Jump to content

Sony Ericsson K750i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλημέρα σε όλους.

Μετα απο επιδότηση ο αδερφός μου έδωσε το παλιό του Κ750ι που ήταν απο συμβόλαιο Cosmote.

Δεν αναγνωρίζει την Vodafone sim μου(συμβόλαιο). Το περίεργο είναι οτι αναγνωρίζει sim "καρτοκινητή Carrefour" ή κατι τέτοιο που όμως παρέχεται απ τη Vodafone.

Mε επαναφορά ρυθμίσεων-διαγραφή πάλι δεν έγινε τίποτα.

Με το CD "pc suite 750" που έχω μπορώ να κάνω κάτι?

Να ρωτήσω στη Cosmote αν είναι κλειδωμένο στο δίκτυο τους?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kαλημέρα σε όλους.

Μετα απο επιδότηση ο αδερφός μου έδωσε το παλιό του Κ750ι που ήταν απο συμβόλαιο Cosmote.

Δεν αναγνωρίζει την Vodafone sim μου(συμβόλαιο). Το περίεργο είναι οτι αναγνωρίζει sim "καρτοκινητή Carrefour" ή κατι τέτοιο που όμως παρέχεται απ τη Vodafone.

Mε επαναφορά ρυθμίσεων-διαγραφή πάλι δεν έγινε τίποτα.

Με το CD "pc suite 750" που έχω μπορώ να κάνω κάτι?

Να ρωτήσω στη Cosmote αν είναι κλειδωμένο στο δίκτυο τους?

 

Σου εχω στειλει ΡΜ, διαβασε το και καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω απεγκατάσταση και μετα ξανα εγκατάσταση των drives, αλλά η usb του pc δεν ξαναβλέπει το K750i με τίποτα.

Πριν το έβλεπε κανονικά!

'Έχω απεγκαταστήσει και τίποτα που δεν έπρεπε, ή δεν γίνεται πλήρης απεγκατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μπορεί κανείς να ανεβάσει κάπου το cd του Κ750? έχω φάει όλο το ιντερνετ να βρω το pc suite 1.6.9 (μόνο αυτό παίζει με το τηλέφωνο) και δεν μπορώ!
Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν ειχα αυτο το τηλεφωνο, δεν ειχα παιξει ποτε με το pc suite. Τα παντα τα εκανα με το My phone explorer που ειναι και δωρεαν. Δοκιμασε το.

http://www.fjsoft.at/en/downloads.php

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν ειχα αυτο το τηλεφωνο, δεν ειχα παιξει ποτε με το pc suite. Τα παντα τα εκανα με το My phone explorer που ειναι και δωρεαν. Δοκιμασε το.

http://www.fjsoft.at/en/downloads.php

Φίλε μου επειδή το My phone explorer δεν βλέπει το K750i και βγάζει μήνυμα

"Εάν χρησιμοποιείτε καλώδιο USB: Βεβαιωθείτε ότι έχετε εγκαταστήσει τους οδηγούς συσκευής."

ποιοί είναι οι οδηγοί?

Δεν βλέπω κάποιο αρχείο zip στο http://www.fjsoft.at που να γράφει drivers ή παρόμοιο...

Link to comment
Share on other sites

αν είναι κλειστή η συσκευή τη βλέπει το myphone explorer;

Αν είναι κλειστή η συσκευή δύσκολο να τη δει οποιοδήποτε πρόγραμμα.

Φίλε μου επειδή το My phone explorer δεν βλέπει το K750i και βγάζει μήνυμα

"Εάν χρησιμοποιείτε καλώδιο USB: Βεβαιωθείτε ότι έχετε εγκαταστήσει τους οδηγούς συσκευής."

ποιοί είναι οι οδηγοί?

Δεν βλέπω κάποιο αρχείο zip στο http://www.fjsoft.at που να γράφει drivers ή παρόμοιο...

Bluetooth;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει περασει πολυς καιρος και δεν θυμαμαι.

Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι ειχα περασει τους drivers του τηλεφωνου απο το site της sonyericsson και μετα επαιζα με το My phone explorer ειτε με καλωδιο, ειτε με bluetooth.

Sonyericsson 610, 700, 750, K800 ολα επαιζαν αψογα. Ακομα και samsung τηλεφωνο που δοκιμασα επαιξε super.

Απο το να κανεις κλησεις-sms απο το pc μεχρι να δεις θερμοκρασιες του τηλεφωνου, το προγραμμα ειναι πολυ καλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κλειστή η συσκευή δύσκολο να τη δει οποιοδήποτε πρόγραμμα.

 

Bluetooth;

Δυστηχώς δεν μου κάνει το bluetooth για ...τη δουλειά που θέλω;)

Link to comment
Share on other sites

gilbaba[/member] οι drivers που πρέπει να κατεβάσεις για το καλώδιο σύνδεσης υπήρχαν στο site της SE, όμως τώρα με την αλλαγή σε Sony δεν φαίνεται να τους έχουν διατηρήσει... Παρ' όλ' αυτά μπορείς να τους βρεις στη softpedia.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

gilbaba[/member] οι drivers που πρέπει να κατεβάσεις για το καλώδιο σύνδεσης υπήρχαν στο site της SE, όμως τώρα με την αλλαγή σε Sony δεν φαίνεται να τους έχουν διατηρήσει... Παρ' όλ' αυτά μπορείς να τους βρεις στη softpedia.

