Jump to content

Aγορα νέου monitor


tzivas31
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια τη βοηθεια και τα φωτα σας. Μετα απο μια 10ετια με ενα Lg full hd ips monitor αρχισε να κανει νουμερα λογω ηλικιας και θελω να παω σε αγορα καινουριου. Στον υπολογιστη φοραω τωρα μια nvidia 970 g1 που στο μελλον θα αναβαθμιστω απο αυτην. Για το monitor τωρα θελω να παρω απο τωρα ενα καλο και να με βγαλει εστω 5 χρονια τουλαχιστον. Το budget ειναι μεχρι 330 max ειχα ξεκινησει με 250 το ανεβασα αλλα δεν μπορω παραπανω. Θα το χρησιμοποιω και για ταινιες και εργασιες γραφειου αλλά και παιχνιδια οπως Gta V, Far Cry, Batman Arkham Knight, Mortal Kombat 11, Just Cause 4, Forza Horizon 4 και αλλα στο ιδιο στυλ κυριως οpen world race και shoot em up. Ειμαι αναμεσα σε 2 προς το παρον το ενα ειναι το Dell P2720D και το αλλο το AOC CQ27G2U. Εσεις ποιο απο τα 2 προτεινετε περισσοτερο απο το αλλο και γιατι ή αν εχετε σε αυτο το budget να προτεινετε τπτ άλλο καλυτερο? Ενας περιορισμος που ξεχασα να αναφερω σε υψος μεχρι 43 cm γιατι εχω βιβλιοθηκη βιδωμενη απο πανω και λογω γκαρσονιερας δεν εχω χωρο αλλου για το γραφειο σε πλατος ειμαι κομπλε εχω απλετο χωρο. Ευχαριστώ για την οποια βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι σε αναζήτηση οθόνης και γω, κατέληξα μετά από ψάξιμο να πάρω μια πραγματικα καλή οθόνη. Θα πάω σε 24αρι (24.1)EIZO EV2457 είναι 16:10 . Θα προχωρήσω στη παραγγελία τις επόμενες μέρες.

Δεν έχω ακούσει το παραμικρό αρνητικό για την ποιότητα αυτών των οθονών.

Και σίγουρα δεν μιλάμε για μια 5ετια χρήσης αλλά για εξαιρετικά παραπάνω χρόνια.

Τώρα είμαι με μια LG 20.1 ιντσών του 2008 με ΤΝ πάνελ και πραγματικά δεν μπορώ να κάτσω στο pc πάνω από μία ώρα.

 

Εσύ βέβαια αναζητάς 27αρι μόνιτορ και εκεί η τιμή της ΕΙΖΟ ξεφεύγει πολύ . Απλά αυτό που θα πληρώσεις αξίζει μέχρι cent.

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι σε αναζήτηση οθόνης και γω, κατέληξα μετά από ψάξιμο να πάρω μια πραγματικα καλή οθόνη. Θα πάω σε 24αρι (24.1)EIZO EV2457 είναι 16:10 . Θα προχωρήσω στη παραγγελία τις επόμενες μέρες.

Δεν έχω ακούσει το παραμικρό αρνητικό για την ποιότητα αυτών των οθονών.

Και σίγουρα δεν μιλάμε για μια 5ετια χρήσης αλλά για εξαιρετικά παραπάνω χρόνια.

Τώρα είμαι με μια LG 20.1 ιντσών του 2008 με ΤΝ πάνελ και πραγματικά δεν μπορώ να κάτσω στο pc πάνω από μία ώρα.

 

Εσύ βέβαια αναζητάς 27αρι μόνιτορ και εκεί η τιμή της ΕΙΖΟ ξεφεύγει πολύ . Απλά αυτό που θα πληρώσεις αξίζει μέχρι cent.

