Jump to content

[Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

estw re paidia eiste euxaristimenoi apo thema efarmogwn leitourgikotitas,kollaei h antapokrinetai grhgora? egw den eimai euxaristimenos apo to 7710.a3izei ena pocket pc opws to qtec?eixate problimata?eimai giatros kai xreiazomai ena mhnanima pou na exei kai iatrikes efarmoges gia astheneis ktl.laptop den thelw giati einai megalo.arxika gi auto pira to 7710 alla twra mpike telos paragawgis me apotelesma na min mporw na brw efarmoges.kai oti exw brei diladi mexri twra mapa itan.boithiste me.
Λοιπόν φίλε παλιά ειχα ενα 7710 αλλά δυστηχώς το πούλησα... Το 7710 πάντως να ξες είναι μια καταπληκτική συσκευή που δυστηχώς όμως δεν έχει μέλλον. Γενικά τα προτερήματα του s100 μπροστά στο 7710 είναι η φωτεινότερη οθόνη, το μικρότερο μέγεθος και το πλήθος εφαρμογών και παιχνιδιών... Ενώ αντίθετα τα προτερήματα του 7710 είναι η μεγαλύτερη οθόνη, η καλύτερη φωτογραφική μηχανή και η αναγνώριση γραφής στα Ελληνικά. Οπως βλέπεις απο θέμα hardware το 7710 δεν έχει πολλά να ζηλέψει σε σχέση με το s100, το λειτουργικό του είναι πολύ καλό αλλα δυστηχώς δεν υπάρχουν εφαρμογές μια και τα series 90 δεν θα συνεχιστούν... Αν υπήρχαν αρκετες εφαρμογες το 7710 θα ήταν must αλλά δυστηχώς τώρα αξίζει να το πάρεις μόνο για να το δοκιμάσεις η να κάνεις την πλάκα σου. Ωστοσο επειδή είπες ότι είσαι επαγγελματίας σου προτείνω το s100

Επίσης να μην ξεχάσω ότι υπάρχει μια εκδοχή που δίνει στο 7710 ελπίδες μια και η νόκια ίσως εννώσει στο μέλλον την πλατφόρμα series 60 και την series 90 και οι εφαρμογές θα τρέχουν στο 7710. Ωστόσο αυτό δεν είναι σίγουρο και ακόμα και να γίνει το 7710 θα έχει παλιώσει μέχρι τότε...

http://www.estudents.gr/images/links/8831.JPG Το Νο1 φοιτητικό site!!

Πωλείτε JC777 καινούριο για Θεσσαλονίκη 147€: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=217191

Πληροφορίες για JC777 εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=215460

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guest lagoudakis
dystyxws tipota den yparxei apo s100.mou erxetai na xtypisw to kefali mou ston toixo.to kalokairi itan na to epairna kai mou karfwthike sto myalo to 7710 epeidi itan nokia(safws pio gnwsti etairia) kai epeidi pistepsa pws tha einai pio euxristo san tilefwno...twra to exw metanoiwsei oiktra.kai to pira 350 euro sto programma me ta 240 lepta dwrean xrono.
μα εχει καμμια αρκετα τωρα στο flea περιπου 6-8 ειδα τωρα:confused:
Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς καταφέρει να δουλέψει το Voipbuster μέσω Sjphone (ή αλλη παρόμοια εφαρμογή) από το ppc?
άλλο πράκτωρας και άλλο εισπράκτωρας... ΘΟΥΒΟΥ 000
Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς καταφέρει να δουλέψει το Voipbuster μέσω Sjphone (ή αλλη παρόμοια εφαρμογή) από το ppc?

 

Αχ, αυτό προσπαθούσα να καταφέρω την προηγούμενη εβδομάδα! Απότι κατάλαβα, για να λειτουργήσει μέσω sjphone θα πρέπει να έχεις πληρώσει (τα 10€) στην voipbuster. Αυτό που κατάφερα εγώ είναι να συνδεθώ χρησιμοποιώντας το X-Pro softphone, αλλά όταν πήγαινα να πάρω τηλ πάντα έκλεινε με το μήνυμα "media type unsupported".

[samsung Galaxy Tab S2 8"]

[Apple Iphone 6]

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδία ... αλλά το voipbuster δεν έχει έκδοση για ppc από ότι ξέρω... που βρήκατε έκδοση για PPC ?
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να συνδέσω το 9100 σε οποιαδήποτε line in εισοδο στερεοφωνικού....Υπάρχει κανενας αντάπτορας απο 2,5 in σε καρφάκι 3,5....?

