Jump to content

[MOTO] Γουρούνες (Quads)


geotech22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια ειμαι ο dimitris 15 αυτο ειναι το nick του αδερφου μου. κατλαθος ποσταρα με αυτο το nick τα links πιο πανω ειναι απο το γουρουνι μου
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 303
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ομορφο!!! ποσο "παει" το μαλλι??

 

To 350αρι εχει κανα 6αρι....Ε αυτο υπολογιζω γυρο στα 5-5500χιλ

Στο site τις YAMAHA στην Ελλαδα δεν υπαρχει καν:down:

 

dimitris 15 Πως κ δεν πηρες το MAXXER που ειναι καπως πιο νεανικο?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ειναι...αλλα με χαλαει λιγο ο ογκος του.

καλοταξιδο!!

 

Υ.Γ.διορθωσε το 1ο λινκ γιατι ειναι λαθος!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
To 350αρι εχει κανα 6αρι....Ε αυτο υπολογιζω γυρο στα 5-5500χιλ

Στο site τις YAMAHA στην Ελλαδα δεν υπαρχει καν:down:

 

dimitris 15 Πως κ δεν πηρες το MAXXER που ειναι καπως πιο νεανικο?

φιλε μου εγω θελω atv και οχι quad εξ αλλου το mxu το βρισκω πιο πληρες πεισης εχω ενα προβλημα ανπηριας και το mxu με βολευει καλυτερα γιατι ειναι πιο ανετο και εχει πιο ανετες πατουρες
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας παιδια!

Ειμαι καινουριος στην παρεα σας και θα ηθελα και εγω να συμμετεχω στην συζητηση σας και να μοιραστω τις εμπειριες και τις γνωμες σχετικα με τα γουρουνακια.

Προς το παρον ενας κατοχος YAMAHA Raptorακι 700R, και το έχω περιπου ενα χρονο. Έχω επίσης και ένα 200αρι κινεζικο YMC για τις καθημερινες ανάγκες.

Παραθετω επίσης και μερικες φωτό και πείτε μου τα σχόλια σας.

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση που κάποιος είπε ότι το Banshee του βγάζει 162 χλμ/ωρα με 4η? Πως γίνεται που εμένα είναι πάνω απο 50 άλογα, έχω 5 ταχύτητες, έχω αλλάξει γρανάζια εμπρος - πίσω για τελίκή (15 μπροστά απο 14, και 36 πίσω από 38) και ίσα που μου χτυπάει 152 - 153 χλμ/ώρα? :O

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/Me_and_my_Raptor.jpg

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/0073.jpg

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/0063.jpg

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/0081.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια η γουρουνα σου! ποσα αλογα εχει?? :blink:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Hi Raver, με δυναμομέτρηση μου έβγαλε 56 άλογα. Τώρα να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι αλλά είμαι σίγουρος ότι είναι πάνω απο 50 για να μην είμαι υπερβολικός. Πάντως με ένα BMW F650GS 2007 που τα έστησα για 250μ το πέρασα κατι λιγότερο απο μισή καρότσα, μετά βέβαια με πέρασε χαλαρά λόγω τελικής.
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι αν και νομιζζω..οτι πρεπει να βγαζει πανω απο 60.

καποτε ειχα (οχι δικο μου) ανταλλαγη για καποιο καιρο ενα yzf 426 atv και το μηχανακι στην ουσια "πεταγε".τις προαλλες πηρα test drive το καινουργιο το 450 και το δικο σου..το μεν αγωνιστικο ειναι 30 κιλα βαρος λιγοτερο αλλα το αλλο ειναι πιο στιβαρο..πιο καλη αισθηση σου δινει στο δρομο..πηγαινεις βολτα ανετα και δεν εχεις τους κραδασμους του αλλου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι κανω καθε μερα περιπου 60χιλ και δεν με κουραζει καθολου, ισα ισα που το απολαμβανω. Ουτε κραδασμους ουτε τιποτα που να σε προβληματιζει. Βεβαια δεν χωνομαι οπως μια μηχανη αλλα ενταξει δεν μπορεις να τα εχεις ολα δικα σου. Αν το μαθεις ομως καλα μπορεις να κινηθεις γρηγορα και μεσα στην κινηση, να ανεβαινεις πεζοδρομια, να παραμεριζεις πεζους, κτλ. κτλ. χιχι :lol:

 

Το YZF426 που ειπες προηγουμενως, δεν ειναι moto-cross? Μηπως εννοεις YFZ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοω..απλα δεν ξερω ακριβως την ονομασια....ξερω οτι φοραει το ιδιο μοτερ.

το δικο σου δεν κουραζει....ειναι κατι αντιστοιχο..σαν το ΧΤ παραδειγμα..παει παντου..και δεν σε κουραζει καθολου(το παλιο εννοω) ενω το YZF μετα απο 1 ωρα οδηγησης εισαι πτωμα...παντως εχει βγαλει και η ΚΤΜ καποια atv και θελω να παω να τα τσεκαρω..οχι για αμεση αγορα...αλλα ετσι για την κ@υλα μου.:D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο μηπως λες?

Αυτο λεω..μου αρεσει πολυ η θεση οδηγησης...και το γενικοτερο στησιμο.

βεβαια..η τιμη του θα ειναι πολυ "πιπερατη" αλλα αυτα τα πραγματα ειναι για λιγους...ενας απάυτους εισαι κι εσυ :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

...για λιγους...τρελους μαλλον θα ηθελες να πεις όπως και εγω. Και οταν εννοω τρελους δεν εννοω μεταφορικα αλλα κυριολεκτικα. Θα έδινε κανεις 11-12 η ακόμα και 13 χιλιαρικα για να κυκλοφορει μια τετράκυκλη μοτοσυκλετα που στο κατω κάτω ούτε επιδόσεις έχει αντίστοιχου κροσσατου (στα ίδια κυβικα εννοώ) στο χώμα αλλά ουτε και κατά διάνοια επιδόσεις οποιουδήποτε streetαδικου στα ίδια κυβικά στην ασφαλτο. Λοιπόν για να είμαι ελικρινής και σύμφωνα με την ταπεινή μου άποψη , είναι ένα όμορφο όχημα που σίγουρα τραβάει τα βλέμματα αλλά ΔΕΝ τα αξίζει τα χρήματα του ούτε αυτό, ούτε το KFX ούτε το YFZ κλπ. Και ξέρεις γιατί? Γιατι η πραγματική τους αγορά βρίσκεται στην Αμερική και μπορεις να το έχεις καινουριο (πχ το Raptor 700R) με 5.000 - 6.000$ (δηλαδη 3.650 εως 4.380 Ευρώ με την σημερινή ισοτιμία). Αυτή θα ήταν η λογικη τιμή πώλησης του για την οποία θα σου έλεγα ΝΑΙ ΟΚ αξίζει. Θα μου πεις "μου τα λες έσυ που εισαι κατοχος και παραπονιέσαι αντι να τα υποστηρίζεις?" ...Ναι στα λέω εγω εκ πείρας και δεν ειμαι ούτε κανενας τρελός πορωμενος μηχανόβιος (δεν έχω καβαλήσει ποτε μηχανή υπόψιν) για να επιμένω ούτε κανενας τρελός αυτοκινητοβιος.

Το ιδιο θα ελεγες και εσυ Raver όταν πηγαινεις ανάβαση στο Γοργοεπήκοο και αγκομαχάει το κακομοίρικο το Raptor σου οχι απλως να πλησιασει αλλά να μην χάσει τελείως από τα ματια του την ουρά του XR 650 του φίλου σου ο οποίος έχει δώσει μόλις 6.000 Ευρώ.

 

Αυτα...!

