Jump to content

Και η θερμοκρασία της CPU όλο και ανεβαίνει...


GreekCharmed
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έλυσα σημαντικά το πρόβλημα που είχα με τις θερμοκρασίες βάζοντας στο Power Properties το scheme Minimal Power Management. Παρατήρησα με αυτό τον τρόπο ότι έπεσε η ταχύτητα του Pentium 4-M από τα 1800 στα 1200 MHz και κατά συνέπεια τη θερμότητα που παράγει. Έτσι με το Everest μετράω θερμοκρασία επεξεργαστή 46 βαθμούς και θερμοκρασία σκληρού 44 βαθμούς. Να τονίσω ότι στις καθημερινές εφαρμογές (surfάρισμα στο Ίντερνετ, Office κτλ.) δεν κατάλαβα μείωση στις επιδόσεις... :)

http://www.bay-wolf.com/speedstep.htm ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 61
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Απ' οτι φαίνεται έχω χοντρό πρόβλημα. Η cpu μου γενικά είχε υψηλές θερμοκρασίες, δηλαδή ποτέ δεν έπεφτε ποτέ κάτω απο τους 70 βαθμούς. Τις δυο τελευταίες μέρες η θερμοκρασία βρίσκεται ακόμα πιο ψηλά, συγκεκριμένα σήμερα πέτυχα την ένδειξη να γράφει 106 βαθμούς... :blink: . Τις ενδείξεις τις παίρνω με το motherboard monitor και ο επεξεργαστής μου είναι pentium 4, 3.0ghz. Μέτρηση έχω πάρει και μετά απο format και η θερμοκρασία είναι στα ίδια υψηλά επίπεδα. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω χωρίς να ανοιχτεί το κουτί, πρίν τα τινάξει ο επεξεργαστής;
Link to comment
Share on other sites

Όχι...

Με τέτοιες θερμοκρασίες... σε τέτοιο καιρό είναι πολύ πιθανό να έχει κολλήσει κάποιος ανεμιστήρας... Ή κακή τοποθέτηση ψύκτρας...

People choose the paths that grant them the greatest rewards for the least amount of effort.
Link to comment
Share on other sites

loipon katevasa to speedfan tora !! to anoixa kai eno o epexergasths mou douleuei guro sto 10% exo thermokrasia 70 vathmous !! exo ea forhto compaq presario 2100 kai montelo 2151ea exei enan amd 2200+ pano !! einai normal?
Link to comment
Share on other sites

Όχι...

Με τέτοιες θερμοκρασίες... σε τέτοιο καιρό είναι πολύ πιθανό να έχει κολλήσει κάποιος ανεμιστήρας... Ή κακή τοποθέτηση ψύκτρας...

Τον υπολογιστή τον αγόρασα πέρυσι απο το πλαίσιο Μεταμόρφωσης και έχει τρία χρόνια εγγύηση. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται Καλαμάτα όπου σπουδάζω. Αν τον πάω για φτιάξιμο εκτός πλαισίου, χάνω την εγγύηση. Μπαίνω δηλαδή στο εξής δίλλημα α) τον πάω για φτιάξιμο εδω στην Καλαμάτα και χάνω την εγγύηση, β) περιμένω να τον πάω Αθήνα (σε μερικούς μήνες) παίρνοντας ρίσκο για την αντοχή του επεξεργαστή... :wacko:
Link to comment
Share on other sites

loipon katevasa to speedfan tora !! to anoixa kai eno o epexergasths mou douleuei guro sto 10% exo thermokrasia 70 vathmous !! exo ea forhto compaq presario 2100 kai montelo 2151ea exei enan amd 2200+ pano !! einai normal?

