Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6280 3G


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

pedia giasas pos mporo na kano mpak ap prin tin anavathmisi ; h mpataria mu kratai mono mia mera exo kani mono 2 fortisis , to roloi ginete na gini pio entono ; eyxaristo.

 

xeri kanena pedi an meta tin kenoyria anavathmisi tin 65 h tin 70 xanete kamia rithmisi apo to tilefono; H fotografia aftoy poy se kalai sinexizi na vgeni se oli tin othoni ; efxaristo poli .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

pedia giasas pos mporo na kano mpak ap prin tin anavathmisi ; h mpataria mu kratai mono mia mera exo kani mono 2 fortisis , to roloi ginete na gini pio entono ; eyxaristo.

 

xeri kanena pedi an meta tin kenoyria anavathmisi tin 65 h tin 70 xanete kamia rithmisi apo to tilefono; H fotografia aftoy poy se kalai sinexizi na vgeni se oli tin othoni ; efxaristo poli .

Αφού συνδέσεις το τηλέφωνο με το PC, ανοίγεις το PC Suite και επιλέγεις την εφαρμογή "Backup" (είναι το εικονίδιο πάνω αριστερά). Στη συνέχεια κάνεις κλιν στο "Next" (επόμενο) και επιλέγεις το είδος του backup που θέλεις. Στην περίπτωσή σου είναι η 1η επιλογή. Η εφαρμογή θα βρει το τηλέφωνό σου και θα σου δώσει επιλογές του τι θέλεις να κάνεις Backup (πχ επαφές, μηνύματα, ρυθμίσεις, ημερολόγιο κλπ).

 

Θα σε συμβούλευα να μην συμπεριλάβεις στο backup τα περιεχόμενα της κάρτας μιας και πολύ απλά τη βγάζεις από το κινητό και την κανατοποθετείς μετά την αναβάθμιση. Αφού γίνουν όλα αυτά επιλέγεις το όνομα και το μέρος-φάκελο όπου θα δημιουργηθεί το backup αρχείο (.nfb). Εδώ τελειώνει το backup σου. Φυσικά με την αναβάθμιση χάνονται όλες οι ρυθμίσεις, οι επαφές, τα αρχεία και τα μηνύματα που έχεις αποθηκεύσει, οπότε το backup θα σου χρειαστεί σίγουρα.

 

Για να επαναφέρεις αρχεία, επαφές, μηνύματα κλπ στο κινητό σου μετά την αναβάθμιση, ακολουθείς την ίδια διαδικασία αλλά στο είδος του backup κάνεις κλικ στη δεύτερη επιλογή (Restore backup data from the PC to the phone). Αφού αναγνωριστεί το κινητό σου, βρίσκεις το αρχείο .nfb που δημιούργησες στον πιο πάνω φάκελο και τελειώνεις τη διαδικασία. Θα επανέλθουν τα πάντα στο κινητό σου (και η φωτογραφία του καλούντος).

 

Αξίζει να σημειωθεί πως το αρχείο backup που θα δημιουργήσεις δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε κανένα άλλο Nokia 6280, παρά μόνον στο δικό σου. Στο backup καταχωρείται και το ΙΜΕΙ της συσκευής...

 

Το ρολόι δεν μπορεί να γίνει πιο έντονο, μπορείς όμως να επιλέξεις την αναλογική μορφή που είναι λίγο πιο μεγάλου μεγέθους.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να σημειωθεί πως το αρχείο backup που θα δημιουργήσεις δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε κανένα άλλο Nokia 6280, παρά μόνον στο δικό σου. Στο backup καταχωρείται και το ΙΜΕΙ της συσκευής...

