Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες για πείτε καμιά καλή θήκη..

 

Εχω αυτην σε μπλε

https://microcenter.gr/kinita-xiaomi/mofi-ultra-thin-sklhro-kalymma-plathw-xiaomi-mi-a2-lite-black-37030

αρκετα μικρο προφιλ και κουμπωνει πολυ καλα - φαντασου της εχω κολησει και το ελασματακι για μια μαγνητικη βαση αυτοκινητου που εχω και ειναι οκ

Ωραια αισθηση στο χερι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει καμία πρόταση σε tampered glass αλλά να καλύπτει όλη την επιφάνεια; Πήρα ένα που υποτίθεται ήταν κατάλληλο για το κινητό και έχω ακάλυπτο χώρο στις άκρες της οθόνης.
http://eppforum.cretaforce.net/TOM-F/F43001.jpg
Link to comment
Share on other sites

έχει αρχίσει ενα μυστήριο θέμα με το κινητό εδώ και καιρό και δεν μπορώ να βγάλω άκρη (απ ότι διαβάζω μάλλον αρχίζει να χαλάει η κάρτα μνήμης - μια evo plus 32gb)

Στα καλά καθούμενα μου εμφανίζει το ejecting πάνω σαν εικονίδιο και η κάρτα βγαίνει και μπαίνει και περιμένω να διαβάσει τα αρχεία ξανά.

 

Είναι η 3η φορά που το κάνει σε σύντομο χρονικό διάστημα γι αυτό είχα αρχίσει να απορώ. Έχω δοκιμάσει τις λύσεις του ίντερνετ (φορμάτ αργό σε φατ32, μετονομασία της καρτας κλπ) αλλά η κατάσταση διορθώνεται για 1-2 εβδομάδες και ξανά τα ίδια.

Πως το παίρνω χαμπάρι; Μου αλλάζει η σειρά των μουσικών κομματιών. Να τονίσω οτι λόγω στρατού περνάω πολλές σειρές και ταινίες να έχω να βλέπω στη διάρκεια της ημέρας να περνά η ώρα.

Εχω εντοπίσει ότι το πρόβλημα εμφανίζεται αν η κάρτα μένει με 8 η λιγότερα GB, κάπου εκει πέρα παίζει το πρόβλημα και αν πχ βγάλω το τελευταιο αρχείο που πέρασα θα σταματήσει να έχει πρόβλημα.

Πριν απο αυτή τη συσκευή ειχα ενα Moto G4 Play οπου και εκεί είχα μερικά unmounts κατα το ξεκλείδωμα της συσκευής η όταν πήγαινα στα αρχεία μου, πάγωνε για 1-2 δευτερόλεπτα η συσκευή και μετά εμφανιζόταν το εικονίδιο για την κάρτα, όμως επειδή σαν συσκευή είχε θέματάκια (τα έχω γράψει και στο αντιστοιχο τόπικ)αγόρασα το Α2 Λαιτ για να παει για εγγύηση όπου και έγινε αντικατάσταση πλακέτας.

Υπάρχει περίπτωση η προηγούμενη συσκευή να ρήμαξε την κάρτα;

 

Να σημειώσω οτι δεν ξερω αν κατα την προβολη ταινιας η σειρας γίνεται αφαιρεση η κάρτα, δεν μου έχει παγώσει ποτέ η αναπαραγωγή ούτε τίποτα άλλο.

 

Με την προηγούμενη συσκευή και λόγω φόρτου δεν προλάβαινα να τη γεμίσω σε μεγάλο βαθμό, ποτέ πάνω απο 50% οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν όντως ήταν θεμα της κάρτας η της συσκευής. Στην αρχή του Α2 λαιτ εκανε 2-3 εβδομάδες να πετάξει την κάρτα και μου το εκανε αφότου της αφησα 4-5 γιγα ελευθερα. Αφαιρεσα 1-2 επεισόδια που περάστηκαν τελευταια και τότε σταμάτησε να αφαιρείται απο μόνη της (γι αυτο και αναφέρω πιο πάνω οτι κάτι γίνεται μετά τα 8 γιγα ελευθερα)

 

Απόψεις κανείς;

 

Τα αρχεία τα έχω πάρει αντίγραφο κλπ οπότε και να ψοφήσει πλήρως δεν με απασχολεί. Δυστυχώς εδώ που είμαι είναι δύσκολο να ασχοληθώ με εγγύηση (δεν έχει κλείσει ούτε 1 χρόνο, μάλιστα αγοράσα 3 μια για μενα και 2 για φιλους και εκείνοι ΔΕΝ εχουν αντίστοιχο πρόβλημα για ενα S8 και ενα Redmi Note 4x)

Edited by mivechris

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

μου εξηγεί κάποιος τώρα τελευταία γιατί όταν έχω συνδεδεμένο το Bluetooth ακουστικό οι ήχοι των ειδοποιήσεων ακούγονται από αυτό και όχι από το ηχείο του κινητού; έρχεται μήνυμα στο viber και εάν δεν φοράω το ακουστικό δεν ακούω την ειδοποίηση!

