Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6280 3G


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιά η διαφορά?

Άμα δεν βρίσκει UMTS δίκτυο, λέει πως δεν έχει σήμα, και δεν μπαίνει στο GSM.

Αυτό λέει η λογική :)

Και εγώ αυτό νομίζω πως είναι .

Εδώ και καιρό που το έχω στη διπλή λειτουργία , πάντα έχω σήμα :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η εξοικονόμιση ενέργειας είναι ενεργοποιημένη.

Για την φωτεινότητα να πω την αλήθεια δεν το βρήκα.

Δεν ξέρω τι να πω.

Ελπίζω με τη επόμενη φόρτιση να πάνε όλα καλά. Αλλιώς τι μπορώ να κάνω?

 

Στο δίκτυο έχεις βάλει GSM; Αν δεν χρησιμοποιείς 3G, βάλτο εκεί για μικρότερη κατανάλωση. Κοίταξε μήπως είναι μόνιμα ενεργοποιημένο το bluetooth και οτιδήποτε άλλο είναι ενεργοβόρο. Αν δεν λυθεί το πρόβλημα, το πας εκεί που το πήρες και ζητάς μια μπαταρία καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

Στο δίκτυο έχεις βάλει GSM; Αν δεν χρησιμοποιείς 3G, βάλτο εκεί για μικρότερη κατανάλωση. Κοίταξε μήπως είναι μόνιμα ενεργοποιημένο το bluetooth και οτιδήποτε άλλο είναι ενεργοβόρο. Αν δεν λυθεί το πρόβλημα, το πας εκεί που το πήρες και ζητάς μια μπαταρία καινούργια.

Καλύτερα ζήτα έλεγχο της συσκευής.Μπορεί να μην είναι θέμα μπαταρίας , αλλά να φταίνε τα εσωτερικά κυκλώματα του κινητού.;)

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι οτι σε γενικές γραμμές ΔΕΝ κάνει διαχωρισμός των αρχικών γραμμάτων σε ελληνικά/αγγλικά.

 

Αν δηλαδή κάνω μια καταχώρηση με το όνομα Ανδρέας, μια με το όνομα Andrew και μια τρίτη με το όνομα Βασίλης, τότε η σειρά εμφάνισης αυτών θα είναι:

 

Ανδρέας, Andrew, Βασίλης

 

Eνώ σε άλλες περιπτώσεις θα ήταν Andrew, Ανδρέας, Βασίλης

 

 

Είναι όντως έτσι, ή υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να αλλάξω;

Σχετικά με αυτό που είχα αναφέρει νωρίτερα, κάποια άποψη;;;:worry:

 

 

Επίσης στη σύνδεση μέσω καλωδίου USB, η επιλογή "εκτύπωση" προαπαιτεί κάτι συγκεκριμένο; Παρατηρώ ότι πάει να εγκαταστήσει ένα "Digital Still Camera".

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτό που είχα αναφέρει νωρίτερα, κάποια άποψη;;;:worry:

 

 

Επίσης στη σύνδεση μέσω καλωδίου USB, η επιλογή "εκτύπωση" προαπαιτεί κάτι συγκεκριμένο; Παρατηρώ ότι πάει να εγκαταστήσει ένα "Digital Still Camera".

Δεν νομίζω να υπάρχει κάποια ρύθμιση, και για να πω την αλήθεια, μου αρέσει πάρα πολύ αυτή η λειτουργία γιατί δεν χρειάζεται να αλλάζεις γλώσσα για να ψάξεις τα ονόματα σου!!

Εσύ γιατί θες να το αλλάξεις?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτό που είχα αναφέρει νωρίτερα, κάποια άποψη;;;:worry:

 

Αν γυρίσεις τη γλώσσα του τηλεφώνου στα Αγγλικά το κάνει με τον άλλο τρόπο, αλλά μάλλον δεν μετράει ως λύση και όπως είπε και ο haris_led, σα να είναι καλύτερο όπως είναι.