Πάνω σε αυτό που αναφέρεις, δηλαδή αν πάρω αντίγραφο των επαφών μου, δεν μπορώ να τις μεταφέρω στο νέο μου τηλέφωνο (επίσης ΝΟΚΙΑ), παρά θα πρέπει να τις ξαναγράψω από την αρχή;

Λίγο περίεργο δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτό που αναφέρεις, δηλαδή αν πάρω αντίγραφο των επαφών μου, δεν μπορώ να τις μεταφέρω στο νέο μου τηλέφωνο (επίσης ΝΟΚΙΑ), παρά θα πρέπει να τις ξαναγράψω από την αρχή;

Λίγο περίεργο δεν είναι;

Όχι φίλε μου δεν μπορείς, όχι μόνον σε άλλο μοντέλο της Nokia, αλλά ούτε και στο ίδιο, παρά μόνον στο δικό σου τηλέφωνο. Έχει να κάνει με το ΙΜΕΙ της συσκευής. Αν προσπαθήσεις να κάνεις restore το αρχείο .nfb σε άλλο πχ Nokia 6280 η διαδικασία δεν προχωρά. Λίγο κουφό αλλά έται είναι. Ο μόνος τρόπος να γίνει κάτι τέτοιο είναι με το Oxygen Phone Manager, το οποίο σου δίνει αυτή τη δυνατότητα ανταλλαγής αρχείων, επαφών κλπ μεταξύ κινητών (επίσης μπορεί να διαβάσει και να αποθηκεύσει τα προστατευμένα αρχεία ήχων και themes της Nokia).

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες,

εγω απο την αλλη εχω την εντυπωση οτι εχει διαφορα το backup ολων των μνημων του κινητου(sim,phone memory,memory card) απο το να κανεις μια απλη καταχωρηση-αποθηκευση μονο των επαφων σου στο pc!

Ειναι διαφορετικο πραγμα,τωρα εαν κανεις ολο το κινητο backup(backup-restore backup) τοτε ναι δεν γινεται παρα μονο στο ιδιο τηλ αλλα στις επαφες μπορεις!

ΘΕΛΩ ΝΑ :shoot: ΤΟΥΣ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΥΣ

ΘΕΛΩ ΝΑ :knife: ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΕΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργο αυτό που αναφέρεις και -τολμώ να πω- αδιανόητο. Είναι απίθανο να πρέπει να ξαναπεράσω 300-400 επαφές στο νέο μου τουλέφωνο με το χέρι χωρίς να υπάρχει τρόπος να γίνει αυτό αυτοματοποιημένα!!!

 

...

Μίλησα σήμερα με τεχνικό της Vodafone. Του φάνηκε κουφό αυτό που μου συμβαίνει και όπως μου ειπε, μάλλον είναι θέμα κάρτας. Όταν βέβαια τον ρώτησα αν θα πρέπει να την πληρώσω αφού δεν φταίω εγώ σε κάτι, δεν ήξερε τι να μου απαντήσει. (Δεν τον κατηγορώ πάνω σε αυτό, απλά όταν έρθει η ώρα θα μιλήσω με το κατάστημα και βλέπουμε. Μπορεί να μην ασχοληθώ καί καν) Κανονίσαμε πάντως, προτού αλλάξω κάρτα να μου κάνει αυτός μια κλήση προς το κινητό μου για να δει τι "λαμβάνει" από μένα στην περιοχή μου.

 

Κλείσαμε το "ραντεβου" για Τετάρτη πρωί...

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργο αυτό που αναφέρεις και -τολμώ να πω- αδιανόητο. Είναι απίθανο να πρέπει να ξαναπεράσω 300-400 επαφές στο νέο μου τουλέφωνο με το χέρι χωρίς να υπάρχει τρόπος να γίνει αυτό αυτοματοποιημένα!!!

Οι επαφές μπορούν να επανέλθουν μέσω του PC Sync. Δηλαδή να κάνεις συγχρονισμό του κινητού με το Microsoft Outlook πριν την αναβάθμιση και μετά από αυτή να επαναφέρεις όλες τις επαφές που είχες καταχωρήσει. Αυτό που πρέπει να προσέξεις μετά είναι το ποιός αριθμός είναι ο προεπιλεγμένος (μπορεί να έχει αλλάξει) και επίσης το αν όλοι οι αριθμοί μιας επαφής έχουν το σωστό τύπο (πχ ο αριθμός του fax να μην έχει γίνει αριθμός σπιτιού).

