Jump to content

Huawei P Smart


loyros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νέος κάτοχος κι εγώ του κινητού εδώ και δύο μέρες και προσπαθώ να το μάθω (και να με μάθει).

Έχω αρκετές απορίες αλλά προς το παρόν θα σταθώ σε μία και θέλω τη βοήθειά σας:

 

έχω βάλει τον Nova Launcher Prime. Στις εφαρμογές επίσης που έχω εγκαταστήσει έχω την εφαρμογή screen off γιατί μου αρέσει ο τρόπος που κλείνει την οθόνη. Άλλες φορές πατάω απευθείας το μικρό widget της εφαρμογής για να κλείσω την οθόνη και άλλες φορές με διπλό tap στην οθόνη ενεργοποιώ την εφαρμογή (μέσα από τις ρυθμίσεις του Nova).

Αυτό που δεν έχω καταφέρει να βρω μέχρι τώρα είναι να μπορώ να ξεκλειδώσω την οθόνη με το δακτυλικό αποτύπωμα χωρίς να μου ζητάει μετά κωδικό PIN. Κάθε φορά μου ζητάει τον κωδικό. Μόνο αν κλείσω το κινητό από το power button ξεκλειδώνει την οθόνη χωρίς να μου ζητά PIN. Επειδή όμως δεν θέλω να χρησιμοποιώ hardware buttons, γίνεται αυτό που θέλω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας! :)

Απλά θα το κάνεις με τον nova χωρίς έξτρα εφαρμογή.

Θα επιλέξεις "διπλο πάτημα" - "κλείδωμα οθόνης"

Μετά θα σου δώσει 2 επιλογές και εσύ θα διαλέξεις αυτήν που λέει ότι επιτρέπει το ξεκλείδωμα με δακτυλικό αλλά θα καθυστερεί 5 δευτερόλεπτα να κλειδώσει.

Παρόλα αυτά η οθόνη θα σβήνει αμέσως με το διπλό.

 

Sent from Lenovo P1a42 via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 173
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, αυτό που λες το είδα, αλλά και πάλι δεν είναι αυτό που θα ήθελα να κάνω...

Αυτό που ζητώ δηλαδή δεν γίνεται με κανέναν τρόπο, ε;

Αν βγάλω από τις ρυθμίσεις την επιλογή για PIN, μπορώ τότε με κάποιο τρόπο να ξεκλειδώνω την οθόνη μόνο με το δακτυλικό αποτύπωμα;

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες το widget που έχει η ίδια η συσκευή? Δεν ξέρω αν δουλεύει με τον νόβα, αλλά λογικά θα πρέπει.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες το widget που έχει η ίδια η συσκευή? Δεν ξέρω αν δουλεύει με τον νόβα, αλλά λογικά θα πρέπει.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

 

Όχι, δεν το δοκίμασα...βασικά, δεν το γνώριζα καν!

Τώρα που το είπες θα ψάξω να το βρω και να το δοκιμάσω.

Thanx! :)

 

Έχω την εντύπωση ότι Νova και huawei widgets δεν συνδυάζονται.

Κρασαρει ο nova.

Έτσι νομίζω

 

Sent from Lenovo P1a42 via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, δεν συνεργάζονται. Για την ακρίβεια, όταν πας να το επιλέξεις μέσα από τις ρυθμίσεις του Nova, γράφει ότι η εφαρμογή δεν είναι εγκατεστημένη, ενώ μέσα από τον μαμά launcher λειτουργεί μια χαρά!

Κρίμα, γιατί αυτό θα μπορούσε να ήταν μια λύση γι' αυτό που ζητάω... :(

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, δεν συνεργάζονται. Για την ακρίβεια, όταν πας να το επιλέξεις μέσα από τις ρυθμίσεις του Nova, γράφει ότι η εφαρμογή δεν είναι εγκατεστημένη, ενώ μέσα από τον μαμά launcher λειτουργεί μια χαρά!

Κρίμα, γιατί αυτό θα μπορούσε να ήταν μια λύση γι' αυτό που ζητάω... :(

Μπορείς να γράψεις περιγραφικά τι ακριβώς ζητάς... Γιατί δεν τα έχω ξεκαθαρίσει ακόμα.

Ρωτάω επειδή μου είπες ότι το διπλό πατημα για σβήσιμο οθόνης δεν σου κάνει.

Δηλαδή καταλαβαίνω ότι πρέπει να υπάρχει και widget στην οθόνη οπωσδήποτε?

 

 

Sent from Lenovo P1a42 via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει widget για το κλείσιμο της οθόνης (θα το ήθελα αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας αν δεν υπάρχει).

Αυτό που θέλω είναι να μπορώ κλείσω το κινητό, χωρίς να πατήσω το power button, και να το ανοίξω μετά με το fingerprint χωρίς να μου ζητήσει κωδικό ασφαλείας (PIN).

