Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Nokia


kage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν και δεν εχω την πείρα την δική σου απο bt ακουστικά (είναι το δεύτερο που χρησιμοποιώ) μπορώ να πω οτι είναι πολύ καλό.Τι μου αρέσει σε αυτό:

1) Είναι μικρό κομψό και διακρητικό και συνάμα πολύ ελαφρύ

2) Συνοδεύεται απο μια πολύ ωραία κασετίνα

3)Θεωρητικά λέω, πρέπει να εχει καλή αυτονομία, αν και δεν το εχω δοκιμάσει ακόμη (εννοώ να εχω κάνει τρείς φορτίσεις εκφορτίσεις)

4) Με ακούν καθαρά , το ιδιο και γώ συνάμα ακούω και δυνατά

5) Πολύ βασικό για εμένα συνδέεται με δυο κινητά και οτι εχει και δόνηση

6) Κάποιες φορές διαπίστωσα να κάνει κάποιους μικρούς θορύβους που κατά την γνώμη μου εχουν να κάνουν με την επικοινωνία του με το τηλέφωνο

7) Στα μείον του η τιμή αγοράς του που είναι στα 89€

 

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα,εκτός απο την τιμή αγοράς που θεωρω πως ειναι παρα πολυ λογικη σε σχεση με αυτα που προσφερει...

Οσο αφορα την Νο 6 παρατηρηση σου,αυτο συμβαινει σε ολες τις ΒΤ ΗF συσκευες και εχει να κανει με την συζευξη του τηλεφωνου και του ακουστικου καθε φορα που γινετε μια κληση ή απαντατε μια κληση..Οταν η κατασταση του κινητου ειναι σε αναμονη για να σου δωσω να καταλαβεις δεν υπαρχει συζευξη μεταξυ του κινητου και του ακουστικου και αυτο για λογους εξοικονομησης μπαταριας(απο την μερια του ακουστικου) και αποφυγη ακτινοβολιας..

Σου ευχομαι καλοριζικο και καλοδουλευτο φιλε lefkaditi...:D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα,εκτός απο την τιμή αγοράς που θεωρω πως ειναι παρα πολυ λογικη σε σχεση με αυτα που προσφερει...

Οσο αφορα την Νο 6 παρατηρηση σου,αυτο συμβαινει σε ολες τις ΒΤ ΗF συσκευες και εχει να κανει με την συζευξη του τηλεφωνου και του ακουστικου καθε φορα που γινετε μια κληση ή απαντατε μια κληση..Οταν η κατασταση του κινητου ειναι σε αναμονη για να σου δωσω να καταλαβεις δεν υπαρχει συζευξη μεταξυ του κινητου και του ακουστικου και αυτο για λογους εξοικονομησης μπαταριας(απο την μερια του ακουστικου) και αποφυγη ακτινοβολιας..

Σου ευχομαι καλοριζικο και καλοδουλευτο φιλε lefkaditi...:D

Αυτό που αναφέρεις παραπάνω για την σύζευξη μεταξύ κινητού και ακουστικού για την εξικονόμηση της μπαταρίας του bt ,γίνεται για το συγκεκριμένο μοντέλο ή ισχύει για ολα τα bt ακουστικά?Αυτό που μου κάνει μερικές φορές και αυτό εννοούσα είναι ενα βράχνιασμα απο πλευράς του συνομιλητή μου κατά την διαρκεια της συνομιλίας, το κάνουν και άλλα ακουστικά?Κάτι άλλο που εχω παρατηρήσει όταν το φοράω το ακουστικό και είναι ενεργοποιημένο με τα δυο κινητά,(σε κατάσταση αναμονής) μου κάνει ενα χαραχτηριστικό μπίπ τι είναι αυτό? Με ποιόν φορτιστή το φορτίζεις?Προσπάθησα σήμερα να το φορτίσω με τον γρήγορο φορτιστή της nokia ACP 12E αλλά δεν το φόρτιζε ,και το φόρτισα με το φορτιστή τον δικό του