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επίσης από μπαταρία τελικά ότι κινητό και να έχω αφού μάλλον κάνω την ίδια χρήση πιάνω μέχρι το 30% 5 ώρες σοτ με χρήση google maps για 2 ώρες περίπου. μικτή χρήση WiFi /data.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μου εξηγεί κάποιος τώρα τελευταία γιατί όταν έχω συνδεδεμένο το Bluetooth ακουστικό οι ήχοι των ειδοποιήσεων ακούγονται από αυτό και όχι από το ηχείο του κινητού; έρχεται μήνυμα στο viber και εάν δεν φοράω το ακουστικό δεν ακούω την ειδοποίηση!

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δοκίμασε από τις ρυθμίσεις του ήχου την επιλογή "ακουστικά και εφέ ήχων". Η' αλλιώς δες μήπως διορθώνεται από τις ρυθμίσεις του bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

το ακουστικά και εφέ είναι αχνό μάλλον είναι μόνο όταν συνδεθούν ακουστικά με καλώδιο; στις ρυθμίσεις των ήχων έχει μια επιλογή τα αρχεία media να ακούγονται λέει από τα ηχεία του κινητού η από το ακουστικό. αλλά έτσι πας να παίξεις της βίντεο και ακούγεται από τα ηχεία! πρέπει πάλι να πας να το ξανά αλλάξεις!

Δοκίμασε από τις ρυθμίσεις του ήχου την επιλογή "ακουστικά και εφέ ήχων". Η' αλλιώς δες μήπως διορθώνεται από τις ρυθμίσεις του bluetooth.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ενα περίεργο που παρατήρησα.

Στο τηλέφωνο έχω 2 sim μέσα.

Αν κλείσω τη μια αφού πρώτα έχει ενεργοποιηθεί (κοινώς ζητήσει πιν κλπ και μέτα απο τις ρυθμίσεις την κλείσεις) οταν με παίρνουν τηλέφωνο, στην οθόνη εμφανίζονται και οι 2 ενδείξεις οτι με καλούν (κοινώς και οταν ειναι σε αναμονη το κινητό που σου δειχνει την εικονα καλούντος, αλλα και οταν εισαι σε μια εφαρμογη που βγάζει πάνω στη μπάρα οτι σε καλεί κάποιος με τις αντίστοιχες επιλογές για απάντηση/απόρριψη με πράσινο/κόκκινο)

 

Αν η σιμ ειναι κλειστή και κάνω επανεκκινήση (κοινώς ΔΕΝ ενεργοποιηθεί το αλλο νούμερο) τότε η εμφάνιση των κλήσεων εμφανίζεται κανονικά.

 

ας μου θυμήσει κάποιος που μπορώ να κάνω report για τέτοια bugs, ανόητο μεν αλλά γιατί να υπάρχει.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Tελικά πήρα το Lite, και επιβεβαιώνω πως στην 9 υπήρχε ωραιοτατο ραδιόφωνο. Τα προβλήματά μου είναι άλλα:

1. Δεν βρίσκω τρόπο να μεταφέρω apps από το κινητό στην SD. Tι γίνεται;

2. Δεν βρίσκω το κουμπάκι για να απενεργοποιήσω το gps -βασικά το εικονιδιο που δίνει πρόσβαση στον εντοπισμό, που στα άλλα android phones ήταν στην πάνω γραμμή, δίπλα στο bluetooth περίπου. Τώρα απλά δεν το βρίσκω.

Ευχαριστώ πολύ αν μου λύσετε αυτές τις απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά πήρα το Lite, και επιβεβαιώνω πως στην 9 υπήρχε ωραιοτατο ραδιόφωνο. Τα προβλήματά μου είναι άλλα:

1. Δεν βρίσκω τρόπο να μεταφέρω apps από το κινητό στην SD. Tι γίνεται;

2. Δεν βρίσκω το κουμπάκι για να απενεργοποιήσω το gps -βασικά το εικονιδιο που δίνει πρόσβαση στον εντοπισμό, που στα άλλα android phones ήταν στην πάνω γραμμή, δίπλα στο bluetooth περίπου. Τώρα απλά δεν το βρίσκω.

Ευχαριστώ πολύ αν μου λύσετε αυτές τις απορίες.

 

1)Δεν γίνεται, το καθαρό android δεν έχει τέτοια επιλογή.

2)κατέβασε τη μπαρα ειδοποιήσεων, έχει ενα μολύβι, αν το πατήσεις σου έχει επιλογή να εμφανίσεις κλπ τα εικονίδια.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Επανεκκίνηση μετά από πλήρη φόρτιση, φτάνει το κινητό στο 9% και το "κοντέρ" είχε γράψει 40 ώρες λειτουργίας και 7,5 ώρες screen-on time!!!