Το διπλό tap για κλείσιμο μέσα από τον Nova κάτι δεν μου αρέσει, δεν κλείνει αμέσως.

 

Εναλλακτικά, θα μπορούσα να κρατήσω τον μαμά launcher, έτσι ώστε να χρησιμοποιώ το δικό του widget για το κλείσιμο, αλλά στον μαμά launcher υπάρχουν αρκετοί περιορισμοί σε σχέση με τον Nova (τους οποίους θα μπορούσα να αντέξω - ίσως δηλαδή, δεν ξέρω), αλλά δεν με αφήνει να αφαιρέσω από την οθόνη τα εικονίδια για τις εφαρμογές μηνύματα και κλήσεις (χρησιμοποιώ chomp sms και true dialer). Αυτό είναι πολύ εκνευριστικό δυστυχώς και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το έχουν κάνει έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει widget για το κλείσιμο της οθόνης (θα το ήθελα αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας αν δεν υπάρχει).

Αυτό που θέλω είναι να μπορώ κλείσω το κινητό, χωρίς να πατήσω το power button, και να το ανοίξω μετά με το fingerprint χωρίς να μου ζητήσει κωδικό ασφαλείας (PIN).

Το διπλό tap για κλείσιμο μέσα από τον Nova κάτι δεν μου αρέσει, δεν κλείνει αμέσως.

 

Εναλλακτικά, θα μπορούσα να κρατήσω τον μαμά launcher, έτσι ώστε να χρησιμοποιώ το δικό του widget για το κλείσιμο, αλλά στον μαμά launcher υπάρχουν αρκετοί περιορισμοί σε σχέση με τον Nova (τους οποίους θα μπορούσα να αντέξω - ίσως δηλαδή, δεν ξέρω), αλλά δεν με αφήνει να αφαιρέσω από την οθόνη τα εικονίδια για τις εφαρμογές μηνύματα και κλήσεις (χρησιμοποιώ chomp sms και true dialer). Αυτό είναι πολύ εκνευριστικό δυστυχώς και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το έχουν κάνει έτσι...

Εντάξει κατάλαβα.

Άρα η πιο κοντινή επιλογή είναι ο nova με το κλείσιμο οθόνης στα 2 πατηματα.

Γιατί σε χαλανε τα 5" που περνάνε μέχρι να κλειδώσει?

Αφού την οθόνη την κλείνει αμέσως.

Σε 2 ημέρες θα το έχεις συνηθίσει...δεν είναι τίποτα.

Και στο λέω γιατί αποδεδειγμένα τις περισσότερες φορές που θα κάνεις διπλό κλικ για να σβήσει η οθόνη...θα το αφήσεις στο πλάι το τηλέφωνο και δεν θα το ξαναπιασεις στα επόμενα 5" .

Άρα σε μερικές φορές θα το έχεις ξεχάσει ότι δουλεύει με αυτήν την καθυστέρηση.

 

Sent from Lenovo P1a42 via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχεις δίκιο...είπαμε, το μαθαίνω το κινητό... :)

Να ρωτήσω κάτι άλλο, πώς επιλέγω να ΜΗΝ απενεργοποιούνται οι εφαρμογές που θέλω όταν μειώνεται η μπαταρία;

Με άλλα λόγια, πώς μπορώ να απενεργοποιήσω την επιλογή να εξοικονομεί ενέργεια μέσω κλεισίματος των εφαρμογών; Δεν το έχω βρει ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχεις δίκιο...είπαμε, το μαθαίνω το κινητό... :)

Να ρωτήσω κάτι άλλο, πώς επιλέγω να ΜΗΝ απενεργοποιούνται οι εφαρμογές που θέλω όταν μειώνεται η μπαταρία;

Με άλλα λόγια, πώς μπορώ να απενεργοποιήσω την επιλογή να εξοικονομεί ενέργεια μέσω κλεισίματος των εφαρμογών; Δεν το έχω βρει ακόμα...

Θα σου πει κάποιος άλλος φίλος γιατί εμένα είναι της γυναίκας μου δεν είναι δικό μου.

Με αποτέλεσμα να μην το έχω ψάξει τόσο πολύ.

 

Sent from Lenovo P1a42 via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι Νova και huawei widgets δεν συνδυάζονται.

Κρασαρει ο nova.

Έτσι νομίζω

 

Sent from Lenovo P1a42 via Tapatalk

Α, μάλιστα. Δεν το γνώριζα αυτό.

Πάντα χρησιμοποιώ τους μαμά launchers. Δεν βάζω ποτέ τρίτους γιατί δεν νομίζω ότι μπορεί να είναι optmized για την κάθε συσκευή που μπορεί να μπει.

Τώρα αν δεν έχει και το τάδε gesture δεν με ενοχλεί και τόσο.

