Jump to content

CB (ή γενικοτερα ασύρματη επικοινωνία)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ασχολούμαι περιστασιακά και εγώ με το άθλημα με ένα President στα 12w.

Για άδεια κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει, για 2 λόγους.

Καταρχήν είχα πάει να φτιάξω τα χαρτιά μου στο υπουργείο (Αθήνα) και η γραφειοκρατία και η ασχετοσύνη των υπαλλήλων με έκαναν να γυρίσω πίσω χωρίς να κάνω τίποτα.

Επίσης, δεν τα πολυκυνηγάνε.Με φίλους που πάμε ταξιδάκια με το αμάξι, σε κανά2 φάσεις που μας σταματήσανε μπάτσοι, απλά μας κάναν σύσταση και τίποτα παραπάνω.Τις πιο πολλές φορές δεν ασχολούνται καν, παρόλο που βλέπουν 20+αμάξια με κεραίες σε όλα!

 

Επίσης η αγορά από Ελλάδα δεν αξίζει.Τα έχουν πανάκριβα.Καλύτερα από έξω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 264
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

..........Τις πιο πολλές φορές δεν ασχολούνται καν, παρόλο που βλέπουν 20+αμάξια με κεραίες σε όλα!

................

Γι'αυτο δεν σας σταματάνε αμα είστε 20 αμαξια !! :D

Εμενα μια φορα με σταματήσανε για ταχύτητα και ένας ψάχνοντας ειδε ΤΗΝ ΒΑΣΗ της βιδωτής κεραία και ρωτούσε , (τι ειναι? γιατι το εχω?) μεχρι και το καλώδιο του έδειξα οτι δεν είναι συνδεδεμένο πουθενά !:mad:

Link to comment
Share on other sites

Ασχολούμαι περιστασιακά και εγώ με το άθλημα με ένα President στα 12w.

Για άδεια κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει, για 2 λόγους.

Καταρχήν είχα πάει να φτιάξω τα χαρτιά μου στο υπουργείο (Αθήνα) και η γραφειοκρατία και η ασχετοσύνη των υπαλλήλων με έκαναν να γυρίσω πίσω χωρίς να κάνω τίποτα.

Επίσης, δεν τα πολυκυνηγάνε.Με φίλους που πάμε ταξιδάκια με το αμάξι, σε κανά2 φάσεις που μας σταματήσανε μπάτσοι, απλά μας κάναν σύσταση και τίποτα παραπάνω.Τις πιο πολλές φορές δεν ασχολούνται καν, παρόλο που βλέπουν 20+αμάξια με κεραίες σε όλα!

 

Επίσης η αγορά από Ελλάδα δεν αξίζει.Τα έχουν πανάκριβα.Καλύτερα από έξω.

 

Αν σε σταματήσουν, οι συνέπειες όμως βάση νόμου δεν θα είναι και τόσο light :cry:

 

Δεν είναι τίποτα να βγάλει κανείς μια άδεια που διαρκεί 10 χρόνια !!

Ούτε τα χρήματα που δίνεις έχουν ή θα έχουν τόση αξία, ούτε αν φυσικά είσαι συχνός χρήστης του cb είναι δα και τόσο δύσκολο να κάνεις..;)

Link to comment
Share on other sites

Αν σε σταματήσουν, οι συνέπειες όμως βάση νόμου δεν θα είναι και τόσο light :cry:

 

Δεν είναι τίποτα να βγάλει κανείς μια άδεια που διαρκεί 10 χρόνια !!

Ούτε τα χρήματα που δίνεις έχουν ή θα έχουν τόση αξία, ούτε αν φυσικά είσαι συχνός χρήστης του cb είναι δα και τόσο δύσκολο να κάνεις..;)

 

 

συμφωνώ...;)

http://www.LetsDate.gr

[Η 1η Polysexual ιστοσελίδα!!!]

 

http://www.eMediaShop.gr

[Τα φθηνότερα πακέτα Filehosting, Easybytez,Zevera κτλ...]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
λοιπόν: Ανοιχτή επικοινωνία ΔΥΣΤΗΧΩΣ θα πρέπει να υποστείς και 2 τρόποι υπάρχουν. 1ος ή να βάλεις cb και να επιλέξεις ενα ήσυχο σχετικά κανάλι και να είσαι γενικά ποιο "νόμιμος-παράνομος". Αν πας στα vhf εκεί δε θα έχεις πιο καλή επικοινωνία, αλλά εκεί είσαι εντελώς μα εντελώς παράνομος. Εκτός φυσικά αν τα 2 σημεία έχουν απο ένα άτομο που κατέχει άδεια ραδιοερασιτέχνη. Και πάλι φυσικά, ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ οτιδήποτε έχει να κάνει σχέση με επαγγελματική δραστηριότητα μέσα στις νόμιμες συχνότητες. Υπάρχει και μια λύση με το να κάνεις ένα νόμιμο ασύρματο δίκτυο (φωνής πάντα) αλλά υπάρχουν προϋποθέσεις. Σκέφτηκες ασύρματο δίκτυο με υπολογιστές και να βάλεις κανένα πρόγραμμα σαν το Skype και να είσαι ποιο σωστός ;
ΓΙΑΤΙ ΔΗΛ. ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ-ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ ΜΕ ΤΟ CB? ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΘΟΛΟΥ.:whip:
Link to comment
Share on other sites

