Jump to content

Προδοσία από φίλους


garfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχει συμβει σε σας να θελουν να σας διοξουν απο την παρεα χωρις να φταις?

Φίλε μεγάλη υπόθεση άνοιξες και με πήγες μερικά χρόνια πίσω.Ήμουνα γυμνάσιο και κάναμε καινούργιες παρέες.Με ένα παιδί είχαμε γίνει κολλητοί.Αχώριστοι.Μέχρι και σπίτι του με καλούσε για φαγητό και εγώ στο δικό μου τον είχα φέρει πόσες φορές.Κάθε μέρα μετά το σχολείο φεύγαμε μαζί, ανταλλάσαμε cd μουσικής και videogames.Τεσπα, να μην τα πολυλογώ καποια στιγμή χωρίς να έχω κάνει κάτι, χωρίς να έχουμε μαλώσει ούτε τίποτα διέκοψε απότομα.Έφευγε με άλλα παιδιά στο σχόλασμα, μιλούσαμε αραιά και που και τέρμα η εξωσχολική παρέα.Θυμάμαι σε ένα πάρτι που έκανε ένα άλλο παιδί από το σχολείο και είχαμε πάει όλοι, να μου μιλάει σαν να με αντιπαθούσε πολύ έντονα με κάτι περίεργα υπονοούμενα κλπ.

Υποπτεύομαι ότι κάποιο άλλο παιδί με έθαψε πίσω από τη πλάτη μου και ούτε και εγώ φαντάζομαι τί μπορεί να του είπε.

 

Η βλακεία μου ήτανε ότι ποτέ δεν του ζήτησα εξηγήσεις αλλά ήμασταν και μικρά τότε..

 

Περάσαν πολλά χρόνια έκτοτε και δεν τον έχω ξαναδεί αλλά πλέον δεν με νοιάζει κιόλας.Αν κάποιος δεν σου δίνει την ευκαιρία να του εξηγήσεις κάτι (αν έχει κιόλας συμβεί) και με την πρώτη ευκαιρία σε διώχνει στείλτον.Δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 365
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χαχαχα! ποιο ξυλο βρε? ποιο ξυλο? χαχαχα!!!!

λιγο πολιτισμενοι να ειμαστε δεν ειναι κακο. για αυτο εχουμε γλωσσα, για να τσακιζουμε κοκκαλα αν χρειαστει ;)

 

αν σου ειναι ευκολο και μπορεις/θελεις, πες μας το συμβαν για να το δουμε σαν τριτοι να βγαλουμε συμπερασματα να βοηθησουμε.

 

και με τις παρεες... ας μην ειμαστε απολυτοι ;)

 

οχι γιατι πολλοι λυνουν τις διαφορες τους ετσι...πολλα ακουω καθημερινα...εγω ειμαι τυπας με τα λογια:)

φιλε mol αν αισθανθω καλα θα σου στειλω π.μ χιλια ευχαριστω

 

Ξύλο όχι σε συ Γιώργο... Και εγώ έτυχε πρόσφατα στην 7ήμερη να μαλώσω άγρια με μια κοπέλα από την παρέα μου.. Αυτή φώναζε, εγώ είχα μείνει άναυδη γιατί δεν ήξερα καν τι έκανα και φώναζε έτσι.. Για να μην πολυλογώ.. Εγώ δεν την αντιμετώπισα εκείνη τη στιγμή.. Έφυγα από το δωμάτιο και έμεινα μόνη για να ηρεμήσω....

Η λύση βρέθηκε όταν ηρεμήσαμε και οι δύο, την ρώτησα γιατί έκανε έτσι χωρίς λόγο.. Μου είπε κάποια πράγματα που την ενοχλούσαν στην συμπεριφορά μου τώρα τελευταία, τα διορθώσα, και τώρα είμαστε μια χαρά..

 

Εγώ σε συμβουλεύω να κάνεις και εσύ το ίδιο..

 

Μην μπλέκεσαι σε καυγάδες, δεν σκέφτεσαι καθαρά και λες βαριά λόγια...

 

Απομακρύνσου και σκέψου αν έκανες κάτι ή είπες κάτι κάποια οποιαδήποτε στιγμή που μπορεί να τους πείραξε ακόμα και αν δεν είχες τέτοιο σκοπό...

