Jump to content

Αιμοδοσία


woudoulis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αιμοδοσία

Ποιοί μπορούν να δώσουν ποιοί δεν μπορούν

Εχετε δώσει ποτέ ?

Εγώ δυστυχώς είμαι αλλεργικός και έχω αλλεργικό άσθμα και δεν κάνει να δώσω αίμα γιατί αντί καλό μπορεί να κάνω ζημιά στον αιμολήπτη

Μακάρι να μπορούσα να δώσω

Είναι τόσο όμορφο να δίνεις το αίμα σου για τους συνανθρώπους σου και πόσο μάλλον όταν δεν τους γνωρίζεις

Επειδή λοιπόν πολλές φορές τυχαίνει να αναρτήσουμε post που να ζητάνε αίμα κάποιοι συνάνθρωποί μας που το έχουν ανάγκη , σκέφτηκα να φτιάξουμε ένα συγκεκριμένο τόπικ που να γράφουμε όταν κάτι ξέρουμε ότι είναι επείγον.

Ελπίζω να βρει η ιδέα αυτή θετική απήχηση από τους υπεύθυνους του chat and fun

Δεν είναι βέβαια fun αυτό το τόπικ αλλά χαρίζεις το fun σε κάποιον άλλον :)

Οσοι έχετε δώσει αίμα ελάτε να πείσετε τους υπόλοιπους ότι δεν είναι τίποτα το δύσκολο ή το επώδυνο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Η 14χρονη Σγούρου Δέσποινα η οποία πρόκειται να κάνει εγχείρηση

>>

>>αφαίρεσης όγκου από τη σπονδυλική στήλη χρειάζεται επείγοντως αίμα

>>

>>ομάδας 0 (-).

 

>>Η μικρή Δέσποινα νοσηλεύεται στο Νοσοκομείο Παίδων Αγ.Σοφία. Αν

>>κάποιος

>>

>>έχει αυτή τη σπάνια ομάδα και μπορεί να δώσει αίμα, ας επικοινωνήσει

>>

>>απευθείας με το Νοσοκομείο Παίδων " Αγ.Σοφία" Θηβών &

>>Παπαδιαμαντοπούλου

>>

>>για να ενημερωθεί για τις ώρες αιμοδοσίας:Τηλ:

 

>>2107467000.

 

>>Παρακαλώ προωθήστε το μήνυμα αυτό σε όσους περισσότερους μπορείτε.

 

>>Ευχαριστούμε πολύ

 

" Το Χαμόγελο του παιδιού"

 

 

Σύλλογος των παιδιών στην Ελλάδα & στην Κύπρο

Στουρνάρη 16

Αθήνα, 10683

Τηλ: 210 3306140

>>

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω δώσει εθελοντικά αίμα γύρω στις 6-7 φορές. Συνολικά έχουμε περί τα 2 λίτρα και σου παίρνουν 350ml αίμα (λίγο περισσότερο από ένα μπουκαλάκι cocacola), το οποίο ποσοτικά αναπληρώνεται σε 2 με 3 ώρες ενώ ποιτοτικά σε 2-3 μήνες ανάλογα τον οργανισμό. Είναι μια διαδικάσια η οποία κρατάει περίπου 1 τέταρτο και για να μη χαϊδευουμε τα αυτιά των διαφημίσεων δεν είναι και ό,τι καλύτερο να κάνεις για να περάσεις καλά την ώρα σου, τουλάχιστον για εκείνο το τέταρτο. Σου κάνουν μια εξέταση αιματοκρίτη στην αρχή(σου τρυπάνε το δάχτυλο και σου παίρνουν μια σταγόνα αίμα) και αν είναι πάνω από 41 και 38 για τους άντρες και τις γυναίκες αντίστοιχα τότε δίνεις αίμα. Συμπληρώνεις ένα φυλλάδιο το οποίο έχει ένα ερωτηματολόγιο σχετικά με τις αρρώστιες τις οποίες ενδσχομένως έχεις περάσει, την σεξουαλικότητά σου(αμφιφυλόφιλος, ομοφιλόφυλος, μονογαμικός, πολυγαμικός κλπ) και αφού σου πάρουν την πίεση και είναι ικανοποιητική μπορείς να δώσεις αίμα.

