Jump to content

Poco F1


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα... Κάτοχος του poco εδώ και δύο εβδομαδες και έχω βγάλει τα εξής συμπεράσματα:

 

1. Κατασκευή: το πλαστικό είναι υψηλής ποιότητας και αντί για μειονέκτημα όπως έχουν πει πολλοί δίνει μια αίσθηση στιβαρότητας και προσδίδει ομορφιά στην συσκευή. Τα πλήκτρα έντασης και on/off δεν "τριζουν" καθόλου (μέχρι κι αυτό είχε αναφερθεί σε διάφορα forum).

 

2. Οθόνη: Η φωτεινότητα έχει ένα μικρό θεματακι (πρέπει να είναι πάνω από 50% για να αποδίδει σωστά) αλλά από θέμα ποιότητας και χρωμάτων είναι άψογη και παρ' όλο που ήμουν κάτοχος galaxy s6 πριν δεν διακρίνω εύκολα την διαφορά amoled με ips. Εννοείτε για το περιβόητο touch latency δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα κάτι που σημαίνει ότι έχει λυθεί εντελώς από τα update που έχει πάρει η συσκευή. Επίσης το notch της συσκευης εμένα προσωπικά ούτε με ενοχλεί ούτε κάνει άσχημο το κινητό όπως λένε πάλι σε διάφορα forum. (Το notch δεν ενοχλεί καθόλου στο pubg ενημερωτικά για όσους έχουν την απορία).

 

3. Επιδόσεις: εδώ μιλάμε για το "διαμάντι" της συσκευής αυτής. Ο snapdragon στα καλύτερα του, τα 6gb μνήμης δίνουν ρέστα και ότι και να του κάνεις πραγματικά δεν κολλάει με τιποτα (για την ζέστη δεν μπορώ να πω κάτι ακόμα παρόλο το liquid cool technology γτ δεν την έχω δουλέψει καλοκαίρι με παιχνίδια για να κρίνω αλλά φαντάζομαι ότι το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο από του s6 που ψήνεις αυγό τον Ιούλιο :) ). Επίσης οι 294.500 βαθμοί στο antutu τα λένε όλα.

 

4. Μπαταρία: το δεύτερο καλύτερο μέρος της συσκευής για εμένα μετα της επιδόσεις. Είμαι χρηστης αρκετα πάνω από το μέσο όρο χρήσης με ώρες browsing, gaming, video κτλ και παρ' όλα αυτά το βράδυ εχει μείνει από 20 μέχρι 40% μπαταρία!!! Όσο για την φόρτιση δεν είναι όσο γρήγορη του s6 αλλά και πάλι από το 20 στο 100 χρειάζεστε περίπου 1:30 ώρα. (Φαίνεται αιώνας γτ απλά δεν θες να αφήσεις την συσκευή από τα χέρια σου για πάνω από 5 λεπτά) :)

 

5. Camera: το αδύναμο σημείο του κινητού μόνο αδύναμο δεν είναι καθώς βγάζει εξαιρετικές φωτογραφίες την ημέρα, έχει απίστευτη selfie camera αλλά την νύχτα όπως το 99% των κινητών η ποιότητα πέφτει κατακόρυφα. Εγώ είμαι αρκετά ευχαριστημένος, βέβαια δεν έχω γνώσεις φωτογραφίας και δεν είναι ο κύριος λόγος αγοράς ενός κινητού για εμένα η φωτογραφία. Video δούλεψα ελάχιστα και δεν μπορώ να γράψω κάτι για αυτό.

 

Τελικό Συμπέρασμα: Αν υπολογίσετε το τι μπορεί να κάνει το κινητό αυτό με την τιμή αγοράς του (εγώ το πήρα 250 από το gearbest) δεν νομίζω ότι υπήρχε, υπάρχει η θα υπάρξει κάτι που έστω να πλησιάζει το poco. Είμαι περισσότερο ευχαριστημένος ακόμα και από όσα περίμενα από το κινητό αυτό. Τώρα η έλλειψη nfc (κάτι που αφορά σχετικά λόγους καθώς και σε κινητά που είχαν όπως το s6 που είχα δεν το χρησιμοποιούσα και δεν ξέρω και κάποιον που να το χρησιμοποιει), το γυαλί στην πλάτη (δεν με πειράζει καθόλου, ίσα ίσα που δεν γεμίζει δαχτυλίες με το παραμικρο) και το ότι δεν είναι αδιάβροχο (λύνεται εύκολα με μια ανάλογη θήκη) εγώ δεν τα θεωρώ καν μειονεκτήματα.

