Jump to content

επιπλα για νεο σπιτι


petros1987
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα στη παρεα. Αποφασισα να παρω καινουρια επιπλα για το καινουριο μου σπιτι εχει κανεις να προτινει καποιο καταστημα? περιοχη θεσσαλονικης. Ενδιαφερομαι κυριως για σαλονια και κρεβατοκαμαρα Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρικά έχεις; επειδή πάει η αδερφή μου εξωτερικό και θα πουλήσει ψυγείο κουζίνα πλυντήριο beko και τα 3 νομίζω σχεδόν καινούρια.
Link to comment
Share on other sites

Στη Θεσσαλονίκη έχει και ΙΚΕΑ... Ρίξε και εκεί μια ματιά, μήπως βρει κάτι φθηνό και αξιόλογο... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Για τα επιπλα του σπιτιου σου δεν θα σου προτεινα σε καμια περιπτωση ΙΚΕΑ ή Praktiker. Γιατι σε δυο χρονια δεν θα υπαρχει ορθιο τιποτα. Εμενα το συνθετο ηδη αρχιζει να χαλαει. κατστρεφεται το ξυλο. το ιδιο και το τραπεζακι στο σαλονι. Εγω σου προτεινω να επιλεξεις με εταιρεια γνωστη η οποια να τα παρεις ολα απο εκει ωστε να σου κανει εκπτωση. Δηλαδη καλύτερη τιμη και τα επιπλα να ειναι αξιας. Μπορεις να ριξεις μια ματια εδω https://articon.gr/
Link to comment
Share on other sites

Για τα επιπλα του σπιτιου σου δεν θα σου προτεινα σε καμια περιπτωση ΙΚΕΑ ή Praktiker. Γιατι σε δυο χρονια δεν θα υπαρχει ορθιο τιποτα. Εμενα το συνθετο ηδη αρχιζει να χαλαει. κατστρεφεται το ξυλο. το ιδιο και το τραπεζακι στο σαλονι. Εγω σου προτεινω να επιλεξεις με εταιρεια γνωστη η οποια να τα παρεις ολα απο εκει ωστε να σου κανει εκπτωση. Δηλαδη καλύτερη τιμη και τα επιπλα να ειναι αξιας. Μπορεις να ριξεις μια ματια εδω https://articon.gr/

 

Σκορπάνε τα επιπλα του ΙΚΕΑ? :confused::lol:

 

Καλό! Τα δικα μου μπαινουν συντομα στον ένατο (9) χρονο και ειναι οπως την πρώτη μερα (κρεβάτια, τραπεζια, καρεκλες, σκαμπο, σαλονι, κλπ)

Current status: Galaxy S21+, Huawei Matebook 14 (2020), Mi Air 13 (2017)
Link to comment
Share on other sites

+ κάποια από τα δικά μας

+ όλα της πεθεράς μου

Πάνω από 7-8 χρόνια χωρίς προβλήματα. Μπορεί να μην αρέσουν σε κάποιους ή να μην έχουν την στιβαρότητα άλλων επίπλων αλλά σίγουρα δεν "σκορπάνε"....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ψάχνω για διπλό κρεβάτι, κάτι οικονομικό (μέχρι 500 ευρώ) αλλά να έχει όσο το δυνατόν καλή κατασκευή (στιβαρότητα και αντοχή στο χρόνο).

Το μάτι μου έπεσε στα καταστήματα Istikbal.

Επειδή δεν έχω ξαναψωνίσει από εκεί, έχετε εικόνα των προιόντων τους; είναι καλά σε σχέση με την τιμή τους; είναι επιπέδου ΙΚΕΑ;

Άλλη πρόταση για αγορά από κάπου αλλού; (περιοχή Αθήνα)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για διπλό κρεβάτι, κάτι οικονομικό (μέχρι 500 ευρώ) αλλά να έχει όσο το δυνατόν καλή κατασκευή (στιβαρότητα και αντοχή στο χρόνο).

