Jump to content

[Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

alex_gr σε βρίσκω άψογο! thanks

Alex καλημέρα,

το kg power toys είναι 3-4 μικρά αρχειάκια. Δεν πολυ-κατάλαβα που να τα κάνω paste στο PDA με τον explorer του ActiveSync.

 

Κάνω unzip το KG Software Power Toys WM2003SE. Αυτό με την σειρά του μου δίνει τα εξής αρχεία: 0KGToday.001, 0PPCToys.003, KGSMSM~1.002, KGSOFT~1.000

 

Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο directory που πρέπει να τα βάλω, ώστε να παίξει η εφαρμογή;

 

Ειμαι newbie ακομα με το S100 αλλά που θα πάει.... ρωτώντας πας στην Πόλη λένε...

 

Ευχαριστώ για τo Spb Pocket Plus. Δούλεψε άψογα, αν και λιιιιιιιιγο αργό. thanks

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αν έχει διευκρινιστεί, πάντως σε μια αναζήτηση που έκανα δεν το βρήκα.

 

Σχετικά λοιπόν με το Spb Pocket Plus, το εικονίδιο του bluetooth κάτω δεξιά γιατί εξαφανίζεται;

Υπάρχει τρόπος να ξαναεμφανιστεί χωρίς απεγκατάσταση του Pocket Plus;

με το Spb Pocket Plus εμένα δεν μου εξαφανίζεται το bluetooth icon. ¨οντως για δοκίμασε αυτο το soft reset όπως σου προτείνουν. καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους,

 

Έχω μια απορία σχετικά με την βασική μνήμη του S100 (64MB). Όποτε βάζω ένα πρόγραμμα στο storage card (έχω μια SD 512MB), εντούτις το Installation καταλαμβάνει και χώρο από το main memory. Κατι δηλαδή όπως και με τα windows/linux στα pc.

 

Αν είναι έτσι λοιπόν τότε με την εγκατάσταση 4-5 προγραμμάτων στην storage card, θα σημαίνει και πλήρη χρήση την βασικής μνήμης του pda. Οπότε και δεν θα έχω χώρο άλλον ελέυθερο, πράγμα απαράδεκτο! :O

 

Μήπως κάνω κάτι λάθος στην εγκατάσταση προγραμμάτων; Πάντα επιλέγω "εγκατάσταση" στο storage card (SD) προφανώς για να μην τρώω χώρο από το main memory.

 

Καμιά ιδέα; :cry:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους,

 

Έχω μια απορία σχετικά με την βασική μνήμη του S100 (64MB). Όποτε βάζω ένα πρόγραμμα στο storage card (έχω μια SD 512MB), εντούτις το Installation καταλαμβάνει και χώρο από το main memory. Κατι δηλαδή όπως και με τα windows/linux στα pc.

 

Αν είναι έτσι λοιπόν τότε με την εγκατάσταση 4-5 προγραμμάτων στην storage card, θα σημαίνει και πλήρη χρήση την βασικής μνήμης του pda. Οπότε και δεν θα έχω χώρο άλλον ελέυθερο, πράγμα απαράδεκτο! :O

 

Μήπως κάνω κάτι λάθος στην εγκατάσταση προγραμμάτων; Πάντα επιλέγω "εγκατάσταση" στο storage card (SD) προφανώς για να μην τρώω χώρο από το main memory.

 

Καμιά ιδέα; :cry:

 

Το να σου τελειώσει η κύρια μνήμη με 4-5 προγράμματα είναι κομματάκι δύσκολο. Εγώ έχω σχεδόν 700ΜΒ προγράμματα στην SD μου και η κύρια μνήμη σχεδόν ακέραιη. Προφανώς αυτό που εγκαθίσταται στη κύρια μνήμη είναι κάποια μικρά αρχεία όπως shortcuts ή ρυθμίσεις του εκάστοτε προγράμματος. Μιλάμε για λίγα kilobytes δεν νομίζω ότι θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα χώρου ούτε γνωρίζω αν μπορείς να γλιτώσεις από την εγκατάστασή τους.

