Jump to content

Επιλογή κινητού για νυχτερινή φωτογραφία.


Alexandros_K
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Πραγματικά θα ήθελα την βοήθεια σας στην επιλογή του κινητού που το θέλω για νυχτερινή φωτογραφία.

Ασχολούμαι με την φωτογραφία και θέλω να φωτογραφιζω με το κινητό μου όταν δεν μπορώ να έχω μαζί μου την DSLR μου.

Και λεω νυχτερινή φωτογραφία, διότι είναι η πιο δύσκολη.

Εκεί πάσχει πολύ το υπάρχον κινητό μου (πολύς φορυβος).

Στο φως λίγο πολύ είναι πιο εύκολα τα πράγματα.

Μπατζετ μέχρι περίπου 300 ευρώ καινούριο ή ελαφρώς μεταχειρισμενο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Edited by Alexandros_K
Link to comment
Share on other sites

Ζητάς παράλογα πράγματα πιστεύω, για να θέλεις σε κάποιο βαθμό να αντικαταστήσεις dslr μονόδρομος ναυαρχιδες που σε manual mode κάνουν παπάδες, πχ p30 pro note 10 plus s 10 plus ακόμη και το Mate 20 pro

Το μόνο κινιτο που πλισιζει στα χρήματα που ζητάς είναι το Mate 20 pro στα 430

Link to comment
Share on other sites

Ζητάς παράλογα πράγματα πιστεύω, για να θέλεις σε κάποιο βαθμό να αντικαταστήσεις dslr μονόδρομος ναυαρχιδες που σε manual mode κάνουν παπάδες, πχ p30 pro note 10 plus s 10 plus ακόμη και το Mate 20 pro

Το μόνο κινιτο που πλισιζει στα χρήματα που ζητάς είναι το Mate 20 pro στα 430

Φίλε μου εννοεί τη καλύτερη επιλογή μέχρι 300 ευρώ. Όχι ν βρει κινητό στα 300 που να είναι ισάξιο της dslr.

Καλή επιλογή είναι το p20 pro. Κοντά στα 360.

Μετά μπορείς να δεις και κάποιο xiaomi. Με gcam είναι αξιοπρεπή τη νύχτα. Πχ mi8

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν εννοει χεράτες φωτογραφίες dslr με kit φακό και αισθητήρα aps-c, μια χαρά βολεύεσαι και με το κινητό. Αν, όμως, έχεις γρηγορο φακό (πχ διάφραγμα f2) ή full frame τότε θα πρέπει να έχεις χαμηλότερες προσδοκίες.

 

Δες το rn7 ή mi8 με gcam. Το rn7 πιάνει λιγο καλύτερα τη κίνηση (λιγο πιο γρήγορο shutter στη gcam) ενώ έχει και λιγο καλύτερη λεπτομέρια από το p20 pro που προτάθηκε. Τέλος συμπαθητική επιλογή ειναι και το v30 (πολύ καλή λεπτομέρια αλλά υψηλό desaturate) που έχει μπόνους τον ultra wide φακό (μέρα θα τον λατρέψεις σε landscapes)

 

Αν πας προς Huawei, θα ελεγα πρωτα να δεις δείγματα. Έχει λιγο πιο εντονη επεξεργασία από οτι έχει συνηθίσει σε dslr (πιο επιθετικό noise reduction και υψηλότερο sharpening).

 

Ποιό είναι το τωρινό σου κινητό;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ναι φωτογραφιζω με ff και κορυφαίους φακούς.

Δεν θέλω να αντικαταστησω το σύστημα μου με κινητό.

Θέλω να βγάζω αξιοπρεπεις φωτογραφίες όταν φοβάμαι να κουβαλαω την DSLR.

Μου είπατε εκτός των άλλων και για το 20 pro το οποίο μου έχει τραβήξει την προσοχή.

Πολύς ντόρος για τα android που δεν μπορούν να αναβαθμιστουν.