ΚΕΡΑΙΑ ΒΑΣΕΩΣ ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΩ (ΗΤΑΝ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ) ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΤΑ ΦΟΡΗΤΑ 30 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ! ΚΑΛΑ.. ΤΟ PMR ΣΤΗ ΠΟΛΗ (EPIDI EIXA KAI TA POYLHSA TIS ΧΑΖΟΜΑΡΕ)..ΑΝ ΘΑ ΠΙΑΝΟΥΝ 400 ΜΕΤΡΑ .ΕΕ...ΝΑΙΙ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΟΧΙ, ΑΛΑ ΕΝΑ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΝΑ LINEAR STA 50 WATT EINAI OTI PREPEI. ALOSTE CB ΑΥΤΟΚΗΝΗΤΟΥ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΣΤΑ 100 ΕΥΡΩ!!!! ΑΣ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ ΚΕΡΑΙΑ ΑΥΤ/ΟΥ ΚΙ ΑΣ ΤΗΝ ΒΑΛΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΙΝΕΤΕ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΛΑΤΡΗΣ ΤΩΝ HF 1.8 - 30 EKEI EXEI ΕΔΙΑΦΕΡΩΝ

 

ΓΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ18. ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΑ CB ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ. ΕΙΜΑΙ ΦΑΝ ΤΩΝ CB ΚΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΛΟΓΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ...;)

 

ΕΛΑ alexander_g16 ΑΣ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ Η ΦΙΛΟΙ ΤΩΝ CB ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΦΩΝΑΞΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΙΤΑΛΙΑΝΟ ΜΑΦΙΑ ΜΙΛΑΜΕ. ΚΑΙ ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ. CB NORTH GREECE TH-1.:yahoo:

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΙ ΔΗΛ. ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ-ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ ΜΕ ΤΟ CB? ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΘΟΛΟΥ.:whip:

 

Θα είναι παράνομος αν εγκαταστήσει cb με κεραία βάσεως στο σπίτι του, αυτό εννοούσα.;)

Link to comment
Share on other sites

βλεπω "αναστηθηκε" το θεμα του cb.

 

 

λοιπον τελευταια "skips"

 

πετυχα νοεβρη και γεναρη,μηλησα μεχρι αμερικη και αγγλια.

 

αν υπαρχει κανενα προγραμμα για τα περασματα στα 11 μετρα

 

ας linkarei καποιος.

 

 

:happy::happy::happy:

 

 

 

1200 watt ssb bv 2001

BV 2001

 

4 X EL 509

 

1200 WATT SSB

Link to comment
Share on other sites

βλεπω "αναστηθηκε" το θεμα του cb.

 

λοιπον τελευταια "skips"

πετυχα νοεβρη και γεναρη,μηλησα μεχρι αμερικη και αγγλια.

αν υπαρχει κανενα προγραμμα για τα περασματα στα 11 μετρα

ας linkarei καποιος.

:happy::happy::happy:

1200 watt ssb bv 2001

 

Ρίξε μια ματιά στο http://www.dxzone.com για να βρεις κάποια καλά λινκ για τα cb γενικότερα οτι αφορά συστήματα επικοινωνιών/κεραίες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι παράνομος αν εγκαταστήσει cb με κεραία βάσεως στο σπίτι του, αυτό εννοούσα.;)

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗΣ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΟΜΙΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ CB ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.:)

Link to comment
Share on other sites

υπο πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις που δηστυχώς με την χρήση σταθερής/κινητής τηλεφωνίας δεν ξέρω πόσο θα μπορούσαν να καλυφθούν !!
Link to comment
Share on other sites

ΥΠΕΡΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΣΤΗΝ ΕΥΘΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡ. ΚΑΙ ΨΗΦΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΟΥΛΗ. ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ Α.Μ.Ε.Α. ΣΕ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ. ΑΥΤΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΣΙΝΔΟΣ ΤΟ ΚΑΛΟΧΩΡΙ Ο ΔΕΝΤΡΟΠΟΤΑΜΟΣ Η ΜΙΚΡΑ Η ΕΞΟΧΗ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ. ΣΑΝ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΕΥΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΣΤΑ ΛΕΩ ΕΓΩ. ΑΦΟΥ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΑ CB.:lol:
Link to comment
Share on other sites

ΥΠΕΡΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΣΤΗΝ ΕΥΘΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡ. ΚΑΙ ΨΗΦΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΟΥΛΗ. ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ Α.Μ.Ε.Α. ΣΕ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ. ΑΥΤΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΣΙΝΔΟΣ ΤΟ ΚΑΛΟΧΩΡΙ Ο ΔΕΝΤΡΟΠΟΤΑΜΟΣ Η ΜΙΚΡΑ Η ΕΞΟΧΗ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ. ΣΑΝ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΕΥΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΣΤΑ ΛΕΩ ΕΓΩ. ΑΦΟΥ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΑ CB.:lol:

 

 

ΣΙΓΑ ΤΟ ΝΕΟ ΑΥΤΟ ΗΣΧΥΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΧΡΟΝΙΑ, ΑΛΩΣΤΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΔΩ ΑΠΟ ΠΟΛΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ.

 

ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΜΕ ΤΟΝ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ΓΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ CBERS ΑΦΟΥ ΤΟ CB ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΕ ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΠΧ. ΑΣΤΥΝΟΜΙΕΣ,ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΚΤΛΠ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΑ V/U.

BV 2001

 

4 X EL 509

 

1200 WATT SSB

Link to comment
Share on other sites

ΣΙΓΑ ΤΟ ΝΕΟ ΑΥΤΟ ΗΣΧΥΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΧΡΟΝΙΑ, ΑΛΩΣΤΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΔΩ ΑΠΟ ΠΟΛΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ.

 

ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΜΕ ΤΟΝ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ΓΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ CBERS ΑΦΟΥ ΤΟ CB ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΕ ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΠΧ. ΑΣΤΥΝΟΜΙΕΣ,ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΚΤΛΠ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΑ V/U.

ΓΙΑ ΑΛΛΩΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ. ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΕΙ ΜΕ VHF.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...