Jump to content

Xiaomi mi a2 lite vs Samsung A5 2017


Sofianna
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανένας ποιο είναι καλύτερο γενικά; Θέλω να βγάζει καλές φωτογραφίες, να μην τρώει κολλήματα και να έχει μπαταρία που να βγάζει άνετα την μέρα. Ξερω πως έχουν διαφορά στην τιμή.

Υπάρχει κάποιος που τα έχει δουλέψει και τα δύο για να μου πει;

Link to comment
Share on other sites

Το θέλω για γνωστό μου ο οποίος ήθελε να είναι γύρω στα 150€ αλλά αν είναι να πάρει κάτι καλύτερ ο δεν έχει θέμα να πληρώσει και λίγα παραπάνω (κοινώς να πάρει το A5).

 

Εγω έχω το S7 κι είμαι πιστή στην Samsung. Θεωρώ ότι σαν συνολική εμπειρία, τουλάχιστον για εμένα προσωπικά, είναι τα καλύτερα!

Αλλά το A5 δεν το έχω δουλέψει... Ξέρω ότι η Samsung πάσχει λιγάκι στο θέμα μπαταρίας. Γι'αυτό μου κέντρισε το ενδιαφέρον αυτό το Xiaomi το οποίο φαίνεται ότι προσφέρει πολλά στην ιδανική τιμή για τον γνωστό μου. Δεν ξέρω. Βρίσκομαι σε μεγάλο δίλλημα. Προτιμώ το Α5 αλλά δεν ξέρω αν αξίζει. Σκέφτομαι ότι έχει μόνο 70€ διαφορά πια από το S7 που το έχω πάνω από χρόνο κι είναι σαφώς καλύτερο σαν ναυαρχίδα που είναι. Βέβαια σαν budget είναι εκτός το S7 επομένως δεν το συζητώ. Απλά αυτό... αναρωτιέμαι αν αξίζει να δώσει 230+ € για ένα mid range κινητό όταν υπάρχουν καλύτερα ίσως με χαμηλότερο budget.

 

Ίσως είναι κάτι προσωπικό και δεν μπορείτε να με βοηθήσετε αλλά παρακαλώ αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε είναι όλα ευπρόσδεκτα!!!

Edited by Sofianna
Link to comment
Share on other sites

Το α5 έχει εξαιρετική μπαταρία. Με φως βγάζει πολυ καλές φωτο , το βράδυ υστερεί και λόγω έλλειψης ois

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Με το S7 ας πούμε Εγώ έχω θέμα. Έχει καλύτερη μπαταρία φαντάζομαι από το S7;;
Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο έχουν αρκετά καλύτερη μπαταρία από το S7, λίγο καλύτερη πρέπει να έχει το Xiaomi από το A5. Αλλά φωτογραφίες σαν του S7 μη περιμένεις από κανένα από τα δύο, ειδικά το Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι αυτό το ξέρω σίγουρα. Καμία σχέση ειδικά σε low light. Και ναι το Xiaomi με τα 4000mah σίγουρα θα έχει πολύ καλή. Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω, να έχω υπόψιν μου; Κανένα άλλο κινητό;
Link to comment
Share on other sites

@sofianna Το Xiaomi mi a2 lite θα πάρει τουλάχιστον δύο αναβαθμίσεις από την Google, έχει τον snap 625 επεξεργαστή σε συνδυασμό με την 4000 mha μπαταρία σημαίνει πολύ μεγάλη αυτονομία.Η Κάμερα του είναι αξιοπρεπές,οθόνη πολύ καλή το κινητό είναι μαζεμένο και όμορφο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εκεί θα καταλήξω... Και πολύ πιο οικονομικό και καινούργιο με ωραίο design. Και η αυτονομία είναι μεγάλο ατού! Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έπαιρνα redmi note 5 στη θέση σου. Κι ας είναι κι η έκδοση με 3 ραμ. Καλύτερο επεξεργαστή και καλύτερη κάμερα

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στις πρωινές λήψεις οι κάμερες τους δεν έχουν ουσιαστική διαφορά, στις νυχτερινές το A5 είναι λίγο καλύτερο αλλά κανένα από τα δύο δεν είναι ιδιαίτερα καλό.

 

Το μόνο πράγμα που έχει καλύτερο το Α5 είναι η οθόνη αλλά Samsung Experience με τόσο μέτριο επεξεργαστή προσωπικά δεν θα το άντεχα, πολύ βαρύ σκιν.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως παίρνοντας υπόψιν και την τιμή που έχει γύρω στα 50€ διάφορα να προτιμήσω το Xiaomi Mi A2 Lite;
Link to comment
Share on other sites

Επομένως παίρνοντας υπόψιν και την τιμή που έχει γύρω στα 50€ διάφορα να προτιμήσω το Xiaomi Mi A2 Lite;

 

Με τον περιορισμό που έχεις στο μέγεθος και την τιμή δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο από το Α2 lite

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι υπάρχει bug στο A2 και lite με τον proximity sensor.δλδ όταν μιλάς με κάποιον ανοιγοκλείνει η οθόνη κ πατάς με το αυτί σου κάποιες λειτουργίες.. ισχύει?
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι υπάρχει bug στο A2 και lite με τον proximity sensor.δλδ όταν μιλάς με κάποιον ανοιγοκλείνει η οθόνη κ πατάς με το αυτί σου κάποιες λειτουργίες.. ισχύει?

 

συνήθως αυτό οφείλεται στα τζαμάκια/ζελατίνες που καλύπτουν μέρος του αισθητήρα.. το κάνει και σε όσους έχουν γυμνή την οθόνη;

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...