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και τις επεξηγήσεις σου.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρεις παραπάνω για την σύζευξη μεταξύ κινητού και ακουστικού για την εξικονόμηση της μπαταρίας του bt ,γίνεται για το συγκεκριμένο μοντέλο ή ισχύει για ολα τα bt ακουστικά?Αυτό που μου κάνει μερικές φορές και αυτό εννοούσα είναι ενα βράχνιασμα απο πλευράς του συνομιλητή μου κατά την διαρκεια της συνομιλίας, το κάνουν και άλλα ακουστικά?Κάτι άλλο που εχω παρατηρήσει όταν το φοράω το ακουστικό και είναι ενεργοποιημένο με τα δυο κινητά,(σε κατάσταση αναμονής) μου κάνει ενα χαραχτηριστικό μπίπ τι είναι αυτό? Με ποιόν φορτιστή το φορτίζεις?Προσπάθησα σήμερα να το φορτίσω με τον γρήγορο φορτιστή της nokia ACP 12E αλλά δεν το φόρτιζε ,και το φόρτισα με το φορτιστή τον δικό του

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και τις επεξηγήσεις σου.

 

Οσον αφορα την συζευξη γινεται απο ολα τα ΒΤ ακουστικα..

Οσον αφορα το βραχνιασμα ειναι λογο αποστασης του ακουστικου απο το κινητο..αυτο πιστευω,δοκιμασε το.

Το χαρακτιριστικο μπιπ ειναι η επιβεβαιωση της συζευξης μεταξυ του κινητου.

Οσο για το φορτισμα δεν εχω δοκιμασει τιποτα αλλο παρα μονο με τον δικο του φορτιστη και με τον ανταπτορα που εχει να το φορτιζεις με την ΑΑΑ μπαταρια,την αλκαλικη..

Να'σαι καλα..:)

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την συζευξη γινεται απο ολα τα ΒΤ ακουστικα..

Οσον αφορα το βραχνιασμα ειναι λογο αποστασης του ακουστικου απο το κινητο..αυτο πιστευω,δοκιμασε το.

Το χαρακτιριστικο μπιπ ειναι η επιβεβαιωση της συζευξης μεταξυ του κινητου.

Οσο για το φορτισμα δεν εχω δοκιμασει τιποτα αλλο παρα μονο με τον δικο του φορτιστη και με τον ανταπτορα που εχει να το φορτιζεις με την ΑΑΑ μπαταρια,την αλκαλικη..

Να'σαι καλα..:)

Εχω διαπιστώσει ότι μπορεί τo βράχνιασμα να το κάνει και οταν το τηλέφωνο βρίσκεται λίγα εκατοστά μακρυά απο το ακουστικό.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαπιστώσει ότι μπορεί τo βράχνιασμα να το κάνει και οταν το τηλέφωνο βρίσκεται λίγα εκατοστά μακρυά απο το ακουστικό.

 

Τι να σου πω,δεν γνωριζω κατι παραπανω..λυπαμαι φιλε ! !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αλήθεια σκέφτηκε κανείς ποτέ πόση χρήση του κινητού του κάνει?

Έκανε ποτέ τη διαίρεση με τις συνολικές μέρες που το έχει προκειμένου να βρεί κατά μέσο όρο ποιά είναι η καθημερινη χρήση της συσκευής του?

Κοιτάει τακτικά τους μετρητές χρόνου ζωής της nokia συσκευής του!!!

Σα να λέμε "τα έβγαλε τα λεφτά η συσκευή σου"!

Εγώ τουλάχιστον το κάνω!

ΕΣΕΙΣ???

 

ενδεικτικά παραθέτω τα εξής (μέχρι την ώρα συγγραφής του παρόντος κειμένου):

nokia 6230 v4.28

αγοράσθηκε πριν 18 μήνες και εχει:

life timer: 179:14

1885 σταλθέντα μηνύματα

4716 ληφθέντα

194,123,789 Β ληφθέντα δεδομένα

14,502,632 Β σταλθέντα δεδομένα

 

θέλω να πιστεύω οτι έχει ήδη βγάλει τα λεφτά του (εννοείται ότι δε πήγε ποτέ για service)!