 

Sent from my Huawei Mate 10 Pro using Tapatalk

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με νέο ερώτημα:

Όσοι χρησιμοποιούν το aqua mail στο συγκεκριμένο κινητό έχουν βρει μήπως την επιλογή να μπορούν να βλέπουν τα emails σε σπλιταρισμένη οθόνη; Αυτή είναι μια επιλογή που υπάρχει στο "Look and feel" (κατά την οποία χωρίζει την οθόνη στα δύο και μπορείς να δεις στην αριστερή πλευρά τους φακέλους σου και στη δεξιά τα emails σου) αλλά για κάποιο λόγο δεν υπάρχει σε μένα, ενώ σε άλλες δύο συσκευές που χρησιμοποιώ (ένα κινητό 4,5" κι ένα ταμπλετ 7") την ίδια ακριβώς έκδοση της εφαρμογής υπάρχει αυτή η δυνατότητα κανονικά.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μήπως η αναλογία της οθόνης δεν το επιτρέπει (αν και μου φαίνεται εντελώς κουλό αυτό).

Τι μπορεί να φταίει άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, έχω το p8lite και μετά από 3 χρόνια λέω να πάρω το psmart.

Ερώτηση !

Έχει usb OTG ; γιατί το χρειάζομαι και ένας λόγος που θέλω να αλλάξω κινητό είναι και αυτός,

μια που το δικό μου δεν το υποστηρίζει...

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση Νο 2

Στα "μεγάλα" καταστήματα, βλέπε public, media markt κτλ, έχει 250 ευρώ.

Σε σκροτζομάγαζα έχει 200

Θα έχει κάποια διαφορά αν το πάρω από αυτά ; στην εγγύηση ας πούμε....

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Καμιά απολύτως.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καμιά απολύτως.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

 

Είναι σίγουρο αυτό ; Το βρήκα στο kaizer 215 ευρώ και είναι πολύ καλή τιμή νομίζω...!

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει το από πάνω.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει το από πάνω.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Σε ευχαριστώ πολύ !!!

Αύριο, το πολύ μεθαύριο μάλλον θα το έχω κι εγώ...!!!

Φαντάζομαι είσαι ευχαριστημένος από αυτό....

Μειονεκτήματα ;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μια βοήθεια θέλω καθότι νέος στο EMUI.

Κάθε φορά που κλείνω το κινητό, όλες οι εφαρμογές σταματάνε να λειτουργούν μετά από λίγα λεπτά.

Βάζω για παράδειγμα τον music player να ακούσω και μετά από 2-3 τραγούδια σταματάει να παίζει (πρέπει να ανοίξω την οθόνη, να πάω στην εφαρμογή και να πατήσω "play" ξανά).

Το ίδιο συμβαίνει και με τις άλλες εφαρμογές (ενώ έχω ζητήσει εξαίρεση από την βελτιστοποίηση της μπαταρίας μέσω της ρύθμισης από τις εφαρμογές).

Εσείς πώς το χειρίζεστε αυτό το πρόβλημα; Τι κάνετε με τις ρυθμίσεις;

Κατά τ' άλλα, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το κινητό, καλύπτει τις ανάγκες μου με τον καλύτερο τρόπο! :)

Link to comment
Share on other sites

Και ναι, είμαι πλέον κάτοχος του p smart.

Πάρα πολύ καλό τηλεφωνάκι σε σχέση τιμής-απόδοσης.

Το βρήκα 189 ευρώ, και μαζί με μια θήκη σιλικόνης και ένα Tempered Glass

μου πήγε 200 ευρώ παρά κάτι !!!

 

Χάθηκα λίγο με τις ρυθμίσεις, αλλά που θα πάει θα το βρω....:-)

Κάποια στιγμή βρήκα πως να έχω πέντε εικονίδια στη σειρά, αλλά για κάποιο λόγο

δεν μπορώ να θυμηθώ που ήταν αυτό... (help ?)

 

Το βρήκα... δεν είναι στις γενικές ρυθμίσεις, είναι στις ρυθμίσεις που είναι εκεί που επιλέγεις widgets, ταπετσαρία, μεταβάσεις....

Edited by pmakridis
Link to comment
Share on other sites

Το προμηθευτηκες μέσω του bestprice; Επειδή ενδιαφέρομαι να το παραγγείλω σήμερα από εκεί που το παρήγγειλες κι εσύ, θέλω να ρωτήσω αν έχει nfc. Μπορείς να το δεις στις ρυθμίσεις του κινητού;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το προμηθευτηκες μέσω του bestprice; Επειδή ενδιαφέρομαι να το παραγγείλω σήμερα από εκεί που το παρήγγειλες κι εσύ, θέλω να ρωτήσω αν έχει nfc. Μπορείς να το δεις στις ρυθμίσεις του κινητού;

 

Ευχαριστώ

 

 

Ναι έχει NFC !!!

Στείλε μου προσωπικό μήνυμα.

 

Επίσης έχει και ραδιόφωνο (η πρώτη σελίδα λέει πως δεν έχει...)

Edited by pmakridis
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P Smart

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...