Jump to content

Linksys 802.11G WRT54G help!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω dsl 384, και το αισχρο router intrakom jetspeed 520.. λεω να το αλλαξω και να παρω το Linksys 802.11G WRT54G.. το εχει κανεις? θα χρειαστω κατι αλλο? ειναι ευκολο στο setup? θελω να συνδεσω 1 laptop και ενα pc..

 

Thanks! :)

OteNet 2048, SE p900, Nokia 9500, UsRobotics 9108
Link to comment
Share on other sites

εχω dsl 384, και το αισχρο router intrakom jetspeed 520.. λεω να το αλλαξω και να παρω το Linksys 802.11G WRT54G.. το εχει κανεις? θα χρειαστω κατι αλλο? ειναι ευκολο στο setup? θελω να συνδεσω 1 laptop και ενα pc..

 

Thanks! :)

 

To wrt δεν είναι και modem, οπότε θα εξακολουθείς να έχεις και το 520 και το wrt.....

Link to comment
Share on other sites

άμα το διαβάσεις ποιό προσεχτικά, θα δεις το κλασσικό αμερικάνικο slogan που έχουν στις δημοσιεύεσεις :

 

Internet connection and modem are not incuded :D

 

 

Εδώ τραπεζάκι για τηλεόραση πουλάνε και έχουν φώτο το τραπεζάκι με την τηλεόραση και γράφουν από κάτω :

TV is not included :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

για δες αυτη την φωτο, ειναι απο το site της linksys. Γραφει ΞΕΚΑΘΑΡΑ ...includes an adsl modem.... και παντου ετσι γραφουν... κανενας που το εχει να βοηθησει?
OteNet 2048, SE p900, Nokia 9500, UsRobotics 9108
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις βρει ΔΕΝ είναι το wrt... :)

 

Έχω 3 εδώ δίπλα, τα δύο τα ετοιμάζω για vpn server & client, το 3 κάνει διάφορες δουλίτσες πάνω στο γραφείο μου (το αστείο είναι ότι κανένα δεν το χρησιμοποιώ ούτε για Wifi, oύτε ως router :D )

Link to comment
Share on other sites

τελικα λεω να το παρω εντος των ημερων. Κανενας που να ξερει απο setup? ( δε το εχω δουλεψει, δεν το ξερω, μην τα βρω δυσκολα φοβαμαι... ) :alien:
OteNet 2048, SE p900, Nokia 9500, UsRobotics 9108
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε προλαβα? Ελπιζω...

Το πηρα κι εγω.. τωρα στεκεται σε μια ακρη και παλι καλα που δεν το εχω αρχισει στα κλωτσιδια. :kill: Λοιπον επειδη σχολαω τωρα απο δουλεια θα σου πω τα βασικα και τα υπολοιπα σπιτι:

 

Καταρχας πρεπει να τσεκαρω οτι λεμε το ιδιο, αυτο που εχω εγω ΔΕΝ ειναι router, ειναι μονο modem με καποιες επιπλεων λειτουργιες.. εχει μια ethernet και μια usb. αμα το βαλεις τον υπολογιστη απο ethernet τοτε σου κανει νατ, αλλα δεν εχει να ρυθμισεις τιποτα. αμα βαλεις switchaki με αλλους υπολογιστες, το ιδιο. Αλλα καμια αλλη λειτουργια εκτος απο dynamic nat.

Στην συνεχεια ειχαμε σοβαρο προβλημα ποιοτητας συνδεσης στο DSLAM. ΠΡΟΣΟΧΗ: εγω βρισκομαι σε αλλη χωρα μακρινη.. (Qatar) κατι πηρε το αυτι μου οτι εδω υπαρχει οντως προβλημα με τα συγκεκριμενα DSLAM που χρησιμοποιει ο τοπικος ΟΤΕ και με την Linksys. Πιθανως αυτο το προβλημα λοιπον ποιοτητας συνδεσης να μην υπαρχει με ελλαδα.

 

Οποτε ασε να τσεκαρω ποιο μοντελο εχω εγω για να σου πω πιο σιγουρα. Εν ολιγοις εχω απογοητευτει απο καποιον που ονομαζεται και 'cisco partner' ...

 

rGrds

Link to comment
Share on other sites

Μόνο dynamic ΝΑΤ ? Δεν έχει static route ?

 

Σηκώνει PPPoE και half bridge ?

 

Το ότι έχει μια ethernet δεν είναι κακό πάντως και δεν έχει σχέση με το αν είναι router ή όχι

 

Και για ελλάδα που λίγοι έχουμε πραγματικές ΙΡς, δεν χρειάζετε τίποτα παραπάνω από το dynamic NAT ή NAPT. (Άμα έχεις subnet με πραγματικές ΙΡς, πρέπει να κάνεις static route)

Link to comment
Share on other sites

το εχω παρει απο την 1η Ιουνιου και ειμαι πολυ ικανοποιημενος...για το wag54g μιλαω, annex a ( δηλαδη για adsl over pstn ). το συγκεκριμενο εχει 4 ports ethernet, ειναι router, εχει wireless, firewall, κλπ... αν θες να το δεις ειναι στο http://www.linksys.com/international/product.asp?coid=61&ipid=371. για οτι αποριες στειλε μηνυμα ξανα ( ελπιζω να πανε ολα καλα με το dslam )
OteNet 2048, SE p900, Nokia 9500, UsRobotics 9108
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς όντως το "WAG54g" είναι πολύ καλό φίλε μου.

Είναι σαν το WRT54G + modem (ISDN ή PSTN). Προσοχή!!!

 

Βέβαια από όσο ξέρω δεν παίζουν όλα αυτά τα custom firmware (openwrt, satori κλπ) για το WAG54g. Με ένα από αυτά έχω καταφέρει να συνδέσω 4 μεταξύ τους και να μοιραζόμαστε με τους γείτονες μια ADSL σύνδεση (WDS Bridging που δεν έχει το default firmware). Πάντως γενικά για τα λεφτά τους, φαίνεται ότι δεν μπορεις να βρεις εύκολα μηχανάκια τόσο καλά όσο τα linksys. Οπότε συστήνονται ανεπιφύλακτα, ακόμα και το WAG, αν το στήσιμο που κάποιος επιθυμεί είναι απλό (πχ 2 pc clients στο σπίτι και αυτό να παίζει ως ap)

Link to comment
Share on other sites

Σε προλαβα? Ελπιζω...

 

Οποτε ασε να τσεκαρω ποιο μοντελο εχω εγω για να σου πω πιο σιγουρα. Εν ολιγοις εχω απογοητευτει απο καποιον που ονομαζεται και 'cisco partner' ...

 

rGrds

 

Ακυρο εχω αλλο μοντελο τελικα!

 

rGrds

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
το εχω παρει απο την 1η Ιουνιου και ειμαι πολυ ικανοποιημενος...για το wag54g μιλαω, annex a ( δηλαδη για adsl over pstn ). το συγκεκριμενο εχει 4 ports ethernet, ειναι router, εχει wireless, firewall, κλπ... αν θες να το δεις ειναι στο http://www.linksys.com/international/product.asp?coid=61&ipid=371. για οτι αποριες στειλε μηνυμα ξανα ( ελπιζω να πανε ολα καλα με το dslam )

Μπορει να συνδεθεί και ως client ?????

my pin 220B8E22
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...