Jump to content

Κινητό από 200 μέχρι 300 ευρώ!


tsoutsas7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. Από 200 μέχρι 300 ευρώ!

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 5,5 και πάνω, μέχρι 7 δεν υπάρχει θέμα!

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Είτε από αλυσίδες είτε από Skroutz! Ελλάδα μόνο!

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Φυσικά!

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Έχει, δεν έχει δεν με πειράζει!

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Ελληνικό μόνο!

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Με ενδιαφέρει ο καλός ήχος στο βίντεο. Από οθόνη δεν έχω θέμα.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Ταχύτητα, αυτονομία, gaming και κάμερα τα βάζω μαζί.

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Huawei Y6

 

Καλησπέρα σας παιδιά, είχα στείλει και το καλοκαίρι, αλλά τελικά τώρα βρέθηκε το budget και σας είπα ότι στην Black Friday θα ξανά στείλω. Ήρθα λοιπόν! :p Λοιπόν σας τα λέω όλα πάνω, τώρα περιμένω την γνώμη σας!

 

Διευκρινήσεις: Εκτός απο τις εφαρμογές που σας αναφέρω στη χρήση, δεν είμαι gamer, απλά παίζω που και που σε φάση να περάσει η ώρα και όχι με τις ώρες, απλά για χαλάρωση. Απλά θέλω να έχει καλό επεξεργαστή το μόνο σίγουρο, όσο πιο πολύ γίνεται, εκεί δίνω βάση. Δεν θέλω κολλήματα και τα σχετικά, θέλω να τρέχει σφαίρα. Από κάμερα, καθημερινή και απλή χρήση (καμία selfie και κάνα video άμα πάω κάπου, απλά το μόνο που θέλω στο βίντεο, να έχει καλό ήχο και να μην κάνει παράσιτα όταν το βλέπεις (πχ στα μπουζούκια) γιατί μου έχει τύχει.) Τώρα, θα μου πείτε γιατί από 200 μέχρι 300; και μέχρι τόσο μεγάλη οθόνη; άλλο το ένα και άλλο το άλλο θα πείτε, είναι ανάλογα την χρήση. Συμφωνώ και εγώ μαζί σας, απλά εγώ δίνω βάση σε αυτά που σας είπα, άμα έχει μεγάλη οθόνη δεν με πειράζει αν με καλύπτει σε αυτά που ζητάω. Στο θέμα με τα χρήματα, απλά θέλω μια πρόταση για ένα mid-range και μια πρόταση στα 300! Άμα αξίζει την διαφορά θα το πάρω, αλλιώς άμα με 200-250 μου είναι αρκετό, θα πάρω αυτό. Καταλάβατε; Μόνο άμα αξίζει την διαφορά και έχει κάτι παραπάνω και καλύτερο! Από Skroutz θα αγοράσω μόνο αν έχει κάποια σοβαρή μείωση στην τιμή, από ότι στις αλυσίδες. Ξέρω, περιμένουμε μέχρι Παρασκευή (τότε θέλω να κάνω την αγορά) γιατί θα βγουν και άλλες προσφορές, αλλά παίρνω γνώμες από τώρα.

 

Συγνώμη που σας κούρασα, απλά ήθελα να ήμουν όσο πιο λεπτομερείς γίνεται, για να βοηθήσω και εσάς να μου πείτε την γνώμη σας! Ευχαριστώ! Περιμένω τις απαντήσεις σας!

 

Edit: Ξέχασα να αναφέρω, ότι θέλω να έχει και όσο γίνεται καλή φωτεινότητα όταν είσαι στον ήλιο γιατί με αυτό που έχω τώρα (Huawei Y6) δεν βλέπω τίποτα και είναι σπαστικό. Ακουστικά και SD δεν με νοιάζει τόσο και άμα δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, η συσκευή που έχεις τώρα είναι πολύ μέτρια και ειδικά ο επεξεργαστής της φοβερά αργός, οπότε και με κινητό των 150 ευρώ όπως το Redmi Note 5 θα δεις μεγάλη διαφορά στο θέμα ταχύτητα.