Περιμένω δικά σας στοιχεία!

Link to comment
Share on other sites

nai, alitheia pws vlepeis ta stoixeia auta?

emena pantws to ngage mou, exei ginei i proektasi tou xeriou mou...k den eimai perifanos pou to lew..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

gia to life timer, grapse se standby *#92702689#.. 8a sas to vgalei..

lpn..

egw exw nokia 6680, agorasmeno fetos ton ioulio, to opoio omws gia to diasthma septembrhs noevmbrhs dn xrhsimopoioutan, giati epaiza me ena s100

 

nokia 6680:

life timer: 11:53

einai zhthma an exw katevasei ena mb :p (exw karta :))

9867 stal8enta

13467 eiserxomena

(Ta sms einai taxtopoihmena se folders, kai kapoia ta exw perasei sto pc me oxygen manager, giati to kinhto sernetai)

synolikos xronos omilias meta ta xristougena opou to ekana format: 07:15:51

 

pame sto s100 twra..

oti 8ymamai, giati to exw 3aposteilei :p

~29 wres omilias (in/out)

to poly ~2000 sms eiserxomena

to poly 900 e3erxomena (mou thn espage to grapsimo opote synh8ws epairna thl gia na apanthsw, e3ou kai h terastia omilia :p)

 

ayta..

oute egw eimai perifanos pou exw katanthsei na zw me kinhto mazi(einai kai kako gia thn ygeia alliws skasila mou).. ayta.. perimenoume ki allous :)

Link to comment
Share on other sites

gia to life timer, grapse se standby *#92702689#.. 8a sas to vgalei..

lpn..

egw exw nokia 6680, agorasmeno fetos ton ioulio, to opoio omws gia to diasthma septembrhs noevmbrhs dn xrhsimopoioutan, giati epaiza me ena s100

 

nokia 6680:

life timer: 11:53

einai zhthma an exw katevasei ena mb :p (exw karta :))

9867 stal8enta

13467 eiserxomena

(Ta sms einai taxtopoihmena se folders, kai kapoia ta exw perasei sto pc me oxygen manager, giati to kinhto sernetai)

synolikos xronos omilias meta ta xristougena opou to ekana format: 07:15:51

 

pame sto s100 twra..

oti 8ymamai, giati to exw 3aposteilei :p

~29 wres omilias (in/out)

to poly ~2000 sms eiserxomena

to poly 900 e3erxomena (mou thn espage to grapsimo opote synh8ws epairna thl gia na apanthsw, e3ou kai h terastia omilia :p)

 

ayta..

oute egw eimai perifanos pou exw katanthsei na zw me kinhto mazi(einai kai kako gia thn ygeia alliws skasila mou).. ayta.. perimenoume ki allous :)

otan ennoeis se stand by morfh ? grefo auto pou les kai dn mou vgazei tpt!!:) 7710 exo!! kai kati akoma anamesa se 6680 kai s100 pio proteineis?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ τον φίλο druides για την επεξήγηση που έδωσε σχετικά με το life timer!πάντως καλά πάμε!

ας δούμε ποιός πραγματικά έχει κάψει τη συσκευή του!

 

βασικά δεν ήξερα οτι το *#war0anty# λειτουργεί και σε s60 nokia!πίστευα οτι θα παραθέτατε τα στοιχεία βάση των αντίστοιχων μετρητών που υπάρχουν στις συσκευές

π.χ.: για 6230 έχουμε κλήσεις>εμφάνιση διάρκειας ή μετρητής δεδομένων gprs ή μετρητής μηνυμάτων!

φυσικά για όσους δεν τα έχουν μηδενίσει ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

file mvagustagm2000 pou les, allh douleia kanei to *#war0anty# sa s60 allh sta s40 h se loipes palies syskeyes.. :) sta s60 vgazei ton life timer, sta paliotera, info opws posh wra exei perasei apo to boot ths syskeyhs, hmeromhnia agoras (editable), kai kati alla, opws kai menu gia sygxronismo me pc :)

 

file tasosvel, otan ennoeis kati anamesa se 6680 kai s100 ti akribws 8es?

