Jump to content

CB (ή γενικοτερα ασύρματη επικοινωνία)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 264
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΠΟΣΑ db ΚΕΡΑΙΑ ΕΧΕΙΣ HI1??

 

Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 4.6 (μαλον λιγα) τι λες?

 

 

ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ:diikonomou@in.gr

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΠΡΟΤΙΝΕΙ ΚΑΤΙ??? ΕΜ ΒΕΒΑΙΑ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΧΑΘΗΚΕ Η ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΥ Α.Μ. ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΔΕΣ ΣΤΡΑΦΗΚΑΝΕ ΣΤΑ PC,ΣΤΑ, WI-FI ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΕΣ...:mad: (ΚΑΤΑΝΤΙΑ Η ΝΕΟΛΑΙΑ ΜΕ ΤΟ MOBILE PHONE!) AXXXX..:X

 

δεν θα συμφωνήσω.Εγώ είμαι 13 χρονών και έχω 2 p.m.r,1 cb (στο οποίο μόνο ιταλούς έχω ακούσει μέχρι τώρα), 1 δεκτη για όλες τις συχνότητες μέχρι 1300 mhz και θα πάρω και έναν πομποδέκτη vhf,όπως επίσης θα δώσω εξετάσεις το καλοκαίρι για ραδιοεραστεχνική άδεια.είναι κανένας ραδιοερασιτέχνης/ιδιοκτήτης cb στην Πάτρα?

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις πολύ καλά αν ασχοληθείς με τον ραδιοερασιτεχνισμό. Δηστυχώς δεν είμαι στην πάτρα, αλλά στην Θεσ/νίκη. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις να βρεις άτομα στο http://www.hwn.gr όπου έχει περισσότερους ραδιοερασιτέχνες. Επίσης εδώ στο myphone στο παρακάτω νήμα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=110568&highlight=%F1%E1%E4%E9%EF%E5%F1%E1%F3%E9%F4%DD%F7%ED%E5%F2

Link to comment
Share on other sites

δεν θα συμφωνήσω.Εγώ είμαι 13 χρονών και έχω 2 p.m.r,1 cb (στο οποίο μόνο ιταλούς έχω ακούσει μέχρι τώρα), 1 δεκτη για όλες τις συχνότητες μέχρι 1300 mhz και θα πάρω και έναν πομποδέκτη vhf,όπως επίσης θα δώσω εξετάσεις το καλοκαίρι για ραδιοεραστεχνική άδεια.είναι κανένας ραδιοερασιτέχνης/ιδιοκτήτης cb στην Πάτρα?

 

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΔΕΧΩΜΑΙ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΣΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΧΟΜΠΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΄ΤΙ ΕΙΔΑ ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΣΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ.;) :!: :cool:

 

ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ. ΕΓΩ CB ΕΧΩ :shifty:

 

KAI ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!:

 

ΟΡΙΣΤΕ ΕΝΑΣ ΣΩΣΤΟΣ ΝΕΟΣ ΕΔΩ ΠΕΡΑ ΟΧΙ ΣΑΝ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΘΟΝΤΕ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΑ INTERNET CAFE!:mad:

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

ΟΡΙΣΤΕ ΕΝΑΣ ΣΩΣΤΟΣ ΝΕΟΣ ΕΔΩ ΠΕΡΑ ΟΧΙ ΣΑΝ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΘΟΝΤΕ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΑ INTERNET CAFE!:mad:

 

Περι ορέξεως........πρασόπιτα ! Οτι αρέσει στον καθένα. Δεν μπορείς να πεις οτι είναι κακό κάποιος να του αρέσει το ψάρεμα και όχι η ορειβασία ! :confused:

Link to comment
Share on other sites

ΕΔΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΤΥΡΟΠΙΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ:lol:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΤΩΡΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΙΑ ΝΕΑ ΣΥΝΤΑΓΗ! ΟΜΕΛΕΤΑ ΣΤΗ ΣΧΑΡΑ

