασε να το χωρίσεις σε πολλά μικρότερα αρχεία (π.χ. 100 αρχεία των 100mb το καθένα), μήπως μπορέσεις και το μεταφέρεις έτσι.

Πως το κόβεις στο i movie ενα μέρος που θέλεις;

Με τι εντολές;

 

Οχι, δεν είναι 11 gb. Έχω πεί πως είναι 80gb.

Link to comment
Share on other sites

Το "πατάω το κουμπί του ποντικιού" παίζει και με ασύρματο ποντίκι (τουλάχιστον με το Mighty Mouse).

 

:)

 

File mou euxaristw to ekana!!!

Den ekana dual boot telika 8a exw mono ta mac:D:)

8a valw ta xp media center edition 2005 sto laptop kai ola kala:D:)

Euxaristw olous osoi speusan na me Voi8isoun

 

Filika Scottas:):p;)

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Πως το κόβεις στο i movie ενα μέρος που θέλεις;

Με τι εντολές;

Δεν ξέρω. Δεν ασχολούμαι με το σπορ, και δεν έχω ιδέα. Ψάξε στο net για turorials.

Οχι, δεν είναι 11 gb. Έχω πεί πως είναι 80gb.

80gb βίντεο σε ένα αρχείο? :shock: :shock:

Τί να σου πω... δεν έχω ξαναπαίξει με τόσο μεγάλο αρχείο...

Μα καλά, πως το έφτιαξες τόσο μεγάλο αρχείο? Με ποιον τρόπο?? Από κάμερα αδύνατον να έχεις μεταφέρει τόσα πολλά gb, γιατί άντε να μπορέσεις να γράψεις 4.5gb σε αυτές τις καμερούλες που τα "καίνε" κατευθείαν πάνω σε dvd...

Link to comment
Share on other sites

Πως το κόβεις στο i movie ενα μέρος που θέλεις;

Με τι εντολές;

 

 

Αφού το ανοίξεις στο iMovie, πας το δείκτη στο σημείο που θες να είναι η αρχή, κάνεις δεξί click και split. Πας μετά στο τέλος και κάνεις το ίδιο. Έτσι έχεις κάνει την ταινία σου τρία κομμάτια (φυσικά μπορείς να το κάνεις και άλλες φορές ώστε να απομονώσεις περισσότερα κομμάτια).

Επιλέγεις μετά τα κομμάτια που δε θες (στην περίπτωσή σου το 1ο και το 3ο), τα σβήνεις και είσαι έτοιμος.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μετά μπορώ να ξαναέχω όλη την ταινία έτσι;

Οσο για τα 80 gb ταινία, το θέμα ήταν 1 ώρα και 50 λεπτά.

Το μυστικό είναι πως το υλικό είναι απο κάμερα HD.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Κάνε Save As για να της δώσεις νέο όνομα (της κομμένης :))
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι στο site της Rainbow, στις τιμές, έπαψε πλέον να υπάρχεi διαφορά μεταξύ Αγγλικών και Ελληνικών εκδόσεων (χωρίς όμως να είμαι σίγουρος για το αν μειώθηκε η τιμή της Ελληνικής ή αν αυξήθηκε της Αγγλικής).
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...