Το μόνο που ίσως με ξενερωσε-ξενισε είναι το mui καθώς δεν είχα δουλέψει ποτέ και ακόμα και μετά από δύο εβδομάδες χρήσης ψάχνω ακόμα να το μάθω και να το συνηθίσω.

 

Τέλος έχω να κάνω 2 ερωτήσεις καθώς είμαι λίγο άσχετος με τον "προγραμματισμό" - "πειραγμα" του κινητού.

1. Υπάρχει ελληνικός αναλυτικός οδηγός βήμα βήμα πως μπορείς να ξεκλειδωσεις-ρουταρεις-εγκαταστησεις dev rom (αν το λέω καλά) στο κινητό για εμάς τους άσχετους;

2. Πέρασα την gcam που αναγράφεται στην προηγούμενη σελίδα, έβαλα και της αντίστοιχες ρυθμίσεις, αλλά όταν πατάω το στρογγυλό κουμπί που βγάζει φωτό δεν μου βγάζει φωτογραφία...(ούτε με την αυξομείωση έντασης ούτε με το δαχτυλίδι αποτύπωμα για να σας προλάβω). Πώς λύνεται αυτό το πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ και συγνώμη αν κούρασα κάποιους.

Link to comment
Share on other sites

1. Υπάρχει ελληνικός αναλυτικός οδηγός βήμα βήμα πως μπορείς να ξεκλειδωσεις-ρουταρεις-εγκαταστησεις dev rom (αν το λέω καλά) στο κινητό για εμάς τους άσχετους;

2. Πέρασα την gcam που αναγράφεται στην προηγούμενη σελίδα, έβαλα και της αντίστοιχες ρυθμίσεις, αλλά όταν πατάω το στρογγυλό κουμπί που βγάζει φωτό δεν μου βγάζει φωτογραφία...(ούτε με την αυξομείωση έντασης ούτε με το δαχτυλίδι αποτύπωμα για να σας προλάβω). Πώς λύνεται αυτό το πρόβλημα;

 

Υπάρχει φίλε μου αναλυτικός οδηγός στο γειτονικό φόρουμ miui. Gr. Τώρα για να πας σε dev rom δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, απλα κατεβάζεις κ την περνάς απο την εφαρμογή αναβάθμιση. Υπόψιν απο stable σε dev το κινητό θα κάνει factory reset υποχρεωτικά. Οπότε παρε backup.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση γιατί κόλλησα.. που μπορώ να δω πόσες ώρες έχω ανοιχτό το κινητό; Δηλαδή τον χρόνο από την τελευταία εκκίνηση; Στα γνωστά που έψαξα δεν το βρήκα!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

[/color]

1. Υπάρχει ελληνικός αναλυτικός οδηγός βήμα βήμα πως μπορείς να ξεκλειδωσεις-ρουταρεις-εγκαταστησεις dev rom (αν το λέω καλά) στο κινητό για εμάς τους άσχετους;

2. Πέρασα την gcam που αναγράφεται στην προηγούμενη σελίδα, έβαλα και της αντίστοιχες ρυθμίσεις, αλλά όταν πατάω το στρογγυλό κουμπί που βγάζει φωτό δεν μου βγάζει φωτογραφία...(ούτε με την αυξομείωση έντασης ούτε με το δαχτυλίδι αποτύπωμα για να σας προλάβω). Πώς λύνεται αυτό το πρόβλημα;

 

Υπάρχει φίλε μου αναλυτικός οδηγός στο γειτονικό φόρουμ miui. Gr. Τώρα για να πας σε dev rom δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, απλα κατεβάζεις κ την περνάς απο την εφαρμογή αναβάθμιση. Υπόψιν απο stable σε dev το κινητό θα κάνει factory reset υποχρεωτικά. Οπότε παρε backup.