 

Ακουσα κάποιος απο εδω....οτι έχει συνδέσει το S100 με ραδιοκασετόφωνο..αλλα πώς έκανε το καρφί απο 3,5 In σε 2,5...?

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Αχ, αυτό προσπαθούσα να καταφέρω την προηγούμενη εβδομάδα! Απότι κατάλαβα, για να λειτουργήσει μέσω sjphone θα πρέπει να έχεις πληρώσει (τα 10€) στην voipbuster. Αυτό που κατάφερα εγώ είναι να συνδεθώ χρησιμοποιώντας το X-Pro softphone, αλλά όταν πήγαινα να πάρω τηλ πάντα έκλεινε με το μήνυμα "media type unsupported".

 

μα τα έχω πληρώσει εγώ απλά κάπου κολάω στις ρυθμίσεις :(

 

κατά τα άλλα δουλεύει άψογα απο τον υπολογιστή:)

άλλο πράκτωρας και άλλο εισπράκτωρας... ΘΟΥΒΟΥ 000
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να συνδέσω το 9100 σε οποιαδήποτε line in εισοδο στερεοφωνικού....Υπάρχει κανενας αντάπτορας απο 2,5 in σε καρφάκι 3,5....?

Θα πάρεις ενα καλώδιο απο 3.5'' σε 3.5'', και έναν μετατροπέα απο 3.5'' σε 2.5'', και είσαι έτοιμος. Συνολικό κόστος 2-3 ευρώ, ίσως και λιγότερα. Θα τα βρείς σε όλα τα καταστήματα ηλεκτρονικών.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, το "μόνο καφέ δεν φτιάχνει" είναι λίγο!...

Κι εγώ το έχω συνδέσει με το ραδιοκασετόφωνο του αυτοκινήτου μου με έναν μετατροπέα σε σχήμα κασέτας που μπαίνει στο κασετόφωνο. Αποτέλεσμα: ακούω mp3 (τώρα περιμένω και μία κάρτα 2Gb της AData) από το TCPMP ενώ ταυτόχρονα τρέχει και το Destinator 3 (και ακούω και τις οδηγίες πλοήγησης από τα ηχεία του αυτοκινήτου με όση ένταση θέλω και όσο κι αν τρέχω!). Αν έρθει μία κλήση (τηλεφωνική, όχι αστυνομική! :lol: ), ακούω τον χτύπο από τα ηχεία (καμία χαμένη κλήση παρόλο που συνήθως ακούω δυνατά μουσική) και έτσι έχω και ανοιχτή ακρόαση! Ούτε ένα μικρό προβληματάκι δεν εμφανίζει με mp3 και ταυτόχρονη πλοήγηση (απλά πρέπει να φορτίζει γιατί τρώει την μπαταρία άμεσα).

Στη σύνδεση που έκανες ο ήχος βγαίνει όπως στα ακουστικά; δλδ οχι από την μινι usb; (άρα δε φορτώνει ταυτόχρονα, και για να απαντήσεις σε κλήση πρέπει να το αποσυνδέσεις). Κατάλαβα σωστά;

ποιο GPS πήρες; Με ενδιαφέρει μικρό μεγεθος,τιμή και κατανάλωση. Βρήκα αυτό (BT339 : Arkon Bluetooth GPS Receiver with SiRFstarIII™ Chipset) στα 150$, ακριβό μου φαίνεται...Τι λες;

;)
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να συνδέσω το 9100 σε οποιαδήποτε line in εισοδο στερεοφωνικού....Υπάρχει κανενας αντάπτορας απο 2,5 in σε καρφάκι 3,5....?

 

Ακουσα κάποιος απο εδω....οτι έχει συνδέσει το S100 με ραδιοκασετόφωνο..αλλα πώς έκανε το καρφί απο 3,5 In σε 2,5...?

Εγώ το έχω κάνει. Πάνε σε έναν ηλεκτρονικό και πάρε το ανταπτοράκι. 1 euro το πείρα. Εκει συνδέεις στεροφωνικά, ακουστικά και οτιδήποτε σχετικό με ήχο. Επίσης έχεις και ανοικτή ακρόαση στοα αυτοκίνητο. Μιλάμε για πολύ καλή μαγκιά. Αν βάλεις και το voice command της Microsoft μπορείς και να διαλέγεις τραγούδια και με φωνητική κλήση. Εμένα όποιο γκομενάκι μπαίνει στο αμάξι τρελένεται! Και ας είναι και opel kadett του 89. Τελικά το S100 είναι και γκομενοπαγίδα! :happy:

Petrotech
Link to comment
Share on other sites

Eξαρτάται αυτό με το αυτοκίνητο. Τα καινούρια όπως το δικό μου (Citroen C4 1.6L) δεν μπορείς να το βάλεις στο εργοστασιακό στερεοφωνικό που έχει (JBL) διότι δεν μου δίνει πουθενά εισόδους-εξόδους και τα συναφή.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Eξαρτάται αυτό με το αυτοκίνητο. Τα καινούρια όπως το δικό μου (Citroen C4 1.6L) δεν μπορείς να το βάλεις στο εργοστασιακό στερεοφωνικό που έχει (JBL) διότι δεν μου δίνει πουθενά εισόδους-εξόδους και τα συναφή.

