Jump to content

[Επίσημο] HTC Wizard (ή JAM2) / Qtek 9100


agiorgitis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εκτος απο το πως αντιγραφουμε τα τηλφεωνα απο σιμ, ξερει καποιος πως τα κανουμε να μην φαινονται /?????? 8ελω μονο τα κοντακτσ απο outlook na fainontai

 

Εγω τις διέγραψα εντελώς απο την sim και καθάρισα...:p :p :lol: :lol:

:mobile:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια αν παραγειλω το 9100 απο expansys αγλλια θα μπορει να δεχετε ελληνικες sim καρτες?

δεν με ενδιαφερει η γλωσσα απλα να μην ειναι κλειδςμενο σε καποιο ξενο δυκτιο...

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν παραγειλω το 9100 απο expansys αγλλια θα μπορει να δεχετε ελληνικες sim καρτες?

δεν με ενδιαφερει η γλωσσα απλα να μην ειναι κλειδςμενο σε καποιο ξενο δυκτιο...

Προφανώς αναφέρεσαι στην WWE έκδοση. Ναι, μπορείς να του περάσεις όποια sim θες.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο το πως αντιγραφουμε τα τηλφεωνα απο σιμ, ξερει καποιος πως τα κανουμε να μην φαινονται /?????? 8ελω μονο τα κοντακτσ απο outlook na fainontai

 

για το πως τα αντιγράφουμε πραγματικά δεν έχω ιδέα. για να μην φαίνονται όμως (έγω δεν το έχω κάνει καθώς κι εγώ τις έχω σβήσει) ξέρω ότι με μία παρεμβασούλα στην Registry αυτό κανονίζεται...

 

Από xda-developers:

 

Πας στο:

HKEY_CURRENT_USER\ControlPanel\Phone

και προσθέτεις ένα νέο DWORD με όνομα ShowSim

και του βάζεις την τιμή 0

-Soft Reset- και οι επαφές πρέπει να έχουν κρυφτεί

Αν θέλεις να ξαναεμφανιστούν βάζεις την τιμή 1 (αντι για 0)

 

(Για να κάνεις τα παραπάνω θα χρειαστείς έναν registry editor)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ,φαινεται γρηγοροτερη ,δεν μπορω να κρινω ομως,

διοτι το 9100 δεν το φορτωσα με εφαρμογες κλπ,

αφου αυτη την στιγμη ειναι παροπλισμενο και δεν το

χρησιμοποιω, λογω Atom .:O

 

Να σε ρωτησω,το ραδιο τι....λεει?

Link to comment
Share on other sites

ότι με μία παρεμβασούλα στην Registry αυτό κανονίζεται...

 

Τhanks bororo ,δεν το ειχα προσεξει οτι κυκλοφορουσε

κατι τετοιο :cool:

 

Να σε ρωτησω,το ραδιο τι....λεει?

 

Τι εννοεις φιλε panagiog ?

Για το ραδιοφωνο του Ατομ ή για την radio (gsm) version του 9100 ? :O

 

 

(Aν η ερωτηση σου αφορα το ατομ ,πολυ καλο το ραδιοφωνο ,οχι

και τελειο βεβαια :) .Συνεχεια στο θεμα του Ατομ.

Αν μιλας για radio (gsm) version του 9100,για το λιγο που

το χρησιμοποιησα ,δεν αντιμετωπισα προβλημα)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας …

Εγκατέστησα εδω και λίγες ημέρες το πρόγραμμα BullGuard ( αντιμικροβιακο )

και μετά από την απεγκατάσταση του μου βγάζει συνέχεια ότι :

 

Δεν είναι δυνατή η εκτέλεση του \Storage Card\Program Files\BullGuard\FileWatcher.exe

 

Να σας πω ότι την εγκατάσταση την έκανα στην κάρτα μνήμης ….

Ότι προσπάθειες και εάν έκανα (ξανά εγκατάσταση και απεγκατάσταση και στην κάρτα μνήμης και στη μνήμη του κινητού μου) κανένα αποτέλεσμα.

Έχετε καμιά ιδέα……τι να κάνω ?????

Πριν κάνω HARDRESET ….

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων ....

