Jump to content

Η Πεθερόπληκτη!


penyV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σόρρυ, αλλά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, και την έγγαμη ζωή σου εξασφαλισμένη μέχρι ενός σημείου, ιδίως όταν είσαι με τον άλλο σε σχέση 3 χρόνια, κάποια πράγματα τα παρατηρείς και τα βάζεις στη θέση τους πριν μπει η κουλούρα. Επίσης, όσο παράλογο κι ανέφικτο κι αν ακούγεται, καλό είναι να μην υπάρχουν παιδιά από τον πρώτο χρόνο, ώστε αν μετά τον ...ησαΐα αρχίσουν τα φάλτσα, να μπορείς να πάρεις το καπελάκι σου και να την κάνεις με ελαφρά.

Ή εν πάσει περιπτώσει, όποιον τρόπο βρίσκει ο καθένας για να εξασφαλίσει την ηρεμία του και την ψυχική του υγεία. Και φυσικά έγκαιρα θέτεις τον/την σύζυγο/σύντροφο προ των ευθυνών του/της.

 

 

Κάποιος θα βγει και θα μου πει ότι στη θεωρία όλα εύκολα είναι (και θα 'χει και δίκιο), αλλά όταν πρόκειται για όλη τη μετέπειτα ζωή σου, φροντίζεις να εξασφαλιστείς με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 495
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω σε ποιον ακριβώς απευθυνεσαι, μαλλον γενικά και προς όλους, αλλά δεδομένο δεν είναι τίποτα.Δεν μπορείς να εξασφαλίσεις ούτε ήρεμη οικογενειακή ζωή, ούτε καν "οικογενειακή" ζωη.

 

Παρ΄όλα αυτά, αν κάνουμε και λίγο το δικηγόρο του διαβόλου θα καταλάβουμε ολοι μας πως αλλιώς είναι στα μάτια μιας πεθεράς μια σχέση και αλλιώς ένας γάμος, πόσο μαλλον οταν υπάρχει και παιδι.

Σίγουρα θα έπρεπε να μην υπάρχουν ιστορίες σαν και της κοπέλας, αλλά εφόσον υπάρχουν καλό θα είναι να μην αρχίζουμε να λεμε πως είναι σα σενάριο ή αποκλείεται να γίνονται αυτά στη σύγχρονη κοινωνία κτλ κτλ

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Σε όλους λίγο-πολύ απευθύνομαι. Καλό είναι να προσέχουμε πριν μπει επίσημα η κουλούρα. Εφόσον η σημερινή εποχή έχει απεμπλακεί απ' τις αγκυλώσεις του παρελθόντος, δηλαδή ότι γνώριζες κάποιο/κάποια, μπρος, βουρ, αρραβώνας + στο καπάκι γάμος, μπορείς να το εκμεταλλευτείς προς όφελός σου. Σήμερα μπορείς να συζήσεις με τον/την σύντροφο, ώστε να μπορείς να δεις τι δε σου αρέσει. Δε μπορεί να κρύβεται τόσο πολύ, ούτε αυτός/αυτή, ούτε το σόι του/της. Τυχόν αντιπάθειες από τη μέλλουσα πεθερά φαίνονται απ' την αρχή. Κάνεις τις προθέσεις σου γνωστές απ' την αρχή, για να μη βασανίζεσαι μία ζωή.

 

Όλα αυτά φυσικά στο μέτρο του δυνατού και του εφικτού. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

O συζυγος ειναι τις αποψης οτι για να με σεβαστει ο συγκεκριμενος ανθρωπος γτ ειναι τετοιος χαρακτηρας πρεπει εγω να τις μιλησω κ να τις πω τι με πειραζει αλλιος δεν θα παρει χαμπαρι...κ φυσικα δεν φερεται μονο σε μενα ετσι οι φιλες τις πισω απο την πλατη φυσικα την φωναζουν χιτλερ ....κ σε ενα καυγα με τον αντρα μου γυρναω κ του λεω θα βαλω ορια στην μαμα σου οσο εχει να κανει με το παιδι μας..κ τι γυρνα κ μου λεει????ναι καλα εδω δεν τα καταφερες τοσο καιρο τωρα θα το κανεις??με λιγα λογια με εχει δεδομενη οτι θα ανεχομαι αυτη την συμπεριφορα

