Jump to content

Redmi Note 6 Pro


BMW_E36
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε όποιον αρέσει να "σκαλίζει" τα κινητά του ,αξίζει πραγματικά τον κόπο να του περάσετε την ελληνική developer ROM που κυκλοφορεί σε γειτονικό φόρουμ αφού σε σχέση μου τηνROM που φοράει τώρα είναι πολύ καλύτερη
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Προθές παρέλαβα μια clear View Mirror Case για το κινητό, αλλά δεν με βολεύει και πολύ τελικά... Συνήθισα στις απλές σιλικόνης, όχι με πορτάκι.... Πολύ όμορφη όμως.... dd6b32c6864e127591315ab39837db76.jpg61ba0447cfd92d490a970cb2eafa972b.jpgca18234ff944bb562829e55a55f687e9.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι πολύ όμορφες... Εγώ πήρα τη μαύρη πριν δύο εβδομάδες αλλά όπως είπες κι εσύ δεν με βόλεψε λόγω συνήθειας...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τα notifications υπάρχει κάποια λύση?

Είναι σπαστικό να κατεβάζουμε συνέχεια την κουρτίνα των ειδοποιήσεων.....

 

Σε κάποιο επόμενο Update Θα διορθωθεί σύμφωνα με την Xiaomi, θέλει υπομονή... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το αγοράσω από Κίνα από δω https://www.geekbuying.com/item/Global-Version-Xiaomi-Redmi-Note-6-Pro-4GB-64GB-Smartphone-Black-404831.html

Είναι το 4GB-64GB. Τα ραμ /ταχύτητα με ενδιαφέρουν κυρίως να μη κολλάει καθώς και η μπαταρία. Με προβληματίζει η μη αποσπόμενη μπαταρία που δε γνωρίζω τί γίνετε να φαγωθεί ή χαλάσει . Επίσης έχει δοκιμάσει κανείς να το ρουτάρει και γίνετε εύκολα; Αξίζει εν τέλη η αγορά;

Επίσης έχει 2 θέσεις για κάρτες sim συν μια για εξωτερική μνήμη δίχως να θυσιάζετε μια θέση sim;

Edited by utitle
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτά τα δύο τηλέφωνα . Ένα από Ελλάδα κι ένα από Κίνα.

Το ελληνικό κατάστημα είναι φθηνότερο αλλά υποψιάζομαι έχει άλλο επεξεργαστή. Ίσως να πρόκειται και για διαφορετικό μοντέλο, αντιλαμβάνομαι σωστά;

 

1) https://www.uniphone.gr/shop/%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%AD%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1-uniphone-gr/xiaomi-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%AD%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1/xiaomi-redmi-6-64gb-black-global-version/

 

2) https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_009689470153.html?wid=1349303&lkid=18614203&fbclid=IwAR0HZcps-71ZROl5XM0QOpqLKP1esl-dB0CYRHk2pFg_2yIJjUYQvV3zDDc#anchorGoodsFAQ

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτά τα δύο τηλέφωνα . Ένα από Ελλάδα κι ένα από Κίνα.

Το ελληνικό κατάστημα είναι φθηνότερο αλλά υποψιάζομαι έχει άλλο επεξεργαστή. Ίσως να πρόκειται και για διαφορετικό μοντέλο, αντιλαμβάνομαι σωστά;

 

1) https://www.uniphone.gr/shop/%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%AD%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1-uniphone-gr/xiaomi-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%AD%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1/xiaomi-redmi-6-64gb-black-global-version/

 

2) https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_009689470153.html?wid=1349303&lkid=18614203&fbclid=IwAR0HZcps-71ZROl5XM0QOpqLKP1esl-dB0CYRHk2pFg_2yIJjUYQvV3zDDc#anchorGoodsFAQ

 

Το πρώτο ειναι το redmi 6 ενώ το δεύτερο note 6 pro. Διαφορετικά μοντέλα, επεξεργαστής , ίντσες κτλ κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο αν διαβάζεις είναι το Xiaomi Redmi 6 64GB Black (Global Version ) Και το δευτερο ειναι το Xiaomi redmin note 6 pro !!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αυτά που έβαλες είναι διαφορετικά τηλέφωνα. το ένα ειναι σκέτο redmi 6 και το άλλο είναι note 6
Link to comment
Share on other sites

Οκ τώρα αντιλαμβάνομαι.