Τι γίνεται με αυτό το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

για μενα από την στιγμή που σε ενδιαφέρει η νυχτερινή πρέπει να βρεις κινητό που να έχει OIS σε αυτη την τιμή σε καινουριο μοντελο βλέπεις το otorola one vision all around κινητο τίμιο στα 250ε αλλιώς σε πιο παλιά μοντέλα υπάρχουν το mi8 και lg v30
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε χαλαει η jpeg engine του p20 pro τσιμπα το. Μην φοβάσαι τα updates/λογισμικό. Ο αποκλεισμός αφορά τις νέες συσκευές.

 

για μενα από την στιγμή που σε ενδιαφέρει η νυχτερινή πρέπει να βρεις κινητό που να έχει OIS σε αυτη την τιμή σε καινουριο μοντελο βλέπεις το otorola one vision all around κινητο τίμιο στα 250ε αλλιώς σε πιο παλιά μοντέλα υπάρχουν το mi8 και lg v30

 

Σχετικό είναι αυτό. Το rn7 για παράδειγμα, που δεν έχει ois, έχει καλύτερες φωτογραφίες απο το v30 με gcam.

Link to comment
Share on other sites

 

Ποιό είναι το τωρινό σου κινητό;

Samsung S5 neo

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μην φοβάσαι τα updates/λογισμικό. Ο αποκλεισμός αφορά τις νέες συσκευές.

 

 

Τι εννοείς νέες συσκευές;

Αυτά τα μοντέλα που δεν έχουν κυκλοφορήσει ακομα;

Αν το πάρω τώρα καινούριο από σκρουτζομαγαζο θα εχω θέμα;

Edited by Alexandros_K
Link to comment
Share on other sites

Ότι και να παρεις από τα προτεινόμενα θα δεις σημαντική βελτίωση από το s5 neo.

 

Τα μοντέλα που ανακοινώθηκαν πριν το ban δεν έχουν θέμα. Οπότε μην σε φοβίζει το από που θα αγοράσεις το p20 pro (δεν παίζει ρόλο).

 

Δες εδώ με τη σειρα p20 pro, rn7 gcam, mix 2s gcam (εχει ιδιο αποτέλεσμα με Mi8 gcam) και v30 stock (η gcam ειχε χειρότερο αποτέλεσμα σε αυτό). Όλες χεράτες και αυτόματες. Το σχετικά πιο αργό shutter στη gcam μην σε φοβιζει... κερδίζει χαλαρά ενα στοπ η τεχνική του hdr+

 

Προφανώς δεν τραβήχτηκαν ίδια στιγμή, αλλά θα σου δώσει μια γεύση απο το τι να περιμένεις. Σε κίνηση πάντως ή υψηλότερο contrast, τις καλύτερες φωτογραφίες τις είχα βγάλει με rn7 gcam. Σε ακραία σκοτάδια (εννοώ μαυρη μαυρίλα πλάκωσε :p ) καλύτερο το p20 pro αλλά σε πιο νορμαλ νυχτερινές δεν μου άρεσε προσωπικά (υψηλο noise reduction, sharpening και clarity που δεν ενδείκνυται για πορτρέτα).

 

48123357957_535891f729_z.jpgIMG_20190625_014151 by Andreas L., on Flickr

 

32921329647_b4622d9bc6_z.jpgIMG_20190517_010851 by Andreas L., on Flickr

 

31760045187_2414b3377b_z.jpgGcam by Andreas L., on Flickr

 

32557537178_7e6764aa17_z.jpg20181223_020934 by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Από το s5 neo ότι κ να διαλέξεις μέχρι 300 ευρώ θα ναι ετη φωτός καλύτερο
Αυτό ακριβώς. Το κινητό που έχεις είναι για τα μπάζα φωτογραφικά, χωρίς παρεξήγηση. Διάλεξε ένα από αυτά που λέει ο Ανδρέας.

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Πραγματικά θα ήθελα την βοήθεια σας στην επιλογή του κινητού που το θέλω για νυχτερινή φωτογραφία.

Ασχολούμαι με την φωτογραφία και θέλω να φωτογραφιζω με το κινητό μου όταν δεν μπορώ να έχω μαζί μου την DSLR μου.

Και λεω νυχτερινή φωτογραφία, διότι είναι η πιο δύσκολη.

Εκεί πάσχει πολύ το υπάρχον κινητό μου (πολύς φορυβος).