 

Σόρρυ, αλλά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, και την έγγαμη ζωή σου εξασφαλισμένη μέχρι ενός σημείου, ιδίως όταν είσαι με τον άλλο σε σχέση 3 χρόνια, κάποια πράγματα τα παρατηρείς και τα βάζεις στη θέση τους πριν μπει η κουλούρα. Επίσης, όσο παράλογο κι ανέφικτο κι αν ακούγεται, καλό είναι να μην υπάρχουν παιδιά από τον πρώτο χρόνο, ώστε αν μετά τον ...ησαΐα αρχίσουν τα φάλτσα, να μπορείς να πάρεις το καπελάκι σου και να την κάνεις με ελαφρά.

Ή εν πάσει περιπτώσει, όποιον τρόπο βρίσκει ο καθένας για να εξασφαλίσει την ηρεμία του και την ψυχική του υγεία. Και φυσικά έγκαιρα θέτεις τον/την σύζυγο/σύντροφο προ των ευθυνών του/της.

 

 

Κάποιος θα βγει και θα μου πει ότι στη θεωρία όλα εύκολα είναι (και θα 'χει και δίκιο), αλλά όταν πρόκειται για όλη τη μετέπειτα ζωή σου, φροντίζεις να εξασφαλιστείς με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

 

ναι εχεις δικαιο σε αυτο που λες οταν εμεινα εγκυος το πρωτο πραγμα που μου ρθε στο μυαλο ειναι ποσ θα την παλεψω με την πεθερα αντι να χαρω για αυτο που ζουσα...αλλα δεν θα καταστρεψω την σχεση μου γτ η μαμα του δεν λεει να καταλαβει οτι ο γιος μεγαλωσε κ κανε δικη του οικογενεια...

 

+1:D αυτό ακριβώς σκέφτηκα κ εγώ

 

ελπιζω να μην σας τυχει ποτε κατι παρομοιο αφοθ το θεωρειται σεναριο :worry:

Edited by vampyre
Link to comment
Share on other sites

Το λάθος του άντρα σου είναι ότι θεωρεί πως εσύ θα πρέπει να βάλεις όρια στην πεθερά σου. Τα όρια εκείνος πρέπει να τα βάλει.

 

Συμβουλή δική μου: αν σας παίρνει, απομακρυνθείτε όσο μπορείτε. Μακριά κι αγαπημένοι. Δε βλέπω άλλη λύση. Επίσης όσο λιγότερη εξάρτηση έχετε από τρίτα άτομα (δουλειές του σπιτιού, μεγάλωμα του παιδιού), τόσο πιο ήσυχοι θα είστε. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το λάθος του άντρα σου είναι ότι θεωρεί πως εσύ θα πρέπει να βάλεις όρια στην πεθερά σου. Τα όρια εκείνος πρέπει να τα βάλει.

 

Συμβουλή δική μου: αν σας παίρνει, απομακρυνθείτε όσο μπορείτε. Μακριά κι αγαπημένοι. Δε βλέπω άλλη λύση. Επίσης όσο λιγότερη εξάρτηση έχετε από τρίτα άτομα (δουλειές του σπιτιού, μεγάλωμα του παιδιού), τόσο πιο ήσυχοι θα είστε. ;)

 

δεν την εχω αφησει να μπει στο σπιτι μου ουτε για δουλειες ουτε για το παιδι ουτη αυτην ουτε την μαμα μου..το παιδι το κανα για να το μεγαλωσω εγω με τον αντρα μου,,φαντασου να θελα κ βοηθεια τι θα κανε,,,εδω λεχωνα ημουν κ απαιτουσε κυριακατικο φαγητο γτ ετσι εμαθε καθε κυριακη τραπεζωμα..