 

Αν έχεις σκοπό να τερματίσεις το μπάτζετ σου, θα σου πρότεινα το Poco Phone F1. Έχει επεξεργαστή επιπέδου Samsung Galaxy S9 οπότε από ταχύτητα δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο με λιγότερα από 800 ευρώ. Μεγάλη οθόνη και αναγνώσιμη στον ήλιο. Φοβερή αυτονομία, από τις μεγαλύτερες μπαταρίες που κυκλοφορούν. Η κάμερα του δεν είναι η καλύτερη αλλά για τις ανάγκες σου αξιοπρεπέστατη. Δεν γράφει πολύ καλά βίντεο στα 4Κ αλλά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με τα 1080 για ένα βίντεο από μπουζούκια που θα το ανεβάσεις στο facebook πχ. Μπορείς να δεις δείγματα από βίντεο του στο Youtube.

 

Αν θέλεις κάτι πιο οικονομικό με μεγάλη οθόνη ρίξε μια ματιά στο Mi Max. Πιο αργός επεξεργαστής από το Poco αλλά 4πλάσια ταχύτητα από το κινητό σου, απίστευτη αυτονομία, οθόνη τεράστια, κάμερα πιο κάτω από το Poco αλλά όχι πολύ, αξιοπρεπέστατη και μεγάλη βελτίωση σε σχέση με το Y6. Επίσης μπορείς να βρεις βιντεάκια τραβηγμένα από αυτό το κινητό στο youtube.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε για την απάντηση σου, κάτι άλλο εκτός από αυτά; δεν χρειάζεται να μου λες όλα με τόσο μεγάλη οθόνη.

Να σου πω ανάμεσα σε ποια είμαι και μου έχουν κάνει κλικ, για να σε βοηθήσω. Μην κουράζεσαι να βρίσκεις άλλα και σε ταλαιπωρώ.

 

P 20 Lite, Mate 20 Lite, Mi A2, Mi 8 Lite, Pocophone, Mi Max 3, Redmi Note 6 Pro και Honor Play. Όλα αυτά είναι μέχρι 300 ευρώ σε καταστήματα και skroutz.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε για την απάντηση σου, κάτι άλλο εκτός από αυτά; δεν χρειάζεται να μου λες όλα με τόσο μεγάλη οθόνη.

Να σου πω ανάμεσα σε ποια είμαι και μου έχουν κάνει κλικ, για να σε βοηθήσω. Μην κουράζεσαι να βρίσκεις άλλα και σε ταλαιπωρώ.

 

P 20 Lite, Mate 20 Lite, Mi A2, Mi 8 Lite, Pocophone, Mi Max 3, Redmi Note 6 Pro και Honor Play. Όλα αυτά είναι μέχρι 300 ευρώ σε καταστήματα και skroutz.

 

Από όλα όσα ανέφερες τα δύο που σου πρότεινα, αλλά βέβαια εξαρτάται από την τιμή που θα τα βρεις. Το μόνο που θα πρόσθετα είναι το Honor Play αν πάει σε τιμή πιο κάτω από το Poco.

 

Το P20 Lite είναι σε όλα κατώτερο, ειδικά σε επεξεργαστή από όλα τα τηλέφωνα που ανέφερες, μην το σκέφτεσαι καν.

 

To Mate 20 lite είναι σε παρόμοια λεφτά με το Poco αλλά το τελευταίο έχει ασύγκριτα καλύτερο επεξεργαστή και καλύτερη μπαταρία, δεν βλέπω γιατί να το προτιμήσει κανείς. Η κάμερα του δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Στα λεφτά του και το Poco αλλά και το Honor Play είναι καλύτερα. Ακόμα και το Redmi Note 6 είναι αρκετά συγκρίσιμο και πολύ φθηνότερο.