Στο φως λίγο πολύ είναι πιο εύκολα τα πράγματα.

Μπατζετ μέχρι περίπου 300 ευρώ καινούριο ή ελαφρώς μεταχειρισμενο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

παίρνεις ενα μεταχειρισμένο άψογο mi9 με 260-280 ευρω και κολλάς gcam για να φωτογραφίζεις με ποιότητα..

 

48865505181_18e25f4652_c.jpgIMG_20191005_225020 by vasilis poun, on Flickr

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους πολύ που μπήκατε στον κόπο να με βοηθήσετε.

Είμαι πλέον ανάμεσα σε δύο συσκευές.

Huawei P20pro και Xiaomi Mi9 (ή 8 ; ) με gcam απαραίτητη για νύχτα απο ότι κατάλαβα.

Κόλλησα παιδιά.

Μια τελική βοήθεια;

Θα μου πεις κινητό αγοράζεις, όχι αυτοκίνητο.....

Οκ. Αλλά κόλλησα.

Σαν σύνολο;

Ποιο θα περνατε;

Link to comment
Share on other sites

Καλά πρέπει να ξέρεις και πως να τραβάς βέβαια
Με mi8 και redmi note 7 δεν ξέρεις να τραβάς;;

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά πρέπει να ξέρεις και πως να τραβάς βέβαια

 

Θες να πεις πως δεν ξέρω; Στη τελική τη σημασία έχει; Άμα δεν ξέρω με το ενα δεν ξέρω ούτε με το άλλο. Οπότε πάλι δίκαιη σύγκριση κάνω.

 

Βασικά εδώ προσπαθούμε να βοηθήσουμε τον άνθρωπο και όχι να μπούμε σε ανούσιες κόντρες. ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους πολύ που μπήκατε στον κόπο να με βοηθήσετε.

Είμαι πλέον ανάμεσα σε δύο συσκευές.

Huawei P20pro και Xiaomi Mi9 (ή 8 ; ) με gcam απαραίτητη για νύχτα απο ότι κατάλαβα.

Κόλλησα παιδιά.

Μια τελική βοήθεια;

Θα μου πεις κινητό αγοράζεις, όχι αυτοκίνητο.....

Οκ. Αλλά κόλλησα.

Σαν σύνολο;

Ποιο θα περνατε;

 

Μεταξύ mi9 και mi8, φωτογραφικά ανώτερο είναι το mi8. Το mi9 βέβαια έχει ανώτερο soc, υποστηρίζει ασύρματη φόρτιση και ίσως λίγο καλύτερη αυτονομία. Αλλά φωτογραφικά δεν είναι αυτό το τοπ που ψάχνεις δεδομένου ότι έχεις και υψηλές απαιτήσεις ενώ έχουν και κάπου 100 ευρώ διαφορά.

 

Μεταξύ p20 pro και mi8, το πρώτο έχει αρκετά καλύτερη αυτονομία και το δεύτερο πιο σβέλτο σε χρήση. Επιπλέον αν το πάρεις από Σκρουτζ, το mi8 θα έχει εγγύηση καταστήματος και όχι επίσημη infoquest.

 

Υ.Γ. Το mi8 έχει αρκετά καλή στοκ κάμερα. Οπότε και χωρίς gcam καλά θα τα πάει νύχτα. Αλλά με gcam κάνει το κάτι παραπάνω.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

To P20 pro τι εγγύηση έχει από σκρουτζ;

 

Αντιπροσωπείας. Μονο στα xiaomi θες αγορά από αλυσίδα για να έχεις επίσημη εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να παρεις από τα προτεινόμενα θα δεις σημαντική βελτίωση από το s5 neo.

 

Τα μοντέλα που ανακοινώθηκαν πριν το ban δεν έχουν θέμα. Οπότε μην σε φοβίζει το από που θα αγοράσεις το p20 pro (δεν παίζει ρόλο).