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μέσα στον φάκελο Windows/Start_Up και αν υπάρχει συντόμευση για το αρχείο FileWatcher.exe να τη σβήσεις. Εναλλακτικά βάλε το MemMaid και δες ποια προγράμματα τρέχουν με την εκκίνηση του ppc σου.
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει αν ξερει στο 9100 Qtek πως μπορεις να επιλεξεις μια φορα πολλαπλους παραληπτες στα SmS και οχι να μπαινω και να επιλεγω εναν εναν?

Πχ στα MMS εχει κουτακι διπλα απο το καθε ονομα ενω στο SMS οχι!!!

 

Οπως επισης στο S100 εκανα επιλογη με την γραφιδα τους συνεχομενους αριθμους που εχω αποθηκευμενους και εκανα αντιγραφη και μετα επικολληση κατι που δεν μπορεις στο 9100!!!

Soul_giannis!!!
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μέσα στον φάκελο Windows/Start_Up και αν υπάρχει συντόμευση για το αρχείο FileWatcher.exe να τη σβήσεις. Εναλλακτικά βάλε το MemMaid και δες ποια προγράμματα τρέχουν με την εκκίνηση του ppc σου.

Όλα ΟΚ φίλε Ζοο….

όντως στο Start Up είχε ένα Link το οποίο το έσβησα αλλά τίποτα πάλη τα ίδια ……αλλά με το πρόγραμμα που μου είπες ( MemMaid ) το έβαλα και βρήκα και έσβησα κάτι που ανέφερε για το συγκεκριμένο πρόγραμμα και τώρα όλα είναι ΟΚ….

Να είσαι καλά και σε ευχαριστώ πολύ….

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

Τhanks bororo ,δεν το ειχα προσεξει οτι κυκλοφορουσε

κατι τετοιο :cool:

 

 

 

Τι εννοεις φιλε panagiog ?

Για το ραδιοφωνο του Ατομ ή για την radio (gsm) version του 9100 ? :O

 

 

(Aν η ερωτηση σου αφορα το ατομ ,πολυ καλο το ραδιοφωνο ,οχι

και τελειο βεβαια :) .Συνεχεια στο θεμα του Ατομ.

Αν μιλας για radio (gsm) version του 9100,για το λιγο που

το χρησιμοποιησα ,δεν αντιμετωπισα προβλημα)

 

Σωστα......για το ραδιοφωνο του Ατομ ελεγα,σε ευχαριστω για την απαντηση παντως nervous:)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες απο όταν πέρασα την τελευταία version το τηλέφωνο κάνει κάποιες φορές restart στο άσχετο..Συμβαίνει σε κανέναν άλλον ή ν'αρχίσω να αφαιρώ προγράμματα μήπως μου την κάνει κανένα απο αυτά?
:mobile:
Link to comment
Share on other sites

ή ν'αρχίσω να αφαιρώ προγράμματα μήπως μου την κάνει κανένα απο αυτά?

 

Δοκιμασε αφαιρεση εφαρμογων .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χιλια συγγνωμη για το παρον μηνυμα αλλα κοντευω να τρελαθω..

Ειδα το 9100 στην Ελλαδα και αποφασισα να περασω σε PDA τηλεφωνο. Ειμαι προς το παρον Νοκιακος μεχρι αηδιας (S60 βασικα!). Ειχα ενα Motorola A1000 και ενα Palm TX αν εξαιρεσεις το γεγονος οτι ελληνικα παπαλα δεν μπορω να δουλευω με τη γραφιδα και γι'αυτο τρελαθηκα με το Wizard. Ας επανελθω.. Μενω Αγγλια. Εχω φιλαρακι στην Ελλαδα να ενοχλει συνεχως Πλαισιο και Public στη Θεσ/νικη για τον αν εχουν επιτελους φερει 9100. Τιποτα μεχρις στιγμης. Στην Αγγλια μπορω να βρω οποια εκδοση του Wizard θελω. Ο λογος που θα εδινα τα 750 ευρω ειναι για να ειμαι σιγουρος οτι θα γραφει ελληνικα με hardware πληκτρολογιο. Οποτε θα ημουν εξαιρετικα ευγνωμων εαν καποιος (ειδικα αν εχει αγγλικη εκδοση!) μπορουσε να μου δωσει τα φωτα του στα παρακατω..

1. Αν παρω αγγλικο μπορω να γραψω ελληνικα με το hardware πληκτρολογιο? Ακομα και αν ειναι i-mate,mda,xda? Τα τελευταια απλα τα flashαρεις και ξεκλειδωνουν?