Το μάτι μου έπεσε στα καταστήματα Istikbal.

Επειδή δεν έχω ξαναψωνίσει από εκεί, έχετε εικόνα των προιόντων τους; είναι καλά σε σχέση με την τιμή τους; είναι επιπέδου ΙΚΕΑ;

Άλλη πρόταση για αγορά από κάπου αλλού; (περιοχή Αθήνα)

 

Ο θείος μου είναι σιδεράς και φτιάχνει εννοείται κρεβάτια. Έχω κρεβάτι στο παιδικό 20 χρόνια και είναι σαν να έγινε χθες. Βαμμένο με ηλεκτροστατικη βαφή κλπ κλπ. Πιστεύω είναι υπέρ αρκετά τα 500€ για ένα καλό κρεβάτι. Μιλάμε τώρα για κρεβάτι όχι αστεία. Δεν σπάει δε χαλάει. Του στέλνεις φωτογραφία το σχέδιό για το κεφάλι πάνω και σου λέει τιμή. Αν θέλεις στείλε PM να σου δώσω φώτο από το δικό μου πχ.

Link to comment
Share on other sites

Στρώμα έχω, για σκέτο κρεβάτι ψάχνω (1.60x2.00μ).

 

@DjTony: Δεν είχα υπόψη μου για σιδερένιο κρεβάτι. Κάτι σαν κι αυτό ψάχνω (https://istikbalgreece.gr/eshop/krevatia/subcategory/Krebatokamara-Side/1168)

Link to comment
Share on other sites

Στρώμα έχω, για σκέτο κρεβάτι ψάχνω (1.60x2.00μ).

 

@DjTony: Δεν είχα υπόψη μου για σιδερένιο κρεβάτι. Κάτι σαν κι αυτό ψάχνω (https://istikbalgreece.gr/eshop/krevatia/subcategory/Krebatokamara-Side/1168)

 

Εντάξει κοίτα να δεις. Όμορφο δε λέω.. Αλλά σα το σίδερο δεν έχει. Θα τρίζει φαντάζομαι μετά από χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό ρώτησα για την ποιότητα κατασκευής της συγκεκριμένης αλυσίδας.

Γιατί σαν σχέδιο και εμένα μου αρέσει, σαν τιμή είναι μέσα στον προϋπολογισμό αλλά αν αρχίσει και τρίζει/σπάσει ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο κάνει, δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Στρώμα έχω, για σκέτο κρεβάτι ψάχνω (1.60x2.00μ).

 

@DjTony: Δεν είχα υπόψη μου για σιδερένιο κρεβάτι. Κάτι σαν κι αυτό ψάχνω (https://istikbalgreece.gr/eshop/krevatia/subcategory/Krebatokamara-Side/1168)

 

Εγώ πάντως έχω παρόμοιο με αποθηκευτικό χώρο από istikbal στο 1.80Χ2.00 την είχα πάρει πέρσι τις γιορτές περίπου στα 550€ προς το παρόν κανένα παράπονο αλλά αυτό θα φανεί μετά από αρκετά χρόνια... Από δεκάδες μαγαζιά που είχαμε γυρίσει σε ποιότητα στα λεφτά αυτά πάντως μόνο istikbal βρήκαμε ποικιλία και παραμετροποίηση σε νορμάλ τιμή. Αλλιώς πήγαινες ή σε πολύ φθηνές λύσεις που δε μας άρεσαν ή ήθελες πάνω από 1000ρικό για ένα όμορφο κρεβάτι με αποθηκευτικό

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Άρα, είσαι ικανοποιημένος...

Μήπως έχεις link από το κρεβάτι που πήρες;

 

Αν δε κάνω λάθος είναι αυτό https://istikbalgreece.gr/eshop/krevatia/me-apothikeutiko-xoro/Krebatokamara--Elite/351

Προς το παρόν είναι υπερ-ικανοποιημένος, ο χώρος ο αποθηκευτικός είναι τεράστιος και το κρεβάτι μέχρι τώρα μια χαρά.

