Jump to content

Xiaomi Mi 9T Pro


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι εδώ, στην παράγραφο 2.

Παρένθεση, η ultrawide κάμερα, λειτουργεί στο ζουμ 0.6x και η macro στο 2x.

 

Οι ρυθμίσεις αυτές (στην παρ. 2) κάνουν και για το 9S ;

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις αυτές (στην παρ. 2) κάνουν και για το 9S ;

 

Ναι βεβαίως και κάνουν φίλε μου, είναι συσκευές (9 Pro και 9S) πολύ κοντά σε χαρακτηριστικά. Σε κάθε περίπτωση, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις και κάποια άλλη ρύθμιση.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι βεβαίως και κάνουν φίλε μου, είναι συσκευές (9 Pro και 9S) πολύ κοντά σε χαρακτηριστικά. Σε κάθε περίπτωση, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις και κάποια άλλη ρύθμιση.

 

Ευχαριστώ. Θα δοκιμάσω και με το σχετικό .xml και βλέπουμε...

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει υπερκορεσμος στα χρώματα με την στοκ, όπως σωστά γράφεις στον οδηγό.

 

Πάντως θα πέσει πολύ Astrophotography με την πανσέληνο απόψε!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κρασαρει αυτή η gcam. Την έβγαλα. Δεν είδα κάτι συγκλονιστικό.

 

Μήπως σου κρασάρει επειδή προσπάθησες να περάσεις κάποιο .xml;

Στο λέω, γιατί προσπάθησα να περάσω το .xml του Redmi Note 9 και του 9S, και μου κράσαρε κι εμένα με την αποθήκευση του .xml.

Θέλει επανεγκατάσταση της εφαρμογής, και μετά λειτουργεί καλά (εάν προσπάθησες κάτι τέτοιο).

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου κρασάρει επειδή προσπάθησες να περάσεις κάποιο .xml;

Στο λέω, γιατί προσπάθησα να περάσω το .xml του Redmi Note 9 και του 9S, και μου κράσαρε κι εμένα με την αποθήκευση του .xml.

Θέλει επανεγκατάσταση της εφαρμογής, και μετά λειτουργεί καλά (εάν προσπάθησες κάτι τέτοιο).

 

Κι εμένα μου κρασαρει στο .xml του 9S. Το διέγραψα κι ησύχασα.

Έκανα όμως μια σύγκριση του Quality_catcher-CFG.xml με τις δικές σου ρυθμίσεις και θα μείνω με αυτές, όπως τις γράφεις στον οδηγό.

 

Επίσης, αν έχεις δει, κρασαρει όταν μπεις στις Προεπιλεγμένες Ρυθμίσεις (πρώτο μενού στις Ρυθμίσεις) και σκρολαρεις προς τέρμα κάτω.

 

Έχω την τελευταία v7.1 (28/07/2020)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου κρασαρει στο .xml του 9S. Το διέγραψα κι ησύχασα.

Έκανα όμως μια σύγκριση του Quality_catcher-CFG.xml με τις δικές σου ρυθμίσεις και θα μείνω με αυτές, όπως τις γράφεις στον οδηγό.

 

Επίσης, αν έχεις δει, κρασαρει όταν μπεις στις Προεπιλεγμένες Ρυθμίσεις (πρώτο μενού στις Ρυθμίσεις) και σκρολαρεις προς τέρμα κάτω.

 

Έχω την τελευταία v7.1 (28/07/2020)

 

Ναι έχει ένα μικρό-bug εκεί στο scroll down.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους το τελευταίο διάστημα έχω το εξής πρόβλημα στο τηλέφωνο. Όταν κανω ή δέχομαι κλήσεις ενώ στην αρχή όλα είναι εντάξει μετά από κάποιο διάστημα ο συνομιλητής μου δεν με ακούει. Σε κλήσεις μέσω massager, line, viber δεν έχω τέτοιο θέμα.

Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα δικτύου? Η βλάβη στο κινητό? Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι το θέμα ξεκίνησε όταν μου ήρθε αναβάθμιση στo 12.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους το τελευταίο διάστημα έχω το εξής πρόβλημα στο τηλέφωνο. Όταν κανω ή δέχομαι κλήσεις ενώ στην αρχή όλα είναι εντάξει μετά από κάποιο διάστημα ο συνομιλητής μου δεν με ακούει. Σε κλήσεις μέσω massager, line, viber δεν έχω τέτοιο θέμα.

Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα δικτύου? Η βλάβη στο κινητό? Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι το θέμα ξεκίνησε όταν μου ήρθε αναβάθμιση στo 12.

 

Καλημέρα και σε εσένα!

Έχεις ανοικτό κάτι σε VoLTE, WiFi calling, ή μιλάς με ανοικτά δεδομένα;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε εσένα!

Έχεις ανοικτό κάτι σε VoLTE, WiFi calling, ή μιλάς με ανοικτά δεδομένα;

Ναι έχω ανοιχτό το VoLTe και τα δεδομένα τα έχω μόνιμα ανοιχτά. Το μεγαλύτερο θέμα το έχω όταν είμαι σπίτι οπότε είμαι συνδεμένος με WiFi

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω ανοιχτό το VoLTe και τα δεδομένα τα έχω μόνιμα ανοιχτά. Το μεγαλύτερο θέμα το έχω όταν είμαι σπίτι οπότε είμαι συνδεμένος με WiFi

 

Άρα αφού έχεις το πρόβλημα σπίτι, απο ότι καταλαβαίνω, δεν έχεις ανοικτό το WiFi calling, ώστε όταν γυρίζει απο το VoLTE (που το χρησιμοποιείς) σε WiFi calling, να σου δημιουργεί αυτό προβλήματα (πολλοί, το έχουν να κάνει εναλλαγή απο VoLTE σε WiFi calling, για αυτό στο αναφέρω).

Άρα εάν καταλαβαίνω καλά, το πιθανότερο είναι ότι εκει που μένεις απλά δεν έχεις καλό σήμα όταν μιλάς, καθότι τα προβλήματα ομιλίας που αναφέρεις, έχουν να κάνουν με τα συνήθη "ύποπτα" (WiFi calling, VoLTE, δεδομένα).

 

Εκτός, κι εάν ο συνομιλητής, σου, έχει αυτός ανοικτό κάτι σε VoLTE ή Wi-Fi calling, και είναι απο την άλλη μεριά τα προβλήματα ομιλίας. Άλλη λύση, δεν υπάρχει.

 

Κλείσε το VoLTE για αρχική δοκιμή.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με το θέμα της φόρτισης. Πήρα καλώδιο καινούριο 3Α και με τρεις διαφορετικούς φορτιστές τον δικό του και ακόμα δύο το ίδιο αποτέλεσμα.

Παρακολούθηση μέσω του ampere apk ξεκινάει να φορτίζει και φτάνει στο 3180mA και όσο περνάει η ώρα μετά από λίγα λεπτά πέφτει στα 2150mA και μετά τις 70% π έχει φτάσει πέφτει στα 950-1000mA.

Μονο αν δν το πειράξω το κινητό καθόλου κατά της διάρκεια της φόρτισης θα κάνει περίπου 1.30 ώρα για πλήρη φόρτιση.

Επίσης με την ίδια ακριβώς χρήση στην 12 φθάνω 6-6.30sot.δηλαδη κάτω περίπου 2 ώρες σε σχέση με την 11 και το λέω απλά μηπως έχει σχέση με την φόρτιση και αυτό.

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κιόλας...εγώ το γύρισα στην 10 και βρήκα την υγειά μου 8.5 με 9 ώρες με την χρήση που του κάνω.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κιόλας...εγώ το γύρισα στην 10 και βρήκα την υγειά μου 8.5 με 9 ώρες με την χρήση που του κάνω.

