Jump to content

Ο καλύτερος σκηνοθέτης των τελευταίων χρόνων


PMNEDM
 Κοινοποίηση

Ποιός είναι ο καλύτερος σκηνοθέτης των τελευταίων χρόνων;  

51 members have voted

  1. 1. Ποιός είναι ο καλύτερος σκηνοθέτης των τελευταίων χρόνων;

    • Woody Allen
      3
    • Tim Burton
      4
    • Coen Brothers
      1
    • David Fincher
      9
    • David Lynch
      6
    • Martin Scorsese
      3
    • Steven Spielberg
      6
    • Quentin Tarantino
      13
    • Lars Von Trier
      1
    • Άλλος, ποιός;
      5


Recommended Posts

Ο Tarantino έχει ένα τελείως ξεχωριστό στύλ,για αυτό και ο θαυμασμός πιστεύω.

 

Quentin Tarantino κορυφή.

Το Kill Bill Vol.1 από τις αγαπημένες μου ταινίες. Έχει ένα προσωπικό στύλ και σου πλασάρει την αιματοχυσία χωρις να αηδιάζεις.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 57
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

να προσθεσω και τον Martin Scorsese,καλος και ο tarantino αν και βγαζει μουφες τελευταια.μετα απο kill bill.

οι υπολοιποι καλοι ειναι για πλακα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω και τον Martin Scorsese,καλος και ο tarantino αν και βγαζει μουφες τελευταια.μετα απο kill bill.

οι υπολοιποι καλοι ειναι για πλακα

 

Ο Ταραντινο μετα το Kill Bill μονο το Grindhouse - Death Proof εχει σκηνοθετησει/ γραψει (οσον αφορα ταινιες). Ποιες αλλες εχει κανει που ειναι μουφες;

 

Επισης, David Lynch & Lars Von Trier ειναι καλοι...για πλακα; :confused::p (οχι οτι εμενα μου αρεσουν, αλλα και για πλακα δεν τους λεω)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα almovodar και argendo ουτε εχω δει ουτε και θελω να δω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ταραντινο μετα το Kill Bill μονο το Grindhouse - Death Proof εχει σκηνοθετησει/ γραψει (οσον αφορα ταινιες). Ποιες αλλες εχει κανει που ειναι μουφες;

 

Επισης, David Lynch & Lars Von Trier ειναι καλοι...για πλακα; :confused::p (οχι οτι εμενα μου αρεσουν, αλλα και για πλακα δεν τους λεω)

 

τροπος του λεγειν το για πλακα μη το δεσουμε απλα μπρος στην σκια του αλλου αστο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι σκηνοθετες τυπου Kusturica,Almodovar,Z.Yimou,Wong Kar Wai,Kim Ki Duk,Takeshi Kitano ουτε καν μπαινουν στη λιστα,ετσι?

 

HOLYWOOD και ξερο ψωμι...

 

Για αυτο υπαρχει και η επιλογη "Αλλος" στη δημοσκοπηση, και μπορεις επισης να postαρεις και να πεις την αποψη σου. ;)

 

EDIT: Επισης, κατι μου λεει οτι καπως δυσκολα να επαιρνε πολλες ψηφους για καλυτερος σκηνοθετης των 90's και μετα ο Wong Kar Wai ή ο Kim Ki Duk. Ο Αλμαδοβαρ οντως θα μπορουσε να ειναι δημοφιλης, ισως και ο Κοστουριτσα αν και δεν νομιζω μιας και τα τελευταια 10 χρονια δεν εχει κανει και τα αριστουργηματα. Τεσπα, γνωμες ειναι αυτες, για αυτο και υπαρχουν τα posts εκτος της ψηφοφοριας.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το θεμα δεν ειναι τα ονοματα,αλλα η ταση να νομιζουν καποιοι οτι σινεμα ειναι μονο HOLYWOOD

 

Oσο για το πως οριζεται ενα 'αριστουργημα' αυτο ειναι σχετικο.Πιστεψε με υπαρχουν πολλοι οι οποιοι αξιολογουν πολυ περισσοτερο το εργο των Kar Wai,Κim Duk απο πολλους οι οποιοι ειναι στη λιστα σου

 

Oσο για το Spielberg ειναι καλος τεχνιτης,αλλα οχι δημιουργος(με εξαιρεση την λιστα του Σιντλερ).Και γνωριζει και ο ιδιος πως ειναι μια τριχα απο τα τετοια τεραστιων δημιουργων οπως οι Bergman,Fellini,Kubrick,Bunuel,Tarkovsky κ.α.

Για τον Bergman δε εχει δηλωσει,προς τιμην του,το εξης

''I have always admired him, and I wish I could be an equally good filmmaker as he is, but it will never happen''

 

ΥΓ:Οποτε εσυ φιλε που ειπες οτι ποτε δε θα δεις Almodovar,κανε την καρδια σου πετρα και δες Bergman τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...