 

 

Φίλε elteo κι εγώ έχω εργοστασιακό στερεοφωνικό στο αυτοκίνητο αλλά έχω βάλει έναν μετατροπέα σε σχήμα κασέτας που μπαίνει στο κασετόφωνο. Ο μετατροπέας έχει ένα καλώδιο που προεξέχει με αρσενικό στερεοφωνικό βύσμα ακουστικών 3,5mm που το συνδέω σε δικό μου χειροποίητο μετατροπέα. Αν έχεις ράδιο-cd τότε (φυσικά) δεν σου κάνει μία τέτοια λύση...

 

Στη σύνδεση που έκανες ο ήχος βγαίνει όπως στα ακουστικά; δλδ οχι από την μινι usb; (άρα δε φορτώνει ταυτόχρονα, και για να απαντήσεις σε κλήση πρέπει να το αποσυνδέσεις). Κατάλαβα σωστά;

ποιο GPS πήρες; Με ενδιαφέρει μικρό μεγεθος,τιμή και κατανάλωση. Βρήκα αυτό (BT339 : Arkon Bluetooth GPS Receiver with SiRFstarIII™ Chipset) στα 150$, ακριβό μου φαίνεται...Τι λες;

 

Ο ήχος βγαίνει από την έξοδο για τα ακουστικά γι' αυτό και μπορεί να φορτίζει ταυτόχρονα από την (ελεύθερη) mini usb με τον φορτιστή αυτοκινήτου. Για τον ήχο έχω κάνει έναν χειροποίητο μετατροπέα με συνολικό κόστος 0,25 ευρώ (όσο ένα θυληκό στερεοφωνικό βύσμα 3,5mm για ακουστικά). Έχω κόψει τα (άθλια) ακουστικά από το hands free του κινητού (έκοψα αμέσως μετά το μικρόφωνο με το ρυθμιστικό της έντασης) και στη θέση τους κόλλησα ένα θυληκό στερεοφωνικό βύσμα 3,5mm. Έτσι, αντί για τα απαίσια ακουστικά του κινητού, βάζω όποια ποιοτικά ακουστικά θέλω για να ακούω μουσική στο δρόμο και να δουλεύει ταυτόχρονα το hands free (αφού το μικρόφωνο και το κουμπάκι υπάρχουν). Στο αυτοκίνητο βάζω στην υποδοχή των 3,5mm το βύσμα από τον μετατροπέα-κασέτα και ο ήχος (των mp3 ή/και της πλοήγησης) πάει στα ηχεία του αυτοκινήτου μέσω του κασετοφώνου. Όταν χρειαστεί να μιλήσω δεν αποσυνδέω τίποτε αφού το μικρόφωνο από το αυθεντικό hands free υπάρχει και λειτουργεί κανονικά χωρίς μικροφωνισμούς και άλλα προβλήματα από τα ηχεία. Πάτάω το κουμπάκι απάντησης από το hands free ή το πράσινο τηλεφωνάκι στο κινητό και μιλάω.

Για BT GPS έχω ένα μεταχειρισμένο με Sirf Star II και εξωτερική κεραία με καλώδιο στην ορόφη του αυτοκινήτου. Θα πρότεινα το Fortuna Slim Bluetooth GPS Receiver with SiRFstarIII Chipset γιατί πάρα πολλοί λένε ότι είναι το καλύτερο, οπότε η αγορά του είναι risk free! :)

Link to comment
Share on other sites

μα τα έχω πληρώσει εγώ απλά κάπου κολάω στις ρυθμίσεις :(

 

κατά τα άλλα δουλεύει άψογα απο τον υπολογιστή:)

 

Τι ρυθμίσεις βάζεις; Δοκίμασες με sip1.voipbuster.com;

[samsung Galaxy Tab S2 8"]

[Apple Iphone 6]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από 2 θήκες αποφάσισα ότι δεν με βολεύει καμία και έτσι θα το αφήσω χωρίς.

Απλά θα του βάλω το screen protector που μου προτείνατε και τέλος.