 

Πολλοί ζαλίζονται κατά τη διάρκεια της αιμοδοσίας, όπως κι εγώ την πρώτη και δεύτερη φορά και γίνονται διάφορες αλχημείες για να μη χάσεις τις αισθήσεις σου, όπως μπαμπάκι με οινόπνευμα στη μύτη, σε φέρνουν με το ειδικό κρεβάτι στο οποίο κάθεσαι σε θέση 30 μοιρών με το έδαφος για να πάει αίμα στο κεφάλι και να μην...σβήσεις.

 

Η διαδικασία θα το ξαναπω γιατί πολλά ακούγονται, δεν είναι σε καμία περίπτωση ευχάριστη, αλλά η ικανοποίηση στο τέλος του ότι βοήθησες μια ζωή να συνεχίσει να ζει είναι συγκλονιστική. Δε νοείται υγιής άνθρωπος να μην δίνει λίγο από το αίμα του 1 με 2 φορές το χρόνο. Σκεφτείτε να ήσαστε εσείς στην ανάγκη.

Η αιμοδοσία είναι το ύψιστο λειτούργημα και όλοι μα όλοι πρέπει να βοηθάμε.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνουν εντύπωση αυτά που λες γιατί ο κολλητός μου έχει δώσει αίμα και τίποτα δεν του φάνηκε επώδυνο.

Φαντάζομαι πως αν ζαλιστεί κάποιος έχει να κάνει και με το αν βλέπουν πριν τις εξετάσεις αν μπορεί κάποιος να δώσει ή όχι.

Καθόλου επώδυνο μου είπε

Link to comment
Share on other sites

Καλό και τούτο... φοβερή συγκυρία! Τώρα μόλις ξεκινάω να πάω στο Λαϊκό για να δώσω αίμα και συγκεκριμένα αιμοπετάλια (νοσηλεύεται ένας θείος μου, έχει καρκίνο).

 

Αίμα έχω δώσει 3 φορές. Ανήκω στην κατηγορία εκείνων που μπορούν να δίνουν άφοβα, οπότε όσες φορές έχει χρειαστεί το έχω κάνει και θα συνεχίσω να το κάνω με μεγάλη μου χαρά.

 

Ποτέ δεν ένιωσα να ζαλίζομαι, να λιποθυμάω κτλ. Όσοι τα φοβάστε αυτά, να ξέρετε ότι πιο πιθανό είναι να λιποθυμήσετε από τον φόβο σας, παρά από την αιμοδοσία. Μην ανησυχείτε, αν δεν μπορείτε να δώσετε αίμα δεν σας αφήνουν.

 

Να δίνετε αίμα... βοηθάτε έτσι συνανθρώπους σας που έχουν ΑΝΑΓΚΗ και απ'ότι έχω ακούσει κάνει καλό στο σώμα.

 

Φεύγω, θα σας πω αργότερα τις εντυπώσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

γινετε ελεγχος του αιματοκριτη και παιρνουν την αρτηριακη πιεση πριν καθε αιμοληψια.Το συναισθημα σαν εθελοντης αιμοδοτης ειναι μοναδικο, καθε φορα που δινω αιμα,παλιοτερα 3-4 φορες τον χρονο, πλεον 1-2 διοτι εμφανιζονται και περιπτωσεις αναγκης για γνωστους και συναδελφους, νιωθω υπεροχα.Καθε φορα χαμογελαω την στιγμη που φευγω.Η ολη υποθεση διαρκει 10 λεπτακια και ενα απο τα θετικα της υποθεσης για αρκετους που δεν κανουν εξετασεις ειναι ο ελεγχος για HIV και ηπατιτιδες.

Μερικα μυστικα για ανετη αιμοληψια.

Μην δωσετε αιμα εαν εχετε φαει κανονικο γευμα,η διαδικασια της πεψης κατεβαζει το αιμα προς το στομαχι με αποτελεσμα να προκαλουνται ζαλαδες και λιποθυμιες.

Πιειτε χυμους πριν και μετα την αιμοληψια

Να εχετε κοιμηθει τουλαχιστον 6 ωρες και να μην εχετε ξενυχτησει ή εχετε λαβει ποσοτητες αλκοολ.

Μην οδηγησετε για τουλαχιστον 30'-45' μετα την αιμοληψια.