 

Το Mi 8 lite έχει καλό επεξεργαστή, στα επίπεδα του Mate 20 lite και καλύτερο από του Mi Max 3, κάμερα σαν του Poco όχι όμως κορυφαία αυτονομία. Αν το βρεις γύρω στα 200-220 δεν είναι κακή αγορά, αλλά για περισσότερα θα έλεγα όχι. Στα ίδια λεφτά με το Honor Play θα προτιμούσα το Play για τις ανάγκες σου.

 

To Redmi Note 6 είναι ένα Mi Max 3 με μικρότερη οθόνη και μπαταρία βασικά. Φθηνότερο βέβαια. Πολύ δυνατή αυτονομία πάντως.

 

Το Honor Play θα ήταν η επιλογή μου από τα Huawei λόγω καλού επεξεργαστη. Στα ίδια λεφτά με το Poco το τελευταίο είναι καλύτερο σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου και για τις επεξηγήσεις. Κάτι τελευταίο που ξέχασα, για το honor 8x τι λες;

Αυτό που ακούγεται για το Poco ότι εμφανίζει κάτι προβλήματα με την οθόνη ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου και για τις επεξηγήσεις. Κάτι τελευταίο που ξέχασα, για το honor 8x τι λες;

Αυτό που ακούγεται για το Poco ότι εμφανίζει κάτι προβλήματα με την οθόνη ισχύει;

 

Με τίποτα το Honor 8Χ, πολύ υπερτιμημένο στην Ελλάδα, είναι επιπέδου Redmi Note 6 σαν χαρακτηριστικά.

 

Για την οθόνη του Poco τι να σου πω, δεν έχω μέσο στο σέρβις της Xiaomi για να ξέρω σε πόσα κινητά έχει παρουσιαστεί θέμα screen bleed. Και για το Honor Play κάτι είχα διαβάσει και γενικά σε όλα τα κινητά υπάρχουν κάποιες παρτίδες με θέματα, ακόμα και στα iPhone. Από όσα βλέπω στα φόρουμ πάντως δεν φαίνεται να είναι κάποιο γενικότερο θέμα (βασικά δεν το έχω διαβάσει προσωπικά ακόμα από Έλληνα χρήστη). Καμία σχέση με το πρασίνισμα της οθόνης του Mate 20 πχ που το βλέπεις παντού.

Link to comment
Share on other sites

Honor 8x

Αν εξαιρέσεις την κλασική φόρτιση σε όλα τα άλλα είναι εξαιρετικο.

6.5 FHD+

O KIRIN 710 αέρινος

Κάμερα πολυ καλή

Αυτονομία εξαιρετική...

NFC+FM+ ανεξάρτητη SD

265€ το πήραα από ΑΜΑΖΟΝ.ΙΤ ΤΟ 4/128.....

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Η ΤΙΜΗ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ 4/128......

 

245€.....

 

 

https://www.amazon.it/View-10-Lite-Smartphone-Memoria/dp/B07HJP2FLZ?th=1&psc=1

 

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Η ΤΙΜΗ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ 4/128......

 

245€.....

 

 

https://www.amazon.it/View-10-Lite-Smartphone-Memoria/dp/B07HJP2FLZ?th=1&psc=1

 

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk

 

Γιατί ακριβώς σκοτώνει; Έχει πολύ κατώτερο επεξεργαστή από τον Kirin 970 του Honor Play και ίδια μπαταρία. Το Play το βρίσκεις με σχεδόν ίδια λεφτά αυτές τις μέρες. Γιατί να το προτιμήσει κάποιος που δίνει προτεραιότητα στην ταχύτητα; Τι καλύτερο έχει από το Redmi Note 6 που είναι αισθητά φθηνότερο; :confused:

Edited by gippas
Link to comment
Share on other sites

Pocophone , τα έχει όλα και συμφέρει :happy:

Είναι στα υπόψιν μου φίλε. Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατί ακριβώς σκοτώνει; Έχει πολύ κατώτερο επεξεργαστή από τον Kirin 970 του Honor Play και ίδια μπαταρία. Το Play το βρίσκεις με σχεδόν ίδια λεφτά αυτές τις μέρες. Γιατί να το προτιμήσει κάποιος που δίνει προτεραιότητα στην ταχύτητα; Τι καλύτερο έχει από το Redmi Note 6 που είναι αισθητά φθηνότερο; :confused:

Τι προτείνεις φίλε μου εσύ ανάμεσα σε redmi note 6 pro,honor play και pocophone;

Link to comment
Share on other sites

Είναι στα υπόψιν μου φίλε. Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι προτείνεις φίλε μου εσύ ανάμεσα σε redmi note 6 pro,honor play και pocophone;

 

Πρώτα Pocophone, μετά Play και μετά RN6

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα Pocophone, μετά Play και μετά RN6

 

265 στον κωτσόβολο το Play με την προσφορά και το Poco από skroutz στα 300 ακριβώς. Συμφέρει η αγορά από skroutz όμως σε θέμα εγγύησης; αυτό φοβάμαι. Η να προτιμήσω "σιγουριά" καταστήματος;

Το 8Χ είπαμε όχι έτσι;

Link to comment
Share on other sites

265 στον κωτσόβολο το Play με την προσφορά και το Poco από skroutz στα 300 ακριβώς. Συμφέρει η αγορά από skroutz όμως σε θέμα εγγύησης; αυτό φοβάμαι. Η να προτιμήσω "σιγουριά" καταστήματος;

Το 8Χ είπαμε όχι έτσι;

 

Καταρχάς στη θέση σου θα περίμενα λίγο μήπως την Παρασκευή υπάρχει κάποια προσφορά. Από εκεί και πέρα έχε υπόψη σου πως και η Huawei και η Infoquest (επίσημος μεταπωλητής) με κάποια εξωτερικά συνεργεία συνεργάζονται για επισκευές. Κάποια καταστήματα στο σκροyτζ υπάρχουν χρόνια, έχουν συνεργασία με συνεργεία και αυτά και έχουν καλή εξυπηρέτηση μετά την αγορά. To Phonegallery πχ (δεν έχω καμία σχέση με το κατάστημα) έχει 328 κριτικές με μέσο όρο πέντε αστέρια και λέει πως δίνει επίσημο σέρβις αντιπροσωπείας. Το έχει 310 αλλά αν το σέρβις είναι σημαντικό για εσένα δεν νομίζω έχουν σημασία 10 ευρώ. Όχι πως αυτά που το έχουν φθηνότερα δεν είναι καλά υποχρεωτικά. Το tokinito.gr πχ έχει και αυτό πολλές θετικές κρίσεις.

 

Το 8Χ είναι σε όλα κατώτερο του Play. Δεν έχει καν γρήγορη φόρτιση που έχει μέχρι και το RN5.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς στη θέση σου θα περίμενα λίγο μήπως την Παρασκευή υπάρχει κάποια προσφορά. Από εκεί και πέρα έχε υπόψη σου πως και η Huawei και η Infoquest (επίσημος μεταπωλητής) με κάποια εξωτερικά συνεργεία συνεργάζονται για επισκευές. Κάποια καταστήματα στο σκροyτζ υπάρχουν χρόνια, έχουν συνεργασία με συνεργεία και αυτά και έχουν καλή εξυπηρέτηση μετά την αγορά. To Phonegallery πχ (δεν έχω καμία σχέση με το κατάστημα) έχει 328 κριτικές με μέσο όρο πέντε αστέρια και λέει πως δίνει επίσημο σέρβις αντιπροσωπείας. Το έχει 310 αλλά αν το σέρβις είναι σημαντικό για εσένα δεν νομίζω έχουν σημασία 10 ευρώ. Όχι πως αυτά που το έχουν φθηνότερα δεν είναι καλά υποχρεωτικά. Το tokinito.gr πχ έχει και αυτό πολλές θετικές κρίσεις.