 

Μετά πιάσε τους ΕΝΑΝ ΕΝΑΝ (και το τονίζω αυτό) και συζητήστε ήρεμα και ειλικρινά, και ψάξτε μαζί τον λόγο που γίνανε έτσι τα πράγματα μεταξύ σας...

 

Για ότι άλλο θες (κάποιο πρόβλημά σου, οτιδήποτε) στειλε πμ :)

 

το εκανα και αυτοο δωρα..σκεφτηκα...μου ζητησε συγνωμη ο φιλος μου αλλα δεν ξερω αν θα την δεχτω..αλλοι εφτεγαν εγω την πληρωσα:(

τωρα αυτος εχει φυγει διακοπες και εχω χρονο να σκεφτω..

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

το εκανα και αυτοο δωρα..σκεφτηκα...μου ζητησε συγνωμη ο φιλος μου αλλα δεν ξερω αν θα την δεχτω..αλλοι εφτεγαν εγω την πληρωσα:(

τωρα αυτος εχει φυγει διακοπες και εχω χρονο να σκεφτω..

 

Τί έγινε? Μπήκες ανάμεσα σε κάποιο καβγά και σου "επιτέθηκαν"? Έβαλαν άλλοι λόγια για σένα? Σου έριξαν κάποιο φταίξιμο? Αν το διευκρινίσεις λίγο παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

Τί έγινε? Μπήκες ανάμεσα σε κάποιο καβγά και σου "επιτέθηκαν"? Έβαλαν άλλοι λόγια για σένα? Σου έριξαν κάποιο φταίξιμο? Αν το διευκρινίσεις λίγο παραπάνω..

 

οχι ολα εγιναν ξαφνικα...χωρις να ξερω τιποτα..

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

εφταιγες ομως????γιατι εγω δεν εκανα κατι

Παίζαμε μπάσκετ, και αυτός ήταν 3 κλάσεις καλύτερος απ' όλους μας. Και επειδή εγώ αμυντικά είμαι αρκετά καλός, τον μάρκαρα εγώ. Στη διάρκεια του αγώνα του ψιθύριζα κάτι "γαλλικά". Ξέρεις πως είναι αυτό, στο παιχνίδι πάνω. Ε σε μια στιγμή, μου πέταξε τη μπάλα με όλη του τη δύναμη στο πρόσωπο και μετά με χτύπησε στο πρόσωπο. Παίζαμε μπουνιές για αρκετή ώρα. Από τότε δεν ξανακάναμε παρέα.

Link to comment
Share on other sites

Παίζαμε μπάσκετ, και αυτός ήταν 3 κλάσεις καλύτερος απ' όλους μας. Και επειδή εγώ αμυντικά είμαι αρκετά καλός, τον μάρκαρα εγώ. Στη διάρκεια του αγώνα του ψιθύριζα κάτι "γαλλικά". Ξέρεις πως είναι αυτό, στο παιχνίδι πάνω. Ε σε μια στιγμή, μου πέταξε τη μπάλα με όλη του τη δύναμη στο πρόσωπο και μετά με χτύπησε στο πρόσωπο. Παίζαμε μπουνιές για αρκετή ώρα. Από τότε δεν ξανακάναμε παρέα.

 

μπορουσες να κατσεις να του μιλησεις μετα και να τα βρειτε..η λυση οπως ειπαμε δεν ειναι το ξυλο;)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου είπε ότι δεν του μίλησα; Μετά έμαθα ότι κάποιος του έβαζε λόγια ότι έλεγα διάφορα υποτιμητικά σχόλια για την αδελφή του. Το μόνο που είχα πει είναι ότι ντύνεται πολύ προκλητικά για την ηλικία της (11 χρονών με mini και στρινγκ από μέσα, κλπ κλπ)
Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο ειναι να κρατας διπλωματικη σταση οταν υπαρχει διενεξη με φιλους και δεν εμπλεκεσε αμεσα. (ισως να μην ειναι σωστο, αλλα αυτο κανω)

 

αυτα τα καπου ακουσα, ο ταδε με ειπε, ο τινα εκανε αυτο δε τα μπορω. "κατινιες"...

 

τελικα η φιλια τι ειναι? ισως ενα τιποτα? ισως πολλα? πιστευω δεν βρισκεται καπου εκει αναμεσα.