 

Δες εδώ με τη σειρα p20 pro, rn7 gcam, mix 2s gcam (εχει ιδιο αποτέλεσμα με Mi8 gcam) και v30 stock (η gcam ειχε χειρότερο αποτέλεσμα σε αυτό). Όλες χεράτες και αυτόματες. Το σχετικά πιο αργό shutter στη gcam μην σε φοβιζει... κερδίζει χαλαρά ενα στοπ η τεχνική του hdr+

 

Προφανώς δεν τραβήχτηκαν ίδια στιγμή, αλλά θα σου δώσει μια γεύση απο το τι να περιμένεις. Σε κίνηση πάντως ή υψηλότερο contrast, τις καλύτερες φωτογραφίες τις είχα βγάλει με rn7 gcam. Σε ακραία σκοτάδια (εννοώ μαυρη μαυρίλα πλάκωσε :p ) καλύτερο το p20 pro αλλά σε πιο νορμαλ νυχτερινές δεν μου άρεσε προσωπικά (υψηλο noise reduction, sharpening και clarity που δεν ενδείκνυται για πορτρέτα).

 

Εχω παρει σε ενα φιλο μου rn7 και σε εναν αλλον mi A3. Παροτι το Α3 εχει τον sony και το rn7 τον samsung αισθητηρα το rn7 βγαζει πολυ καλυτερες φωτο με gcam απο το Α3. Το Α3 επισης αργει πιο πολυ να βγαλει και βγαινουν κουνημενες ενω το rn7 βγαινουν λες και εχει OIS, Εννοειται πως βγαζω κρατωντας ταυτοχρονια και τα 2 κινητα οποτε θεμα κουνηματος απο μεριας μου δεν παιζει. Λες να ειναι θεμα επεξεργαστη? Χρησιμοποιω την ιδια gcam και στα δυο μοντελα. Στο θεμα μου, θα με ενδιεφερε το rn8 το απλο με τον samsung αισθητηρα, η μονη διαφορα με το rn7 ειναι ο επεξεργαστης, το rn8 εχει τον επεξεργαστη του Α3, τον 665 ενω το rn7 τον 660. Πιστευεις το rn8 θα ειναι στα ιδια επιπεδα με το rn7, η θα βγαζει σαν το Mi A3?

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει σε ενα φιλο μου rn7 και σε εναν αλλον mi A3. Παροτι το Α3 εχει τον sony και το rn7 τον samsung αισθητηρα το rn7 βγαζει πολυ καλυτερες φωτο με gcam απο το Α3. Το Α3 επισης αργει πιο πολυ να βγαλει και βγαινουν κουνημενες ενω το rn7 βγαινουν λες και εχει OIS, Εννοειται πως βγαζω κρατωντας ταυτοχρονια και τα 2 κινητα οποτε θεμα κουνηματος απο μεριας μου δεν παιζει. Λες να ειναι θεμα επεξεργαστη? Χρησιμοποιω την ιδια gcam και στα δυο μοντελα. Στο θεμα μου, θα με ενδιεφερε το rn8 το απλο με τον samsung αισθητηρα, η μονη διαφορα με το rn7 ειναι ο επεξεργαστης, το rn8 εχει τον επεξεργαστη του Α3, τον 665 ενω το rn7 τον 660. Πιστευεις το rn8 θα ειναι στα ιδια επιπεδα με το rn7, η θα βγαζει σαν το Mi A3?
Αυτή είναι και απορία δίκια μου. Ψάχνει φίλος συσκευή και σκέφτομαι το Note 8(το απλό) αντί του 7 μιας κι έχει πιο φρέσκο επεξεργαστή αλλά και wide camera. Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει σε ενα φιλο μου rn7 και σε εναν αλλον mi A3. Παροτι το Α3 εχει τον sony και το rn7 τον samsung αισθητηρα το rn7 βγαζει πολυ καλυτερες φωτο με gcam απο το Α3. Το Α3 επισης αργει πιο πολυ να βγαλει και βγαινουν κουνημενες ενω το rn7 βγαινουν λες και εχει OIS, Εννοειται πως βγαζω κρατωντας ταυτοχρονια και τα 2 κινητα οποτε θεμα κουνηματος απο μεριας μου δεν παιζει. Λες να ειναι θεμα επεξεργαστη? Χρησιμοποιω την ιδια gcam και στα δυο μοντελα. Στο θεμα μου, θα με ενδιεφερε το rn8 το απλο με τον samsung αισθητηρα, η μονη διαφορα με το rn7 ειναι ο επεξεργαστης, το rn8 εχει τον επεξεργαστη του Α3, τον 665 ενω το rn7 τον 660. Πιστευεις το rn8 θα ειναι στα ιδια επιπεδα με το rn7, η θα βγαζει σαν το Mi A3?