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria

Επειδή με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο τηλέφωνο,σε ασημί μπορώ να το βρω κάπου;:cry:

 

Επειδή με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο τηλέφωνο,σε ασημί μπορώ να το βρω κάπου;:cry:
Συγγνώμη για το απανωτό post,αλλά θέλω να διευκρινίσω ότι μιλάω για Ελλάδα :O
Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε και μια ματιά σε αυτό το site:

http://mobile.brando.com.hk/

 

Θα βρείτε 2-3 ενδιαφέροντα πραγματάκια, ειδικά

εδώ: http://mobile.brando.com.hk/UltraClearProtector.php

κι εδώ: http://mobile.brando.com.hk/Mini-SD.php (όταν η αντίστοιχη στο ΠΛΑΙΣΙΟ κοστίζει τόσο)

 

Να τονίζω ότι το συγκεκριμένο site το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν για να αγοράσω πράγματα για το P900 και ουδέποτε είχα το παραμικρό πρόβλημα.

 

 

 

Υ.Γ.: Ελπίζω να μη βγαίνω εκτός των κανονισμών παραθέτοντας τα παραπάνω links.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα είναι όμως τα 65$ ? ( Λίγο χαζή ερώτηση βέβαια... )

Ρωτάω γιατί αυτή την περίοδο σκέφτομαι να αγοράσω και μια miniSD 1GB και ψάχνω για κάτι φτηνό αφού ... τα έδωσα όλα ωστε να αγοράσω προ ημερών το τέλειο Nokia 6280....:cry:

 

edited by nervous

(Ευχαριστουμε για τα υποδειξεις σου ,αλλα θα πρεπει να μαθεις και εσυ καποια πραγματα :!:)

Device History : Nokia 3310 , Sony Ericsson T100 , Nokia 9210i , Sony Ericsson T610 , Nokia 2600 , Sony Ericsson S700i , Sony Ericsson K750i , Nokia 6280 , και βάλε . . . μακάρι να τις εκατοστίσω ! ! ! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Πόσα είναι όμως τα 65$ ? ( Λίγο χαζή ερώτηση βέβαια... )

Ρωτάω γιατί αυτή την περίοδο σκέφτομαι να αγοράσω και μια miniSD 1GB και ψάχνω για κάτι φτηνό αφού ... τα έδωσα όλα ωστε να αγοράσω προ ημερών το τέλειο Nokia 6280....:cry:

 

Εγω παιδια πηρα αυτη http://www.mymemory.co.uk/memory/MyMemory/1GB/Mini/SD/(Mobile/Phone/Memory))

βγηκε 30 ευρω και 8 ευρω μεταφορικα

κια δουλευει αψογα.

ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα ήταν εύκολο για κάποιον να μου προτείνει κάποιο κατάστημα που να πουλάει πολύ φτηνά (πραγματικά φτηνά) αξεσουάρ κτλ.

 

Χίλια συγγνώμη αν βγαίνω off topic αλλά είμαι ''νέος'' στο forum :X ( Βέβαια βλέπω πως αυτή η δικαιολογία εμφανίζεται συχνά πυκνά σε κλειδωμένα θέματα και θα έπρεπε να σταματήσει :!: )

 

edited by nervous

(Ευχαριστουμε για τα υποδειξεις σου ,αλλα θα πρεπει να μαθεις και εσυ καποια πραγματα :!:)

Device History : Nokia 3310 , Sony Ericsson T100 , Nokia 9210i , Sony Ericsson T610 , Nokia 2600 , Sony Ericsson S700i , Sony Ericsson K750i , Nokia 6280 , και βάλε . . . μακάρι να τις εκατοστίσω ! ! ! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, τελικά με τη "διπλή λειτουργία" όλα καλά. Βγαίνοντας από το κτίριο είχα 3G.

 

Κάποια στιγμή όμως συνέβη κάτι που δεν μου άρεσε. Παίζοντας με τους ήχους (προσπαθώντας να βρω ήχο που να μου αρέσει για τις κλήσεις/ξυπνητήρι, το κινητό μαύρισε κι έκανε επανεκκίνηση.

 

Η έκδοση του λειτουργικού είναι η 3.60/10-02-06/RM-78 και το κινητό κατασκευάστηκε 032006 (*#war0anty#)

 

 

Αααα, η "διεύρυνση στέρεο" στα Πολυμέσα, τα πιάνει όλα; Δηλαδή, ήχους μηνυμάτων, κλήσεων, ξυπνητηριού, τόνους πλήκτρων, κτλ.;

Link to comment
Share on other sites

Πόσα είναι όμως τα 65$ ? ( Λίγο χαζή ερώτηση βέβαια...)