 

Επαφές, ημερολόγιο και σημειώσεις μπορούν να επανέλθουν και μέσω Microsoft Outlook.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω αυτούς που έχουν το κινητό ή ξέρουν, πως χειρίζεται το 6280 τα mp3?

Δεν θέλω playlists αλλά να βάλω τα album σε χωριστούς φακέλους στην κάρτα. Θα μπορώ μετά να παίξω ένα ολόκληρο album επιλέγοντας τον φάκελο σαν να επέλεγα playlist ή θα μου δείχνει όλα τα κομμάτια από όλους τους φακέλους?

 

Η ποιότητα αναπαραγωγής πρέπει λογικά να είναι ίδια με το 6270 (δεν μιλάω για το ηχείο όπου σίγουρα υπερτερεί το 6270) οπότε στα ακουστικά θα έχει ίδια απόδοση. Μιλάω για σύγκριση με ίδια ακουστικά πάντα γιατί από ότι κατάλαβα τα ακουστικά του 6270 πρέπει να είναι καλυτερα.

 

Κια μια ακόμα ερωτησούλα. Πόσες μνήμες έχει για ραδιόφωνο?

 

Thanks

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Οι επαφές μπορούν να επανέλθουν μέσω του PC Sync. Δηλαδή να κάνεις συγχρονισμό του κινητού με το Microsoft Outlook πριν την αναβάθμιση και μετά από αυτή να επαναφέρεις όλες τις επαφές που είχες καταχωρήσει. Αυτό που πρέπει να προσέξεις μετά είναι το ποιός αριθμός είναι ο προεπιλεγμένος (μπορεί να έχει αλλάξει) και επίσης το αν όλοι οι αριθμοί μιας επαφής έχουν το σωστό τύπο (πχ ο αριθμός του fax να μην έχει γίνει αριθμός σπιτιού).

 

Επαφές, ημερολόγιο και σημειώσεις μπορούν να επανέλθουν και μέσω Microsoft Outlook.

Κάτσε ρε κούκλε, αυτά τα ακούω πρώτη φορά. Τόσα χρόνια που είχα ΝΟΚΙΑ πώς τα περνούσα δηλαδή; Backup και restore έκανα και λειτουργούσε.

 

Όσο για το Outlook που λες, εγώ δεν θέλω να κάνω συγχρονισμό μέσω του Outlook γιατί στο Outlook έχω 45.000 επαφές, επαγγελματικές και μη, και άλλα τόσα ραντεβού περασμένα που δεν θέλω να τα μπλέκω με το κινητό.

 

 

Και στο κάτω κάτω της γραφής, γιατί μου επιβάλλεις (όχι εσύ) να χρησιμοποιήσω το Outlook που δεν ξέρω και τι σόι πρόγραμμα είναι;; Εγώ για τα e-mail μου το χρησιμοποιω μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω αυτούς που έχουν το κινητό ή ξέρουν, πως χειρίζεται το 6280 τα mp3?

Δεν θέλω playlists αλλά να βάλω τα album σε χωριστούς φακέλους στην κάρτα. Θα μπορώ μετά να παίξω ένα ολόκληρο album επιλέγοντας τον φάκελο σαν να επέλεγα playlist ή θα μου δείχνει όλα τα κομμάτια από όλους τους φακέλους?

 

Η ποιότητα αναπαραγωγής πρέπει λογικά να είναι ίδια με το 6270 (δεν μιλάω για το ηχείο όπου σίγουρα υπερτερεί το 6270) οπότε στα ακουστικά θα έχει ίδια απόδοση. Μιλάω για σύγκριση με ίδια ακουστικά πάντα γιατί από ότι κατάλαβα τα ακουστικά του 6270 πρέπει να είναι καλυτερα.

