Jump to content

Xiaomi Mi 9T Pro


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί η φωτεινότητα της AOD να είναι πάντα στο low ακόμα και στο εξωτερικό περιβάλλον πχ με ήλιο ?

Ή δεν μπορεί να ρυθμιστεί με τίποτα?

Βλέπω στην Σαμσουγκ ότι ρυθμίζεται και χειροκίνητα.:worry:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να το εγκαταστησω και μου λεει οτι εχω ενεργοποιησει το MIUI-Optimisations , πως το αποενεργοποιω ? Πρεπει να παω στο developer options? ΠΟυ το βρισκω?

 

Ναι είναι η προτελευταία επιλογή στο developer options. Εάν θέλεις να σε βοηθήσω να το βρεις, ενημέρωσέ με.

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η φωτεινότητα της AOD να είναι πάντα στο low ακόμα και στο εξωτερικό περιβάλλον πχ με ήλιο ?

Ή δεν μπορεί να ρυθμιστεί με τίποτα?

Βλέπω στην Σαμσουγκ ότι ρυθμίζεται και χειροκίνητα.:worry:

 

Φαντάζομαι, ότι μιλάς για την αυτόματη φωτεινότητα, γιατί στη μη αυτόματη - χειροκίνητη ρύθμιση, μπορείς φυσικά να το έχεις μόνιμα όσο χαμηλά θες το φωτισμό της οθόνης.

 

Όσο λοιπόν την αυτόματη φωτεινότητα, κατέβασε απο το play store το velis auto brightness και ρύθμισε την αυτόματη φωτεινότητα όσο εσύ θες.

 

Ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σου στο φόρουμ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι, ότι μιλάς για την αυτόματη φωτεινότητα, γιατί στη μη αυτόματη - χειροκίνητη ρύθμιση, μπορείς φυσικά να το έχεις μόνιμα όσο χαμηλά θες το φωτισμό της οθόνης.

 

Όσο λοιπόν την αυτόματη φωτεινότητα, κατέβασε απο το play store το velis auto brightness και ρύθμισε την αυτόματη φωτεινότητα όσο εσύ θες.

 

Ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σου στο φόρουμ.

 

Για την AOD μιλάω.:worry: Δεν θέλω να ντιμάρει τόσο έντονα η οθόνη όταν δείχνει την AOD (ώρα, ημνια κτλ).:)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Για την AOD μιλάω.:worry: Δεν θέλω να ντιμάρει τόσο έντονα η οθόνη όταν δείχνει την AOD (ώρα, ημνια κτλ).:)

 

Θέλω να μου πεις εάν το επιθυμείς, εάν έχεις ξεκλείδωτο τον bootloader. Έχω βρει κάτι που ίσως σε βοηθήσει, αλλά απαιτεί ξεκλείδωτο bootloader.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

δοκιμάστε chrome 64bit, αξίζει

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Σε beta το βρήκες ? Γιατί που έψαξα μια στα γρήγορα λέει για διάθεση από Αύγουστο.Παντως η έκδοση 84 την ρήμαξε την μπαταρία και γύρισα προς το παρόν σε Firefox!

Link to comment
Share on other sites

είναι σε beta όχι dev και είναι η 85..στο play store

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Γεια χαρά, ευχαριστώ για την απάντηση, έχω απενεργοποίησει το play store για αυτό δεν το πήρα γραμμή!

Link to comment
Share on other sites

δοκιμάστε chrome 64bit, αξίζει

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Να σου πω την αλήθεια δεν με πολυενθουσιασε....

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάλι μου αρέσει περισσότερο από τον απλο και σε ταχύτητα ,το θετικό είναι ότι πέρασε σε beta και σύντομα σε stable

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έβαλα την 12 έχω τουλάχιστον 20-30% μείωση στην απόδοση της μπαταρίας, σε σύγκριση με την 11.

Γνωρίζετε τι το προκαλεί αυτό;

Έχω κλείσει τα Super Wallpapers.

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να απενεργοποιήσω;

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έβαλα την 12 έχω τουλάχιστον 20-30% μείωση στην απόδοση της μπαταρίας, σε σύγκριση με την 11.

Γνωρίζετε τι το προκαλεί αυτό;

Έχω κλείσει τα Super Wallpapers.

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να απενεργοποιήσω;

 

Είναι δεδομένο ότι θα πίνει τη μπαταρία γρηγορότερα, όχι επειδή ευθύνεται το MiUi 12 αυτό καθ αυτό. Απλώς όταν πρώτο-κυκλοφορεί ένα κινητό με μια rom (Π.χ MiUi 11) ή μια έκδοση Android, αυτό το λειτουργικό είναι το πιο σωστά προσαρμοσμένο/καλογραμμένο πάνω στον επεξεργαστή απο ενεργειακής άποψης μιλώ.

Πάντα, παρατηρώ αυτό το πράγμα σε όλες τις συσκευές εδώ μέσα. Ναι θα διορθώσει bugs μία αναβάθμιση (δεν παίρνω και όρκο γι αυτό), ναι θα είναι πιο εντυπωσιακό, πιο λειτουργικό, όμως θα είναι πιο ενεργοβόρο λιγότερο ή περισσότερο, κάτι που εξαρτάται και απο τις δυνατότητες της συσκευής.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη ευχαριστώ για την απάντηση.