Καλορίζικο φίλε, για να δουλέψει σωστά η gcam θέλει να περάσεις global dev , απλή διαδικασία, η μπαταρία του είναι ατελείωτη, έχω να δω τέτοιους χρόνους από το καιρό το Νώε, για τα υπόλοιπα περίμενε να σου πούνε διότι γράφω από κινητό

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παίδες μια ερώτηση γιατί κόλλησα.. που μπορώ να δω πόσες ώρες έχω ανοιχτό το κινητό; Δηλαδή τον χρόνο από την τελευταία εκκίνηση; Στα γνωστά που έψαξα δεν το βρήκα!

Ρυθμίσεις, μπαταρία και απόδοση

Link to comment
Share on other sites

Dimtz σε ευχαριστώ πολύ που προθυμοποιήθηκες να βοηθήσεις, αλλά δεν εννοώ τα SOT αλλά τον χρόνο από την τελευταία εκκίνηση.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα αυτές τις ρυθμίσεις που προτείνονται και έχει πολύ καλή απόδοση.

 

Recommended settings

https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=78554074&postcount=2521

 

Σ' ευχαριστώ, ακριβώς αυτό που έψαχνα.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο κρατάει η μπαταρία με την δικη του ρομ, σε βαρια χρήση( facebook,viber,internet,YouTube).. εχει τσεκάρει κανείς?
"Don't be sad because of people, they will all die"
Link to comment
Share on other sites

Γεια παιδιά έχω χάσει λίγο το thread έχω το κινητό 2 βδομάδες με stable ψαχτηκα λίγο να βάλω την beta αλλά δεν βρήκα κάτι αν μπορεί κάποιος να κάνει ένα οδηγό .Και επίσης δεν θέλω να rootaro μετά γίνεται αν χρειαστεί να ξανά γυρίσω σε stable
Link to comment
Share on other sites

Ποσο κρατάει η μπαταρία με την δικη του ρομ, σε βαρια χρήση( facebook,viber,internet,YouTube).. εχει τσεκάρει κανείς?

Μέχρι χθες τη stable είχα και με πολύ χρήση, το έβαζα για φόρτιση στο 20% κάθε 2 με 2,5 μέρες.

Πιο συγκεκριμένα έβλεπα μια πτώση της τάξεως του 32%-35% ανά 24ωρο.

Δεν παίζω παιχνίδια αλλά δεν το αφήνω και σε χλωρό κλαρί. Fb, insta, viber, messenger, youtube, πολύ σερφάρισμα στο νετ για ειδήσεις κ.τ.λ.

Τέτοια μπαταρία δεν έχει ξαναπεράσει από τα χέρια μου. Η αλήθεια να λέγεται.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια παιδιά έχω χάσει λίγο το thread έχω το κινητό 2 βδομάδες με stable ψαχτηκα λίγο να βάλω την beta αλλά δεν βρήκα κάτι αν μπορεί κάποιος να κάνει ένα οδηγό .Και επίσης δεν θέλω να rootaro μετά γίνεται αν χρειαστεί να ξανά γυρίσω σε stable

 

Δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο.. Κατεβάζεις την beta κ την περνάς μέσα από την εφαρμογή αναβάθμιση.. Ούτε ρουτ ούτε τίποτα περίεργο κ ξαναγυρνας σε stable με τον ίδιο τρόπο. Απλά κάθε φορά που πας απο την μια στην άλλη γίνεται factory reset.

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποσο κρατάει η μπαταρία με την δικη του ρομ, σε βαρια χρήση( facebook,viber,internet,YouTube).. εχει τσεκάρει κανείς?

 

Αυτή την στιγμή εχω υπόλοιπο 26% με sot 7.30 ώρες

Link to comment
Share on other sites

Φίλε η μπαταρία κρατάει πάνω από 8 ώρες sot...

 

Έτσι ακριβώς φίλε!! Έχω καταφέρει να βαρεσω και 11 ώρες!!

Αλλά κατά μέσο όρο 9-10 ώρες είναι! Πολύ καλά!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι χθες τη stable είχα και με πολύ χρήση, το έβαζα για φόρτιση στο 20% κάθε 2 με 2,5 μέρες.