52 Εβραίοι (1 δολάριο = 0,8 ευρώ περίπου, ή αλλιώς -βάση της ισοτιμίας που δίνουν οι τράπεζες- 1 ευρώ = 1,2 δολάρια περίπου)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανενας που μπορουμε να βρουμε τον ηχο της κοσμοτε ειναι τωρα,του 11888 κατι τετοιο,το βαζει και στο fame story οταν κανουν διαλλειμα απ το μαθημα?Πιστευω λεει να μπει για μνμ!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε και μια ματιά σε αυτό το site:

http://mobile.brando.com.hk/

 

Θα βρείτε 2-3 ενδιαφέροντα πραγματάκια, ειδικά

εδώ: http://mobile.brando.com.hk/UltraClearProtector.php

κι εδώ: http://mobile.brando.com.hk/Mini-SD.php (όταν η αντίστοιχη στο ΠΛΑΙΣΙΟ κοστίζει τόσο)

 

Να τονίζω ότι το συγκεκριμένο site το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν για να αγοράσω πράγματα για το P900 και ουδέποτε είχα το παραμικρό πρόβλημα.

 

 

 

Υ.Γ.: Ελπίζω να μη βγαίνω εκτός των κανονισμών παραθέτοντας τα παραπάνω links.

Που εδρεύει το κατάστημα; Μήπως είναι εκτός ευροζώνης και πληρώσουμε και extra τέλη; (εκτός από μεταφορικά).

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Παιδιά αν και είμαι λίγο off-topic,επειδή πήρα αυτό το τηλ. τελικά,πρέπει να μετατρέψω τη sim σε usim για να παίζει σε 3g ή δεν χρειάζεται;:O
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν και είμαι λίγο off-topic,επειδή πήρα αυτό το τηλ. τελικά,πρέπει να μετατρέψω τη sim σε usim για να παίζει σε 3g ή δεν χρειάζεται;:O

 

Οχι ,δεν ειναι απαραιτητο,αρκει να μην ειναι παρα-παρα πολυ παλια η σιμ (καλοριζικο !) :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Οχι ,δεν ειναι απαραιτητο,αρκει να μην ειναι παρα-παρα πολυ παλια η σιμ (καλοριζικο !) :)
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ,όχι εντάξει η sim είναι περίπου δύο χρόνων,δεν είναι αρχαία-νομίζω....:O :worry: Σ'ευχαριστώ και πάλι!:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω η καημενη το περιμενω πως και πως! Το εχω παραγγειλει απο νοκια αλλα μου ειπαν οτι ειναι σε ελλειψη, τι γινεται πια με αυτο το κινητο! Ολοι εχουν πεσει πανω του και το εξαφανισαν!

Anyway, τελικα εχει ρυθμιση της φωτεινοτητας στην οθονη ή οχι? γιατι κι εγω το εψαξα αλλα δεν το βρηκα.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Που εδρεύει το κατάστημα; Μήπως είναι εκτός ευροζώνης και πληρώσουμε και extra τέλη; (εκτός από μεταφορικά).

Κάπου στο Hong Kong νομίζω. Όταν ψώνιζα δεν είχα περίεργες χρεώσεις παρά μόνο ότι έγραφε και στο site.

 

Είμαι πολύ κοντά στο να αγοράσω μια μνημούλα. 512ΜΒ μάλλον. Δεν χρειάζομαι περισσότερα. Και στο 902 που έχω τώρα και έχω 512, τα 400+ είναι μονίμως διαθέσιμα. Τα 64 πάντως του 6280 είναι όντως ΛΙΓΑ... (ήδη μεταφέροντας αρχεία από το 902 έχουν μείνει περίπου 20 μέγκουλα ελεύθερα)

 

Μεμβράνη δεν θα χρειαστώ τελικά, γιατί έκανα πατέντα. Μου είχε περισσέψει μία από το P900 (που ήταν μεγαλύτερη), οπότε πήρα μέτρα από την οθόνη του 6280, έκοψα τη μεμβράνη στα σωστά σημεία και έτσι την ταίριαξα με το νέο μου κινητό.

 

 

Να σας πω ρε αγάπες... Μέχρι στιγμής δεν μπορώ να πω ότι έχω ενθουσιαστεί με τις φωτογραφίες που βγάζει. Όχι πως είναι χάλια αλλά ΝΟΜΙΖΩ πώς το 902 έβγαζε οριακά καλύτερες...; Ιδέα μου είναι;

 

 

 

 

Υ.Γ.: Πολύ "φαντεζί" λειτουργία η "ενεργή αναμονή"... Ψιλοάχρηστη όμως! (κουραστική)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω η καημενη το περιμενω πως και πως! Το εχω παραγγειλει απο νοκια αλλα μου ειπαν οτι ειναι σε ελλειψη, τι γινεται πια με αυτο το κινητο! Ολοι εχουν πεσει πανω του και το εξαφανισαν!