2. Αγγλικο qtek η imate μπορει να διαβασει ελληνικα στα παντα (προγραμματα, επαφες, μηνυματα κτλ) ?? Ειναι δηλαδη σαν τα desktop windows που απλα αλλαζεις localization η προσθετεις ελληνικη υποστηριξη?? Ρωτω γιατι ποτε δεν ειχα ελληνικα windows και δεν θελω να αρχισω τωρα..

3. Αν υπαρχει τροπος για την υποστηριξη ελληνικων στο hardware μπορει καποιος να με βοηθησει με link η οδηγιες?

Εχω παθει πλακα με το μηχανακι και δεν μπορω να περιμενω αλλο να αποκτησουν στοκ στην Ελλαδα. Εδω μπορω να το παρω αμεσα και πολυ φθηνοτερα.. Αλλα δεν θελω να την πατησω με τα ελληνικα και να εχω κατι αχρηστο στον τομεα της γραπτης επικοινωνιας με Ελλαδα. Εχω καλομαθει με τα Νοκια και το Τ9 και δεν μπορω να στειλω sms greeklish πλεον.

 

Και παλι συγγνωμη για το ασχετο και για το μεγεθος του μηνυματος. Εν αναμονη βοοηθειας λοιπον..

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές ερωτήσεις: οι οποίες βέβαια σε 58 σελίδες thread μάλλον έχουν απαντηθεί αλλα είναι και 58 πανάθεμα τες :D

 

Λοιπόν... εγώ το έχω εκ γερμανία το κινήτο και το status του την τςρινή στιγμή έχει ώς εξής.

 

1) Ελληνικό localization μέσα από τα windows όπως πολύ σωστά είπες, άρα υποστήριξη των ελληνικών σε εφαρμογές και μηνύματα (αυτά όσων αφορά το τί διαβάζεις από το κινητό)

 

2) Ελληνικά στο hardare keybord μέσω του Aekmap (free remaping utility)-> Εδώ να δώσεις λίγη προσοχή καθώς μπορείς μεν να γράφεις ελληνικά μηνύματα 160 χαρακτήρων αλλά τα ελληνικά σου θα έχουν τους κοινους χαρακτήρες με το λατινικό αλφάβητο ως λατινικούς (π.χ. A,B, E)

 

3) Ελληνικά στο software keybord μέσω του Resco Keybord -> Κι εδώ μια από τα ίδια, μπορείς να χρησιμοποιείσεις την custom ελληνική του φίλου katsj που ακολουθεί την ίδια λογική με το Aekmap (για να σου δώσει 160 χαρακτήρες στο μήνυμα) ή την ενσωματομένη ελληνική του resco για 70 χαρακτήρες. Ή όπως κάνουμε πολύ απο εδώ και τις 2... και χρησιμοποιούμε την ενσωματωμένη γενικά και του katsj για μηνύματα. Μπορεί να σου φαίνονται λίγο κουλά αυτά αλλά αν το πάρεις θα καταλάβεις τι εννοώ.

 

Τώρα για links και τέτοια, αποφάσισε εσύ τι θα κάνεις και έχουμε καιρό.

 

Α... και να σημειώσω ότι σε περίπτωση που πάρεις το αγγλικό ετοιμάζω με την βοήθεια του φίλου ACR ένα ελληνικό μοντάρισμα στα ξένα wizards για μια πιο συμπαγή υποστήριξη ελληνικών :D

Link to comment
Share on other sites

Α... και να σημειώσω ότι σε περίπτωση που πάρεις το αγγλικό ετοιμάζω με την βοήθεια του φίλου ACR ένα ελληνικό μοντάρισμα στα ξένα wizards για μια πιο συμπαγή υποστήριξη ελληνικών :D

 

Τώρα που τα σκάσαμε ήδη στην ACE είναι πολύ αργά!!:lol: ...Πλάκα κάνω,αυτό θα ήταν πολύ καλό,θα γλίτωνε αρκετό κόσμο απο την υπερτιμολόγηση της Ελληνικής αντιπροσωπίας!Μπράβο παιδιά..;)

:mobile:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω γι ατην ανταποκριση. Κατι ακομα. Εγω χρησιμοποιω Vodafone (στην Γερμανια το δινει και αυτη σαν VPA ειδα καπου..) αλλα μπορω να το παρω πχ απο t-mobile και O2 πρακτικα τζαμπα με προγραμμα με χαμηλο παγιο. Αυτα ναι εχουμε πει χιλιαδες φορες ειναι πρακτικα διαφορετικη εμφανιση, αλλα μπορουν αν τα φλασαρεις να ξεκλειδωσουν και να περασεις οποιαδηποτε SIM η παραμενουν κλειδωμενα οτι και να κανεις, οποτε καλυτερα SIM free εξαρχης??
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ειστε καλα..