 

Ειναι αυτό που έγραψα παραπάνω. Η gcam κάθεται πολύ καλύτερα στο rn7 με τον samsung αισθητήρα από οτι σε άλλες συσκευές της xiaomi με imx582/586.

 

Αυτό το έχω διαπιστώσει τόσο στο mi9 όσο και στο mi a3 που έχω τώρα όπως και στο mi9t και k20 pro φίλων. Όσον αφορά το camera shake, αμα δεις, βάζει μονιμα πιο γρήγορο shutter το rn7. Έτσι γλυτώνεις camera shake καθώς και motion blur. Έχω καταφέρει μέχρι και φωτογραφίες από βραδιές τανγκο (χαμηλός φωτισμός + κίνηση) με το rn7 gcam. Και παρά το πιο γρήγορο shutter, έχει και καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να γνωρίζω εκ των προτέρων αν έχει ίδια Libs και τελικά εφάμιλλη συμβατότητα και απόδοση στο rn8. Όσον αφορά το Mi a3, δοκίμασε αν θες τις προτεινόμενες μου. Προσωπικά εχω καταλήξει να χρησιμοποιώ την cleaner5 στις βραδυνές.

 

Προτεινόμενες: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7910276#post7910276

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους πολύ που μπήκατε στον κόπο να με βοηθήσετε.

Είμαι πλέον ανάμεσα σε δύο συσκευές.

Huawei P20pro και Xiaomi Mi9 (ή 8 ; ) με gcam απαραίτητη για νύχτα απο ότι κατάλαβα.

Κόλλησα παιδιά.

Μια τελική βοήθεια;

Θα μου πεις κινητό αγοράζεις, όχι αυτοκίνητο.....

Οκ. Αλλά κόλλησα.

Σαν σύνολο;

Ποιο θα περνατε;

 

Αν θες κάμερα και βράδυ θα έλεγα να δεις τo Mate 20 pro, το έχω και όντως αξίζει. Για τα λεφτά του ειδικά είναι πλήρες. Μόνα μειονεκτηματα του για μένα η έλλειψη sd και θύρας ακουστικων.. Το 1ο δεν το παλεύω γιαυτό θα πάω σε S11 που θα έχει λέει πολύ μεγάλο αισθητηρα και θεωρώ ότι θα τους φτάσει σε νυχτερινές η Samsung.. Αν κρατήσει και θύρα ακουστικων τότε το S11 βλέπω να το κρατάω 2 χρόνια..

2η επιλογή θα σου έλεγα να δεις και το s10e που έχει και wide κάμερα νομίζω.. Το v30 δεν το προτείνω καθώς έχει πολύ μικρό αισθητηρα και χάνει το βράδυ, σίγουρα με gcam πάει καλά αλλά και η gcam έχει θέματα, πχ μπλεδιζει κλπ. Ειδικά σε white balance ειναι θέμα..

Κατά τα άλλα εγώ πήρα το g8 τώρα και περιμένω να κάνω σύγκριση με s10 plus και mate 20 pro που έχω να δω διαφορες σε κάμερες.. Αν θες να περιμένεις να σου πω και για αυτό δηλαδή

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νίκο έχει όριο τα 300 ευρώ. Δηλαδή ακόμα και το p20 pro που προταθηκε παραπάνω είναι εκτος. Τώρα αν δεν έχει ταβάνι, μπορεί να δει και pixel ή p30 pro Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Νίκο έχει όριο τα 300 ευρώ. Δηλαδή ακόμα και το p20 pro που προταθηκε παραπάνω είναι εκτος. Τώρα αν δεν έχει ταβάνι, μπορεί να δει και pixel ή p30 pro

Το ξέρω αλλά για 100 ευρώ αξίζει να πάει σε αυτά. Επίσης υπάρχουν πολύ καλά μεταχειρισμένα που αξίζει να τα δει και να μην δώσει 400..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...