[samsung Galaxy Tab S2 8"]

[Apple Iphone 6]

Link to comment
Share on other sites

Το να σου τελειώσει η κύρια μνήμη με 4-5 προγράμματα είναι κομματάκι δύσκολο. Εγώ έχω σχεδόν 700ΜΒ προγράμματα στην SD μου και η κύρια μνήμη σχεδόν ακέραιη. Προφανώς αυτό που εγκαθίσταται στη κύρια μνήμη είναι κάποια μικρά αρχεία όπως shortcuts ή ρυθμίσεις του εκάστοτε προγράμματος. Μιλάμε για λίγα kilobytes δεν νομίζω ότι θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα χώρου ούτε γνωρίζω αν μπορείς να γλιτώσεις από την εγκατάστασή τους.

Ισως εχεις δικιο. Απλα πανικοβλήθηκα βλεποντας την βασική μνήμη να μειώνεται.

 

Στην επιλογή "Μνήμη" στις "Ρυθμίσεις" λοιπόν, εάν κάνω κλικ στο "Εύρεση μεγάλων αρχείων που χρησιμοποιούν βασική μνήμη" και πατήσω Έναρξη, τότε μου βγάζει π.χ. οοοολα μου τα mp3 και παιχνίδια που έχω αποθηκεύσει στην SD! ειναι κάποιο bug της συσκευής ή απλα ως βασική μνήμη θεωρεί both βασική + SD μαζι;

 

ΤΙΑ

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσε να μου εξηγήσει κάποιος τι σημαίνει η οθόνη της Μνήμης στο S100; ποιο συγκεκριμένα, τι ορίζουμε με την μπάρα; έχει τις ενδείξεις: Δεσμευμ., Χρήση και Ελευθ. διπλες. τι εννοεί;

 

έψαξα και στο manual αλλα τζίφος. :O

Link to comment
Share on other sites

Στην επιλογή "Μνήμη" στις "Ρυθμίσεις" λοιπόν, εάν κάνω κλικ στο "Εύρεση μεγάλων αρχείων που χρησιμοποιούν βασική μνήμη" και πατήσω Έναρξη, τότε μου βγάζει π.χ. οοοολα μου τα mp3 και παιχνίδια που έχω αποθηκεύσει στην SD! ειναι κάποιο bug της συσκευής ή απλα ως βασική μνήμη θεωρεί both βασική + SD μαζι;

 

Επειδή εγώ το χω στα αγγλικά η επιλογή που αναφέρεις είναι "Find large files using storage memory".

 

θα μπορούσε να μου εξηγήσει κάποιος τι σημαίνει η οθόνη της Μνήμης στο S100; ποιο συγκεκριμένα, τι ορίζουμε με την μπάρα; έχει τις ενδείξεις: Δεσμευμ., Χρήση και Ελευθ. διπλες. τι εννοεί;

 

έψαξα και στο manual αλλα τζίφος.

 

Ουσιαστικά με τη μπάρα ορίζεις το ποσοστό της RAM που θέλεις να χρησιμοποιείς. Συγκεκριμένα επειδή η RAM χρησιμοποιείται και για αποθήκευση αρχείων, έχει δλδ διπλή λειτουργία, με τη μπάρα αυτή καθορίζεις πόση μνήμη θες να χρησιμοποιείς για αποθήκευση και πόση να έχεις ελεύθερη για εκτέλεση εφαρμογών/προγραμμάτων (πραγματική RAM).

[samsung Galaxy Tab S2 8"]

[Apple Iphone 6]

Link to comment
Share on other sites

χεχε μάλιστα, ουσιαστικά με αυτό που λες έχουν μεταφράσει λάθος το "Find large files using storage memory" σε "Εύρεση μεγάλων αρχείων που χρησιμοποιούν βασική μνήμη" ή τουλάχιστον εννοούν οι φίλοι της QTek ως storage memory το SD ή MMC. who knows!

 

ευχαριστώ

 

PS: Samsung D500 (silver) 4months old for sale. excellent condition. pm me if interested. :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μονό handsfree για το S100; Μετά αρκετούς μήνες συμβίωσης με το διπλό, μπορώ να πω ότι είναι εντελώς άβολο, εκτός αν συνηθίζεις να ακούς μουσική !

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα! Είμαι νέος χρήστης στον κόσμο των ppc :baby: και κάτοχος ενός s100 περίπου ένα μήνα. Καταρχήν συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά.