Μην καπνισετε πριν και μετα την αιμοληψια

 

και να θυμαστε παντα.προτιμοτερο ειναι να μην δωσετε αιμα εαν δεν αισθανεστε ασφαλης για κατι ή δεν ειστε σιγουροι ή λετε ψεματακι απλως για να δωσετε επειδη εχει αναγκη το προσωπο που προοριζετε το αιμα.Κακο σε εσας μπορει να κανετε.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω δώσει εθελοντικά αίμα γύρω στις 6-7 φορές. Συνολικά έχουμε περί τα 2 λίτρα και σου παίρνουν 350ml αίμα (λίγο περισσότερο από ένα μπουκαλάκι cocacola), το οποίο ποσοτικά αναπληρώνεται σε 2 με 3 ώρες ενώ ποιτοτικά σε 2-3 μήνες ανάλογα τον οργανισμό. Είναι μια διαδικάσια η οποία κρατάει περίπου 1 τέταρτο και για να μη χαϊδευουμε τα αυτιά των διαφημίσεων δεν είναι και ό,τι καλύτερο να κάνεις για να περάσεις καλά την ώρα σου, τουλάχιστον για εκείνο το τέταρτο. Σου κάνουν μια εξέταση αιματοκρίτη στην αρχή(σου τρυπάνε το δάχτυλο και σου παίρνουν μια σταγόνα αίμα) και αν είναι πάνω από 41 και 38 για τους άντρες και τις γυναίκες αντίστοιχα τότε δίνεις αίμα. Συμπληρώνεις ένα φυλλάδιο το οποίο έχει ένα ερωτηματολόγιο σχετικά με τις αρρώστιες τις οποίες ενδσχομένως έχεις περάσει, την σεξουαλικότητά σου(αμφιφυλόφιλος, ομοφιλόφυλος, μονογαμικός, πολυγαμικός κλπ) και αφού σου πάρουν την πίεση και είναι ικανοποιητική μπορείς να δώσεις αίμα.

 

Πολλοί ζαλίζονται κατά τη διάρκεια της αιμοδοσίας, όπως κι εγώ την πρώτη και δεύτερη φορά και γίνονται διάφορες αλχημείες για να μη χάσεις τις αισθήσεις σου, όπως μπαμπάκι με οινόπνευμα στη μύτη, σε φέρνουν με το ειδικό κρεβάτι στο οποίο κάθεσαι σε θέση 30 μοιρών με το έδαφος για να πάει αίμα στο κεφάλι και να μην...σβήσεις.

 

Η διαδικασία θα το ξαναπω γιατί πολλά ακούγονται, δεν είναι σε καμία περίπτωση ευχάριστη, αλλά η ικανοποίηση στο τέλος του ότι βοήθησες μια ζωή να συνεχίσει να ζει είναι συγκλονιστική. Δε νοείται υγιής άνθρωπος να μην δίνει λίγο από το αίμα του 1 με 2 φορές το χρόνο. Σκεφτείτε να ήσαστε εσείς στην ανάγκη.

Η αιμοδοσία είναι το ύψιστο λειτούργημα και όλοι μα όλοι πρέπει να βοηθάμε.

ola kala ta les mono pou to aima ston an8ropino enhliko organismo einai peripou 5 litra(an kai aksartatai apo to baros mas,alla milaem gia meso an8ropo) ...apo tis gunaikes pernoun ligotero aima kai epishs prepei na dinoun aima oxi toso suxna oso oi antres
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Οπως τα ειπαν ο Kωσταντινος και η Freak.

Προσωπικα ειμαι αιμοδοατης....κανα 3αρι χρονια τωρα.

Εχω δωσει περιπου 3 μπουκαλες "ετσι", και αλλες τοσες για περιπτωσεις που τις χρειαζονταν ατομα...

σαν διαδκασια, καθολου επωδυνη και προσωπικα δεν με ενοχλει (εχουμε και πορτοκαλαδιτσα και κρακερακια τζαμπα μετα :p ), αν και εχω σχετικα σκληρες φλεβες για να τρυπηθουν και ταλαιπωρω λιγο τους-τις νοσοκομους-ες. :O

το καλο ειναι οτι φαινονται ευκολα παντως.

Πιο πολυ μου την σπαει τι τρυπημα για να σου μετρησουν αιματοκριτη... :p :wacko:

Παντως καλο ειναι οσαοι μπορουμε να δινουμε αιμα και τακτικα. ;)

Εγω δυστυχως μπορω κανα δυο αντε 3 φορες τον χρονο λογο του οτι ειμαι εξωτερικο...

Οποιος ενδιαφερεται παντως υπαρχουν σχετικα εντυπα για το τι πρεπει να κανεις για να γινεις αιμοδοτης.

(Αν εχεις tattoo,αν παιρνεις φαρμακα, ktl ktl ktl)

 

Aσχετο, αλλα και στην κοπελα μου μια φορα δεν την αφησαν να δωσει Αθηνα (χωρις να της μετρησουν τον αιματοκριτη) γιατι ειναι πολυ αδυνατη...