 

Το 8Χ είναι σε όλα κατώτερο του Play. Δεν έχει καν γρήγορη φόρτιση που έχει μέχρι και το RN5.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε, σου είπα για το Poco ότι στο skroutz το έχει 300 οπότε αυτό θα πάρω άμα είναι απο εκεί. Το Play 265 απο κωτσόβολο είναι μια χαρά απλά λέω επειδή το poco είναι καλύτερο να το πάρω απλά φοβάμαι επειδή είναι απο skroutz και δεν ξέρω τι υποστήριξη έχουν σε xiaomi. Ο κωτσόβολος είναι οκ σε θέμα εγγύησης αν πάρω πχ. το Play;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε, σου είπα για το Poco ότι στο skroutz το έχει 300 οπότε αυτό θα πάρω άμα είναι απο εκεί. Το Play 265 απο κωτσόβολο είναι μια χαρά απλά λέω επειδή το poco είναι καλύτερο να το πάρω απλά φοβάμαι επειδή είναι απο skroutz και δεν ξέρω τι υποστήριξη έχουν σε xiaomi. Ο κωτσόβολος είναι οκ σε θέμα εγγύησης αν πάρω πχ. το Play;

 

Έχει εγγύηση αντριπροσωπείας, δεν είναι θέμα Κωτσόβολου. Ρώτα κάποιον που είχε πρόβλημα με Huawei και χρειάστηκε εγγύηση, ευτυχώς δεν έχω χρειαστεί ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει εγγύηση αντριπροσωπείας, δεν είναι θέμα Κωτσόβολου. Ρώτα κάποιον που είχε πρόβλημα με Huawei και χρειάστηκε εγγύηση, ευτυχώς δεν έχω χρειαστεί ποτέ.

Την παρασκευή θα γίνει η αγορά απλά προετοιμάζομαι από τώρα, τώρα αν βάλουν κάτι άλλο θα το δω εκείνη την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς στη θέση σου θα περίμενα λίγο μήπως την Παρασκευή υπάρχει κάποια προσφορά. Από εκεί και πέρα έχε υπόψη σου πως και η Huawei και η Infoquest (επίσημος μεταπωλητής) με κάποια εξωτερικά συνεργεία συνεργάζονται για επισκευές. Κάποια καταστήματα στο σκροyτζ υπάρχουν χρόνια, έχουν συνεργασία με συνεργεία και αυτά και έχουν καλή εξυπηρέτηση μετά την αγορά. To Phonegallery πχ (δεν έχω καμία σχέση με το κατάστημα) έχει 328 κριτικές με μέσο όρο πέντε αστέρια και λέει πως δίνει επίσημο σέρβις αντιπροσωπείας. Το έχει 310 αλλά αν το σέρβις είναι σημαντικό για εσένα δεν νομίζω έχουν σημασία 10 ευρώ. Όχι πως αυτά που το έχουν φθηνότερα δεν είναι καλά υποχρεωτικά. Το tokinito.gr πχ έχει και αυτό πολλές θετικές κρίσεις.

 

Το 8Χ είναι σε όλα κατώτερο του Play. Δεν έχει καν γρήγορη φόρτιση που έχει μέχρι και το RN5.

Το 8Χ έχει σαφώς καλύτερη αυτονομία

4/128 γίγα + SD Aνεξαρτητη

+καλύτερη οθόνη με

παρόμοιας ποιότητας αποτέλεσμα στις φωτο.

Ο 710 δεν είναι top notch επεξεργαστής αλλά δεν κολλάει πουθενά.

Ίσως υστερει πολύ το 8Χ στα παιχνίδια (δεν παίζω) σε σχέση με το Play.

Φορτίζει επίσης μέσα σε 2 ωρες.

 

Eγω προσωπικά το Έπελεξα λόγω ανεξάρτητης SD+4/128+NFC+FM

Ο 710 επαναλαμβανω είναι εξαιρετικος στα πάντα πλην απαιτητικών παιχνιδιών.

