Jump to content

Acer Aspire 8930 recovery


n_I_o
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ την κοινότητα του Myphone. Θα χρειαστώ βοήθεια σχετικά με το Acer aspire 8930 (windows vista λειτουργικό εγκατεστημενο ) διότι χάλασαν και οι δυο σκληροί δίσκοι με αποτέλεσμα να χάσω την επιλογή του recovery και δυστυχώς να μην έχω δημιουργήσει τα dvd ανάκτησης μέσα από το πρόγραμμα πού παρέχει η Acer. Υπάρχει κάπου*στο internet να κατεβάσω τα recovery disks ή αν*κάποιος μπορεί και έχει την καλοσύνη και είναι κάτοχος τού συγκεκριμενου φορητού υπολογιστή να μου ανεβάσει online το recovery ?*
Νeo we believe...
Link to comment
Share on other sites

Θες να βαλεις vista; Οπως και να εχει μπορεις ευκολα να βρεις και μεσω torrent αυθεντικα windows και μετα απλα να περασεις τους drivers αλλα και τα softwares της Acer απο το site της.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς λόγο Acer δεν γίνεται η ""απλή εγκατάσταση"" ενός λειτουργικού συστήματος καθώς χρειάζεται μόνο το εργοστασιακό image του φορητού απο την μάνα του! Αυτό συμβαίνει καθώς υπάρχει ένα κρυφό αρχείο στα dvd εγκατάστασης της Acer που σου επιτρέπει την εγκατάσταση του λειτουργικού συστήματος στον δίσκο. Έχω ήδη δοκιμάσει windows 7/10/vista ακόμα και windows 7 από άλλο φορητό acer χωρίς αποτέλεσμα. Ο υπολογιστής παγώνει στο πρώτο στάδιο και δεν ανταποκρινεται και σε αρκετές περιπτώσεις κάνει συνεχεία επανεκκίνηση.
Νeo we believe...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς λόγο Acer δεν γίνεται η ""απλή εγκατάσταση"" ενός λειτουργικού συστήματος καθώς χρειάζεται μόνο το εργοστασιακό image του φορητού απο την μάνα του! Αυτό συμβαίνει καθώς υπάρχει ένα κρυφό αρχείο στα dvd εγκατάστασης της Acer που σου επιτρέπει την εγκατάσταση του λειτουργικού συστήματος στον δίσκο. Έχω ήδη δοκιμάσει windows 7/10/vista ακόμα και windows 7 από άλλο φορητό acer χωρίς αποτέλεσμα. Ο υπολογιστής παγώνει στο πρώτο στάδιο και δεν ανταποκρινεται και σε αρκετές περιπτώσεις κάνει συνεχεία επανεκκίνηση.

 

Εχω κανει απειρα format σε acer laptops, δεν ισχυει αυτο που λες για κρυφο αρχειο σε dvd (για καμια μαρκα laptop). Μπορεις να περασεις στο laptop οτι λειτουργικο θες χωρις κανενα προβλημα.

 

Καποιο αλλο θεμα εχει το laptop και δεν το εχεις εντοπισει. Απο τη στιγμη που προχωραει η εγκατασταση και καπου σου κολλαει κατι δεν παει καλα. Με cd δοκιμασες; Αν ναι φτιαξε ενα iso σε usb. 32bit ή 64bit εκδοση χρησιμοποιεις. Αν εχεις κατω απο 4GB RAM (και δεν σκοπευεις σε αναβαθμιση) βαλε 32bit εκδοση.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς λόγο Acer δεν γίνεται η ""απλή εγκατάσταση"" ενός λειτουργικού συστήματος καθώς χρειάζεται μόνο το εργοστασιακό image του φορητού απο την μάνα του! Αυτό συμβαίνει καθώς υπάρχει ένα κρυφό αρχείο στα dvd εγκατάστασης της Acer που σου επιτρέπει την εγκατάσταση του λειτουργικού συστήματος στον δίσκο. Έχω ήδη δοκιμάσει windows 7/10/vista ακόμα και windows 7 από άλλο φορητό acer χωρίς αποτέλεσμα. Ο υπολογιστής παγώνει στο πρώτο στάδιο και δεν ανταποκρινεται και σε αρκετές περιπτώσεις κάνει συνεχεία επανεκκίνηση.
Δεν παίζει κάτι τέτοιο (τεχνικός είμαι πανό μου είναι τουλάχιστον 5 ψήφος αριθμός από φόρματ) κάτι άλλο παίζει η κάνεις λάθος στην εγκατάσταση η έχει ζημιά κάποια ram η μητρική

 

ειδικά στο 8930 δεν ειχε τπτ να κάνεις αν το controller ειναι σε ide mode το γυρνας σε ahci (για μεγιστοποίηση επιδόσεων του δίσκου σε νεω λειτουργικό) για σιγουριά κλινεις το network boot και d2d recovery και ενεργοποιείς το f12 boot menu

 

φτιάχνεις ένα στικακη με windows 7/8.1/10 πατας f12 στην εκκίνηση ξεκινάς από το στικακι και προχωράς φτιάχνοντας partition κλπ

 

αν σου κολλαει που σου κολλαει?

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα να δοκιμασεις να τρεξεις ενα memtest απο Cd, να δεις τι γινετε με τις μνημες σου.

 

Επισης τσεκαρε οπως ειπαν και πιο πανω τι λειτουργικο πας να βαλεις 32/64 και αν το υποστηριζει ο επεξεργαστης σου.

 

Τελος αν εχεις την δυνατότητα βγαλε τον δισκο και έλεγξε τον ,σε ενα αλλο PC με HDD sentinel

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...