Εμένα δεν με πειράζει τόσο πολύ που τα φτύνει η μπαταρία πιο γρήγορα πια αλλά δν έχω καν γρήγορη φόρτιση πρέπει να περιμένεις με τις ώρες για να γεμίσει η μπαταρία.

Ξερει κάνεις αν με επισκευή διορθώνεται αυτό;

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με πειράζει τόσο πολύ που τα φτύνει η μπαταρία πιο γρήγορα πια αλλά δν έχω καν γρήγορη φόρτιση πρέπει να περιμένεις με τις ώρες για να γεμίσει η μπαταρία.

Ξερει κάνεις αν με επισκευή διορθώνεται αυτό;

 

Καταρχήν επειδή δεν έχω διαβάσει όλα τα post που μπορεί να έχεις γράψει για αυτό το θέμα, πριν κάνεις οτιδήποτε, θα κάνεις επαναφορά εργοστασιακών και πριν αρχίσεις να βάζεις μέσα εφαρμογές κτλ,θα κάνεις ξανά Download το τελευταίο πακέτο και θα το ξανά-εγκαταστήσεις.

Η φόρτιση στα τηλέφωνα μας υπολογίζεται από 10 με 20% έως 100% σε 1μιση ώρα έως 1 ώρα και 45λεπτά, ανάλογα .

Αν έχεις άλλη rom μέσα ή έχεις απεγκαταστησει εφαρμογές εργοστασιακές ή έχεις πειράξει το τηλ λογικά τώρα σου βγάζει bugg με διάφορους τρόπους

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν επειδή δεν έχω διαβάσει όλα τα post που μπορεί να έχεις γράψει για αυτό το θέμα, πριν κάνεις οτιδήποτε, θα κάνεις επαναφορά εργοστασιακών και πριν αρχίσεις να βάζεις μέσα εφαρμογές κτλ,θα κάνεις ξανά Download το τελευταίο πακέτο και θα το ξανά-εγκαταστήσεις.

Η φόρτιση στα τηλέφωνα μας υπολογίζεται από 10 με 20% έως 100% σε 1μιση ώρα έως 1 ώρα και 45λεπτά, ανάλογα .

Αν έχεις άλλη rom μέσα ή έχεις απεγκαταστησει εφαρμογές εργοστασιακές ή έχεις πειράξει το τηλ λογικά τώρα σου βγάζει bugg με διάφορους τρόπους

Η επαναφορά εργοστασιακών κάθε φορά που βγαίνει update είναι υπερεκτιμημένη. Δεν προσφέρει τίποτα και σαν διαδικασία είναι μεγάλη ταλαιπωρία.

Αν ο φίλος έχει τέτοια θέματα hardware το πιθανότερο είναι να εξακολουθούν να υπάρχουν και μετά την επαναφορά...

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μονο αν δν το πειράξω το κινητό καθόλου κατά της διάρκεια της φόρτισης θα κάνει περίπου 1.30 ώρα για πλήρη φόρτιση.

Επίσης με την ίδια ακριβώς χρήση στην 12 φθάνω 6-6.30sot.δηλαδη κάτω περίπου 2 ώρες σε σχέση με την 11 και το λέω απλά μηπως έχει σχέση με την φόρτιση και αυτό.

 

Αυτό είναι το νορμάλ, μια ώρα και 20 λεπτά έως μιάμιση ώρα κάνει για πλήρη φόρτιση...

Εννοείται ότι αν το πειράζεις θα κάνει περισσότερο!

Επίσης μην μετράς μόνο το sot γιατί αν έχεις πχ κάνα Spotify να παίζει (και να στέλνει σε bt ακουστικά) με κλειστή την οθόνη, πάλι θα έχεις κατανάλωση...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν επειδή δεν έχω διαβάσει όλα τα post που μπορεί να έχεις γράψει για αυτό το θέμα, πριν κάνεις οτιδήποτε, θα κάνεις επαναφορά εργοστασιακών και πριν αρχίσεις να βάζεις μέσα εφαρμογές κτλ,θα κάνεις ξανά Download το τελευταίο πακέτο και θα το ξανά-εγκαταστήσεις.