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τον απο πάνω :p

γιατι το να μιλήσεις στην πεθερά εσύ πιθανότατα να φέρει νέα προβλήματα,

Εκτος αν το κάνεις παρουσία του άνδρα σου,γιατί αν είστε μόνες το πιο πιθανό είναι να πάει να τα πει διαφορετικά στον σύζυγό σου, πως την έβρισες ή της μίλησες άσχημα κτλ...

Σε κάποιο της "μητέρα(ης κάνεις, ηρεμα και ωραία πες της "μητέρα(ή όπως την φωνάζεις) σας έχω πει πόσες φορές να πλένετε τα χέρια σας πριν πιάσετε το μωρό/παιδί", ή "αυτό είναι ένα θέμα που αφορά εμένα και τον "χχχχχχχ"(πως λένε τον άντρα σου) και επειδή δεν έχουμε αποφασίσει δεν θα θέλαμε να μας επηρεάσετε¨(αυτό αν πάει να χωθεί κάπου)

Ε και απο εκει και πέρα βλέποντας και κάνοντας τί θέση τηρεί και ο άντρας σου.

Αντρα έχει η πεθερά;Να μιλουσες και σε εκείνον λίγο απεξω απ εξω;

 

δεν την εχω αφησει να μπει στο σπιτι μου ουτε για δουλειες ουτε για το παιδι ουτη αυτην ουτε την μαμα μου..το παιδι το κανα για να το μεγαλωσω εγω με τον αντρα μου,,φαντασου να θελα κ βοηθεια τι θα κανε,,,εδω λεχωνα ημουν κ απαιτουσε κυριακατικο φαγητο γτ ετσι εμαθε καθε κυριακη τραπεζωμα..

δλδ ΚΑΘΕ κυριακή τρώει η πεθερά σπίτι;

Η μαμα σου?Η οικογενεια καμια εκδρομή δεν πάει μόνη της?

Edited by vampyre
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τον απο πάνω :p

γιατι το να μιλήσεις στην πεθερά εσύ πιθανότατα να φέρει νέα προβλήματα,

Εκτος αν το κάνεις παρουσία του άνδρα σου,γιατί αν είστε μόνες το πιο πιθανό είναι να πάει να τα πει διαφορετικά στον σύζυγό σου, πως την έβρισες ή της μίλησες άσχημα κτλ...

Σε κάποιο της "μητέρα(ης κάνεις, ηρεμα και ωραία πες της "μητέρα(ή όπως την φωνάζεις) σας έχω πει πόσες φορές να πλένετε τα χέρια σας πριν πιάσετε το μωρό/παιδί", ή "αυτό είναι ένα θέμα που αφορά εμένα και τον "χχχχχχχ"(πως λένε τον άντρα σου) και επειδή δεν έχουμε αποφασίσει δεν θα θέλαμε να μας επηρεάσετε¨(αυτό αν πάει να χωθεί κάπου)

Ε και απο εκει και πέρα βλέποντας και κάνοντας τί θέση τηρεί και ο άντρας σου.

Αντρα έχει η πεθερά;Να μιλουσες και σε εκείνον λίγο απεξω απ εξω;

την φωναζω κυρια χχχχχ το ονομα τις φυσικα θα μιλησω μπροστα του οταν το κανω αλλιος θα τα παρουσιασει οπως θελει α εχει κ θεμα με την μνημη αρα θα με βγαλει κ τρελη ..........

 

δλδ ΚΑΘΕ κυριακή τρώει η πεθερά σπίτι;

Η μαμα σου?Η οικογενεια καμια εκδρομή δεν πάει μόνη της?

 

ναι καθε κυριακη φαγητο η μαμα μου δουλευει κ κυριακες ασε που ειναι τις αποψης οτι τα σκ ειναι για το ζευγαρι....ειναι χηρα κ εχει κολλησει πανω σε μας...φυσικα δινει κ τον αερα ο αντρας μου

Edited by vampyre
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που σου το λέω, αλλά αν δε ξυπνήσει και ο άντρας σου προβλέπω καυγαδες.

Ταρακούνησε τον κι εσυ λιγάκι μπας και πάρει μπρος.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που σου το λέω, αλλά αν δε ξυπνήσει και ο άντρας σου προβλέπω καυγαδες.

