Jump to content

Mi mix 2 vs poco f1


elias87_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα..είμαι στο τσακ να παραγγείλω το mix 2 (235€).Αλλά κοιτάζω και το poco και είμαι σε διλημμα. Ειχε κανένας και το pocophone να μας κάνει μια γρήγορη σύγκριση? Από μπαταρία πως πάει το mix 2? Η κάμερα είναι τόσο τραγική όσο λένε? Εν τέλει πιστευετε ότι αξίζει στα 235 η έκδοση 6/128 του mix 2 έναντι 260 του poco(6/64)? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..είμαι στο τσακ να παραγγείλω το mix 2 (235€).Αλλά κοιτάζω και το poco και είμαι σε διλημμα. Ειχε κανένας και το pocophone να μας κάνει μια γρήγορη σύγκριση? Από μπαταρία πως πάει το mix 2? Η κάμερα είναι τόσο τραγική όσο λένε? Εν τέλει πιστευετε ότι αξίζει στα 235 η έκδοση 6/128 του mix 2 έναντι 260 του poco(6/64)? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Η κάμερα του Mix 2 δεν είναι τραγική. Δέχτηκε αρκετή κριτική όταν βγήκε ως flagship αλλά για την τωρινή τιμή του είναι δεν είναι καθόλου άσχημη. Το κινητό μου, Mi Note 3, έχει τον ίδιο αισθητήρα απλά με οπτική σταθεροποίηση και είμαι ικανοποιημένος από την ποιότητα των φωτογραφιών.

 

Πχ Mi Mix 2: https://www.kimovil.com/en/where-to-buy-xiaomi-mi-mix-2#sample_photos_outside?photoid=105575

Poco:https://www.kimovil.com/en/where-to-buy-xiaomi-pocophone-f1#sample_photos_outside?photoid=155409

 

Mi Mix 2:https://www.kimovil.com/en/where-to-buy-xiaomi-mi-mix-2#sample_photos_hdr?photoid=105604

Poco:https://www.kimovil.com/en/where-to-buy-xiaomi-pocophone-f1#sample_photos_hdr?photoid=155436

 

Προσωπικά θεωρώ το Mi Mix 2 καλό value for money στην τωρινή του τιμή από Κίνα, σίγουρα καλύτερο από το Mi8 Lite πχ. Ο επεξεργαστής του είναι πιο κάτω σε σχέση με του Poco αλλά και πάλι πολύ δυνατός. Η αυτονομία του επίσης λίγο χαμηλότερη αλλά όχι κακή. Με κανονική χρήση βγάζεις την μέρα άμεσα.

 

Από εκεί και πέρα συνολικά σαν χαρακτηριστικά το Poco είναι καλύτερο. Αλλά αν δεν σου αρέσει το σχέδιο του και προτιμάς του Mi Mix 2 και θα ήθελες NFC τότε το Mi Mix 2 είναι καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια..με έχει ψήσει άσχημα...τα είχες και τα 2? Είναι νομίζω πολύ καλή τιμη..Τώρα είμαι κάτοχος redmi note 5 και θα ήθελα να ξέρω αν είναι τόσο χειρότερο σε κάμερα το mix 2.. από μπαταρία τι sot έχεις?
Link to comment
Share on other sites

Mεταξύ των 2, θα έπαιρνα το Poco... Μόνο και μόνο ότι παίρνεις συσκευή 6-128 με τον κορυφαίο 845 σε αυτή την τιμή, το καθιστά σίγουρα φοβερό VFM...
Link to comment
Share on other sites

Mεταξύ των 2, θα έπαιρνα το Poco... Μόνο και μόνο ότι παίρνεις συσκευή 6-128 με τον κορυφαίο 845 σε αυτή την τιμή, το καθιστά σίγουρα φοβερό VFM...

