Jump to content

Δύο κάρτες: Μία για data και μία για φωνή


Dr_Michael
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ και πολλά χρόνια έχω δύο κάρτες Cosmote. Μία για φωνή και μία για internet, σε δίκαρτο κινητό. Χρειάζεται πλέον αυτό ή μπορώ να διακόψω τη μία κάρτα (data) και να προσθέσω στην κάρτα της φωνής κάποια GB? Τι μειονέκτημα θα έχω αν από 2 κάρτες πάω σε 1;
Link to comment
Share on other sites

Δεν διευκρινίζεις τη τωρινή κατασταση.

Η κάρτα της φωνής είναι συμβόλαιο; Η κάρτα του mobile internet είναι συμβόλαιο;

Θέλεις να καταργήσεις την κάρτα του mobile internet;

 

Αν έχεις συμβόλαιο και φωνής και mobile internet στα ίδια στοιχεία, μπορείς να ενώσεις τα δεδομένα και να κάνεις ταυτόχρονη χρήση των δεδομένων και από τις 2 κάρτες (ή να κρατήσεις τη μια στο κινητό και την άλλη στο συρτάρι).

Αυτό δεν γίνεται αν έχεις καρτοκινητο ή mobile internet με κάρτα, θέλει 2 συμβόλαια.

 

Αν θέλεις να καταργήσεις το mobile internet, και έχεις συμβόλαιο αλλά θέλεις περισσότερα δεδομένα, δες τα καινούρια προγράμματα gigamax. Τα δίνουν σε καλές τιμές και διαλέγεις εσύ πόσα λεπτά/δεδομένα θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διευκρινίζεις τη τωρινή κατασταση.

Η κάρτα της φωνής είναι συμβόλαιο; Η κάρτα του mobile internet είναι συμβόλαιο;

Θέλεις να καταργήσεις την κάρτα του mobile internet;

 

Και οι 2 κάρτες είναι συμβόλαιο. Λέω να καταργήσω την κάρτα που είναι για Data. Θα έχω όμως κάποιο όφελος ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ γενικό το ερώτημα σου. Καταρχάς πες μας περίπου τί ανάγκη έχεις για λεπτά ομιλίας και GB δεδομένων. Και μέχρι τι ποσό μπορείς να πληρώνεις

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ γενικό το ερώτημα σου. Καταρχάς πες μας περίπου τί ανάγκη έχεις για λεπτά ομιλίας και GB δεδομένων. Και μέχρι τι ποσό μπορείς να πληρώνεις

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θέλω να συνεχίσω να έχω τα 1500 λεπτά προς Cosmote και χρειάζομαι περίπου 2-3 GB το μηνα. Και εννοείται θέλω το οικονομικότερο δυνατόν με αυτές τις παροχές.

Link to comment
Share on other sites

Το οικονομικότερο απεριόριστο αυτή τη στιγμή είναι στα 25 ευρώ.

 

Απεριόριστα προς Cosmote

300 λεπτά προς όλους

300 μηνύματα

2GB αν έχεις και σταθερό, αλλιώς 1.

 

 

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το οικονομικότερο απεριόριστο αυτή τη στιγμή είναι στα 25 ευρώ.

 

Απεριόριστα προς Cosmote

300 λεπτά προς όλους

300 μηνύματα

2GB αν έχεις και σταθερό, αλλιώς 1.

 

 

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τεχνικά θα έχω πρόβλημα πχ αν είμαι στο ινερνετ και εκείνη την ώρα με πάρει κάποιος τηλέφωνο, τι θα συμβεί; Θα διακοπεί το ιντερνετ και θα γίνει η κληση ή δεν θα φανεί καθόλου η εισερχόμενη κλήση; Με τις 2 κάρτες πάντως, απλά σταματούσε το ιντερνετ και γινόταν η κλήση.

Edited by Dr_Michael
Link to comment
Share on other sites

Τεχνικά θα έχω πρόβλημα πχ αν είμαι στο ινερνετ και εκείνη την ώρα με πάρει κάποιος τηλέφωνο, τι θα συμβεί; Θα διακοπεί το ιντερνετ και θα γίνει η κληση ή δεν θα φανεί καθόλου η εισερχόμενη κλήση; Με τις 2 κάρτες πάντως, απλά σταματούσε το ιντερνετ και γινόταν η κλήση.
Ε ναι πλέον κινητά με διπλό modem δεν υπάρχουν από ότι ξέρω ο μόνος τρόπος να έχεις και κλήση και Internet είναι με single sim και volte support
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι πλέον κινητά με διπλό modem δεν υπάρχουν από ότι ξέρω ο μόνος τρόπος να έχεις και κλήση και Internet είναι με single sim και volte support

 

Αυτό που ρωτάω είναι τι θα συμβεί αν κρατήσω τη συσκευή (δίκαρτη) που έχω, αλλά καταργήσω την SIM για τα Data.

Στην τωρινή κατάσταση με τις 2 sim, όπως είπα, όταν είμαι στο ιντερνετ και με πάρουν τηλέφωνο, διακόπτει το ιντερνετ και γίνεται η κλήση.

Αν όμως καταργήσω τη μία sim, τότε τι θα συμβαίνει αν είμαι στο ιντερνετ; Θα χάνω κλήσεις; Ή θα είναι το ίδιο όπως και τώρα, δηλαδή θα διακόπτει το ιντερνετ για να γινει η κλήση;

Link to comment
Share on other sites

Θα συνεχίσεις να έχεις ίντερνετ όταν μιλάς στο τηλέφωνο. Αν μιλάς από "κανονική" τηλεφωνική γραμμή, το σήμα σου θα πέσει σε 3G. Αν ενεργοποιήσεις την επιλογή VoLTE στο τηλέφωνο σου, οι κλήσεις σου θα γίνονται μέσω ίντερνετ και η γραμμή σου θα συνεχίσει να είναι 4G.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ρωτάω είναι τι θα συμβεί αν κρατήσω τη συσκευή (δίκαρτη) που έχω, αλλά καταργήσω την SIM για τα Data.

Στην τωρινή κατάσταση με τις 2 sim, όπως είπα, όταν είμαι στο ιντερνετ και με πάρουν τηλέφωνο, διακόπτει το ιντερνετ και γίνεται η κλήση.

Αν όμως καταργήσω τη μία sim, τότε τι θα συμβαίνει αν είμαι στο ιντερνετ; Θα χάνω κλήσεις; Ή θα είναι το ίδιο όπως και τώρα, δηλαδή θα διακόπτει το ιντερνετ για να γινει η κλήση;

 

αν το δίκτυο σου υποστηρίζει volte (και η συσκευη προφανώς) πχ comote εχει κανονικά

τοτε όχι δεν χάνετε η σύνδεση όταν σε παιρνει καποιος τηλέφωνο (αρκεί να είσαι σε 4g)

 

αν εχεις καμία συσκευη μεγάλη samsung η καποιο huawei η iphone είσαι οκ 100% αν εχεις καποιο xiaomi η κατάσταση περιπλέκεται (θα πρέπει να ρωτήσεις στα forum τους κλπ (πχ αναλογα με την προελευση τη rom φωρανε κλπ κλπ)

 

παντα για cosmote μηλαμε

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...