Link to comment
Share on other sites

Εσυ καλα τα λες...και κατανοω πληρως οτι λες..αλλα εγω τα γουσταρω..αλλα το μονο stop που βρισκω ειναι η μεγαλη τιμη...εχω 2 μηχανες..και γουσταρω...οτι οικονομια εχω τα χωνω σε βενζινες,που να παρω και κανα τετοιο...ποιος με πιανει μετααα!!!

γι'αυτο καμια φορα κανω τραμπα το "καθαρο" με την γουρουνα του φιλου μου...και καπως ξε-κ@υλωνω..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ενδιαφερει να εχει πινακιδες?

ναι...αλλωστε εχω το yzf χωρις και δεν με παιρνει και γι'αλλο..και αυτο το εχω καβαντζα αγωνιστικη αδεια απο εναν φιλο μου.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ριξε καμια φωτο να δουμε και εμεις ! :)

φωτο απο την μηχανη...??? οσες θελεις ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά γειά

Εχω ενα προβλημα με την γουρούνα μου AEON Overland 180

 

Οταν ειναι κρύα δεν κραταει ρελαντί με τίποτε , μετα απο 10 λεπτα αφού ζεσταθεί δουλευει τζάμι.

Εχω κανει τα πάντα μεχρι και καθάρισμα καρμπυρατέρ

( ασε που για να φτάσεις εκεί πρεπει να την κάνεις ολη βίδες )

Μήπως ξέρει κανείς τίποτε, η καποιο forum ελληνικό η ξένο μήπως και βρώ ακρη?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά

Εχω ενα προβλημα με την γουρούνα μου AEON Overland 180

 

Οταν ειναι κρύα δεν κραταει ρελαντί με τίποτε , μετα απο 10 λεπτα αφού ζεσταθεί δουλευει τζάμι.

Εχω κανει τα πάντα μεχρι και καθάρισμα καρμπυρατέρ

( ασε που για να φτάσεις εκεί πρεπει να την κάνεις ολη βίδες )

Μήπως ξέρει κανείς τίποτε, η καποιο forum ελληνικό η ξένο μήπως και βρώ ακρη?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

το τσοκ ειναι αυτοματο??? για ρυθμισε λιγο τον αερα..καθαρισε και ενα φιλτρο...και ρυθμισε τις στροφες του κινητηρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειναι τετράχρονο και το καρμπυρατερ ειναι υποπίεσης

το εχω καθαρίσει καλά΄, ολα φίλτρο αέρος, βενζίνης, τα πάντα, απόδοση οταν ζεσταθεί ειναι μια χαρά οταν ειναι κρύο δεν κρατάει ρελαντί με τίποτε ( 10 λεπτά περίπου )

Ρύθμησα ολες τίς βίδες μίγμα κτλ τίποτε

Αν ρυθμησω το γκαζι να κραταει ρελαντι, οταν ζεσταθεί ανεβάζει στροφες του σκοτωμου, και δεν πέρνει ταχύτητες

Εχει τσοκ, οχι αυτόματο αλλά συκώνει καποια ακίδα στο καρμπυρατερ δεν ανεβάζει ρελαντι οποιος καποια αλλα

Link to comment
Share on other sites

τωρα για να μην σε παρω στον λαιμο μου..το βουλωνω :X

πηγαινε'το σε ενα μαστορα καλο να δει τι συμβαινει..και εχεις και μια χαρα μηχανημα..

αληθεια σε χακι το εχεις???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οχι το κίτρινο, δεν ειχε χακί

 

Ξέρεις κανενα forum εξωτερικού που θα μπορούσε να βοηθήσει?

Και κάτι αλλο, καποιος μου ειπε οτι μπορεί να ειναι απο ρύθμηση βαλβίδες. Εχες λογική?

Link to comment
Share on other sites

Οχι το κίτρινο, δεν ειχε χακί

 

Ξέρεις κανενα forum εξωτερικού που θα μπορούσε να βοηθήσει?

Και κάτι αλλο, καποιος μου ειπε οτι μπορεί να ειναι απο ρύθμηση βαλβίδες. Εχες λογική?

 

:worry: εδώ :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...