 

Το poco κοστίζει 260 το 6/64 και το mix 2 6/128 240..Όσον αφορά τον επεξεργαστή νομίζω ότι με καλύπτει ο 835..Και από ποιότητα κατασκευής και εμφάνιση δεν συγκρίνεται τo mix 2. Η κάμερα με απασχολεί σε σχέση με το note 5 ( αν βελτιώνεται με gcam οκ) και οι αναβαθμίσεις που θα πάρει( αλήθεια σε ποια έκδοση android έχει φτασει?).

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα του Mix 2 δεν είναι τραγική. Δέχτηκε αρκετή κριτική όταν βγήκε ως flagship αλλά για την τωρινή τιμή του είναι δεν είναι καθόλου άσχημη. Το κινητό μου, Mi Note 3, έχει τον ίδιο αισθητήρα απλά με οπτική σταθεροποίηση και είμαι ικανοποιημένος από την ποιότητα των φωτογραφιών.

 

Και τα δυο εχουν σταθεροποιητή. Η βασικότερη διαφορά ειναι το aperture που ειναι λιγο πιο στενο στο mix και φυσικά ο τηλεφακός.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το poco κοστίζει 260 το 6/64 και το mix 2 6/128 240..Όσον αφορά τον επεξεργαστή νομίζω ότι με καλύπτει ο 835..Και από ποιότητα κατασκευής και εμφάνιση δεν συγκρίνεται τo mix 2. Η κάμερα με απασχολεί σε σχέση με το note 5 ( αν βελτιώνεται με gcam οκ) και οι αναβαθμίσεις που θα πάρει( αλήθεια σε ποια έκδοση android έχει φτασει?).

 

Βάλε στην εξίσωση και άλλα μικρά πραγματάκια που συνήθως δεν αναφέρονται (πχ 4g+, ποιοτικό Noise cancelation στις κλησεις κλπ). Γενικα αν δεν σε καίει η ταχύτητα και η μεγάλη μπαταρία, είναι καλύτερη επιλογή το mix.

Link to comment
Share on other sites

Να βάλλω στην εξίσωση το redmi note 7?

Είναι πιο κάτω σε socket από poco και λίγο λιγότερο από mix 2. Αν έρθει στα 180 όμως αξίζει μια ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Να βάλλω στην εξίσωση το redmi note 7?

 

Βάλ'το, αλλά προφανώς κανένας δεν έχει άποψη για ένα κινητό που δεν έχει κυκλοφορήσει καν :) Εκ πρώτης όψεως φαίνεται σαν ένα Mi 8 lite με μπαταρία Redmi Note 6 Pro. Αλλά για να γίνει διαθέσιμη η Global έκδοση σε λογικές τιμές θέλει ένα τρίμηνο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι θέλεις...

το note 7 θα είναι μια μικρή αναβάθμιση σε σχέση με το note 5 που ήδη έχεις. Δεν νομίζω οτι θα καταλάβεις πολύ μεγάλη διαφορά.

Mi Mix και poco είναι σε άλλο επίπεδο. Το πιο θα επιλέξεις εξαρτάται από το τι θέλεις.

Αν θέλεις ραδιόφωνο, κάρτα sd, θύρα 3,5, καλή μπαταρία, και top επιδόσεις πας σε poco

Αν θέλεις premium κατασκευή, nfc πας σε mi mix 2

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι θέλεις...

το note 7 θα είναι μια μικρή αναβάθμιση σε σχέση με το note 5 που ήδη έχεις. Δεν νομίζω οτι θα καταλάβεις πολύ μεγάλη διαφορά.

Mi Mix και poco είναι σε άλλο επίπεδο. Το πιο θα επιλέξεις εξαρτάται από το τι θέλεις.

Αν θέλεις ραδιόφωνο, κάρτα sd, θύρα 3,5, καλή μπαταρία, και top επιδόσεις πας σε poco

Αν θέλεις premium κατασκευή, nfc πας σε mi mix 2

 

Προς το mix τεινω αλλά με προβληματίζει η μπαταρία του καθώς και το αν θα πάρει καμμιά αναβάθμιση..