Το πηρα αποφαση. Δεν θα υποδουλωθω στην ανωμαλια του ελληνα. :X

Τι θα πει το κλειδωνω.. Ο υπολοιπος κοσμος ειναι τοσο εκτος πραγματικοτητας?? Φευγω για Λονδινο να παρω αγγλικο..

Θα ενοχλησω αργοτερα για εξελληνισμο..:p

Ευχαριστω για ολα. Keep it up. Amazing forum!

Τα λεμε συντομα..

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις την WWE έκδοση (Αγγλικά δηλαδή αλλά non-branding) τότε δε θα χρειαστείς να κάνεις ούτε ξεκλειδώματα. ;)

Καλορίζικο! :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα απο Λονδίνο T-mobile το MDA vario (wizard) δωρεάν με 200 λεπτά χρόνο ομιλίας σε 12 μηνο συμβόλαιo.

 

Ελληνικά μπορώ να γράφω μια χαρά και απο πληκτρολόγιο και με γραφίδα... ακόμα και για 160 χαρακτήρες σε SMS...

 

όμως ακόμα δεν έχω βρεί ορθογραφικό έλενχο (έχω ακούσει ότι γίνεται) και ελληνικό Index στα contacts (που έχει τα γράματα πάνω σε groups και αν πατήσεις στο mno πχ σε προχωράει στα contacts με m...). και αυτό έχω ακούσει ότι γίνεται περνώντας ένα dll απο την ελληνική rom...

 

και πετάς και ένα .cab αρχείο μέσα για ξεκλείδωμα (:)) και μετά φορτώνεις και ότι sim θές...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι ….

Έκτες ανακάλυπτα ότι είχα χάσει το JAWBREAKER παιχνίδι …

Τελευταία έκανα εγκατάσταση το DESTINATOR PN μόνο (δεν ξέρω εάν φταίει αυτό) το ίδιο έπαθα και στο QTEK 9000.

Μήπως έχει κανένας καμιά ιδέα που μπορώ να το βρω ( πάντως μέσα στο /windows

σαν αρχείο δεν υπαρχη είδα ) ????

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν άλλαξε όνομα; Bubble breaker.

Ontos exeis dikio se eyxaristo parapoly.......

Ti na kanoyme malon tha ftaih h anoiksh !!!!!!!!!!!!

Kai paloi eyxaristo...

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα και γω ενα Qtek 9100. Πλακα εχει.. πολυπλοκο. Βασικα μου την εδωσε που δεν μπορεσα να περασω τις επαφες καλα στο 9100. Εχω ενα 6630. Με το Προγραμμα της νοκια τα περασα στο αουτλουκ του οφις xp και μετα με active sync στο 9100. Πολλες επαφες δεν τα εχουν ολα τα νουμερα. Εννοειται δεν εχω τις μικρογραφιες που ειχα στις επαφες αλλα ακομη και ενα ενα με BT δεν παιρνανε ολα ακριβως.. Υπαρχει καποιο καλυτερο προγραμμα επαφων που να μπορει να γινει default επιλογη αντι αυτου των WM5?

Επισης θα εκτιμουσα αν μπορουσε καποιος να με παραπεμψει η να δωσει οδηγιες για ελληνικα. Εβαλα το ΑΕΚMap και απορω αν υπαρχει αμεσος τροπος τυπου συνδυασμου πληκτρων να αλλαξεις απο ελληνικα σε αγγλικα κοκ. Επισης ποιο ειπαμε ειναι το κολπο για 160 χαρακτηρες??

Εχω φαει ωρες ψαχνοντας το forum αλλα ειναι αδυνατο να βρω αυτα που θελω.. Ουτε το αρχειο του katsj για κατι ελληνικους χαρακτηρες δεν καταφερα να εντοπισω..

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...