Jump to content

Κίνδυνος έκρηξης/Βοήθεια


nikosvrylisia
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη γιατί είμαι σε πολύ δύσκολη θέση.

Μένω σε δυόροφη κατοικία, στον δεύτερο όροφο.

Όπως με ενημέρωσε ο ιδιοκτήτης του 1ου ορόφου θα βάλει φυσικό αέριο το οποίο θα εγκαταστήσει στην ταράτσα.Όλα καλά μέχρι εδώ,το θέμα είναι ότι μέχρι να έρθει το φυσικό αέριο (6 μήνες) θα έχει 3 μπουκάλες υδρογόνου στην ταράτσα δηλαδή

ακριβώς πάνω από εκεί που κοιμάμαι.

Να ενημερώσω ότι η ταράτσα είναι κοινόχρηστη αλλά όχι κοινόκτητη (έχω το δικαίωμα να χτίσω μόνο εγώ).

Επειδή το έψαξα όσο μπορούσα στο internet δεν βρήκα κάποια λύση στο πρόβλημά μου.

Παρακαλώ βοηθήστε έχω φτάσει σε σημείο να ψάχνω σπίτι να πάω στο ενοίκιο.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τα αέρια μέσα σε φιάλες είναι αδύνατον να εκραγούν κατα λάθος. Εκτός και αν πάει κάποιος και βάλει φωτιά που και πάλι είναι δύσκολο. Εφόσον όμως βρίσκονται σε ανοιχτό χώρο (ταράτσα) μπορείς να κοιμάσαι ήσυχος.

 

Ο κίνδυνος είναι όταν ένα αέριο πάρει φωτιά μέσα σε κλειστό χώρο απ' όσο ξέρω.

Edited by Jubaea
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη γιατί είμαι σε πολύ δύσκολη θέση.

Μένω σε δυόροφη κατοικία, στον δεύτερο όροφο.

Όπως με ενημέρωσε ο ιδιοκτήτης του 1ου ορόφου θα βάλει φυσικό αέριο το οποίο θα εγκαταστήσει στην ταράτσα.Όλα καλά μέχρι εδώ,το θέμα είναι ότι μέχρι να έρθει το φυσικό αέριο (6 μήνες) θα έχει 3 μπουκάλες υδρογόνου στην ταράτσα δηλαδή

ακριβώς πάνω από εκεί που κοιμάμαι.

Να ενημερώσω ότι η ταράτσα είναι κοινόχρηστη αλλά όχι κοινόκτητη (έχω το δικαίωμα να χτίσω μόνο εγώ).

Επειδή το έψαξα όσο μπορούσα στο internet δεν βρήκα κάποια λύση στο πρόβλημά μου.

Παρακαλώ βοηθήστε έχω φτάσει σε σημείο να ψάχνω σπίτι να πάω στο ενοίκιο.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Μου θυμίζεις κάτι ανθρώπους που μόλις ακούνε για υγραέριο στο αμάξι κάνουν λες και θα τους κάψεις ζωντανούς αν μπουν σε ένα τέτοιο αυτοκίνητο... Είναι δυνατόν αν ήταν επικίνδυνο να κυκλοφορούσε ελεύθερο και νόμιμα κάτι τέτοιο; όπως σου είπε και ο φίλος πιο πάνω αν δε βάλεις φωτιά σε κάτι τέτοιο, γιατί να κάνει έκρηξη; έτσι για πλάκα;

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω αυτό που λες και ίσως να το παρακάνω λίγο.

Το θέμα είναι ότι απ'ότι έχω δει το φυσικό αέριο μπαίνει συνήθως στα μπαλκόνια του κάθε ενδιαφερόμενου.

Επίσης οι μπουκάλες θα είναι τρεις όχι μία ούτε δύο δηλαδή αν τύχει να γίνει κάτι μιλάμε για χαμό.

