Jump to content

Τι είναι η ευρυζωνική τηλεφωνία?


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σ' 'ολους. Καθώς θα πραγματοποιήσω φορητότητα στην COSMOTE μου ανέφεραν ότι θα έχω ευρυζωνική τηλεφω

ωνία αλλα δεν μου διευκρίνησαν τι ακριβώς μου είπαν είναι διαφορετικός ο τρόπος που συνδέονται τα τηλέφωνα

Link to comment
Share on other sites

Το Τηλέφωνο σου θα γίνει Voip, δηλαδή θα συνδέεται πλέον μέσω του Modem και όχι απευθείας από την πρίζα.
Link to comment
Share on other sites

Το Τηλέφωνο σου θα γίνει Voip, δηλαδή θα συνδέεται πλέον μέσω του Modem και όχι απευθείας από την πρίζα.

Και τα 2 (ασύρματο και ενσύρματο) πάνω στο ρούτερ? Θα δουλεύει το ενσύρματο σε περίπτωση διακοπή ρεύματος που θα είναι στο μόντεμ? Το ενσύρματο θα δουλεύει σε περίπτωση διακοπή ρεύματος?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα δουλεύει εκτός αν βάλεις UPS.

 

Να ζητήσω μήπως μου δώσουν διαφορετικά θα πάρω άλλο στον Γερμανό

Link to comment
Share on other sites

Πλέον σχεδόν όλοι η παροχοι το γυρνάνε σε voip που συμαινει ότι θα περνάει το τηλέφωνο μέσο Internet

Μειονέκτημα είναι ότι θέλει κάθε τηλέφωνο δικιά του θύρα στο modem (δεν μπορείς να έχεις στα άσχετα σημεία του σπιτιού τηλέφωνα) όλα πάνω στο router πάνε και δεν έχεις τηλέφωνο αν γίνει καμία διακοπή (αν και κάποια router έχουν ups μέσα)

Το άλλο κακό είναι ότι περρισκτρροι παροχοι δεν δίνουν κωδικούς voip σαν συνέπεια δεν μπορείς να αλλάξεις router και είσαι αναγκασμένος να είσαι μεντοβσαπακι που δίνει ο παροχος

Link to comment
Share on other sites

Πλέον σχεδόν όλοι η παροχοι το γυρνάνε σε voip που συμαινει ότι θα περνάει το τηλέφωνο μέσο Internet

Μειονέκτημα είναι ότι θέλει κάθε τηλέφωνο δικιά του θύρα στο modem (δεν μπορείς να έχεις στα άσχετα σημεία του σπιτιού τηλέφωνα) όλα πάνω στο router πάνε και δεν έχεις τηλέφωνο αν γίνει καμία διακοπή (αν και κάποια router έχουν ups μέσα)

Το άλλο κακό είναι ότι περρισκτρροι παροχοι δεν δίνουν κωδικούς voip σαν συνέπεια δεν μπορείς να αλλάξεις router και είσαι αναγκασμένος να είσαι μεντοβσαπακι που δίνει ο παροχος

 

Μπορείς από το ρούτερ να συνδέσεις την έξοδο τηλεφώνου σε μια πρίζα, έτσι θα έχεις τηλέφωνο σε όλες τις υπόλοιπες

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς από το ρούτερ να συνδέσεις την έξοδο τηλεφώνου σε μια πρίζα, έτσι θα έχεις τηλέφωνο σε όλες τις υπόλοιπες

Εγώ στη VODAFONE δεν είχα voip ούτε που όταν υπήρχε η hol δεν είχα. Πρέπει να συμβαδίζουμε με την τεχνολογία

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς από το ρούτερ να συνδέσεις την έξοδο τηλεφώνου σε μια πρίζα, έτσι θα έχεις τηλέφωνο σε όλες τις υπόλοιπες
Ναι κάτι που σημαίνει πρέπει να κάνεις βαριές αλλαγές στην καλώδιοση (δώρο άδωρο δλδ)

 

----- προσθήκη μηνύματος 113 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ στη VODAFONE δεν είχα voip ούτε που όταν υπήρχε η hol δεν είχα. Πρέπει να συμβαδίζουμε με την τεχνολογία
Το να έχεις υποχρεωτικά την σαπίλα που δίνει παροχος δεν είναι ότι συμβιβάζεσαι με την τεχνολογία είναι οτι σκύβεις και κάνεις ότι σου πουν
Link to comment
Share on other sites