 

εγω εχασα επαφη με ενα πολυ καλο φιλο για μια χ@ζομαρα. το παιδι ηταν respect σε ολα, εκτος απο 1. ηταν πολυ απολυτος/ισχυρογνωμων. μετα απο ενα σκηνικο επαψα να του μιλαω. δεν εκανε και αυτος κινηση και χαθηκαμε ετσι απλα...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας και Χρόνια Πολλά..:)

για πολλοστή φορά υπενθυμίζω ότι το φόρουμ δεν είναι τσατ , αλλά διέπεται από κανόνες και όρους συμμετοχής. Το να γράφετε κάποιοι άσχετα και να λέτε στο τέλος ''συγγνώμη για το οφφτοπικ'', δεν έχει καμία ισχύ.

Παρακαλώ πολύ λοιπόν να είστε πιο προσεχτικοί τι γράφετε, να διαβάζετε το τίλο του τόπικ και να θυμάστε ότι κάποιοι μπαίνουν στο φόρουμ (μπορεί και με χρέωση από φορητή συσκευή) για να δουν τα νέα ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ/ΟΥΣΙΩΔΗ ποστ και όχι κάποιον να ρωτάει κάποιον άλλον πόσο χρονών είναι.

thanks

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πλέον δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά για κανέναν...όλοι την πάρτη τους κοιτάνε...σε έχουν για να τους καλύπτεις κενά και όταν πλέον δε σε χρειάζονται σε παρατάνε..

 

αυτο ακριβως, σαν να το γραψα εγω δυστηχως.

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

αυτο το καταλαβα την ΔΕυτερα με ενα περιστατικο που εγινε.

ευτυχως εβγαλα συμπερασματα για καποια ατομα, αλλα δεν επηρεαζουν την συμπεριφορα μου προς αυτους :)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
το καλυτερο ειναι να κρατας διπλωματικη σταση οταν υπαρχει διενεξη με φιλους και δεν εμπλεκεσε αμεσα. (ισως να μην ειναι σωστο, αλλα αυτο κανω)

 

αυτα τα καπου ακουσα, ο ταδε με ειπε, ο τινα εκανε αυτο δε τα μπορω. "κατινιες"...

 

τελικα η φιλια τι ειναι? ισως ενα τιποτα? ισως πολλα? πιστευω δεν βρισκεται καπου εκει αναμεσα.

 

εγω εχασα επαφη με ενα πολυ καλο φιλο για μια χ@ζομαρα. το παιδι ηταν respect σε ολα, εκτος απο 1. ηταν πολυ απολυτος/ισχυρογνωμων. μετα απο ενα σκηνικο επαψα να του μιλαω. δεν εκανε και αυτος κινηση και χαθηκαμε ετσι απλα...

 

φιλε/-η και εγς ειχα μια τετοια ''φιλια'' που κρατησε πολυ λιγο... Ο τυπος ειχε μπει στην παρεα μου για να με βγαλει... μετα απο μερικεσ εβδομαδες που βγαιναμε με την υπολοιπη παρεα πηρα για αλλο ενα Σαββατο τηλεφωνο να βγουμε, μονο που μου το εκλεισαν...Λοιπον ρωτησα τους παντες μεσα στην παρεα και μου απαντησε ενας κολλητος απο 1η δημοτικου και μ ειπε οτι ξερει τι λεω για αυτους..τελικα ο καινουργιος με ρουφιανευε πισω απο την πλατη μου και αν δεν ηταν ο κολλητος μου (ακομα ειμαστε κολληταρια) θα τα ειχε καταφερει και τωρα θα ημουν στη απ' εξω ασ'τα υπαρχουν ατομα που δεν αξηζουν τιποτα ατομα με αρρωστημενο μυαλο (ολοι στην παρεα ειμαστε μαθητες του 19-20 αλλα ο ανθρωπος οσο μορφωμενοι και αν ειναι μπορει η γλωσσα τους να σταζει δηλητηριο γι'αυτο επιλεγετε ΠΟΛΥ καλα ποιους εχετε για φιλους