Link to comment
Share on other sites

Τί ακριβώς δείχνει το life timer ;

Παραδείγματος χάριν η αναπαραγωγή μουσικής συνυπολογίζεται στον παραπάνω δείκτη ;

Link to comment
Share on other sites

@denior: oxi.. deixnei mono ton xrono pou exeis milhsei sto kinhto.. phgainontas sto menu > logs > call duration vlepeis poso exeis milhsei apo to teleytaio format.. me ton life timer vlepeis poso exeis milhsei ap tote pou "gennh8hke" to kinhto :)
Link to comment
Share on other sites

μετά από αναβάθμιση λογισμικού το life timer μηδενίζεται?

υγ:15 ευρώ η αναβάθμιση έτσι?εγκεφαλικό μου ήρθε μόλις το άκουσα!αλλα πρέπει να κάνω γιατι κυρίως όταν είμαι online κάνει τακτικότατα restart, άραγε υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα να παραμείνει και μετά την αναβάθμιση?αλλά μήπως ξεφεύγω λίγο από την ουσία του θέματος (που εγώ ανέβασα άκουσων-άκουσων)?

:confused:

Link to comment
Share on other sites

μετά από αναβάθμιση λογισμικού το life timer μηδενίζεται?

υγ:15 ευρώ η αναβάθμιση έτσι?εγκεφαλικό μου ήρθε μόλις το άκουσα!αλλα πρέπει να κάνω γιατι κυρίως όταν είμαι online κάνει τακτικότατα restart, άραγε υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα να παραμείνει και μετά την αναβάθμιση?αλλά μήπως ξεφεύγω λίγο από την ουσία του θέματος (που εγώ ανέβασα άκουσων-άκουσων)?

:confused:

 

nai.. 3efeygeis apo to 8ema.. alla me noiazei ayto pou e8i3es, opote dn peirazei :p

loipon, 15? pane kala oi an8rwpoi? egw 8elw na tou valw ellhnika, logika 8a to kanw me to na moy baloun e3elinismenh ekdosh.. 8a plhrwsw 15 eyrw?!?!? to gamwto dld..:mad:

 

oso gia to an to problhma 8a ekleipsei, oxi dn nomizw.. me ena upgrade 8a se mia xara :)

 

kai telos, oxi, logika to lifetimer dn mhdenizetai.. dn 3erw omws.. otan kaneis upgrade let us know :)

Link to comment
Share on other sites

μωρέ θέλω να κάνω αλλά βαριέμαι τη διαδικασία της διαγραφής καταλόγων,ημερολογίων,mail,mms,σημειώσεων κτλ!

εντάξει θα μου πείς ο κατάλογος άντε και το ημερολόγιο αλλά με τα άλλα?

τωρα αν είναι να γλιτώσω τόσα boot up θα το κάνω και καλό κουράγιο να έχω να περνάω πράμα μετά...

θα σε ενημερώσω πάντως...

ευχαριστώ...

και τώρα πίσω στο θέμα μας... (μέχρι νεοτέρας (χεχεχε))

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

To θεμα απο οτι καταλαβετε και εσεις :X ,δεν εχει πολυ ενδιαφερον .

Αρχισαμε τα ασχετα

Το μελλον θα δειξει :secret: ,αν θα παραμεινει ανοικτο :whistle: :lock:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6230/2.0 (04.28) Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

An ontws & sto mellon de fanei megalo endiaferon,tote symfwnw gia ti diakopi tou prokeimenou na eksasfalistei i swsti leitourgia tou forum.

Euxaristw pantws gia to endiaferon.

Y.G.:tha koitaxw na periorisw ta asxeta...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

ψαχνω για bluetooth handsfree που να υποστηριζει δυο συσκευες.υπαρχει κατι τετοιο και αν ναι πως μπορω να το ξεχωριζω?οταν λεει πως υποστηριζει bluetooth 1.2 σημαινει κατι?

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Nokia
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...