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν διαφωνω για την ποιοτητα της ΕΙΖΟ ειναι πολλα επιπεδα πανω με αλλες αλλά στο 2020 και να αγοραζεις full hd οθονη στα 60hz 500 ευρω? Ιδιως αν θες να την κρατησεις για χρονια οταν πλεον ολες οι καρτες γραφικων υποστηριζουν 2κ και 4κ και δειλα δειλα εχει γινει η εμφανιση 8Κ και refrresh rate sta 144hz. Παιρνοντας αυτην την οθονη νιωθω να με κραταω πισω τεχνολογια σημερα φαντασου μετα απο μερικα χρονια και να με κλεβουν κιολας ευχαριστω δεν θα παρω

Link to comment
Share on other sites

Εχω παψει να κοιταζω specs μονιτορ οταν ειδα με τα ματια μου εικονα απο ΕΙΖΟ. Οταν σου βαλουν μια ΕΙΖΟ 15 ετιας αναμενη διπλα σε μια καινουρια των 250 ευρω με πολυ καλα HZ και ιστοριες, και η διαφορα ειναι κατι παραπανω απο εμφανης υπερ της παλιας ΕΙΖΟ , δεν εχω να κανω καποια ερευνα αγορας. Ο μονος ανασταλτικος παραγοντας για την αγορα ειναι ο οικονομικος, εκει δεν μπορω να πω κατι για τα οικονομικα και τις αναγκες του αλλου.

 

Πχ με τιμη 3 φορες πανω απο το budget υπαρχει αυτη https://www.eizo.gr/product/flexscan-ev2785-4k/

Ειναι ετη φωτος καλυτερη απο αυτες που ψαχνεις , και θα διαρκεσει για παρα πολλα χρονια. Αυτη στην ανεφερα επειδη γραφεις οτι ειναι πισω η EIZO σε τεχνολογια. Αν μπορεσεις και δεις καπου αυτη την οθονη σε λειτουργια θα αναθεωρησεις πολλα πραγματα.

Edited by skoulikomirmigot
Link to comment
Share on other sites

Εχω παψει να κοιταζω specs μονιτορ οταν ειδα με τα ματια μου εικονα απο ΕΙΖΟ. Οταν σου βαλουν μια ΕΙΖΟ 15 ετιας αναμενη διπλα σε μια καινουρια των 250 ευρω με πολυ καλα HZ και ιστοριες, και η διαφορα ειναι κατι παραπανω απο εμφανης υπερ της παλιας ΕΙΖΟ , δεν εχω να κανω καποια ερευνα αγορας. Ο μονος ανασταλτικος παραγοντας για την αγορα ειναι ο οικονομικος, εκει δεν μπορω να πω κατι για τα οικονομικα και τις αναγκες του αλλου.

 

Πχ με τιμη 3 φορες πανω απο το budget υπαρχει αυτη https://www.eizo.gr/product/flexscan-ev2785-4k/

Ειναι ετη φωτος καλυτερη απο αυτες που ψαχνεις , και θα διαρκεσει για παρα πολλα χρονια. Αυτη στην ανεφερα επειδη γραφεις οτι ειναι πισω η EIZO σε τεχνολογια. Αν μπορεσεις και δεις καπου αυτη την οθονη σε λειτουργια θα αναθεωρησεις πολλα πραγματα.

 

Δεν ειπα ποτε οτι η eizo ειναι πισω τεχνολογικα αλλα το μοντελο που ανεφερες οτι εχει πισω για σημερα χαρακτηριστικα και για αυτα τα χαρακτηριστικα οσο καλη οθονη και να ειναι ειναι ακριβη. Και οχι τη σημερον ημερα δεν ισχυει ακριβο=καλύτερο.

 

Τεσπα οποιος εχει παιδια και να πει για οτι γραφψ στην αρχη για αυτες τις 2 οθονες ή για άλλη σε αυτο το bidget μόνο παρακαλω για να μην ξεφευγουμε εκτος θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες καθόλου τι έγραψα.

Συνέχισε να κάνεις αναζήτηση μονιτορ βάση τεχνικών χαρακτηριστικών και αριθμών του μάρκετινγκ που δεν έχουν καμία σχέση με τη πραγματικοτητα.

 

Όσο για τις οθόνες που ψάχνεις είναι καλές πανω από το μέσο όρο, δες τες από κοντά αν μπορείς .

Καλή συνέχεια.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...