Ταρακούνησε τον κι εσυ λιγάκι μπας και πάρει μπρος.

 

ισως να μην θελει εκει εχω καταληξει αλλα κ γω πρεπει να κοιταξω να νην επεμβαινει στα του παιδιου

Link to comment
Share on other sites

Φαγητό κάθε κυριακή σε εσάς; Κακώς το επέτρεψες. Δεν έχεις καμία υποχρέωση να φιλοξενείς κανέναν και καμία με το ζόρι.

 

Τελικά είναι σενάριο απ' τις "7 θανάσιμες πεθερές", όχι απ' τις οικογενειακές ιστορίες. Και δυστυχώς δεν είναι και τόσο σενάριο, συμβαίνει πολύ συχνά εκεί έξω.

 

Θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα ότι πρέπει οπωσδήποτε να βάλεις στο παιχνίδι τον άντρα σου.

Και στο φινάλε δεν χρειάζεται να διαλέξει μεταξύ της γυναίκας του και της μάνας του. Την οικογενειακή ηρεμία του θα επιλέξει. Μάλλον είτε δεν έχει πάρει χαμπάρι τι παιχνίδι παίζεται ή λόγω του ότιη μάνα του είναι χήρα (πολύ σημαντικό στοιχείο) της έχει αδυναμία.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Φαγητό κάθε κυριακή σε εσάς; Κακώς το επέτρεψες. Δεν έχεις καμία υποχρέωση να φιλοξενείς κανέναν και καμία με το ζόρι.

 

Τελικά είναι σενάριο απ' τις "7 θανάσιμες πεθερές", όχι απ' τις οικογενειακές ιστορίες. Και δυστυχώς δεν είναι και τόσο σενάριο, συμβαίνει πολύ συχνά εκεί έξω.

 

Θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα ότι πρέπει οπωσδήποτε να βάλεις στο παιχνίδι τον άντρα σου.

Και στο φινάλε δεν χρειάζεται να διαλέξει μεταξύ της γυναίκας του και της μάνας του. Την οικογενειακή ηρεμία του θα επιλέξει. Μάλλον είτε δεν έχει πάρει χαμπάρι τι παιχνίδι παίζεται ή λόγω του ότιη μάνα του είναι χήρα (πολύ σημαντικό στοιχείο) της έχει αδυναμία.[/Q

την εχει αδυναμια κ δεν το παραδεχεται κιολας αυτο με τρελενει....μα κ γω ηρεμια θελω οχι να κοψουμε δεν ειναι λυση αυτη

 

α και το καλυτερο ο μπεμπης ειναι ιδιος εγω κ εχει λυσαξει εβγαλε οτι παιδικη φωτογραφια του αντρα μου υπαρχει να βρουμε ομοιοτητες :)

ετσι να γελασουμε λιγο

Edited by vampyre
Link to comment
Share on other sites

ο αντρας σου προφανώς δεν έχει καταλάβει οτι εχει κάνει δική του οικογένεια και ακόμα διατηρεί τον ομφάλιο λώρο.

Είναι λίγο μαμάκιας.Κλασική περίπτωση που προτιμά να πικραίνει την γυναίκα του και να μεγαλώνει το παιδί του μέσα σε ένταση για να μην θέσει όρια στην μαμα του.

Δεν είπαμε να της κόψει καλημέρα, αλλά να πεί "μέχρι εδώ η μάνα μου, μέχρι εδώ η γυναίκα μου".

Αν το κάνει αυτό, το θέμα θα λήξει.

ΑΠλά θα πρέπει να βρείς τρόπο να το κάνει γιατί απο μόνος του δεν παιζει.Προφανώς και έχει βολευτεί.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ο αντρας σου ειναι το κλειδι.πεισε τον να της κοψει τον αερα.

Ειδαλλως Η λυση ειναι μια:μακρια και αγαπημενοι.τετοιοι ανθρωποι δεν αλλαζουν ΠΟΤΕ πιστευω.

Ετσι,εν συντομια.