Άσχετο αλλά ήθελα να μοιραστώ τη χαρά μου!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

1)Δεν γίνεται, το καθαρό android δεν έχει τέτοια επιλογή.

2)κατέβασε τη μπαρα ειδοποιήσεων, έχει ενα μολύβι, αν το πατήσεις σου έχει επιλογή να εμφανίσεις κλπ τα εικονίδια.

Δεν γίνεται;; Τότε ποιος ο ρόλος της SD;; Oύτε κάποιο κόλπο μέσω app υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται;; Τότε ποιος ο ρόλος της SD;; Oύτε κάποιο κόλπο μέσω app υπάρχει;

 

Ο ρόλος της SD είναι για να αποθηκεύεις φωτογραφίες και βίντεο. Ακόμα και την έκδοση με τα 32GB ενσωματωμένου αποθηκευτικού χώρου να έχεις, πιστεύω, είναι μια χαρά για εφαρμογές, όσες και να βάλεις. Αν κάνεις root όμως, νομίζω γίνεται να μεταφέρεις εφαρμογές στη κάρτα, με την ανάλογη εφαρμογή βέβαια.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από security update, παρατήρησες άλλες διαφορές ;
Όχι δεν παρατήρησα τίποτα προς το παρόν

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έβαλαν ποσοστό για την μπαταρία.

Και χάλασαν τα ονόματα στους χρωματισμούς των καρτών σιμ.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τίποτα από τα 2 δεν έγινε σε εμένα!

Έβαλαν ποσοστό για την μπαταρία.

Και χάλασαν τα ονόματα στους χρωματισμούς των καρτών σιμ.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τελικά το ποσοστό μπαίνει. πλέον έχει επιλογή στο μενού της μπαταρίας

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Έβαλαν ποσοστό για την μπαταρία.

Και χάλασαν τα ονόματα στους χρωματισμούς των καρτών σιμ.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επιβεβαιώνω το ποσοστό μπαταρίας σα νέα προσθήκη

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

βέβαια με την προσθήκη της μπαταρίας χάνεις 1-2 εικονίδια ακόμα.

Καλό χρυσό το νοτς που ουσιαστικά μεγαλώνει την οθόνη αλλα χάνεις περισσότερη πληροφοριά απ οτι κερδίζεις μου φαίνεται.

ίσως για αυτο να βλέπω πολλά νέα κινητά με waterdrop notch.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

βέβαια με την προσθήκη της μπαταρίας χάνεις 1-2 εικονίδια ακόμα.

Καλό χρυσό το νοτς που ουσιαστικά μεγαλώνει την οθόνη αλλα χάνεις περισσότερη πληροφοριά απ οτι κερδίζεις μου φαίνεται.

ίσως για αυτο να βλέπω πολλά νέα κινητά με waterdrop notch.

 

Ισχύει. Κερδίζεις οθόνη αλλά χάνεις εικονίδια. Συνηθίζεται βέβαια... Όσο για το water drop notch, με το κίνδυνο να βγω off topic, καλό είναι αλλά προτιμώ slider....

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει. Κερδίζεις οθόνη αλλά χάνεις εικονίδια. Συνηθίζεται βέβαια... Όσο για το water drop notch, με το κίνδυνο να βγω off topic, καλό είναι αλλά προτιμώ slider....

 

βγαίνουμε εκτος θέματος ναι, Προσωπικά έχει αρχίσει να με ενοχλεί περισσότερο το νοτς απ οσο φανταζόμουν στην αρχή.

εχω βαρεθεί να βλέπω 2-3 εικονιδια και μετά την τελίτσα οτι υπάρχουν κ άλλα.

Επισης τα εικονιδια για το σημα των 2 σιμ για ποιον λόγο να τα βαλουν διπλα διπλα; οπως ηταν στην 8.1 κάθετα δεν τους άρεσε;

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που παρατήρησα μάλλον με την ενημέρωση που πέρασε, όταν έρχεται ειδοποίηση, πάνω αριστερά και δίπλα από την ώρα εμφανίζει το όνομα της εφαρμογής ( κοινώς αν μου έρθει μήνυμα στο μεσεντζερ το γράφει) και έπειτα εμφανίζει το εικονίδιο της εφαρμογής.

 

Αυτό που λέμε attention to detail

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

δεν το κατάλαβα. το εικονίδιο πχ του Viber το εμφάνιζε και πριν σε εισερχόμενο μήνυμα, έτσι δεν είναι;

Κάτι που παρατήρησα μάλλον με την ενημέρωση που πέρασε, όταν έρχεται ειδοποίηση, πάνω αριστερά και δίπλα από την ώρα εμφανίζει το όνομα της εφαρμογής ( κοινώς αν μου έρθει μήνυμα στο μεσεντζερ το γράφει) και έπειτα εμφανίζει το εικονίδιο της εφαρμογής.

 

Αυτό που λέμε attention to detail

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...