Η φόρτιση στα τηλέφωνα μας υπολογίζεται από 10 με 20% έως 100% σε 1μιση ώρα έως 1 ώρα και 45λεπτά, ανάλογα .

Αν έχεις άλλη rom μέσα ή έχεις απεγκαταστησει εφαρμογές εργοστασιακές ή έχεις πειράξει το τηλ λογικά τώρα σου βγάζει bugg με διάφορους τρόπους

 

Έκανα ακριβώς αυτό που περιγράφεις πριν δέκα μέρες περίπου δηλαδη επαναφορά πέρασαν πάλι της ρομ και μετά εγκατάσταση εφαρμογών γιατί είχα αλλά θέματα.. Δεν είδα καμμια βελτίωση ως προς την φόρτιση.

Εισης χθες το βράδυ με καινούριο καλώδιο από το 12% μέχρι το 100% έκανε 2 ώρες και 5 λεπτά. Πέφτει η τάση κατά την φόρτιση. Αυτό έχω εντοπίσει.

Όλα είναι στοκ δεν έχω πειράξει το τηλέφωνο ποτέ και δεν έχω κάνει απεγκαταστασξ εργοστασιακων.

Από social μόνο viber έχω και τιποτα άλλο.

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ακριβώς αυτό που περιγράφεις πριν δέκα μέρες περίπου δηλαδη επαναφορά πέρασαν πάλι της ρομ και μετά εγκατάσταση εφαρμογών γιατί είχα αλλά θέματα.. Δεν είδα καμμια βελτίωση ως προς την φόρτιση.

Εισης χθες το βράδυ με καινούριο καλώδιο από το 12% μέχρι το 100% έκανε 2 ώρες και 5 λεπτά. Πέφτει η τάση κατά την φόρτιση. Αυτό έχω εντοπίσει.

Όλα είναι στοκ δεν έχω πειράξει το τηλέφωνο ποτέ και δεν έχω κάνει απεγκαταστασξ εργοστασιακων.

Από social μόνο viber έχω και τιποτα άλλο.

 

Στο έχω αναφέρει εκ νέου, ότι το πρόβλημά σου το πιθανότερο είναι ότι αφορά την πλακέτα φόρτισης. Είναι η πλακέτα που μπαίνει το βίσμα φόρτισης μέσα στη συσκευή.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι Βασίλη έχεις δίκιο αυτό ειναι απλά έκανα τα εύκολα για ν το τσεκάρω.

Σε ευχαριστώ!!

Ξέρεις αν αυυο μπορεί ν λυθεί; να αλλάξω δηλαδή κάποιο εξάρτημα;

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι Βασίλη έχεις δίκιο αυτό ειναι απλά έκανα τα εύκολα για ν το τσεκάρω.

Σε ευχαριστώ!!

Ξέρεις αν αυυο μπορεί ν λυθεί; να αλλάξω δηλαδή κάποιο εξάρτημα;

 

Και πολύ καλά έκανες και έκανες τις δοκιμές σου, μα έτσι πρέπει.

Πρέπει να ανοιχθεί η συσκευή, και ναι αλλάζει η πλακέτα αυτή. Πρέπει πρώτα όμως να το ελέγξει τεχνικός, για να βεβαιωθεί ότι είναι αυτό το πρόβλημα.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά έκανες και έκανες τις δοκιμές σου, μα έτσι πρέπει.

Πρέπει να ανοιχθεί η συσκευή, και ναι αλλάζει η πλακέτα αυτή. Πρέπει πρώτα όμως να το ελέγξει τεχνικός, για να βεβαιωθεί ότι είναι αυτό το πρόβλημα.

Ξέρουμε κάνα καλό service? Γιατί από xiaomi σέρβις δεν έχω ιδέα.

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...