Καλη τυχη σου ευχομαι.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

γιος με αδυναμία στην μάνα..

μα καλά δεν τα είχες δει πριν αυτά;

ή μήπως νόμιζες πως θα τον αλλάξεις;

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Ο αντρας σου ειναι το κλειδι.πεισε τον να της κοψει τον αερα.

Ειδαλλως Η λυση ειναι μια:μακρια και αγαπημενοι.τετοιοι ανθρωποι δεν αλλαζουν ΠΟΤΕ πιστευω.

Ετσι,εν συντομια.

Καλη τυχη σου ευχομαι.

 

σε ευχαριστω ισως αν την αγριεψω να στρωσει

 

νομιζα οτι θα βαζει πιο πανω την νεα του οικογενεια λαθος μου

Edited by vampyre
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω ισως αν την αγριεψω να στρωσει

 

Οχι μονη σου,με τον αντρα σου.επιμενω ομως οτι δε θα δεις βελτιωση.σε γερο γαιδαρο νεα περπατησια δε μπορεις να μαθεις

 

 

νομιζα οτι θα βαζει πιο πανω την νεα του οικογενεια λαθος μου

 

Κανονικα ετσι πρεπει.

 

Κατι αλλο(ασχετο και σχετικο) : σας βοηθα κανεις με το παιδι;ειπες οτι θελετε να το μεγαλωσετε οι 2 σας (και καλα κανετε).αν παραστει αναγκη ποιος το κρατα;η πεθερα βοηθα;

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

μια φορα που χρειαστηκε το κρατησε η μαμα μουκ φυσικα ακουσα λογια....σε βρεφικο θα τον παω μολις ξεκινησω δουλεια δεν την εμπιστευομαι δυστυχως αφου καπνιζει διπλα του κ μονη τισ λεει οτι δεν εχει υπομονη με τα μικρα
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω ισως αν την αγριεψω να στρωσει

μα το θέμα δεν είναι να αγριέψεις την πεθερά!!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

μα το θέμα δεν είναι να αγριέψεις την πεθερά!!

 

εννοω να της μιλησω εξω απο τα δοντια για αυτα που με ενοχλουν γτ μεχρι τωρα δεν λεω τπτ θα με περασει για χαζο στο τελος...κ το θεμα μου το μεγαλο ειναι οκ εμενα δεν με χωνευεις αλλα αν αρχισει να επεμβενει στο μεγαλο του παιδιου μου η του λεει λογια θα τον ξαναδει φανταρο.

Link to comment
Share on other sites

κανε τα κουμαντα σου και βαλε τα πραγματα στη θεση τους αλλιως δε σε βλεπω καλα.

 

αγρια, ηρεμα, καντο παντως

Link to comment
Share on other sites

κανε τα κουμαντα σου και βαλε τα πραγματα στη θεση τους αλλιως δε σε βλεπω καλα.

 

αγρια, ηρεμα, καντο παντως

 

θα παρω τα βουνα χιχι

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτές τις περιπτώσεις, όταν τα υπόλοιπα μέτρα αποτυγχάνουν, μόνο μία λύση είναι σίγουρη: φόλα στην πεθερά! :D

 

Καλώς ή κακώς, τα ακραία προβλήματα απαιτούν και ακραίες λύσεις. :p

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Kάτι τέτοια βλέπω και κάνω το σταυρό μου που έχω πεθερά διαμάντι.

Δεν έχω κάτι να προσθέσω σε αυτά που έχουν γραφτεί, κάνε αυτό που πρέπει για να διασφαλίσεις την οικογενειακή σου ηρεμία.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιλα της ξεκαθαρα.... Πες της, Κυρια Χ, στο σπιτι μου κουμαντο κανω ΜΟΝΟ ΕΓΩ και Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ, αν θελετε θα ακουσετε στους κανονες μας και πολυ ευχαριστως να ερχεστε οποτε θελετε, αν σας χαλανε λυπαμαι αλλα δε μπορω να κανω κατι, ας μην σας βλεπουμε και καθολου

 

βεβαια ο αντρας σου θα πρεπει να το πει αλλα οκ...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...