Το 8Χ 4/128παιζει στα 250στο ΑΜΑΖΟΝ ΙΤ

 

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το Poco πρινα 4 μέρες από Phonegallery στα 283 ευρώ (6/64) . Εχω πολλά τηλέφωνα και δύσκολα εντυπωσιάζομαι . Ομως το συγκεκριμένο είναι περίπτωση . Απίστευτα γρήγορο , πήρε αμέσως την MIUI Global 10 που μου φάνηκε εξαιρετικά smooth στην χρήση. Η κάμερα την μέρα πολύ ικανοποιητική αρκετά ανω του μέσου όρου . Νυχτα δεν την δοκιμασα ακομα. Μπαταρία θηρίο. Οθόνη IPS αλλά εμένα μου φάνηκε εξαιρετική με ωραία χρώματα και φωτεινότητα . Τα έχει πραγματικά όλα εκτός NFC που εγώ ούτως ή άλλως δεν χρησιμοποιώ. Μάλλον η καλύτερη αγορά που έχω κάνει
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το Poco πρινα 4 μέρες από Phonegallery στα 283 ευρώ (6/64) . Εχω πολλά τηλέφωνα και δύσκολα εντυπωσιάζομαι . Ομως το συγκεκριμένο είναι περίπτωση . Απίστευτα γρήγορο , πήρε αμέσως την MIUI Global 10 που μου φάνηκε εξαιρετικά smooth στην χρήση. Η κάμερα την μέρα πολύ ικανοποιητική αρκετά ανω του μέσου όρου . Νυχτα δεν την δοκιμασα ακομα. Μπαταρία θηρίο. Οθόνη IPS αλλά εμένα μου φάνηκε εξαιρετική με ωραία χρώματα και φωτεινότητα . Τα έχει πραγματικά όλα εκτός NFC που εγώ ούτως ή άλλως δεν χρησιμοποιώ. Μάλλον η καλύτερη αγορά που έχω κάνει

 

Τι εγγύηση σου έδωσαν φίλε; Θα πάρει android pie 9 και αργότερα το 10; αν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Το 8Χ έχει σαφώς καλύτερη αυτονομία

4/128 γίγα + SD Aνεξαρτητη

+καλύτερη οθόνη με

παρόμοιας ποιότητας αποτέλεσμα στις φωτο.

Ο 710 δεν είναι top notch επεξεργαστής αλλά δεν κολλάει πουθενά.

Ίσως υστερει πολύ το 8Χ στα παιχνίδια (δεν παίζω) σε σχέση με το Play.

Φορτίζει επίσης μέσα σε 2 ωρες.

 

Eγω προσωπικά το Έπελεξα λόγω ανεξάρτητης SD+4/128+NFC+FM

Ο 710 επαναλαμβανω είναι εξαιρετικος στα πάντα πλην απαιτητικών παιχνιδιών.

Το 8Χ 4/128παιζει στα 250στο ΑΜΑΖΟΝ ΙΤ

 

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk

 

To έχει σαφώς καλύτερη αυτονομία πως προκύπτει; Έχουν την ίδια ακριβώς μπαταρία, και τα δύο οθόνη LCD, το 8X έχει λίγο μεγαλύτερη οθόνη. Ο Kirin 970 είναι μικρότερος από τον 710, άντε ο τελευταίος να είναι λίγο καλύτερα σχεδιασμένος για οικονομία ως πιο νέος. Τα τεστ του gsmarena βγάζουν τα δύο κινητά με ίδια αυτονομία.

 

Κατά τα άλλα το Play έχει και αυτό NFC, δέχεται και αυτό SD κάρτα. Στην κάμερα ας πούμε πως είναι ίδια, αν και σε σύγκριση που έκανα από φωτό στο gsmarena σε πρωινές λήψεις είναι καλύτερο το Play και σε σκοτεινές τα ίδια. Στην οθόνη επίσης ας πούμε πως είναι τα ίδια, αν και στο gsmarena πάλι η οθόνη του Play έχει λίγο καλύτερα νούμερα σε μαύρα, ευκρίνεια στον ήλιο και απεικόνιση των χρωμάτων.

