Jump to content

[Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλορίζικο elteo!

Για ότι θές ρώτησε εδώ τα παιδιά. Είναι αρκετά ενημερωμένα και θα σου λύσουν κάθε απορία. :)

 

Απο αυτονομία, με κανονική χρήση κρατάει 2-3 μέρες σίγουρα. Σε sleep κρατάει 250 ώρες περίπου, το έχω δοκιμάσει με κάρτα της Q. (σχετικό πίνακά μου, καθώς και πολλές άλλες πληροφορίες θα βρείς στην πρώτη σελίδα αυτού του thread)

Ποιότητα κατασκευής αρκετά καλή. Το έχω 1 χρόνο περίπου και δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό!

Απο εφαρμογές τις παίζει όλες, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα...

 

Σε ευχαριστώ agiorgiti!

 

Είναι αυτό που έψαχνα καιρό στα &*%# symbian...επιτέλους!

 

Καταπληκτικό gadget!

 

Με το sms να ρωτήσω κάτι: δεν έχω γράψει ακόμα κάποιο, θα ήθελα να μου διευκρινήσετε τι γινεται; Εχει 160 χαρ. ή χρεώνεσαι δύο; Με το Resko keyboard μπορώ να γράφω sms;

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και κάτι άλλο: ΠΩΣ ΑΛΛΑΖΩ ΗΧΟ ΣΤΟ SMS;

 

[edit] έχει κανείς το pTravelAlarm σε "free" έκδοση; savids@mail.gr

 

Sorry αλλά νέος χρήστης πολλές απορίες...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Με το sms να ρωτήσω κάτι: δεν έχω γράψει ακόμα κάποιο, θα ήθελα να μου διευκρινήσετε τι γινεται; Εχει 160 χαρ. ή χρεώνεσαι δύο;

 

Κι εγώ αυτη την απορία έχω φιλε elteo. Είχα το T-Mobile SDA Music (Qtek 8100 στην Ελλάδα) και για να γράψω SMS με 160 χαρακτήρες έπρεπε να βάλω μια εφαρμογή. Το σημαντικότερο πρόβλημα ήταν όταν ήθελα να προωθήσω κάποιο μήνυμα (αντιγραφή - επικόληση...). Γι αυτό ψιλοδιστάζω να αγοράσω μια ξένη συσκευη. Αν όμως το μόνο πρόβλημα είναι το Αγγλικό μενου τότε εντάξει. Α, και κάτι άλλο. Πώς μπορώ να χρησιμοποιήσω την εγγύηση (αχρείαστη να 'ναι) αν πάρω κάποιο από τα άλλα 2 και όχι το S100 της Qtek;

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Μετά την πληροφόρησή μου ότι δεν μπορούμε να κάνουμε πολ με πάνω από 10 επιλογές τα παρατάμε... προς τον παραδοσιακό τρόπο...:

 

Άντε και εγώ ο τεμπέλης ένα τοπ 12, χωρίς λινκς.

(και μερικά copypaste apo agiorgitis...)

 

Εντάξει για όσου έχουν JAM η ελληνική έκδοση του resco keyboard είναι default download...δεν την βάζω καν στο τοπ12

 

1)SPB Pocket+

2)Wisbar Advance 2

3)Pocket Informant

4)Sprite Backup http://www.spritesoftware.com/en/index.htm

5)PocketZenPhone (προφίλ. αθόρυβο, δυνατό κλπ, πλήρως παραμετροποιήσιμο.)

http://zendrui.free.fr/

6)PocketMPV player ή Beta Player

 

7)KG Power Tools http://www.myphone.gr/software/file-326.html

8)Resco File Explorer Μόνο και μόνο για τον registry editor. Προτιμώ τον default file explorer, μετά τις αλλαγές του spb pocket plus βέβαια...

9)SPB Time για ξύπνημα

10)SPB Imageer ετσι για εικόνες...