 

Κια μια ακόμα ερωτησούλα. Πόσες μνήμες έχει για ραδιόφωνο?

 

Thanks

Υπάρχει η δυνατότητα να παίζει αρχεία mp3 μόνον από έναν συγκεκριμένο φάκελο (εσωτερικής μνήμης ή από την κάρτα). Έτσι μπορείς να φτιάξεις φακέλους ανάλογα με το είδος της μουσικής. Η ποιότητα αναπαραγωγής με ικανοποιεί αλλά αυτό είναι σχετικό...

 

Όσο για το ραδιόφωνο, έχει 20 μνήμες. Μπορείς να ονομάσεις τους σταθμούς αλλά αν αποθηκευτούν δεν μπορείς να τους αλλάξεις σειρά στη μνήμη (μπορείς όμως με το ΟΡΜ2 ;) )

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα να παίζει αρχεία mp3 μόνον από έναν συγκεκριμένο φάκελο (εσωτερικής μνήμης ή από την κάρτα). Έτσι μπορείς να φτιάξεις φακέλους ανάλογα με το είδος της μουσικής. Η ποιότητα αναπαραγωγής με ικανοποιεί αλλά αυτό είναι σχετικό...

 

Όσο για το ραδιόφωνο, έχει 20 μνήμες. Μπορείς να ονομάσεις τους σταθμούς αλλά αν αποθηκευτούν δεν μπορείς να τους αλλάξεις σειρά στη μνήμη (μπορείς όμως με το ΟΡΜ2 ;) )

 

 

Πολυ ενδιαφερον ακουγεται αυτο το Oxygen phone manager. Μπορω με αυτο το προγραμμα να παρω απο την καρτα μνημης που δινει η νοκια καποια theme που μου αρεσουν τα οποια μου λεει οτι ειναι προστατευμενα αρχεια?

Που το βρισκουμε το προγραμματακι?

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα να παίζει αρχεία mp3 μόνον από έναν συγκεκριμένο φάκελο (εσωτερικής μνήμης ή από την κάρτα). Έτσι μπορείς να φτιάξεις φακέλους ανάλογα με το είδος της μουσικής.

 

Δηλαδή στον συγκεκριμένο φάκελο που έχει για mp3 στην κάρτα μπορώ να ανοίξω όσους υποφακέλους θέλω?

 

Και μπορώ να επιλέξω μετά μόνο ένας συγκεκριμένο υποφάκελο και να παίξει ολα τα mp3 του και μόνο αυτα?

 

thanks

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι.

Έχω το 8310 (να καλά διαβάζετε, τώρα μπορείτε να κλείσετε το στόμα... :p ) και θέλω να περάσω τις επαφές μου στο 6280.

Ο Γερμανός ή ένα κατάστημα Vodafone θα μπορεί άραγε να κάνει την "τράμπα";

 

Επίσης, θέλω να στείλω σε περίπου 100 επαφές μου το νέο αριθμό του κινητού μου.

Υπάρχει κάποιος ανέξοδος τρόπος (πρόγραμμα, ιστοσελίδα, κ.τ.λ.) να αποστείλλω ένα ίδιο μήνυμα σε όλους με τη μία, εκτός από τον παραδοσιακό και δαπανηρό τρόπο του απλού sms;

Ευχαριστώ...

Και καλώς μπήκα στο club των 6280 users... :cool:

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στον συγκεκριμένο φάκελο που έχει για mp3 στην κάρτα μπορώ να ανοίξω όσους υποφακέλους θέλω?

 

Και μπορώ να επιλέξω μετά μόνο ένας συγκεκριμένο υποφάκελο και να παίξει ολα τα mp3 του και μόνο αυτα?

 

thanks

Yes you can :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον ακουγεται αυτο το Oxygen phone manager. Μπορω με αυτο το προγραμμα να παρω απο την καρτα μνημης που δινει η νοκια καποια theme που μου αρεσουν τα οποια μου λεει οτι ειναι προστατευμενα αρχεια?