Ναι κάτι που σημαίνει πρέπει να κάνεις βαριές αλλαγές στην καλώδιοση (δώρο άδωρο δλδ)

 

----- προσθήκη μηνύματος 113 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το να έχεις υποχρεωτικά την σαπίλα που δίνει παροχος δεν είναι ότι συμβιβάζεσαι με την τεχνολογία είναι οτι σκύβεις και κάνεις ότι σου πουν

 

1. Δεν με ενδιαφέρει να έχουν τηλέφωνο τα άλλα δωμάτια καθώς πάντα ασύρματο και ενσύρματο τα είχα μαζί και τα σύνδεσα σε ταφ 2θέσεων (1τηλέφωνό με το φίλτρο του φυσικά στην μία θέση του και στην 2θέση καλώδιο με φίλτρο που έβγαινε το montem και το ασύρματο τηλέφωνο)

2. Πάντοτε χρησιμοποιούσα montem τον παρόχων έτσι κι αλλίως έχω μόνο το κινητό μου και το laptop δεν είχα κάποια ιδιαίτερη απαίτηση

Edited by user3365
Link to comment
Share on other sites

1. Δεν με ενδιαφέρει να έχουν τηλέφωνο τα άλλα δωμάτια καθώς πάντα ασύρματο και ενσύρματο τα είχα μαζί και τα σύνδεσα σε ταφ 2θέσεων (1τηλέφωνό με το φίλτρο του φυσικά στην μία θέση του και στην 2θέση καλώδιο με φίλτρο που έβγαινε το montem και το ασύρματο τηλέφωνο)

2. Πάντοτε χρησιμοποιούσα montem τον παρόχων έτσι κι αλλίως έχω μόνο το κινητό μου και το laptop δεν είχα κάποια ιδιαίτερη απαίτηση

Αν δεν έχεις καμία απαίτηση πέρα από ελαφρύ browsing ότι και να σου δώσουν είσαι μια χαρά.

Εγώ ανανγαστικα άλλαξα παροχο επειδή το modem ανά τόσο έβγαινε off και ήθελε restart λόγο ότι είχα πολλαπλές συνδέσεις και μπουκώνε συνέχεια, έτσι πήρα ενα asusaki με 200 ευρώ πηγα cosmote proffesional (τότε μόνο στο professional έδιναν voip κωδικούς και ουαλα άψογη σύνδεση)

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Ναι κάτι που σημαίνει πρέπει να κάνεις βαριές αλλαγές στην καλώδιοση (δώρο άδωρο δλδ)

 

----- προσθήκη μηνύματος 113 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το να έχεις υποχρεωτικά την σαπίλα που δίνει παροχος δεν είναι ότι συμβιβάζεσαι με την τεχνολογία είναι οτι σκύβεις και κάνεις ότι σου πουν

 

Καμία αλλαγή στην καλωδίωση. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις του παρόχου μόνο σαν μόντεμ και βάζεις ότι θέλεις πίσω από αυτό

Link to comment
Share on other sites

Καμία αλλαγή στην καλωδίωση. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις του παρόχου μόνο σαν μόντεμ και βάζεις ότι θέλεις πίσω από αυτό

 

Δεν ασχολούμαι με gaming αλλά η δουλεία μου βέβαια εξαρτώμαι με το internet (email,... απλές απαιτήσεις) θα βάλω 50άρα καθώς είναι μικρή η διαφορά απο το adsl

Edited by user3365
Link to comment
Share on other sites

Καμία αλλαγή στην καλωδίωση. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις του παρόχου μόνο σαν μόντεμ και βάζεις ότι θέλεις πίσω από αυτό
Εμένα το μόντεμ μπουκώνει από πολλαπλές συνδέσεις.

Όταν λες καμία αλλαγή?

Εχω μι; πρίζα στο σαλόνι μια στο δωμάτιο και μια στο hall

Το μόντεμ κάθεται στο δωμάτιο δίπλα στο pc για να συνδέεται με ethernet.