Τώρα φοράω την 12.0.1.0 (QFKEUXM).

Λογικά θα το διορθώσουν με το επόμενο update (12.0.2.0), όπως λες...

Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη ευχαριστώ για την απάντηση.

Τώρα φοράω την 12.0.1.0 (QFKEUXM).

Λογικά θα το διορθώσουν με το επόμενο update (12.0.2.0), όπως λες...

Για να δούμε...

 

Εμείς ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σου στο φόρουμ.

Και εάν θέλεις, σε επόμενο update ενημέρωσέ μας εάν διορθώθηκε κάτι απο πλευράς κατανάλωσης.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι δεδομένο ότι θα πίνει τη μπαταρία γρηγορότερα, όχι επειδή ευθύνεται το MiUi 12 αυτό καθ αυτό. Απλώς όταν πρώτο-κυκλοφορεί ένα κινητό με μια rom (Π.χ MiUi 11) ή μια έκδοση Android, αυτό το λειτουργικό είναι το πιο σωστά προσαρμοσμένο/καλογραμμένο πάνω στον επεξεργαστή απο ενεργειακής άποψης μιλώ.

Πάντα, παρατηρώ αυτό το πράγμα σε όλες τις συσκευές εδώ μέσα. Ναι θα διορθώσει bugs μία αναβάθμιση (δεν παίρνω και όρκο γι αυτό), ναι θα είναι πιο εντυπωσιακό, πιο λειτουργικό, όμως θα είναι πιο ενεργοβόρο λιγότερο ή περισσότερο, κάτι που εξαρτάται και απο τις δυνατότητες της συσκευής.

 

Προσωπικά το είχα παρατηρήσει όταν έκανα αναβάθμιση από την 10 στην 11...Με τα πολλά κατάφερα να φέρω την 11 στα επίπεδα κατανάλωσης της 10 (Είχα sot 8-9 ώρες). Τώρα με την 12 έπεσε "χειρουργείο" με adb commands και με μια πρώτη ματιά με έβγαλε sot 4 ώρες από το 85%εως το 45%.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το είχα παρατηρήσει όταν έκανα αναβάθμιση από την 10 στην 11...Με τα πολλά κατάφερα να φέρω την 11 στα επίπεδα κατανάλωσης της 10 (Είχα sot 8-9 ώρες). Τώρα με την 12 έπεσε "χειρουργείο" με adb commands και με μια πρώτη ματιά με έβγαλε sot 4 ώρες από το 85%εως το 45%.

 

Πάει χάζεψε το κινητό!!! Στο 45% μπαταρία είχε sot 4 ώρες και τώρα στο 39% δείχνει 3 ώρες και 25 λεπτά!!!???!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα στατιστικά μπαταρίας στην miui 12 είναι ότι ναναι στο sot. Δεν μπορώ πλέον να βγάλω άκρη.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα.. Περίπου πόση ώρα κάνει να φορτίσει πλήρως το κινητό σας; γτ εμένα τώρα είναι στο 8% και μου λέει 2 ώρες και 32 λεπτά για πλήρη φόρτιση.. Αν και πότε δεν το αφήνω στο 100%..

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα.. Περίπου πόση ώρα κάνει να φορτίσει πλήρως το κινητό σας; γτ εμένα τώρα είναι στο 8% και μου λέει 2 ώρες και 32 λεπτά για πλήρη φόρτιση.. Αν και πότε δεν το αφήνω στο 100%..

 

Καλημέρα και σε εσένα φίλε μου.

Τι φορτιστή έχεις; φορτίζεις με ταχυφορτιστή;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε εσένα φίλε μου.

Τι φορτιστή έχεις; φορτίζεις με ταχυφορτιστή;

 

Με τον δικό του φορτίζω και δοκίμασα και με άλλο καλώδιο και με άλλο ταχύ φορτιστή αλλά πάνω κάτω τιυς ίδιους χρόνους...εχει κανένα διμηνο που μου το κάνει αυτό. Και με τη 11 πάλι αργούσε να φορτίσει αλλά και τώρα με την 12.

Έκανα και factory reset μηπως και έστρωνε αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Με τον δικό του φορτίζω και δοκίμασα και με άλλο καλώδιο και με άλλο ταχύ φορτιστή αλλά πάνω κάτω τιυς ίδιους χρόνους...εχει κανένα διμηνο που μου το κάνει αυτό. Και με τη 11 πάλι αργούσε να φορτίσει αλλά και τώρα με την 12.

Έκανα και factory reset μηπως και έστρωνε αλλά δεν άλλαξε κάτι.

 

Αρχικά πόση ώρα -έστω και στο περίπου- σου έκανε για να φορτίσει; τον πρώτο καιρό δηλαδή.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επισης,βγαζει στην οθονη κλειδωματος ενδειξη "γρηγορη φορτιση" ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...