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

μήπως κανείς ξέρει αν λειτουργεί ραδιοερασιτεχνικός σύλλογος στην πάτρα? έχω στείλει γράμμα στη διεύθυνσή τους αλλά δεν πήρα απάντηση.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ρωτήσεις στο http://www.raag.org ή εκεί τηλεφωνικά ίσως ξέρει κάποιος να σου απαντήσει.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
αληθώς ο Κύριος.Εχω μερικές ερωτησεις.Τι διαφορα εχουν οι αναμεταδοτες απ'τους επαναληπτες και τι ειναι τα link; μπορώ να ακούσω airband απ΄την Πάτρα χρησιμοποιωντας ενα scanner με την rubber duckie κεραία του;Μήπως ξέρετε καποια συχνότητα με πολλη κινηση στην πάτρα με οποιουδηποτε τοιπου συνομιλιες (ως και ραδιοταξί αν γίνεται ή αστυνομία και αλλες δημόσιες υπηρεσίες);
Link to comment
Share on other sites

αληθώς ο Κύριος.Εχω μερικές ερωτησεις.Τι διαφορα εχουν οι αναμεταδοτες απ'τους επαναληπτες και τι ειναι τα link; μπορώ να ακούσω airband απ΄την Πάτρα χρησιμοποιωντας ενα scanner με την rubber duckie κεραία του;Μήπως ξέρετε καποια συχνότητα με πολλη κινηση στην πάτρα με οποιουδηποτε τοιπου συνομιλιες (ως και ραδιοταξί αν γίνεται ή αστυνομία και αλλες δημόσιες υπηρεσίες);

 

οι επαναλήπτες με τους αναμεταδότες έχουν την ίδια έννοια. Δηλαδή είναι το ίδιο πράγμα. Τα link είναι συχνότητες που αναμεταδίδουν ΣΕ ΑΛΛΗ ΜΠΑΝΤΑ όμως έναν επαναλήπτη π.χ απο Vhf σε Uhf ή το αντίστροφο (σπάνια το αντίστροφο). Ναι μπορείς να ακούσεις airband αλλά ή πρέπει να είσαι κοντά στο αεροδρόμιο ή πρέπει το αεροπλάνο να περναέι σχεδόν πάνω απο εσένα.

Για συχνότητες εκεί δεν ξέρω. Όσο για συχνότητες καλό θα ήταν να μην τις ζητάς ή να μην δίδονται παρα μόνο προσωπικά, γιατί "ίσως" δημιουργηθούν προβλήματα.:ninja: :X

Πάντως αν βάλεις το σκάνερ σου να ψάξει για αρκετή ώρα, είμαι σχεδόν σίγουρος οτι θα ακούσεις/βρεις αρκετές συχνότητες και μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. (ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΑΜΙΩΤΗΣ ΕΔΩ);) ΕΧΕΙ Η ΛΑΜΙΑ ΣΥΛΛΟΓΟ ΡΑΔ/ΝΩΝ????:wacko: (ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΓΑΛΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΡΙΜΑΔΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ:mad: :mad: )
ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. (ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΑΜΙΩΤΗΣ ΕΔΩ) ΕΧΕΙ Η ΛΑΜΙΑ ΣΥΛΛΟΓΟ ΡΑΔ/ΝΩΝ???? (ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΓΑΛΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΡΙΜΑΔΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ

 

http://www.hobbyshop.gr/erke.html

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΠΑΡΚΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΚΕΡΑΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΠΑΝΤΕΣ:confused:

 

Αν θέλει να ακούει "υπηρεσίες", θα τα καταφέρει και με την ruber κεραία. Δεν θα τα ακούει όλα, αλλά τα περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

ΒΓΗΚΕ ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΑΠΑΓΩΡΕΥΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ SCANNERS!! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ:lol: :lol: :lol: :lol: :wacko: :mad: :mad: :cry:

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ:ninja:

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...