Δεν ξέρω πως να σας το εξηγήσω αλλά δεν μπορώ να κοιμηθώ ξέροντας οτι αν σκάσει αυτό που εχω πάνω απο το κεφάλι μου θα 'πέσει το σπίτι'.

Γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις αυτός είναι καλυμμένος νομικά δηλαδή μπορεί να βάλει πάνω στην ταράτσα υπό το καθεστώς που ανέφερα στο πρώτο post;

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω αυτό που λες και ίσως να το παρακάνω λίγο.

Το θέμα είναι ότι απ'ότι έχω δει το φυσικό αέριο μπαίνει συνήθως στα μπαλκόνια του κάθε ενδιαφερόμενου.

Επίσης οι μπουκάλες θα είναι τρεις όχι μία ούτε δύο δηλαδή αν τύχει να γίνει κάτι μιλάμε για χαμό.

Δεν ξέρω πως να σας το εξηγήσω αλλά δεν μπορώ να κοιμηθώ ξέροντας οτι αν σκάσει αυτό που εχω πάνω απο το κεφάλι μου θα 'πέσει το σπίτι'.

Γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις αυτός είναι καλυμμένος νομικά δηλαδή μπορεί να βάλει πάνω στην ταράτσα υπό το καθεστώς που ανέφερα στο πρώτο post;

 

Λίγο;

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Εσύ φίλε μου δηλαδή αν κοιμόσουν στο 1 μέτρο από 3 μπουκάλες των 30 κιλών υγραερίου δεν θα είχες θέμα??
Ο μόνος τρόπος να σκάσει τέτοια μπουκαλα είναι εσκεμμένη ενέργεια.. Εδώ σε κάτι πιρκαγιεσς δεν σκάνε απλά εκτονονονται... Με εσκεμμένη ενέργεια ναι (εκρηκτικά πάνω στην μπουκαλα) αλλα μέχρι εκεί

Και ναι θ; κοιμόμουν μια χαρά εκτός και αν ήξερα ότι θέλει κάποιος να με ξεκάνει

Link to comment
Share on other sites

Ναι μια χαρά κοιμάμαι στο σαλόνι με την σόμπα υγραερίου ΑΝΑΜΜΕΝΗ και μια ακόμη φιάλη δίπλα..Γιατί να μην κοιμηθώ;;με την ίδια λογική δεν θ μπορούσε να οδηγήσω το αμάξι ξέροντας ότι έχω μια φιάλης πίσω μου..

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ναι μια χαρά κοιμάμαι στο σαλόνι με την σόμπα υγραερίου ΑΝΑΜΜΕΝΗ και μια ακόμη φιάλη δίπλα..Γιατί να μην κοιμηθώ;;με την ίδια λογική δεν θ μπορούσε να οδηγήσω το αμάξι ξέροντας ότι έχω μια φιάλης πίσω μου..

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εχω δει μπουκάλα μέσα στην φωτιά να μην σκάει και απλά κάποια στιγμή άνοιξε η βαλβίδα και έκανε λίγο βόλτα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ...

 

ο μόνος σίγουρος τρόπος να σκάσει κάτι τέτοιο είναι με εκρηκτικά καθώς γινεται βιαια μαζική αποσυμπίεση εύφλεκτης ύλης..

 

τώρα αν καποιος πιστεύει ότι θα γίνει σκόπιμη ενέργεια (να θέλουν να τον σκοτώσουν) άλλο αυτό

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με τοσο μεθάνιο που κυκλοφορεί κάτω από τα πόδια μας (από το σκατό και το κατουρο στις αποχετεύσεις) δεν φοβασαιην γίνει μπαμ?
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με τοσο μεθάνιο που κυκλοφορεί κάτω από τα πόδια μας (από το σκατό και το κατουρο στις αποχετεύσεις) δεν φοβασαιην γίνει μπαμ?

 

εκείνο όντος κάνει μπαμ και αρκετά μεγαλο :p

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...