Αν θα είμαι voip πως θα γίνει? Δεν γίνεται λογικά και να δίνω στην πρίζα και να παίρνω στην ίδια

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το μόντεμ μπουκώνει από πολλαπλές συνδέσεις.

Όταν λες καμία αλλαγή?

Εχω μι; πρίζα στο σαλόνι μια στο δωμάτιο και μια στο hall

Το μόντεμ κάθεται στο δωμάτιο δίπλα στο pc για να συνδέεται με ethernet.

Αν θα είμαι voip πως θα γίνει? Δεν γίνεται λογικά και να δίνω στην πρίζα και να παίρνω στην ίδια

 

Αυτό λογικά είναι θέμα της πλευράς του ρούτερ και όχι του μόντεμ. Αν έχεις καλό ρούτερ που αναλαμβάνει το ρουτινγκ το μόντεμ δεν θα έχει θέμα. Βάζεις φίλτρο, στην έξοδο dsl του φίλτρου βάζεις την dsl του μόντεμ ενώ σε αυτή για το τηλέφωνο συνδέεις την έξοδο τηλεφώνου του μόντεμ/ρούτερ του παρόχου

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λογικά είναι θέμα της πλευράς του ρούτερ και όχι του μόντεμ. Αν έχεις καλό ρούτερ που αναλαμβάνει το ρουτινγκ το μόντεμ δεν θα έχει θέμα. Βάζεις φίλτρο, στην έξοδο dsl του φίλτρου βάζεις την dsl του μόντεμ ενώ σε αυτή για το τηλέφωνο συνδέεις την έξοδο τηλεφώνου του μόντεμ/ρούτερ του παρόχου

 

το εχω βάλει και ξέχωρα μεσο wan (και εγώ αυτό σκέφτηκα) απλά κάποια στιγμή πέφτει η ταχύτητα (όχι αναγραφόμενη αλλα πραγματική) αρχίζουν να μην ανοίγουν η σελίδες και μετά απλά ανάβει ολα τα λαμπάκια και μένει ετσι

 

κατσε εχασα την μπαλα μαλλον

 

να ενα απλό σχέδιό

 

https://i.ibb.co/tzgM6CH/Untitled.jpg

 

 

το router το εχω στο δωμάτιο 1

έχουμε ένα κουτί (μέσα στον τοίχο στο σχεδιο που εκανα λέει εισαγωγή) και από εκεί πάει ένα καλώδιο σε ενα δωμάτιο ένα σε άλλο ένα σε hall

 

πως να στείλω voip στα άλλα τηλέφωνα? από την ίδια γραμμή? μέσα απο φίλτρο θα κανω inject το ίδιο το καλώδιο που φαιρνει σήμα από τον οτe?

 

αν αυτό λες δλδ επιστροφή γραμμής phone το εχω δοκιμάσει είχα θέματα με εισερχόμενες κλήσεις πολύ συχνά πηγενε να χτυπήσει και έκανε drop

 

ο μόνος τρόπος είναι να σπάσω την κεντρική καλωδίωση να δώσω εισερχόμενη γραμμή μόνο για το router και για ολο το άλλο σπίτι μια δεύτερη που θα τραβάει απο phone line του router δεν είναι κάτι αλλά όταν το σπίτι δεν είναι δικό σου (στην περίπτωση μου) και το ενοικιάζεις και ο σπιτονοικοκύρης δεν δέχεται κάποια παρέμβαση δεν μπορείς να κανεις και κατι

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Στην πρίζα που έχεις συνδέσει το ρούτερ του ΟΤΕ το έχεις με splitter? https://www.skroutz.gr/c/296/aksesouar-tilefwnikwn-syskeuwn.html?keyphrase=adsl+splitter&page=2

Dsl του σπλιτερ σε dsl του ρούτερ

Phone του ρούτερ σε phone του σπλιτερ

Έτσι όλες οι άλλες πρίζες έχουν τηλέφωνο

Χρησιμοποιώ τη παραπάνω συνδεσμολογία 4 χρόνια με την cyta και δεν είχα ποτέ προβλήματα, επίσης στις συσκευές τηλεφώνου έχω φίλτρο

Link to comment
Share on other sites

Στην πρίζα που έχεις συνδέσει το ρούτερ του ΟΤΕ το έχεις με splitter? https://www.skroutz.gr/c/296/aksesouar-tilefwnikwn-syskeuwn.html?keyphrase=adsl+splitter&page=2