Πιο συγκεκριμένα έβλεπα μια πτώση της τάξεως του 32%-35% ανά 24ωρο.

Δεν παίζω παιχνίδια αλλά δεν το αφήνω και σε χλωρό κλαρί. Fb, insta, viber, messenger, youtube, πολύ σερφάρισμα στο νετ για ειδήσεις κ.τ.λ.

Τέτοια μπαταρία δεν έχει ξαναπεράσει από τα χέρια μου. Η αλήθεια να λέγεται.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ.

"Don't be sad because of people, they will all die"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά νέος κάτοχος της συσκευής, είμαι με global stable 10.1.3, προτείνετε καλύτερα την global Dev είναι καλύτερη σε απόδοση μπαταρίας; δουλεύει καλύτερα η gcam;

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά νέος κάτοχος της συσκευής, είμαι με global stable 10.1.3, προτείνετε καλύτερα την global Dev είναι καλύτερη σε απόδοση μπαταρίας; δουλεύει καλύτερα η gcam;

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στην global dev μόνο δουλεύει η gcam... Οπότε αν την θες οπωσδήποτε είναι μονόδρομος... Κ πλέον η dev νομίζω είναι πολύ καλύτερη από την stable!!

Link to comment
Share on other sites

έχει κάποιο λινκ να την περάσω; κανονικά σαν update την περνάω; είμαι με κλειδωμένο bootloader, έχω κάρτα sd μέσα δεν πιστεύω να διαγράψει τις παλιές φωτογραφίες; επίσης πια gcam δουλεύει καλά;

 

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απορία......για χρήση πίσω κάμερας χρησιμοποιώ την gcam, για selfie και βίντεο πάλι την ίδια;

Edit αν και βλέπω και στην selfie έχει διαφορά με gcam,άρα η ερώτηση έχει να κάνει για το βίντεο

Link to comment
Share on other sites

Πλέον με global Dev,να ρωτήσω λίγο κάπου είχα διαβάσει ότι δουλεύει στη συσκευή το wifi call και το volte αν μπορεί κάποιος να μου πει ρυθμίσεις;

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πλέον με global Dev,να ρωτήσω λίγο κάπου είχα διαβάσει ότι δουλεύει στη συσκευή το wifi call και το volte αν μπορεί κάποιος να μου πει ρυθμίσεις;

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

*#*#869434#*#* ενεργοποιεί...vowifi

*#*#86583#*#* ενεργοποιεί...volte

Link to comment
Share on other sites

*#*#869434#*#* ενεργοποιεί...vowifi

*#*#86583#*#* ενεργοποιεί...volte

Ευχαριστώ φιλαράκι,το nettflix δεν δουλεύει στη συσκευή μας;

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω φίλε δεν χρησιμοποιώ Netflix...
Και πως ενεργοποιούμε μετά το volte και το WiFi calling που είναι στις ρυθμίσεις;

 

Τα βρήκα όλα οκ

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα σας πριξω λίγο,πως βάζουμε άλλο ήχο ειδοποίησης στο Viber;στο redmi note 5 θυμάμαι γινόταν εδώ δεν το βρίσκω;

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Υπόψη πως καλή η gcam αλλά μη βιαστείτε να βάλετε τη stock στο συρτάρι.

 

Σε αυτή την έκδοση της gcam δε λειτουργεί το EIS. Η διαφορά στο βίντεο εμφανής υπέρ της stock.

Επιπλέον η gcam δεν υποστηρίζει λειτουργία ΠΟΡΤΡΑΊΤΟ (bokeh) αν στο κάδρο μας υπάρχει οτιδήποτε άλλο εκτός από πρόσωπα.

 

Με εξαίρεση κάποιες νυχτερινές φωτογραφίες, μέχρι στιγμής δεν έχω δει τρελές διαφορές στην ποιότητα μεταξύ των δύο.

Συνεχίζω να τις χρησιμοποιώ παράλληλα.

 

Edit: αλλαγή στον ήχο του Viber μέσα από τις επιλογές του ίδιου του Viber.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Poco F1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...