Link to comment
Share on other sites

από τέτοιου είδους "φίδια" άλλο τίποτα.. Το να σε θάψει κανείς είναι το χειρότερο αλλά και το πιο εύκολο...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μελαγχολία με πιάσε με αυτό το θέμα και δε ξέρω αλλά πάντα σε θέματα φιλίας είμαι πολύ ευαίσθητος και δε μπορώ να ακούω τέτοια. Κι εγώ όπως όλοι την έχω πατήσει φυσικά αλλά έχω κάποια άτομα που παραμένουν σταθερά στη ζωή μου για πολλά χρόνια. Από κει και πέρα ένας φίλος που πραγματικά με χει μπερδέψει και πληγώσει πολύ, ίσως σε κάποιες φάσεις τον θεωρούσα κολλητό μου αλλά πάντα κατάφερνε να με πληγώνει είτε γιατί χανόταν δίχως λόγο, είτε γιατί χανόταν με λόγο (όταν έκανε σχέση για παράδειγμα), και πάντα επέστρεφε ζητώντας συγνώμη που όσο κι αν είχα αποφασίσει να πω όχι και να κόψω πραγματικά κάθε επαφή δε τα κατάφερνα. Τελευταία είμαι επιφυλακτικός και ίσως μετανιώνω που έδωσα το οκ και προσπάθησα να είμαι όπως πρώτα αλλά κάποιες φορές το μετανιώνω, απλά είμαι αδύναμος να κόψω εγώ... Δε ξέρω η βλακεία είναι ότι στους φίλους μου τα δίνω όλα και μετά τη πατάω,αλλά δένομαι πολύ και φοβάμαι πάντα μη τους χάσω αυτό είναι το λάθος μου, νιώθω ότι αν μείνω σε κάποια φάση μόνος τελείωσα και ίσως γι΄ αυτό δε παίρνω κάποιες σωστές αποφάσεις αλλά δε μπορώ να συμβιβαστώ με την ιδέα του να μην έχω έναν άνθρωπο να μιλήσω, να βγω, να γελάσω κάποια στιγμή, από την άλλη σκέφτομαι και το να έχω άτομα που δε με γεμίζουν είναι χειρότερο αλλά δε ξέρω ίσως φοβάμαι τόσο τη μοναξιά τελικά... με κάποια άτομα απομακρυνθήκαμε έτσι χωρίς να υπάρχει λογος για παρεξηγήσεις και ανοησίες αλλά με τέτοιο ρυθμό που φάνηκε σαν κάτι το αναμενώμενο, βασικά όταν κάποιος κάνει μακροχρόνιες σχέσεις κάπου χάνεται μιας και η σχέση του είναι και ο φίλος του που μοιράζεται τα πάντα και έτσι δε βρίσκει πια ενδιαφέρον σε άλλα άτομα...

 

σαν νεος στο φορουμ διαβασα αυτο το θρεντ και ειδα αυτο το ποστ...τα ειπες ολα,νασαι καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

οι φίλοι που έχασες, είναι αυτοί που δεν είχες ποτέ.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη και καλώς σας βρήκα καθότι καινούρια!:)

 

Τυχαία είδα τη συζήτηση και μου κίνησε την περιέργεια να συμμετέχω γιατί κι εγώ σε αυτόν τον τομέα της ''προδομένης φιλίας'' έχω εντρυφήσει.. Δε θα πω ότι χαίρομαι που βρίσκω αρκετούς πληγωμένους απο φιλίες, απλώς με κάνει και νιώθω καλύτερα που δεν είμαι η μόνη που το βίωσα (η συνήθης ανθρώπινη διαστροφή που μας δέρνει) ή τουλάχιστον βλεπω ότι και άλλοι σκέφτονται όπως εγώ.

Επειδή ήμουν και τώρα πια είμαι πολύ περισσότερο υπέρ του ''λίγοι φίλοι και καλοί'' (γιατί ακριβώς φρόντιζα να διαφυλάσσω τις λιγοστές φιλίες μου) πληγώθηκα πολύ από μία συγκεκριμένη φίλη κάποια στιγμή στο πρόσφατο παρελθόν. Σε μια δύσκολη στιγμή οικογενειακή που περνούσα ένιωσα ότι με ''πούλησε'' με μια επιδεικτική αδιαφορία για το λόγο ότι...τι άλλο? Βρήκε αγόρι. Διάφορες βέβαια παρεξηγήσεις εκείνη την περίοδο που σχετίζονταν με ζητήματα τύπου σχέσεων οδήγησαν σε μια πολύ κακή συμπεριφορά της απέναντί μου που μ έκανε να διακόψω παντελώς σχέσεις. Ξαφνικά όλα ξεδιάλυναν μέσα μου, κατάλαβα ότι δε μου άξιζε μια τέτοια συμπεριφορά, αφού αρκετές φορές ανεχόμουν διάφορα και δε φοβήθηκα ότι θα έχανα μία φίλη και άρα τι θα απογινόμουν.