To PowerNow το έχεις εγκαταστήσει στον υπολογιστή σου;

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=2898F8DD-10F8-4107-9F7B-16C5A525DE1E&displaylang=en

 

Αν το έχεις ή το βάλεις και δεν δεις βελτίωση, ρίξε μια ματιά (με επιφύλαξη) στο RMClock:

http://cpu.rightmark.org/products/rmclock.shtml

 

Λέω με επιφύλαξη διότι το δοκίμασα στο δικό μου Turion64 ML-32, βελτίωσε πράγματι τη θερμοκρασία του επεξεργαστή (ρίχνοντας κατά 0.25V το voltage) αλλά είχα κολλήματα (freeze) όταν κάποιο πρόγραμμα σήκωνε ξαφνικά φορτίο στον επεξεργαστή.

 

ΥΓ. Μεγάλη διαφορά είδα με αναβάθμιση του BIOS του laptop μου - έλεγξε αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για σένα.

sakis for the masses, θου for the few

Link to comment
Share on other sites

xaxa!!:) sigoura douleuei normal auto to programm? emena 43 den pianei oute svhsto pou einai !!:) se full xrhsh eftase tous 80 !!:) kanenas allos me amd?

 

NAI είναι! .κ-

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Τον υπολογιστή τον αγόρασα πέρυσι απο το πλαίσιο Μεταμόρφωσης και έχει τρία χρόνια εγγύηση. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται Καλαμάτα όπου σπουδάζω. Αν τον πάω για φτιάξιμο εκτός πλαισίου, χάνω την εγγύηση. Μπαίνω δηλαδή στο εξής δίλλημα α) τον πάω για φτιάξιμο εδω στην Καλαμάτα και χάνω την εγγύηση, β) περιμένω να τον πάω Αθήνα (σε μερικούς μήνες) παίρνοντας ρίσκο για την αντοχή του επεξεργαστή... :wacko:

 

Εγώ θα απέφευγα να χρησιμοποιώ τον επεξεργαστή σε τέτοιες θερμοκρασίες πάντως. Δεν μπορείς να ανοίξεις μόνο το πλαινό του υπολογιστή?

Έχε επίσης υπόψιν, ότι ο επεξεργαστής ρίχνει την απόδοσή του αυτόματα σε τέτοιες θερμοκρασίας, οπότε εκτός από υψηλές θερμοκρασίες έχεις και ένα πιο αργό σύστημα.

People choose the paths that grant them the greatest rewards for the least amount of effort.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα απέφευγα να χρησιμοποιώ τον επεξεργαστή σε τέτοιες θερμοκρασίες πάντως. Δεν μπορείς να ανοίξεις μόνο το πλαινό του υπολογιστή?

Έχε επίσης υπόψιν, ότι ο επεξεργαστής ρίχνει την απόδοσή του αυτόματα σε τέτοιες θερμοκρασίας, οπότε εκτός από υψηλές θερμοκρασίες έχεις και ένα πιο αργό σύστημα.

Μάλλον θα το αφήσω όπως είναι. Έτσι και αλλιώς και ο επεξεργαστής να καεί θα τον αλλάξω στην εγγύηση...;)
Link to comment
Share on other sites

To PowerNow το έχεις εγκαταστήσει στον υπολογιστή σου;

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=2898F8DD-10F8-4107-9F7B-16C5A525DE1E&displaylang=en

 

Αν το έχεις ή το βάλεις και δεν δεις βελτίωση, ρίξε μια ματιά (με επιφύλαξη) στο RMClock:

http://cpu.rightmark.org/products/rmclock.shtml

 

Λέω με επιφύλαξη διότι το δοκίμασα στο δικό μου Turion64 ML-32, βελτίωσε πράγματι τη θερμοκρασία του επεξεργαστή (ρίχνοντας κατά 0.25V το voltage) αλλά είχα κολλήματα (freeze) όταν κάποιο πρόγραμμα σήκωνε ξαφνικά φορτίο στον επεξεργαστή.

 

ΥΓ. Μεγάλη διαφορά είδα με αναβάθμιση του BIOS του laptop μου - έλεγξε αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για σένα.

to katevas to power now ti akrivos kanei?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...