Εχεις διαστασεις περιπου της Minogue... :blink:

Ειναι δηλαδη 1.60 με 1.62 και 45 κιλα...

Και της ειχαν πει τοι πρεπει να ειναι πανω απο 50 για να δωσει. :confused:

Link to comment
Share on other sites

I'm back από το μέτωπο :p

 

Λοιπόν, η αιμοπεταλιοαφαίρεση (αν το λέω καλά) είναι μια εντελώς ανώδυνη και ακίνδυνη διαδικασία. Σε βάζουν σε ένα μηχάνημα το οποίο έχει δύο εισόδους-εξόδους. Από τον δότη παίρνει αίμα, το επεξεργάζεται και παίρνει ότι χρειάζεται και, μετά, του το γυρίζει πίσω. Η όλη διαδικασία κρατάει 40-50 λεπτά και μετά σου δίνουν και εκεί πορτοκαλαδίτσα και κρακεράκια. :p

 

Όσον αφορά την κλασσική αιμοδοσία, το ξαναλέω - συμφωνόντας με τους προλαλήσαντες - πως είναι μια ανώδυνη διαδικασία. Δεν συντρέχει κανένας κίνδυνος για τον δότη και μακάρι να δίναμε όλοι όποτε μπορούμε.

Link to comment
Share on other sites

@TN97

 

προσεχε για σημερα και αυριο τουλαχιστον.Η αφαιρεση των αιμοπεταλιων για την μεταμοσχευση τους σε ασθενεις εξασθενει και καταπονει τον οργανισμο.πινε αφθονα υγρα και χυμους,ενα ποτηρακι κοκκινο κρασι δεν θα σου κανει κακο και απεφυγε για τουλαχιστον 1 μερα ακομα την εκθεση στον ηλιο και τις αθλητικες δραστηριοτητες.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι όσοι έχουμε γυρίσει από Αγγλία δεν μας αφήνουν να δώσουμε αίμα για κάποια χρόνια :worry:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε τωρα...15 λεπτα??? :cry: :w00t: εδω με το ζορι μου παιρνουν αιμα για εξετασεις(εχω μεγαλη φοβια με τις συριγγες)...σιγουρα ειναι καλο να το κανεις,ομως αν δεν αντεχεις,κυριως ψυχολογικα,αστο καλυτερα... :worry:
Link to comment
Share on other sites

ego dustyxos aima de dino..para to diafanes derma moy exo polu polu leptes flebitses,me apotelesma otan ksekinan na mou paroun aima,psaxnoun kana 5lepto to ligoter,meta melaniazoun ta xeria mou kai de mporo na ta tentoso...epishs mou menoun mikra mikra shmadakia,ta opoia kapoios de mporei na ta dei alla ego ta parathro giati ksero pou akribos einai(as poume mou exei meinei shmadi apo thn petalouda pou mou balan otan ekana enxeirhsh prin ena xrono para 22 meres )

a kai kati allo....fobamai tis eneseis...:cry:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

gia mia fora sti zoi sas stamatiste na skeftestai mono ton anthropo...

 

voithiste ton planiti gi (xlorida-panida) apo tin sigouri katastrofi tou logo iperplithismou tou anthropinou eidous...

 

MH DINETAI AIMA!!!

 

PS. NAI, OUTE GIA MENA!

Link to comment
Share on other sites

e? Αν κάποιος θέλει να δώσει, γιατί να μην δώσει; Επειδή του το λες εσύ;

Α δεν πάμε καλά εδώ μέσα!!

Link to comment
Share on other sites

ego dustyxos aima de dino..para to diafanes derma moy exo polu polu leptes flebitses,me apotelesma otan ksekinan na mou paroun aima,psaxnoun kana 5lepto to ligoter,meta melaniazoun ta xeria mou kai de mporo na ta tentoso...epishs mou menoun mikra mikra shmadakia,ta opoia kapoios de mporei na ta dei alla ego ta parathro giati ksero pou akribos einai(as poume mou exei meinei shmadi apo thn petalouda pou mou balan otan ekana enxeirhsh prin ena xrono para 22 meres )

a kai kati allo....fobamai tis eneseis...:cry:

 

:p

Γεια σου βρε γιατρε!(πλακα κανω, δεν στην λεω!)

Αλλα να κανεις καμια παυσιπονη στον ασθενη δεν μασαμε ε;;;; :shifty: ;)Το ιδιο προβλημα με τις φλεβες σου ειχε και ενας κυριος που διναμε μαζι μια φορα.