 

Οπότε έχουμε στα ίδια λεφτά το Play με πολύ ταχύτερο επεξεργαστή (σχεδόν διπλάσια ισχύς) και γρήγορη φόρτιση (35% σε μισή ώρα) και το 8X που έχει ραδιόφωνο. Τα 64 vs 128 δεν τα θεωρώ πλεονέκτημα από τη στιγμή που υπάρχει η επιλογή της SD κάρτας. Αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει το ραδιόφωνο, γιατί να προτιμήσει το 8X;

 

Αντίστοιχα, γιατί να δώσει κάποιος 250 για το 8X αντί να πάρει το Redmi Note 6 Pro με 60 ευρώ λιγότερα; Οθόνη και αυτονομία είναι τα ίδια, οι κάμερες του Redmi Note 6 Pro είναι λίγο καλύτερες και ο SD 636 σαν επεξεργαστής έχει πολύ μικρότερη διαφορά από τον K710 απ'ότι ο K710 από τον K970. Α, και το RN6 έχει και γρήγορη φόρτιση. Μόνο το NFC είναι πλεονέκτημα του 8Χ για όποιον τον ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

To έχει σαφώς καλύτερη αυτονομία πως προκύπτει; Έχουν την ίδια ακριβώς μπαταρία, και τα δύο οθόνη LCD, το 8X έχει λίγο μεγαλύτερη οθόνη. Ο Kirin 970 είναι μικρότερος από τον 710, άντε ο τελευταίος να είναι λίγο καλύτερα σχεδιασμένος για οικονομία ως πιο νέος. Τα τεστ του gsmarena βγάζουν τα δύο κινητά με ίδια αυτονομία.

 

Κατά τα άλλα το Play έχει και αυτό NFC, δέχεται και αυτό SD κάρτα. Στην κάμερα ας πούμε πως είναι ίδια, αν και σε σύγκριση που έκανα από φωτό στο gsmarena σε πρωινές λήψεις είναι καλύτερο το Play και σε σκοτεινές τα ίδια. Στην οθόνη επίσης ας πούμε πως είναι τα ίδια, αν και στο gsmarena πάλι η οθόνη του Play έχει λίγο καλύτερα νούμερα σε μαύρα, ευκρίνεια στον ήλιο και απεικόνιση των χρωμάτων.

 

Οπότε έχουμε στα ίδια λεφτά το Play με πολύ ταχύτερο επεξεργαστή (σχεδόν διπλάσια ισχύς) και γρήγορη φόρτιση (35% σε μισή ώρα) και το 8X που έχει ραδιόφωνο. Τα 64 vs 128 δεν τα θεωρώ πλεονέκτημα από τη στιγμή που υπάρχει η επιλογή της SD κάρτας. Αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει το ραδιόφωνο, γιατί να προτιμήσει το 8X;

 

Αντίστοιχα, γιατί να δώσει κάποιος 250 για το 8X αντί να πάρει το Redmi Note 6 Pro με 60 ευρώ λιγότερα; Οθόνη και αυτονομία είναι τα ίδια, οι κάμερες του Redmi Note 6 Pro είναι λίγο καλύτερες και ο SD 636 σαν επεξεργαστής έχει πολύ μικρότερη διαφορά από τον K710 απ'ότι ο K710 από τον K970. Α, και το RN6 έχει και γρήγορη φόρτιση. Μόνο το NFC είναι πλεονέκτημα του 8Χ για όποιον τον ενδιαφέρει.

 

Στο Play για ραδιοφωνο αμα θελω να βαλω ακουστικα πχ μπορω με ανταπτορα ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Στο Play για ραδιοφωνο αμα θελω να βαλω ακουστικα πχ μπορω με ανταπτορα ετσι;
ναι μπορείς.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...