Το είχα παραγγείλει τώρα που το θυμήθηκα πέρσι στο δεκαήμερο εκπτώσεων 1-10/11 και είχαν βάλει και μια έξτρα έκπτωση 10% (και ήθελε περίπου 4-6 βδομάδες για να έρθει)

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήγα και τα είδα σήμερα από κοντά.

Αυτά που έχουν αποθηκευτικό χώρο (που πράγματι είναι τεράστιος) έχουν πολύ καλύτερη ποιότητα κατασκευής από τα άλλα, προφανώς γιατί έχουν σιδερένιο σκελετό (και το δικό σου λογικά έτσι θα είναι).

Για τα χρήματά τους δείχνουν καλά (εώς και πολύ καλά).

Μας είπαν και σε μας για έκπτωση 10%, παρ' όλο που δεν είμαστε σε περίοδο εκπτώσεων.

Από την ημέρα της παραγγελίας χρειάζονται 20-30 μέρες (ημερομηνιακές ή εργάσιμες δεν το διευκρίνισε) μέχρι να το φέρουν στο σπίτι και να το συναρμολογήσουν (και τα δύο δωρεάν).

Καλή επιλογή μου φαίνονται και νομίζω ότι στην τιμή αυτή (δηλαδή γύρω στα 550 ευρώ) ίσως να μην βρω αντίστοιχης ποιότητας κρεβάτι με τόσο μεγάλο αποθηκευτικό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήγα και τα είδα σήμερα από κοντά.

Αυτά που έχουν αποθηκευτικό χώρο (που πράγματι είναι τεράστιος) έχουν πολύ καλύτερη ποιότητα κατασκευής από τα άλλα, προφανώς γιατί έχουν σιδερένιο σκελετό (και το δικό σου λογικά έτσι θα είναι).

Για τα χρήματά τους δείχνουν καλά (εώς και πολύ καλά).

Μας είπαν και σε μας για έκπτωση 10%, παρ' όλο που δεν είμαστε σε περίοδο εκπτώσεων.

Από την ημέρα της παραγγελίας χρειάζονται 20-30 μέρες (ημερομηνιακές ή εργάσιμες δεν το διευκρίνισε) μέχρι να το φέρουν στο σπίτι και να το συναρμολογήσουν (και τα δύο δωρεάν).

Καλή επιλογή μου φαίνονται και νομίζω ότι στην τιμή αυτή (δηλαδή γύρω στα 550 ευρώ) ίσως να μην βρω αντίστοιχης ποιότητας κρεβάτι με τόσο μεγάλο αποθηκευτικό χώρο.

 

Λοιπόν, πήγα και τα είδα σήμερα από κοντά.

Αυτά που έχουν αποθηκευτικό χώρο (που πράγματι είναι τεράστιος) έχουν πολύ καλύτερη ποιότητα κατασκευής από τα άλλα, προφανώς γιατί έχουν σιδερένιο σκελετό (και το δικό σου λογικά έτσι θα είναι).

Για τα χρήματά τους δείχνουν καλά (εώς και πολύ καλά).

Μας είπαν και σε μας για έκπτωση 10%, παρ' όλο που δεν είμαστε σε περίοδο εκπτώσεων.

Από την ημέρα της παραγγελίας χρειάζονται 20-30 μέρες (ημερομηνιακές ή εργάσιμες δεν το διευκρίνισε) μέχρι να το φέρουν στο σπίτι και να το συναρμολογήσουν (και τα δύο δωρεάν).

Καλή επιλογή μου φαίνονται και νομίζω ότι στην τιμή αυτή (δηλαδή γύρω στα 550 ευρώ) ίσως να μην βρω αντίστοιχης ποιότητας κρεβάτι με τόσο μεγάλο αποθηκευτικό χώρο.