Link to comment
Share on other sites

Προς το mix τεινω αλλά με προβληματίζει η μπαταρία του καθώς και το αν θα πάρει καμμιά αναβάθμιση..

 

Για μένα ο πιο αποτρεπτικός παράγοντας για την αγορά του mi mix είναι τα κεραμικά υλικά στην κατασκευή. Πολύ ωραίο και πολύ premium υλικό, πολύ πιο ωραίο από γυαλί, αλλά και αυτό σπάει.

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ο πιο αποτρεπτικός παράγοντας για την αγορά του mi mix είναι τα κεραμικά υλικά στην κατασκευή. Πολύ ωραίο και πολύ premium υλικό, πολύ πιο ωραίο από γυαλί, αλλά και αυτό σπάει.

 

Άρα πέρα από αυτό που δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αξίζει πιστεύεις? Υποστήριξη θα έχει πιστεύεις? Η κάμερα τι λέει? Η μπαταρία δεν θα βγάζει μια μέρα χρήσης?

Θα έπαιρνες το poco δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Άρα πέρα από αυτό που δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αξίζει πιστεύεις? Υποστήριξη θα έχει πιστεύεις? Η κάμερα τι λέει? Η μπαταρία δεν θα βγάζει μια μέρα χρήσης?

Θα έπαιρνες το poco δηλαδή?

 

εγώ ήμουν ανάμεσα σε mi mix2s, poco και lg v30...τελικά επέλεξα το poco.

Το θεωρώ το πιο VFM κινητό και εάν από τα πιο ολοκληρωμένα. LG θα έπαιρνα λόγω κάμερας και οθόνης αλλά με το ανάλογο κόστος. Επίσης βασικό του μειονέκτημα είναι τα 4GB RAM

Το mi mix το απέρριψα όπως σου είπα λόγω κεραμικών. Έχουμε το άγχος μην ραγίσει καμιά οθόνη, να έχουμε το άγχος για ολόκληρο το κινητό, πάει πολύ...

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

εγώ ήμουν ανάμεσα σε mi mix2s, poco και lg v30...τελικά επέλεξα το poco.

Το θεωρώ το πιο VFM κινητό και εάν από τα πιο ολοκληρωμένα. LG θα έπαιρνα λόγω κάμερας και οθόνης αλλά με το ανάλογο κόστος. Επίσης βασικό του μειονέκτημα είναι τα 4GB RAM

Το mi mix το απέρριψα όπως σου είπα λόγω κεραμικών. Έχουμε το άγχος μην ραγίσει καμιά οθόνη, να έχουμε το άγχος για ολόκληρο το κινητό, πάει πολύ...

 

Ένα μίνι review για το poco αν έχεις την καλοσύνη?

Link to comment
Share on other sites

Ένα μίνι review για το poco αν έχεις την καλοσύνη?

 

Πολύ στιβαρή κατασκευή, η οθόνη μια χαρά, ταχύτατο. Η κάμερα του σούπερ την ημέρα το βράδυ νορμάλ. Διορθώνεται με την προσθήκη gcam χωρίς root.

Στα αρνητικά για μένα το notch που πετσοκόβει τις ειδοποιήσεις. Επίσης το notification led θέλει ένα διάστημα προσαρμογής γιατί είναι στην εντελώς αντίθετη θέση από αυτή που το έχουμε συνηθίσει μέχρι τώρα.

Επίσης στα αρνητικά βάζω και την μη ύπαρξη υπέρυθρων. (τις χρησιμοποιώ) Δεν μπορεί να έχουν redmi και να μην έχει το poco...δεν είναι θέμα κόστους.

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ στιβαρή κατασκευή, η οθόνη μια χαρά, ταχύτατο. Η κάμερα του σούπερ την ημέρα το βράδυ νορμάλ. Διορθώνεται με την προσθήκη gcam χωρίς root.

Στα αρνητικά για μένα το notch που πετσοκόβει τις ειδοποιήσεις. Επίσης το notification led θέλει ένα διάστημα προσαρμογής γιατί είναι στην εντελώς αντίθετη θέση από αυτή που το έχουμε συνηθίσει μέχρι τώρα.