 

Ποτέ μου δεν τις συμπάθησα τις ρημάδες...:p

 

to sigekrimeno screen protector to eixa parei kai ego. distixos einai poli diskolo na to topothetiseis,mias kai dimiourgi fisalides aera. tha sou protina na to pareis mono an to vreis se kapoio magazi kai sto topothetisoun ekei. allios mallon tha to petaksei opos ekana kai ego.

Link to comment
Share on other sites

to sigekrimeno screen protector to eixa parei kai ego. distixos einai poli diskolo na to topothetiseis,mias kai dimiourgi fisalides aera. tha sou protina na to pareis mono an to vreis se kapoio magazi kai sto topothetisoun ekei. allios mallon tha to petaksei opos ekana kai ego.

 

Την πέρασα σε 30 δεύτερα με την βοήθεια μιας πιστωτικής πανεύκολα χωρίς φυσαλίδες...τυχερός;... μπορεί!:cool:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα….είμαι κάτοχος του Qtek 9100 και θα ήθελα να αγοράσω μία βάση στήριξης….δεν έχω και GPS και σκέφτομαι να πάρω ένα....

ψάχνωντας για βάση βρήκα ένα προϊόν της Haicom 3-in-1 Voice Holder για Qtek S100, i-mate Jam…και ήθελα να ρωτήσω…αν η ίδια βάση κάνει και για το 9100 καθώς τα δυο pda (9100 και s100) είναι ίδια από κάτω ( usb και 2,5 jack ήχου)?

 

Η συγκεκριμένη πέρνει και mouse GPS...αρα λύνω και τις δυο μου ανάγκες

 

Σκεφτόμουν μηπως έπαιρνα κανένα Bluetooth Gps, αλλα το φοβάμαι σαν τεχνολογία μήπως επιβαρύνει την υγεία...

 

Για πείτε τι μου προτείνεται..να κάνω?

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη και με το συμπάθειο....φοβάσαι το bt σαν τεχνολογία για την υγεία σου (κακώς για μένα) και δεν φοβάσαι που μιλάς στο κινητό;

 

Οξύμωρο δεν είναι;

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να χτυπήσω ένα S100, πιθανώς από fleamarket, ebay, κ.λπ. (κάλλιο αργά παρά ποτέ!), θα ήθελα να ρωτήσω τα παρακάτω:

 

α) Αν τυχόν βρω κάποια άλλη παραλλαγή στο θέμα (imate Jam, όχι ελληνικό S100 κ.λπ.) να την πάρω/προτιμήσω; Τι μειονεκτήματα ή και πλεονεκτήματα θα έχω; Τα θέματα που ενδιαφέρουν κυρίως είναι τα ελληνικά (δυνατότητα ανάγνωσης, γραφής, SMS 160 χαρακτήρων, T9) και οι αναβαθμίσεις. Ξέρει κανείς τι είδους υποστήριξη έχει π.χ. ένα S100 από Γαλλία, δηλ, αν θα μπορώ να του βάλω τουλάχιστον αγγλικό περιβάλλον (γιατί για ελληνικό περιβάλλον δεν το συζητάμε!);

 

β) Μήπως είναι όντως πολύ αργά;! Εννοώ μήπως πρέπει να πάρω κανένα πιο καινούργιο, κανένα με Windows Mobile 5; Για πόσο καιρό ακόμα λέτε να έχουν υποστήριξη από προγράμματα τα Windows Mobile 2003; (Από την άλλη, στην τιμή που μπορεί να βρεθεί το S100 στα παραπάνω "μαγαζιά" πιστεύω ότι δεν έχει αντίπαλο...)

 

Ευχαριστώ, και ζητώ συγγνώμη από τους παλαιότερους, αλλά μέσα σε 104 σελίδες (+251 του προηγούμενου θέματος) είναι λίγο δύσκολο να αποκωδικοποιήσω μια απάντηση στα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Κακα τα ψέματα το μέλλον είναι τα windows 2005...Αλλα ωστόσο δεν θα έχεις προβλήματα με τα 2003...αφου τα νέα προγράμματα ' λογικά ' θα παίζουν και στις δυο πλατφόρμες....

 

Τα 2005 ειναι ακόμα πολύ καινούργια στην αγορά...που συνεπάγεται οτι οποια συσκευή και να επιλέξεις με το νέο λογισμικό...θα έχει τα προσωπικά της....συναχάκια.....:lol: ....που θα λυθουν με τις επερχόμενες αναβαθμίσεις....

 

Ωστοσο για αναβαθμίσεις στα 2003 νομίζω πως το θέμα έχει λήξει....

D.G.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...