 

11)VNC και DOTPOCKET για remote desktop από/προς πισι

 

12)Adobe reader kai macromedia flash player αααν χρειαστούν πουθενά..

 

 

Ελπίζω να μην ξέχασα τίποτα...

 

 

Eίχατε φτιάξει εδώ ένα εύχρηστο list με must have εφαρμογές.

Μετά από τόσο καιρό υπάρχει άλλη εφαρμογή που πρέπει να προστεθεί;:O

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Όντως, εγώ χρησιμοποιούσα το WeatherPanel. Πολύ καλό πρόγραμμα.

Μετά από τόσο καιρό υπάρχει άλλη εφαρμογή που πρέπει να προστεθεί;

Το Wisbar Advanse Desktop, το οποίο είναι plug-in του Wisbar Advance 2, και για εμένα ένα απο τα καλύτερα προγράμματα που έχουν βγεί για ppc. Χρειάζεται όμως αρκετό χρόνο για παραμετροποίηση...:!:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=86964

http://www.lakeridgesoftware.com/forum/viewforum.php?f=14

http://www.lakeridgesoftware.com/forum/viewforum.php?f=12

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1159455#post1159455

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο: ΠΩΣ ΑΛΛΑΖΩ ΗΧΟ ΣΤΟ SMS;

 

Με το sms να ρωτήσω κάτι: δεν έχω γράψει ακόμα κάποιο, θα ήθελα να μου διευκρινήσετε τι γινεται; Εχει 160 χαρ. ή χρεώνεσαι δύο; Με το Resko keyboard μπορώ να γράφω sms;

 

Mε αυτά τι γίνεται ρε παιδιά...δεν βλέπω απάντηση. Αντεξα να δια βάσω τις πρώτες 20 (περιεκτικές) σελίδες του θέματος αλλά δεν βλέπω κάποιος να έχει απαντήσει...:( :rolleyes:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα λοιπόν με το Resco, δεν αναγνωρίζει τίποτα ο άλλος. Μόνο με unicode και 70 χαρ.

Δοκίμασα με το manos gr keyb τα ίδια.

 

Θέλω 160 χαρ. με ελληνικά! Πώς μπορώ να το κάνω σε Imate Jam;

 

HELP!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

@elteo: για τον ήχο στα sms πας settings->sounds & notifications, πατάς στην καρτέλα Notifications, επιλέγεις event : messaging: New text message.

 

για τα ελληνικά φίλε μου έχει χιλιοειπωθεί με ένα search πιστεύω θα βρείς την απάντηση που ψάχνεις. Έτσι πρόχειρα βρήκα αυτό που ίσως σε βοηθήσει: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1029503#post1029503

[samsung Galaxy Tab S2 8"]

[Apple Iphone 6]

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλή χρονιά σε όλους!

 

 

Όσο κι αν έψαξα, δεν κατάφερα να βρω ένα, ΈΣΤΩ ΈΝΑ πρόγραμμα της προκοπής για να κάνει export τα SMS μου σε αρχείο TXT!!! Έλεος δηλαδή! Στο 3650 είχα ένα καταπληκτικό (που τώρα ούτε καν θυμάμαι πώς λεγόταν) που δεν κ*λωνε σε τίποτα! Μέχρι και από τα MMS τραβούσε το κείμενο.

 

Μετά το ψάξιμο στο Δίκτυο, κατέληξα σε μερικά, ένα εκ των οποίων το AllExport. Ε αυτό δε λειτουργεί με τίποτα στο S100 μου. Τα υπόλοιπα, δε, εντελώς άχρηστα! Μόνο export δεν κάνανε. Ό,τι άλλο θες, εκτός από αυτό!