Επίσης στα αρνητικά βάζω και την μη ύπαρξη υπέρυθρων. (τις χρησιμοποιώ) Δεν μπορεί να έχουν redmi και να μην έχει το poco...δεν είναι θέμα κόστους.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τον χρόνο σου..θα το σκεφτώ σήμερα και θα αποφασίσω...και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω σαν πρώην κάτοχος του mix2 και νυν του poco.

Αν σε ενδιαφέρει η ποιότητα κατασκευής και το ντιζάιν τότε πας καρφί για το mix 2.

Αν σε ενδιαφέρει η μπαταρία και αρκετά πιο καλή κάμερα (τουλάχιστον στα δικά μου μάτια η κάμερα του mix 2 ειδικά το βράδυ ήταν χάλια και για αυτό το έδωσα) η θύρα 3.5, το ραδιόφωνο και οι ελαφρά πιο καλές επιδόσεις τότε πας για poco.

Τα βάζεις, τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα και φυσικα το pocophone f1 ειναι ενα flagship σε τιμη ευκαιριας αλλα..

Εχοντας δοκιμασει αρκετα χιαομι((και τα 2 αναφερομενα)θεωρω οτι η εταιρια στη σειρα mi δινει το κατι παραπανω στην ποιοτητα τηλεφωνου.Καθαροτερες κλησεις,καλyτερο ακουστικο-μικροφωνο συν μια κλαση επανω οσον αφορα τη ποιοτητα κατασκευης.Τ ο mi mix 2 δεχτηκε αρκετες επικρισεις στο κομματι της καμερας στην αρχη της καριερας του συγκρινομενο με τις υπαρχουσες ναυαρχιδες και χωρις τα σημαντικοτατα updates που εχει παρει στο εν λογω κομματι το τελυταιο τριμηνο(night mode,portrait etc)ενω η δευτερη καμερα του ποκο ειναι καθaρα kai mono για bokeh κατι το οποιο εχει σαν ρυθμιση και το mix 2 με ΟΙS!.Η μπαταρια του δεν ειναι σαν του ποκο σε καμμια περιπτωση αλλα με τυπικη χρηση medium user + παιχνιδια βιντεο θα βγαλει τη μερα ανετα.Ειλικρινα δεν ξερω αν θα καταβει καποιος τη διαφορα αναμεσα στους 2 κορυφαιους επεξεργαστες ,το σημαντικοτερο ατου ομως του mix που το κανει ξεχωριστο ειναι η ικανοτητα του να κρυβει τοσο "πολυ οθονη" σε ενα τοσο μαζεμενο μεγεθος και χωρις αναλογιες σοκοφρετας(18,5>).

Apo emena mix γιατι ειναι το κατι διαφορετικο χωρις να χανει καπου περαν της αυτονομιας.

Link to comment
Share on other sites

Το poco κοστίζει 260 το 6/64 και το mix 2 6/128 240..Όσον αφορά τον επεξεργαστή νομίζω ότι με καλύπτει ο 835..Και από ποιότητα κατασκευής και εμφάνιση δεν συγκρίνεται τo mix 2. Η κάμερα με απασχολεί σε σχέση με το note 5 ( αν βελτιώνεται με gcam οκ) και οι αναβαθμίσεις που θα πάρει( αλήθεια σε ποια έκδοση android έχει φτασει?).

 

Επειδή ψάχνομαι κι εγώ το mix 2 6/128 που το βρήκες 240€??

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψάχνομαι κι εγώ το mix 2 6/128 που το βρήκες 240€??

 

Από εδώ αλλά σήμερα ακριβυνε 7 ευρώ https://www.eglobalcentral.eu/xiaomi-mix-2-dual-sim-6gb-ram-128gb-4g-black-cn-ver.-english-only.html?desktop=#description

Link to comment
Share on other sites

 

Αν δεν απατώμαι τα μεταφορικά ειναι κοντά στα 30 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...