Πάντως παρά το ότι ακόμη και σήμερα στην σκέψη αυτή πληγώνομαι, από τότε νιώθω ότι σαν άνθρωπος άλλαξα προς το καλύτερο σε κάποια πράγματα και εξελίχθηκα.

Γι αυτό μην διστάζετε να διακόπτετε σχέσεις όταν ασκούν αρνητική επιρροή πάνω σας για το λόγο ότι φοβάστε τη μοναξιά..ίσως αυτό γίνει αφετηρία για κάτι νέο στη ζωή σας πιο δημιουργικό και όμορφο.

Η ιδανική φιλία τελικά νομίζω στο χρόνο φαίνεται. Επίσης τις καλές και στις δύσκολες στιγμές κρίνεται. Και δυστυχώς τα τελευταία χρόνια έχασε αρκετό απ το νόημά της. Αλλά αυτό είναι άλλη μεγάλη συζήτηση!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου alma_12 και επειδη την εχω πατησει δυο φορες από φίλες ακριβως σαν τη δικια σου περιπτωση, πραγματικά δεν αξιζει καν να ασχολουμαστε με τετοια ατομα.

Την πρωτη φορα μου ειχε στοιχίσει πολύ, τη δευτερη ξεκοψα με τη μια και εχω το κεφαλι μου ησυχο!

Δεν θελω τετοιους φιλους που λεει και ενα τραγουδι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι καινούργιο μέλος αυτό το θεμα με έκανε να γράφτω ... Ειχα και εγω μια φιλία που χάθηκε ... Και το παράδοξο είναι πως δεν ξέρω τον λογο :/

Αυτη η φιλια με εκανε χαρούμενη αλλα και με στεναχώρησε αρκετές φορες χωρις ιδιαίτερο λόγο . Πλέον δεν εχω κολλητό φίλο εδω και 7 μήνες μου λείπει και με εχει παρει από κάτω σε σημείο που αρνούμαι τα πάντα !! Δεν ξέρω τι να κάνω και θελω τη βοήθεια σας !!

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

ε πως να σε βοηθησουμε εμεις βρε κρυσταλλενια..

αυτα δεν ερχονται κατα παραγγελια...

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

να μην στεναχωριεσαι για πραγματα που ερχονται φευγουν και επανερχονται...

αυτοι που αξιζουν και πρεπει μενουν στη ζωη μας!

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ οσο δεν φαντάζεσαι αλλα ειναι δύσκολο οταν πολλες ώρες της ημέρας είμαστε στο ίδιο περιβάλλον παρόλα αυτα δεν θα σταματήσω να προσπαθώ να ειμαι καλα Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Όλοι περάσατε κάτι παρόμοιο ... Η συμβουλή του κάθε ενα απο εσάς θα μου δωσει τη λύση που ψάχνω

 

δεν μπορεις ευκολα να δωσεις συμβουλη σε καποιον που δεν ξερεις τι χαρακτηρας ειναι...

εγω ας πουμε θα σου πω στα @@ σου...το τελος μιας σχεσης μπορει να ειναι αρχη μιας καινουργιας,ειτε αυτο ειναι σχεση φιλικη ερωτικη σεξουαλικη κτλ

για να χαθηκε αυτος ο φιλος μπορει στην τελικη να μη το αξιζε να ειναι φιλος σου και στο μελλον να δεσεις με καποιον που θα ειναι πολυ καλυτερος...ποτε δεν ξερεις...

το θεμα ειναι να μη σε παιρνει απο κατω γιατι ολα μεσα στη ζωη ειναι...

Edited by mcde

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Όλοι περάσατε κάτι παρόμοιο ... Η συμβουλή του κάθε ενα απο εσάς θα μου δωσει τη λύση που ψάχνω

 

Ζήσε τη ζωή σου και ΜΗ χαλιέσαι για κανέναν και καμία. Εσύ να είσαι καλά. Κύκλος είναι η ζωή και θα δεις ότι όλα θα ξαναφτίαξουν. Βγες με φίλους/φίλες και ας μην είστε κολλητοί. Σιγά σιγά θα 'κολλήσεις' (φιλικά:p) με κάποια/ον...

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ολα αυτα που μου γράφετε με βοηθάνε στο να τα βλεπω με αλλη όψη τα πράγματα σας ευχαριστω πολυ Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...