 

Δοκίμασα και να τραβήξω στον υπολογιστή μου το φάκελο με τα SMS. Μεταφέρθηκαν μεν, αλλά δε διαβάζονται δε. Δεν ξέρω αν θέλει κάποιο άλλο κόλπο, πάντως ούτε converters έκαναν δουλειά, ούτε με άλλες codepages όταν πήγαινα να τα διαβάσω γινόταν δουλειά. Απλώς ο χαμός με τα κινέζικα γινόταν λίγο πιο κατανοητός.

 

Δοκίμασα να ανοίξω τα αρχεία και με τον Resco Explorer μέσα στο S100 αλλά έχω ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα με το PC.

 

Αφού είδα κι απόειδα, ξεκίνησα να τα περνάω ένα-ένα με copy-paste στο Pocket Word. Αλλά όταν μιλάμε για 1450 εισερχόμενα και 1580 απεσταλμένα καταλαβαίνετε ότι θα τελειώσω το 2007!!!

 

 

Κάνα φως ρε παιδιά; Μια μπαγιονέτ 25Watt; Κάτι τελοσπάντων;;;

 

Πρέπει να κάνω hard reset γιατί τα βλέπει κωλυόμενα (πχ έπαψε από ένα σημείο και μετά να εμφανίζει το όνομα του αποστολέα όταν λαμβάνω SMS και δείχνει μόνο αριθμό. Το ίδιο και στις κλήσεις.), αλλά για να γίνει αυτό πρέπει πρώτα να αρχειοθετήσω τα SMS's μου!

 

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

 

To Jeyo Mobile Companion κάνει τη δουλειά που θες!:)

Link to comment
Share on other sites

μμ, δεν μου βγάζει με Media player γενικά αν δεν έχω κάποιο mp3 player δεν μπορώ να ακούσω τα κομμάτια.. :(

αν επιλέξω να το παίξω με media player Μου βγάζει το αρχείο ειναι κατεστραμμένο η δεν υποστιρήζεται η μορφή ήχου.. λες να μην έχω την τελευταία έκδοση? πως βλέπω ποια έχω και ποια εινα η τελευταία?:confused:

 

Όσο αναφορά το test mode αναγκάστηκα να κάνω hard reset.. :( καμία πληροφορία για το τι είναι το test mode?

 

Μου το έκανε κ μένα όταν έβαλα ένα mp3 player της Resco, πολύ καλός, αλλά νομίζω ότι αυτός προκάλεσε τα προβλήματα..Τον έβγαλα κ ησύχασα..

Link to comment
Share on other sites

@elteo: για τον ήχο στα sms πας settings->sounds & notifications, πατάς στην καρτέλα Notifications, επιλέγεις event : messaging: New text message.

 

για τα ελληνικά φίλε μου έχει χιλιοειπωθεί με ένα search πιστεύω θα βρείς την απάντηση που ψάχνεις. Έτσι πρόχειρα βρήκα αυτό που ίσως σε βοηθήσει: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1029503#post1029503

 

Εlefas σε ευχαριστώ πολύ.

 

Και σένα Minotavrs για το Resco...:happy:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Το S100 σίγουρα δεν υποστηρίζει από μόνο του αυτή τη λειτουργία...

 

Σύμφωνα με αυτό το μήνυμα "Οτιδήποτε είναι να ακουστεί από το μεγαφωνάκι του PPC πάει τώρα στο BT habds free."

Αυτό γίνεται με τη χρήση του Pocket Bluetooth Tools (που μπορείς να βρεις από εδώ) το οποίο όμως δεν έχω δοκιμάσει για να ξέρω σίγουρα ότι δουλεύει!...

Αν θέλεις, με δική σου ευθύνη πάντοτε, δοκίμασέ το και αν δουλέψει και ακούς μουσική μέσω bt γράψτο μας να ξέρουμε κι εμείς! :)

 

τελικα το δοκιμασα το συγκεκριμενο αλλα δεν καταφερα τιποτα....δεν δουλευει δυστυχως.....το εγκατεστησα και στην storage card και μετα και στην μνημη για να δοκιμασω αν φταιει αυτο....αλλα τιποτα...