 

Τους drivers του τις εχω στείλει στο mail του,οπως και κωδικους για το wotanserver.Tωρα γιατι δεν το αναγνωριζει το τηλεφωνο....ασ καθαρισει λιγο τις επαφες του με καποια παλια οδοντοβουρστα η να αλλαξει το καλωδιο με αλλο usb.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ ειλικρινά όλους για τη βοήθεια, αλλά να το ξαναπώ:

Eγκατέστησα του κόσμου τους drivers, το pc με τη σειρά του(ο install wizard) αναγνωρίζει κανονικά το SE μου με το που το βάζω στη usb του pc,

αλλά δεν το αναγνωρίζει-βλέπει-διαβάζει(όπως θέλετε πέστε το) το πρόγραμμα με το οποίο θέλω να κάνω τη δουλειά μου.

Κι εννοώ το wotanserver , το SE Tool Lite 1.11 και άλλα.

Συγγνώμη, αν δεν έπρεπε να αναφέρω τα προγράμματα, ας σβηστούν...

Ψάχνω τώρα καλώδιο <null modem σε usb> να δοκιμάσω κι απ τις θύρες COM, τι να πω...

Edited by gilbaba
Link to comment
Share on other sites

τι είναι οι com στο Myexplorer? Ούτως ή άλλως δεν νομίζω να κάνει και φλασάρισμα το Myexplorer...

Οι θύρες com είναι οι θύρες επικοινωνίας με τη συσκευή. Οι drivers (του καλωδίου ή του bluetooth) δημιουργούν εικονικές σειριακές θύρες επικοινωνίας με τη συσκευή. Μέσω αυτών, τα προγράμματα του υπολογιστή επικοινωνούν με τη συσκευή. Εάν έχεις εγκαταστήσει τους drivers, αυτό που έχεις να κάνεις για να δουλέψει το MyPhoneExplorer, είναι να του δείξεις σε ποια σειριακή θύρα (από τη σχετική λίστα) συνδέεται η συσκευή (αν και το πρόγραμμα έχει και επιλογή αυτόματης ανίχνευσης της συγκεκριμένης θύρας).

Το MyPhoneExplorer, είναι πρόγραμμα διαχείρισης και backup των δεδομένων του χρήστη και όπως σωστά κατάλαβες δεν έχει δυνατότητες φλασαρίσματος.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Με το SEUS δοκίμασες;

 

δεν εβρισκα πουθενα το κινητο στο προγραμμα οταν το ειχα στο pc και καπου ειχα διαβασει κιολας οτι δεν υποστηριζετε το μοντελο πλεον απο το seus

Edited by Aimar
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κύριοι,μετά από σχεδόν 7 χρόνια στην κατοχή μου,ως το μοναδικό μου κινητό,και μετά από κάμποσες πτώσεις,η τελευταία έμελλε να έχει και τα χειρότερα αποτελέσματα:Συγκεκριμένα,ενώ το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά,έπαψε να δουλεύει η κάμερα.Ανοίγοντας το πορτάκι,για 1-2 δευτερόλεπτα βλέπω μια μαύρη οθόνη και στη συνέχεια επανέρχεται αυτομάτως στην προηγούμενη/αρχική οθόνη.Πιθανολογώ πως σε μια τόσο παλιά συσκευή το κόστος επισκευής θα είναι δυσανάλογα υψηλό,συνεπώς αρχίζω να σκέπτομαι την αγορά αντικαταστάτη...Ιδέες-μαγικές λύσεις επιδιόρθωσης του προβλήματος είναι ασφαλώς ευπρόσδεκτες.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα χαλασε ενα απο τα ποδαρακια του κ δεν φορτιζει

Ξερετε που μπορω να το φτιαξω?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι,μετά από σχεδόν 7 χρόνια στην κατοχή μου,ως το μοναδικό μου κινητό,και μετά από κάμποσες πτώσεις,η τελευταία έμελλε να έχει και τα χειρότερα αποτελέσματα:Συγκεκριμένα,ενώ το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά,έπαψε να δουλεύει η κάμερα.Ανοίγοντας το πορτάκι,για 1-2 δευτερόλεπτα βλέπω μια μαύρη οθόνη και στη συνέχεια επανέρχεται αυτομάτως στην προηγούμενη/αρχική οθόνη.Πιθανολογώ πως σε μια τόσο παλιά συσκευή το κόστος επισκευής θα είναι δυσανάλογα υψηλό,συνεπώς αρχίζω να σκέπτομαι την αγορά αντικαταστάτη...Ιδέες-μαγικές λύσεις επιδιόρθωσης του προβλήματος είναι ασφαλώς ευπρόσδεκτες.

Ευχαριστώ.

Όταν μπαίνεις απ'το μενού η κάμερα δουλεύει; Αν ναι, η επισκευή είναι απλή.

Αλλά ακόμα κι αν θέλει αλλαγή η κάμερα δεν νομίζω ότι θα είναι μεγάλο το κόστος.

Εμενα χαλασε ενα απο τα ποδαρακια του κ δεν φορτιζει

Ξερετε που μπορω να το φτιαξω?

Στο 9volto στον Πειραιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημερα, πως μπορω να ενεργοποιησω τα mms και gprs? Οταν μου στελνει μηνυμα η κοσμοτε να βαλω τον κωδικο 1 αν μου ζητηθει και τον βαζω μου λεει πολυ μικρο κειμενο!!!!

:/

 

ΔΕν σου λεει να βαλεις τον κωδικο 1 αλλα το 1111 :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K750i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...