 

Έχω μια ερώτηση για όσους ίσως ξέρουν και θα ήθελαν να βοηθήσουν:

 

Στον επιτραπέζιο υπολογιστή μου εχω εγκατεστημένα (στο ένα τμήμα του σκληρού) τα Win2000 και εκεί εγκατέστησα το ActiveSync. Αμέσως δούλεψε μια χαρά το πρόγραμμα και η μεταφορά αρχείων, επαφών κτλ. λειτουργούσε χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Ωστόσο, χθές εγκατέστησα το πακέτο McAfee με όλα τα προϊόντα VirusScan, Firewall κτλ. και μόλις συνδέσα το κινητό στο usb άρχισαν τα περίεργα... :what:

Το συνηθέστερο από αυτά είναι να προσπαθεί το κινητό να συγχρονίσει τα δεδομένα και όταν μεταφέρει τον φάκελο των αρχείων κάνει restart ο επιτραπέζιος Η/Υ! :cry:

 

Μήπως μπορεί κανείς να υποθέσει τι έπαθε ξαφνικά?????? :wacko:

 

Προσπάθησα με επανεγκατάσταση του ActiveSync αλλά δεν διορθώθηκε τίποτα και δεν θα ήθελα να βγάλω το McAfee.

 

Επίσης στο Firewall δεν έχω εμποδίσει πρόσβαση στο ActiveSync εκτός αν θέλουν πείραγμα ορισμένες "θύρες" (Δεν είμαι ιδιαίτερα γνώστης με το θέμα αυτό).

 

Καμιά ιδέα? Φαντάζομαι όλοι θα ξέρετε πόσο σημαντικό είναι να συγχρονίζεται το ppc με τον επιτραπέζιο και μου χρειάζεται πολύ λόγω δουλειάς!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :O

----------------------------------------------------

"Free your mind..."

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Dimitris, δοκίμασε πρίν συνδέσεις το s100 με το pc να κάνεις ένα disable ή exit στο antivirus. Πέρνα στο ppc ότι θέλεις και αφού το αποσυνδέσεις κανε enable το antivirus... Ελπίζω να δουλέψει... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους,

 

Επειδή συνδέω το S100 αρκετά συχνα με το usb για να του περασω προγράμματα, αυτό κάνει recharge την μπαταρία. Φοβάμαι ότι θα κανω ζημιά στην διάρκεια ζωής της μπαταρίας του με αυτόν τον τρόπο.

 

Καμμιά ιδέα; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει λύση για αυτο ndial. Τουλάχιστον με το USB καλώδιο. Αν δεν θες να φορτίζει κάνε sync με bluetooth (αν έχεις στο pc σου) ή με υπέρυθρες. Θα σου παίρνει πολλή ώρα όμως για να περάσεις προγράμματα και μεγάλα αρχεία.

[samsung Galaxy Tab S2 8"]

[Apple Iphone 6]

Link to comment
Share on other sites

Η κατασταση με την αυτονομια τις μπαταριας (i-mate JAM) εχει πεσει πολυ με την 1.12 ROM!!! πριν είχα την 1.11 και μετα απο service μου βαλαν την καινουρια...πλεον εκει που το βραδυ με κλειστο το κινητο επεφτε 2,3% τωρα χθες ηταν 97% και σημερα ειναι 87% σχεδον χωρις χρηση...

το εχει παρατηρησει κανεις αλλος αυτο ???

 

επιφυλασομαι μηπως ειναι και θεμα του spb pocket plus 3.0 διοτι πριν με την 1.11 ειχα το 2.5

 

any feedback??

Link to comment
Share on other sites

great και γω μόλις χτες έβαλα την 1.12 ακόμα δεν έχω παρατηρήσει την κατανάλωση. Θα το τσεκάρω.

Αυτό που έχω να πω πάντως είναι ότι μου φαίνεται χειρότερη από την 1.11. Δείχνει πιο ασταθής, καθώς και αυτό που μου τη σπάει περισσότερο είναι ότι ενώ το μενού το έχω στα αγγλικά πολλά εικονίδια έχουν ελληνική περιγραφή.

[samsung Galaxy Tab S2 8"]

[Apple Iphone 6]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια δεν ξερω αν εχω βαλει σωστα το θεμα εδω επειδη αν και παρακολουθω το φορουμ δεν γραφω σχεδον ποτε, μηπως εχει κανεις το registration του Sunny day? Αν το εχει ασ μου το στειλει στο np91@msn.com
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους,

 

Επειδή συνδέω το S100 αρκετά συχνα με το usb για να του περασω προγράμματα, αυτό κάνει recharge την μπαταρία. Φοβάμαι ότι θα κανω ζημιά στην διάρκεια ζωής της μπαταρίας του με αυτόν τον τρόπο.