Φαντασου ενα ατομο 2 μετρα 100+ κιλα μυς και να του λεει χαρακτηριστικα η νοσοκομα "καλε εσυ εχεις πιο λεπτες φλεβες και απ'την κορη μου!"

 

Energy, λυπαμε αλλα αιμα εχω, αιμα δινω...

Αμα ειχα χλωροφυλλη... :p :blink: :lol:

(Σωστο ομως να βοηθαμε τον πλανητη γιατι τον εχουμε μαμησει ορθιο...)

Link to comment
Share on other sites

ma ego den eimai 100 kila....oyte 55 den eimai...

ki epishs oson afora tous allous de masame mia...kai enesh gia anais8hsia kai gia na tous paroume aima kai gia xorhghsh antiviotikou,...ekei de masao mia..kai enesh sto oulo kai sto magoulo kai sto xeraki kai ston popo(exoume kai paidakia edo)..

alla an parei allos na kanei tpt se mena :cry:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

e? Αν κάποιος θέλει να δώσει, γιατί να μην δώσει; Επειδή του το λες εσύ;

Α δεν πάμε καλά εδώ μέσα!!

 

i antidrasi sou giati pige mono se emena pou eimai arnitikos... kai oxi se olous tous allous pou lene.. "doste aima"... giati na akousoume aftous??? epeidi to lene aftoi???

 

ELEOS, tin apopsi mas leme oloi!...

 

de pame kala edo mesa...

 

PS. mario_fit mporeis na ksekiniseis na afodeveis ston kipo sou... einai mia arxi! :p

Link to comment
Share on other sites

PS. mario_fit mporeis na ksekiniseis na afodeveis ston kipo sou... einai mia arxi! :p

 

 

σορρυ gia το οff topic αλλα φανταζεσαι;;;;;;;; :lol: :lol: :lol: :lol:

looooooooooooooooooooooooooooooooooollllllllllllllllllllllllllll!!!! :p

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι όσοι έχουμε γυρίσει από Αγγλία δεν μας αφήνουν να δώσουμε αίμα για κάποια χρόνια :worry:

Auto einai einai ena metro profylakshs apo th diaspora ths nosou twn trellwn ageladwn.isxuei meta to 1985 nomizw

Link to comment
Share on other sites

PS. mario_fit mporeis na ksekiniseis na afodeveis ston kipo sou... einai mia arxi! :p

eNeRGy, έγραψες! :lol:

 

Στο θέμα μας τώρα, να πω ότι δεν έχω δώσει μέχρι στιγμής. Αφετέρου δεν έχει χρειαστεί (ευτυχώς) για κάποιον συγγενή/φίλο και αφετέρου μια φορά που είχα αποφασίσει να πάω να δώσω εθελοντικά, ήμουν άρρωστος και δεν τα κατάφερα... :(

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

@TN97

 

προσεχε για σημερα και αυριο τουλαχιστον.Η αφαιρεση των αιμοπεταλιων για την μεταμοσχευση τους σε ασθενεις εξασθενει και καταπονει τον οργανισμο.πινε αφθονα υγρα και χυμους,ενα ποτηρακι κοκκινο κρασι δεν θα σου κανει κακο και απεφυγε για τουλαχιστον 1 μερα ακομα την εκθεση στον ηλιο και τις αθλητικες δραστηριοτητες.

 

Αλλιώς μου τα είπανε οι γιατροί εκεί. Το μόνο που μου είπαν, ήταν να μην σηκώσω βάρη για μία ώρα, γιατί υπήρχε περίπτωση να μελανιάσουν τα χέρια μου. Το απόγευμα λοιπόν, έκανα κανονικά την γυμναστική μου, χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

i antidrasi sou giati pige mono se emena pou eimai arnitikos... kai oxi se olous tous allous pou lene.. "doste aima"... giati na akousoume aftous??? epeidi to lene aftoi???

 

ELEOS, tin apopsi mas leme oloi!...

 

de pame kala edo mesa...

 

PS. mario_fit mporeis na ksekiniseis na afodeveis ston kipo sou... einai mia arxi! :p

 

 

Ok, είναι κ αυτή μια άποψη :)

Αλλά δεν πιστεύεις πως είναι καλύτερο να βοηθάμε; Λόγους για να δίνεις αίμαι μπορώ να σου βρώ! Λόγους για να μήν δίνεις μπορείς να μου βρείς; :) :O ;) :) :worry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...