ΒΣτο ενδιάμεσο βρήκα και αυτό ελληνικό κατάστημα και ουσιαστικά μιλάμε για το εεληνικό κατάστημα με

https://www.mygad.gr/smartphones/xiaomi-phones/xiaomi-redmi-note-6-pro-4gb-ram-64gb-rom-mavro

 

και αυτό από gearbest

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_009689470153.html?wid=1349303&lkid=18614203&fbclid=IwAR0HZcps-71ZROl5XM0QOpqLKP1esl-dB0CYRHk2pFg_2yIJjUYQvV3zDDc#anchorGoodsFAQ

Αν προσθέσεις και το priority line τα λεφτά είναι ακριβώς τα ίδια. Μόνο που δεν έχω καταλάβει αν το ελληνικό κατάστημα mygad παρέχει εγγύηση ή η εγγύηση είναι έξτρα με κόστος 20 ευρώ....Αν υπάρχει δίχως έξτρα χρέωση εγγύηση θα το πάρω από αυτόν..

Link to comment
Share on other sites

Οκ τώρα αντιλαμβάνομαι.

ΒΣτο ενδιάμεσο βρήκα και αυτό ελληνικό κατάστημα και ουσιαστικά μιλάμε για το εεληνικό κατάστημα με

https://www.mygad.gr/smartphones/xiaomi-phones/xiaomi-redmi-note-6-pro-4gb-ram-64gb-rom-mavro

 

και αυτό από gearbest

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_009689470153.html?wid=1349303&lkid=18614203&fbclid=IwAR0HZcps-71ZROl5XM0QOpqLKP1esl-dB0CYRHk2pFg_2yIJjUYQvV3zDDc#anchorGoodsFAQ

Αν προσθέσεις και το priority line τα λεφτά είναι ακριβώς τα ίδια. Μόνο που δεν έχω καταλάβει αν το ελληνικό κατάστημα mygad παρέχει εγγύηση ή η εγγύηση είναι έξτρα με κόστος 20 ευρώ....Αν υπάρχει δίχως έξτρα χρέωση εγγύηση θα το πάρω από αυτόν..

απο το mygad το πηρα εγω με δυο χρονια εγγυηση χωρις καμια εξτρα χρεωση

salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρήγγειλα από το mygad. Καλώς ήρθα το κλαμπ. Ένα τζάμι προστασίας οθόνης και μια καλή σκληρή δερματική θήκη, αν υπάρχει κάποιος σύνδεσμος να τα παραγγείλω κι αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρήγγειλα από το mygad. Καλώς ήρθα το κλαμπ. Ένα τζάμι προστασίας οθόνης και μια καλή σκληρή δερματική θήκη, αν υπάρχει κάποιος σύνδεσμος να τα παραγγείλω κι αυτά...

αν εισαι θεσσαλονικη στειλε pm να σου πω απο που τα πηρα θηκη και τζαμι

salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν εδώ την έχει πάρει κανεις ή έστω μια άποψη; Την κοιτώ διότι δίνει και τζαμάκι μαζί...

https://e-thiki.gr/index.php?route=product/product&product_id=57799&ref=bestprice.gr

Ψάχνω μια 360 σκληρη με βάση , με πορτάκι, με μαγητάκι και βάση αν τυχόν.

Link to comment
Share on other sites

Λέω να πάρω για τη μητέρα μου το redmi note 6 pro. Η χρήση που θα κάνει είναι YouTube, σερφάρισμα στο ιντερνετ, φωτογραφίες, άντε κ λίγο fb. Είναι σωστή η επιλογή ή να κοιτάξω σε κάτι άλλο (μπάτζετ έως 200€). ; Αξίζει να πάω στο 4/64?
Link to comment
Share on other sites

Λέω να πάρω για τη μητέρα μου το redmi note 6 pro. Η χρήση που θα κάνει είναι YouTube, σερφάρισμα στο ιντερνετ, φωτογραφίες, άντε κ λίγο fb. Είναι σωστή η επιλογή ή να κοιτάξω σε κάτι άλλο (μπάτζετ έως 200€). ; Αξίζει να πάω στο 4/64?

 

Και εγώ θα το πάρω στη μάνα μου σήμερα ή αύριο.