Anyway, τελικα εχει ρυθμιση της φωτεινοτητας στην οθονη ή οχι? γιατι κι εγω το εψαξα αλλα δεν το βρηκα.

Ειναι η μόνη ρύθμιση που δεν θα βρεις όσο και αν ψάχνεις,δεν υπάρχει:)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και εγώ μια μεμβράνη για την οθόνη, που θα βρω?

και κάτι ακόμα, γιατί όταν ανοίγω το κινητό μου βγάζει συνέχεια ενημέρωση ώρας/ημερομηνιάς?

Τελικά δεν το φόρτισα χτες, το έκλεισα και έχει μείνει πολύ λίγη. Άντε να δούμε, μετά τη σημερινή φόρτιση πόσο θα κρατήσει. Πόση ώρα να το αφήσω να φορτίζει?

 

Το bluetooth δεν είναι ενεργοποιημένο και το έβαλα πλέον στο GSM.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η μόνη ρύμιση που δεν θα βρεις όσο και αν ψάχνεις,δεν υπάρχει:)

Δεν ξέρω αν είναι η μόνη διότι εγώ δεν μπορώ να βρω και τα εξής δύο:

 

1. Πως μπορούμε να επιλέξουμε τον τρόπο που θα δουλεύει το Τ9 (όχι _αν_ θα δουλεύει). Σύμφωνα με το manual, το κάνουμε αν, καθώς γράφουμε ένα κείμενο, πάμε στο Επιλογές -> Ρυθμίσεις Πρόβλεψης. Μενού Ρυθμίσεις Πρόβλεψης όμως εγώ δεν βρήκα.

 

2. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βλέπω πότε μου στείλανε ένα SMS εκτός από το να πάω στο Επιλογές -> Στοιχεία Μηνύματος ενώ το διαβάζω;

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Προς υπενθύμιση: :D

Για την ιστορία, τελικά με τη "διπλή λειτουργία" όλα καλά. Βγαίνοντας από το κτίριο είχα 3G.

 

Κάποια στιγμή όμως συνέβη κάτι που δεν μου άρεσε. Παίζοντας με τους ήχους (προσπαθώντας να βρω ήχο που να μου αρέσει για τις κλήσεις/ξυπνητήρι, το κινητό μαύρισε κι έκανε επανεκκίνηση.

 

Η έκδοση του λειτουργικού είναι η 3.60/10-02-06/RM-78 και το κινητό κατασκευάστηκε 032006 (*#war0anty#)

 

 

Αααα, η "διεύρυνση στέρεο" στα Πολυμέσα, τα πιάνει όλα; Δηλαδή, ήχους μηνυμάτων, κλήσεων, ξυπνητηριού, τόνους πλήκτρων, κτλ.;

 

Θέλω και εγώ μια μεμβράνη για την οθόνη, που θα βρω?

 

Ιωάννα, διάβασε εδώ:

Για ρίξτε και μια ματιά σε αυτό το site:

http://mobile.brando.com.hk/

 

Θα βρείτε 2-3 ενδιαφέροντα πραγματάκια, ειδικά

εδώ: http://mobile.brando.com.hk/UltraClearProtector.php

κι εδώ: http://mobile.brando.com.hk/Mini-SD.php (όταν η αντίστοιχη στο ΠΛΑΙΣΙΟ κοστίζει τόσο)

 

Να τονίζω ότι το συγκεκριμένο site το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν για να αγοράσω πράγματα για το P900 και ουδέποτε είχα το παραμικρό πρόβλημα.

 

 

 

Υ.Γ.: Ελπίζω να μη βγαίνω εκτός των κανονισμών παραθέτοντας τα παραπάνω links.

 

Ερώτηση:

Άλλαξα επίτηδες τη ρύθμιση της "υποστήριξης χαρακτήρων" σε "πλήρης" για να δω τι θα κάνει με το μέγεθος των μηνυμάτων και ΝΟΜΙΖΩ πως δεν έχει αλλάξει (έγραφα τυχαίους χαρακτήρες και παρακολουθούσα πού θα αλλάξει η ένδειξη του μηνύματος κι άλλαξε κανονικά στους 160 χαρακτήρες). Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...