 

Καμμιά ιδέα; :confused:

 

 

δε θα παθει τιποτα η μπαταρια σου. οι μπαταριες li-ion δε χρειαζονται πληρη εκφορτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μονό handsfree υπάρχει για το S100 μας;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Dimitris, δοκίμασε πρίν συνδέσεις το s100 με το pc να κάνεις ένα disable ή exit στο antivirus. Πέρνα στο ppc ότι θέλεις και αφού το αποσυνδέσεις κανε enable το antivirus... Ελπίζω να δουλέψει... :worry:

 

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και την ανταπόκριση. ;)

 

Δοκίμασα αυτό που είπες αλλά δεν κατάφερα τίποτα.Τελικά ωστόσο δεν έφταιγε το antivirus.

 

Απεγκατέστησα μερικά άλλα προγράμματα του πακέτου McAfee όπως το Firewall, το Privacy Service κτλ. και ο συγχρονισμός δουλεύει κανονικά τώρα. :cool:

 

Το antivirus ωστόσο δουλεύει κανονικά οπότε ίσως κάποιο από τα άλλα προγράμματα δημιουργούσε την επανεκκίνηση.Θα τα δοκιμάσω ένα ένα και ίσως βρώ την άκρη γιατί χωρίς Firewall δεν λέει...

 

Και πάλι ευχαριστώ

----------------------------------------------------

"Free your mind..."

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μονό handsfree υπάρχει για το S100 μας;

 

Εγώ κάποτε δοκίμασα το μονό handsfree της nokia και δούλευε (τουλάχιστον άκουγα, δεν ξέρω αν το μικρόφωνο δούλευε και αυτό). Η ποιότητα ήχου όμως ήταν ψιλοχάλια.

[samsung Galaxy Tab S2 8"]

[Apple Iphone 6]

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και την ανταπόκριση. ;)

 

Δοκίμασα αυτό που είπες αλλά δεν κατάφερα τίποτα.Τελικά ωστόσο δεν έφταιγε το antivirus.

 

Απεγκατέστησα μερικά άλλα προγράμματα του πακέτου McAfee όπως το Firewall, το Privacy Service κτλ. και ο συγχρονισμός δουλεύει κανονικά τώρα. :cool:

 

Το antivirus ωστόσο δουλεύει κανονικά οπότε ίσως κάποιο από τα άλλα προγράμματα δημιουργούσε την επανεκκίνηση.Θα τα δοκιμάσω ένα ένα και ίσως βρώ την άκρη γιατί χωρίς Firewall δεν λέει...

 

Και πάλι ευχαριστώ

 

Είναι πιθανό να σε εμποδίζει το firewall. Μην το απεγκαταστήσεις, απλά στις ρυθμίσεις του κοίταξε να ξεμπλοκάρεις το activesync (masync.exe) αν το έχει μπλοκαρισμένο.

[samsung Galaxy Tab S2 8"]

[Apple Iphone 6]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάποτε δοκίμασα το μονό handsfree της nokia και δούλευε (τουλάχιστον άκουγα, δεν ξέρω αν το μικρόφωνο δούλευε και αυτό). Η ποιότητα ήχου όμως ήταν ψιλοχάλια.

 

η ποιοτητα ήχου ακομα και με το original handsfree του κινητου είναι χάλια!!

Μόνο bluetooth για μένα αξίζει

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω τα μαιλ απο το JAM μου μεσο activesync και exchange2003. Δεν διχνει ομως σωστα html emails.

Υπαρχει καποιος τροπος να γινονται display κανονικα τα html mails απο το κινητο ?

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω τα μαιλ απο το JAM μου μεσο activesync και exchange2003. Δεν διχνει ομως σωστα html emails.

Υπαρχει καποιος τροπος να γινονται display κανονικα τα html mails απο το κινητο ?

 

να χρησιμοποιησεις αλλο e-mail client. το webiS Mail πρεπει να κανει τη δουλεια που θελεις. το ειχα βαλει παλιοτερα. με πεδεψε ομως αρκετα στο σεταρισμα και το παρατησα, ετσι δεν ειδα τελικα τι γινεται με τα html mails.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...