 

Είναι ότι καλύτερο για μεγάλους:

- μεγάλη μπαταρία

- μεγάλη οθόνη

- προσιτό κόστος για τις δυνατότητες του

 

και το κυριότερο είναι το κουμπάκι LOCK ICONS της Home Screen για να μην σέρνει κατά λάθος και ψάχνει τα εικονίδια που είναι κλασσικό θέμα με τους 'μεγάλους' :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα Goole Maps offline για πλοηγηση.

Κλειδωνει ακαριαια αλλα δεν εχω την φωνητικη πλοηγηση παρα μονο ένα μπιπ-μπιπ.

Τι παιζει???

 

edit:

Ηθελε update το google maps.

Όλα καλως!

Edited by Spiros79
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα Goole Maps offline για πλοηγηση.

Κλειδωνει ακαριαια αλλα δεν εχω την φωνητικη πλοηγηση παρα μονο ένα μπιπ-μπιπ.

Τι παιζει???

 

Μήπως για Voice έχεις επιλέξει προφίλ Road Runner? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

αγόρασα το Xiaomi Note 6 Pro για τον πατέρα μου. Πρώτη φορά σκαλίζω Xiaomi συσκευή και εντυπωσιάστηκα για αρχή με βάση την τιμή αγοράς. Κατά την διάρκεια του σεταρίσματος αντιμετώπισα διάφορα όπως να μην κατεβαίνουν οι εφαρμογές από play store με status αναμονή για κατέβασμα όπου λύθηκε με αναγκαστική διακοπή λειτουργίας του play store και επανεκκίνηση. Στη συνέχεια προσπάθησα να βάλω το δακτυλικό αποτύπωμα του πατέρα μου όπου ακόμα δεν καταφέραμε να το περάσουμε γιατί συνέχεια πετάει ότι ο αισθητήρας ίσως δεν είναι καθαρός. Δοκίμασα με το δικό μου αποτύπωμα και τα κατάφερα (όχι τόσο εύκολα όσο σε άλλες συσκευές).

Τέλος, ερωτήσεις για όσους γνωρίζουν:

 

1. Πώς γίνεται να αποθηκεύονται οι επαφές εξ'ορισμού στο google account και όχι στο mi account?

2. Τι προσφέρει το mi account σε σχέση με το google account?

Link to comment
Share on other sites

Jimmys83 καλησπέρα. Σε ότι αφορά την προεπιλεγμένη επιλογή αποθήκευσης των επαφών. Η εφαρμογή επαφές σε ρωτάει την πρώτη φορά που θέλεις να αποθηκεύονται και μετά κρατάει την επιλογή. Αν θες να το αλλάξεις ένας απλός τρόπος είναι: Ρυθμίσεις-εγκατεστημενες εφαρμογές-επιλεγεις επαφές- και καθαρισμό δεδομένων. Τρέχεις μετα την εφαρμογή επαφές και πατάς το + της προσθήκης. θα σε ρωτήσει που και επιλέγεις google account.

 

Τώρα το τι προσφέρει το mi account. 1 εντοπισμός συσκευής 2. Κλείδωμα ξεκλείδωμα bootloader 3. Κρατάειback up κλήσεων μηνυμάτων εφαρμογών κλπ εξαιρετικά χρήσιμα τα ανωτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε πια έκδοση miui βρίσκεται σήμερα η συσκευή; υπάρχει πιθανότητα Ν πάρει android 9; είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο redmi note 5 αλλά λόγω του ότι το 6 pro κυκλοφόρησε αρκετά αργότερα υποθέτω ότι θα πάρει και περισσότερες ενημερώσεις. Είναι σωστή η σκέψη μου;

 

ONEPLUS A5010

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε πια έκδοση miui βρίσκεται σήμερα η συσκευή; υπάρχει πιθανότητα Ν πάρει android 9; είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο redmi note 5 αλλά λόγω του ότι το 6 pro κυκλοφόρησε αρκετά αργότερα υποθέτω ότι θα πάρει και περισσότερες ενημερώσεις. Είναι σωστή η σκέψη μου;

 

ONEPLUS A5010

 

Να πάρεις το 6 σαφώς καλύτερο

Φυσιολογικά θα πάρει andoid pie αφού έρχεται από oreo 8.1 στην αρχική του έκδοση

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...