ξερει κανενας καποιο αλλο προγραμμα που να κανει αυτην την δουλεια;;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι: αυτό το ρημάδι το Sms γιατί δεν μπορώ να το ακούσω. Ενω έχω τικάρει τα πάντα, αυτό δονάται, βγάζει ένδειξη στην οθόνη αλλά ήχο δεν βγάζει. Και βέβαια το βλέπω τυχαία ή αν επιλέξω να το δουλέψω...

 

:angry:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα,

Ξέρει κανείς να μου πεί διαφορά στην ταχύτητα μεταξύ S100 και 9100, οι εφαρμογές πως τρέχουν στα δύο κινητά αυτά?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Kalhspera, kserei kaneis pws mporw na metatrepsw thn "mama" rom tou s100 mou k na pros8esw kapoia programmatakia wste na mhn prepei na ta kanw egkatastash ek neou meta apo ka8e hard reset???
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα,

Ξέρει κανείς να μου πεί διαφορά στην ταχύτητα μεταξύ S100 και 9100, οι εφαρμογές πως τρέχουν στα δύο κινητά αυτά?

 

Aftin akrivos tin erotisi tin eixa kai ego otan skopeva na agoraso kainourio kinito prin apo 9 mines peripou kai 1 apo ta 2 pou grafeis parapano. Mou eixe apantisei kapoios oxi me idiaiteres leptomereies, px to 1 einai kalitero se afto, to allo sta ipoloipa, klp. Mou eixe grapsei to eksis gia to opoio sou grafo kai ego tora.

Pare to S100 'i kapoio neotero montelo me kleista ta matia!

Kanto kai meta den tha theleis na ksana akouseis gia Sony Ericsson. Kai na skefteis oti ego imoun palios katoxos tou P800 kai skeftomouna poli sovara na agoraso to P910i.

Eidika sto mIRC ginetai xamos apo logismiko (apps/games) gia windows mobile 2003 eno gia UIQ ton Px00 amfivalo an iparxei toso megalos ogkos.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος που είχε το 9100 το έδωσε για αυτό τον λόγο. Είναι αργό σε σχεση με το S100 που έχει τώρα.

 

Το S100 έχει τον Ιntel Bulverde στα 416MHz ενώ το

9100 έχει τον TI (Τexas Instruments) OMAP850 στα 200MHz.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε elteo τα χαρακτηριστικά τα ξέρω, με κάλυψες όμως λέγοντας ότι φίλος σου το είχε και το έδωσε για να παρει το S100 αυτό είναι ευχάριστο.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

και γω στην αρχη το ιδιο δείλημμα είχα, όντως το 9100 ειναι κάπως αργο σε σχέση με το S100...αλλα το 9100 όπως και να το κάνεις έχει και πολλά καλά....

 

(Windows 2005 , external keybord που πραγματικά σου λύνει τα χέρια, wifi , και μεγαλύτερη κάπως αυτονομία)

 

 

Δες τα και τα δυο, και το S100 είναι πολύ καλό....στάθμισε τις ανάγκες σου... και διάλεξε....;)

D.G.
Link to comment
Share on other sites

και γω στην αρχη το ιδιο δείλημμα είχα, όντως το 9100 ειναι κάπως αργο σε σχέση με το S100...αλλα το 9100 όπως και να το κάνεις έχει και πολλά καλά....

 

(Windows 2005 , external keybord που πραγματικά σου λύνει τα χέρια, wifi , και μεγαλύτερη κάπως αυτονομία)

 

 

Δες τα και τα δυο, και το S100 είναι πολύ καλό....στάθμισε τις ανάγκες σου... και διάλεξε....;)

 

...και 128mb εσωτερική μνήμη έναντι των 64mb.

 

Mε τον ήχο του sms που δεν ακούγεται όταν μου έρχονται μηνύματα υπάρχει λύση;

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...