Dsl του σπλιτερ σε dsl του ρούτερ

Phone του ρούτερ σε phone του σπλιτερ

Έτσι όλες οι άλλες πρίζες έχουν τηλέφωνο

Χρησιμοποιώ τη παραπάνω συνδεσμολογία 4 χρόνια με την cyta και δεν είχα ποτέ προβλήματα, επίσης στις συσκευές τηλεφώνου έχω φίλτρο

 

το ξέρω αυτό δεν παιζει με ολες της συνδέσεις

εμένα ριχνει vdsl απο 100 στα 35 και δεν εχω εισερχόμενα (η σχεδόν ποτέ)

 

μονο αυτο παιζει (δίνω σχήμα) αλλα απαιτεί να αλλάξω καλωδίωση που δεν γινεται

https://i.ibb.co/YtR0MQ3/VOIP-DSL-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω αυτό δεν παιζει με ολες της συνδέσεις

εμένα ριχνει vdsl απο 100 στα 35 και δεν εχω εισερχόμενα (η σχεδόν ποτέ)

 

μονο αυτο παιζει (δίνω σχήμα) αλλα απαιτεί να αλλάξω καλωδίωση που δεν γινεται

https://i.ibb.co/YtR0MQ3/VOIP-DSL-2.jpg

 

Σελίδα 8, https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://help.cosmote.gr/system/templates/selfservice/gnosisgr/Files2/SPEEDPORT_ENTRY_2i_%25CE%259F%25CE%2594%25CE%2597%25CE%2593%25CE%2599%25CE%2595%25CE%25A3_%25CE%2595%25CE%2593%25CE%259A%25CE%2591%25CE%25A4%25CE%2591%25CE%25A3%25CE%25A4%25CE%2591%25CE%25A3%25CE%2597%25CE%25A3_GR.pdf&ved=2ahUKEwjvs4vGpfrjAhVEzKQKHa62BvYQFjAAegQIARAB&usg=AOvVaw0hj6DAlIJQGfFDKy0VmsQ-

Όπως έχω γράψει, δεν ξέρω τι κάνεις λάθος και δεν παίζει σε σένα

Link to comment
Share on other sites

Έχω Δωκιμασει σε Cita παλιότερα παίζει κανονικά forthnet και cote είχα θέμα αλλά είναι από τους λίγους που δίνουν καλής απόκρισης σύνδεση προς σερβερσ εξωτερικού. Ευτιχος μετά από πολλά πολλά μου έβαλαν κατάρα στο dslam που υποστιριζει pots. Και την βγάζω έτσι μέχρι να πάρω ένα Cisco router με ενσωματωμένο voip server to pots (συγχρονίσεις κανονικά ασύρματα τηλέφωνα πάνω του)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα σας. Θέλω να κάνω επιστροφή γραμμής στην δεύτερη πρίζα της κρεβατοκάμαρας, η γραμμή είναι ευριζωνική στην nova συγκεκριμένα, (προς θεού δεν κάνω διαφήμιση), προσπάθησα μόνος μου αλλά δεν λειτουργούσε το σταθερό τηλέφωνο μετά την προσπάθεια μου και τα έβαλα τα καλώδια όπως ήταν πριν δηλαδή το σταθερό του σαλονιού στο Phone 1 και από την πρίζα του τοίχου στην υποδοχή με την ένδειξη dsl. Να διευκρινίσω ότι έχω βάλει φίλτρο στην πρίζα της κρεβατοκάμαρας. Η προσπάθεια που έκανα είναι η εξής: στο splitter σύνδεσα στην υποδοχή dsl του splitter το καλώδιο που ήταν στην πρίζα του τοίχου, στην υποδοχή του ταφ με τις δύο εξόδους σύνδεσα στην μια υποδοχή το καλώδιο του τηλεφώνου και στη άλλη υποδοχή του ταφ σύνδεσα το καλώδιο και μετά το σύνδεσα στην υποδοχή Phone 1 του router. Το router είναι το H 288A NOVA, σας τα είπα αναλυτικά για να μου πείτε αν αυτός ο τρόπος είναι ο σωστός δεν θέλω να σας κουράζω ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...