Jump to content

Δημιουργία Virtual Machine από Existing Machine Live μέσω LAN


George_Kont
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κάνει κάποιος Virtual machine από existing machine live μέσω LAN με κάποιο εργαλείο του VMware?

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

vmware converter ψαξε το και κανεις το λεγομενο physical to virtual (p2v), πολυ εύκολη διαδικασια, θα βρεις οδηγούς online
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

vmware converter ψαξε το και κανεις το λεγομενο physical to virtual (p2v), πολυ εύκολη διαδικασια, θα βρεις οδηγούς online

 

Το έχεις δοκιμάσει σε Server ?

Το κατάφερα σε μηχανήματα με XP, καθως ήθελε παλιά έκδοση converter που δεν την δίνει πλέον η vmware, αλλά και σε W7-W10.

Θέλω να το δοκιμάσω και σε Windows 2008 R2 Server με Active Directory, dhcp & dns.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Με manager της VMware θες να παιξεις αποκλειστικα ή θα τον σηκωσεις σε καποιον Hyper V;

 

Προσωπικα τον DC (λογω του ρολου του) θα το εκανα με dcpromo και μετα θα εκανα ενα, end-to-end AD replication στο virtual machine. Ξερω περισσοτερος χρονος (ισως και troobleshooting) αλλα πιο safe.

 

Γενικα δεν ειμαι υπερ να γινεται ο DC virtual αν δεν υπαρχει δευτερος. Οχι πως δεν γινεται αλλα δεν ειναι το best practice.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

ναι εχω κανει πολυ περιεργες μεταφορες με τον VMware converter χωρις κανενα προβλημα,πχ VMs απο amazon σε local υποδομη ή παλιες Oracle σε VM, η τελευταια μου επιτυχια :P ειναι microsoft cluster σε windows 2003 εκανα το ενα node VM , ποιο παλιες εκδοσεις του μπορεις να τις βρεις στο ιντερνετ αν οχι στo vmware. πχ εδω http://soft.assenov.net/software/index.php?dir=VMWare/

Επισης μπορεις να δοκιμασεις να το κανεις και το πολυ πολυ να μην δουλεψει, μην ξεχνας οτι το source μηχανημα ειναι ακομα εκει ανεπαφο :) .

 

Στο Active Directory προτεινετε ο primary να ειναι φυσικος, δεν θα εχεις προβλημα αλλα δεν θα εχεις υποστηριξη αν ποτε χρειαστεις.

Edited by stamatis3133
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

ναι εχω κανει πολυ περιεργες μεταφορες με τον VMware converter χωρις κανενα προβλημα,πχ VMs απο amazon σε local υποδομη ή παλιες Oracle σε VM, η τελευταια μου επιτυχια :P ειναι microsoft cluster σε windows 2003 εκανα το ενα node VM , ποιο παλιες εκδοσεις του μπορεις να τις βρεις στο ιντερνετ αν οχι στo vmware. πχ εδω http://soft.assenov.net/software/index.php?dir=VMWare/

Επισης μπορεις να δοκιμασεις να το κανεις και το πολυ πολυ να μην δουλεψει, μην ξεχνας οτι το source μηχανημα ειναι ακομα εκει ανεπαφο :) .

 

Στο Active Directory προτεινετε ο primary να ειναι φυσικος, δεν θα εχεις προβλημα αλλα δεν θα εχεις υποστηριξη αν ποτε χρειαστεις.

 

Σ ευχαριστώ. Ηδη έχω κάνει 5 p2v 5 μηχανήματα με Oracle 9 και μάλιστα από δύο δίσκους, xp, και ενα mail server. Δεν δοκίμασα ακόμη στα 2008 R2 .

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...