Που το βρισκουμε το προγραμματακι?

Δοκίμασε στο i-phone. Πρέπει όμως να βρεις την τελευταία έκδοση (2.9.5.8) γιατί οι προηγούμενες δεν υποστηρίζουν τα Series 40 v3.

Link to comment
Share on other sites

eyxaristo poli ala to PC Suite pou to vrisko re pedia ; as mou grafsi kapio pedi tis odigies pos mporo na to vro eyxaristo poli .

 

 

http://europe.nokia.com/nokia/0,,72026,00.html

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια πως χαμηλωνει ο ηχος οταν παιζουμε παιχνιδια,το πλαινο κουμπι δεν αποκρινεται.

Δεν χαμηλώνει,μόνο δύο πιθανές προτεινόμενες κινήσεις.1) Επιλογή προφίλ Χαμηλό(ρύθμιση χαμηλότερης έντασης ήχων)

2)Εναλλακτικά μέσα από το μενού του κάθε παιχνιδιού απενεργοποίηση ήχων ή επιλογή χαμηλής έντασης(αν υπάρχει)

Σε γενικές γραμμές όμως η διαφορά δεν είναι μεγάλη,το 6280 είναι ζωηρό και δυνατό,παίζεις παιχνίδι και το ευχαριστιέσαι:) :) .Τελευταία λύση το handsfree,τότε οι ήχοι ακούγονται μόνο μέσω αυτού:)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πώς συνδέεται το κινητό στο internet?

Πήγα στο site της Nokia και κατεβασα κάτι ρυθμίσεις, αλλά τιποτα. Bγάζει error.

Mετά πήγα να κατεβάσω ρυθμίσεις για προχωρημένους που λέει, επέλεξα internet, τον παροχέα μου (VF) και μετά έχει 2 επιλογές για ιντερνετ: VF, VF corp. Την πρώτη ρύθμιση την είχε το πακέτο που κατέβασα την πρώτη φορά και έτσι κατέβασα και τις ρυθμίσεις VF corp.

Με καμιά όμως δεν μπαίνει στο internet :(

Oύτε με Opera ούτε με το πρόγραμμα της Νοκια.

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Ξέρει κανείς πώς συνδέεται το κινητό στο internet?

Πήγα στο site της Nokia και κατεβασα κάτι ρυθμίσεις, αλλά τιποτα. Bγάζει error.

Mετά πήγα να κατεβάσω ρυθμίσεις για προχωρημένους που λέει, επέλεξα internet, τον παροχέα μου (VF) και μετά έχει 2 επιλογές για ιντερνετ: VF, VF corp. Την πρώτη ρύθμιση την είχε το πακέτο που κατέβασα την πρώτη φορά και έτσι κατέβασα και τις ρυθμίσεις VF corp.

Με καμιά όμως δεν μπαίνει στο internet :(

Oύτε με Opera ούτε με το πρόγραμμα της Νοκια.

Καμιά ιδέα?

Πήγαινε καταρχήν Ρυθμίσεις->Διαμόρφωση και πες ποια έχεις για προεπιλεγμένη ρύθμιση.:)
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε καταρχήν Ρυθμίσεις->Διαμόρφωση και πες ποια έχεις για προεπιλεγμένη ρύθμιση.:)

 

Πήγα εκεί επέλεξα το VF και τώρα μου βγάζει "Εγγραφείτε σε υπηρεσία πακέτων δεδομένων πρώτα"

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όσο πάνε και συμμορφώνονται στα Nokia shops. Σου κάνουν αντικατάσταση συσκευής αν αυτή που πήρες κουνιέται πολύ. Στη Θεσσαλονίκη διαπιστωμένο και στο Nokia shop της Λαμπράκη 133 :)

An exoume parei to kinito apo tin cosmote??:O paizei tetoia fasi?

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...