 

Σωστά ο σκελετός είναι μεταλλικός και όντως έχει δωρεάν μεταφορικά και δωρεάν συναρμολόγηση. Στο λέω με βεβαιότητα ότι δε θα βρεις, γιατί πέρσι είχαμε πάει σε πάνω από 10-15 μαγαζιά για αναζήτηση και δε βρήκαμε τίποτα ούτε κοντινό σε ποιότητα και τιμή. Ελπίζω να βγεί και στο χρόνο ανθεκτικό αν και ξέρω από γνωστούς με διπλής αξίας κρεβάτια να τρίζουν μετά από καμιά 5ετια οπότε τουλάχιστον δε θα έδωσα και μια περιουσία.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω πάει σε τόσα μαγαζιά όπως εσύ, πιστεύω όμως κι εγώ το ίδιο, ότι δηλαδή είναι πάρα πολύ καλά σε σχέση με την τιμή τους (άσε που κάποια κρεβάτια δείχνουν πιο ακριβά απ' ότι είναι στην πραγματικότητα).

Πάει, κλείδωσε, από κει θα πάρω τελικά! Χαχα!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Σωστά ο σκελετός είναι μεταλλικός και όντως έχει δωρεάν μεταφορικά και δωρεάν συναρμολόγηση. Στο λέω με βεβαιότητα ότι δε θα βρεις, γιατί πέρσι είχαμε πάει σε πάνω από 10-15 μαγαζιά για αναζήτηση και δε βρήκαμε τίποτα ούτε κοντινό σε ποιότητα και τιμή. Ελπίζω να βγεί και στο χρόνο ανθεκτικό αν και ξέρω από γνωστούς με διπλής αξίας κρεβάτια να τρίζουν μετά από καμιά 5ετια οπότε τουλάχιστον δε θα έδωσα και μια περιουσία.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Τελικά το αγόρασες? μπορείς να μου πεις εντυπώσεις και χρόνο παράδοσης? μετά από τόσο καιρό είναι σε καλή κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το αγόρασες? μπορείς να μου πεις εντυπώσεις και χρόνο παράδοσης? μετά από τόσο καιρό είναι σε καλή κατάσταση?
Μα το είχα ήδη αγοράσει όταν το έγραφα, το έχω παρει από Νοεμβρη του 17 αν θυμάμαι καλά οπότε κλείνει δύο χρόνια τωρα και 1,5+ χρόνο που κοιμόμαστε καθημερινά σε αυτό. Αψεγάδιαστο, ούτε τρίξιμο ουτε τίποτα ακομα. Παραμένω πολύ ευχάριστημένος. Νομίζω έκανε 1,5-2 μήνες να έρθει γιατί ήθελα ειδική παραγγελία τη διάσταση king size 1,80 πλάτος. Και ακόμα και τα υφάσματα του δεν έχουν λερωθεί καθόλου που φοβόμουν ότι θα κάνει λεκέδες επειδή είναι σε κρεμ λευκό χρώμα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Μα το είχα ήδη αγοράσει όταν το έγραφα, το έχω παρει από Νοεμβρη του 17 αν θυμάμαι καλά οπότε κλείνει δύο χρόνια τωρα και 1,5+ χρόνο που κοιμόμαστε καθημερινά σε αυτό. Αψεγάδιαστο, ούτε τρίξιμο ουτε τίποτα ακομα. Παραμένω πολύ ευχάριστημένος. Νομίζω έκανε 1,5-2 μήνες να έρθει γιατί ήθελα ειδική παραγγελία τη διάσταση king size 1,80 πλάτος. Και ακόμα και τα υφάσματα του δεν έχουν λερωθεί καθόλου που φοβόμουν ότι θα κάνει λεκέδες επειδή είναι σε κρεμ λευκό χρώμα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πολυ χρησιμο ποστ. Ευχαριστουμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...