Jump to content

Huawei P Smart


loyros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 173
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας, γνωριζει κανεις τι κανει αυτη η ρυθμιση : Auto delete unwanted system and app data? (Storage Manager)

 

 

Διαγράφει τα άχρηστα πλέον αρχεία που δημιουργούνται από το σύστημα και τις εφαρμογές, έτσι ώστε να εξοικονομηθεί χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από σχεδόν 2 εβδομάδες χρήσης του Smart, έχω να πω, πως για τις απαιτήσεις μου και τα λεφτά του, είναι άψογο !

Είχα το p8lite και οι διαφορές είναι παραπάνω από αισθητές...

 

Κατ αρχήν η μπαταρία. Ισα ίσα που έβγαζα την μέρα.

Το Smart με την ίδια, μην πω και περισσότερη χρήση κρατάει άνετα δύο μέρες...

 

Έχει ραδιόφωνο. Έχει NFC. Έχει usb OTG.

 

Τα γράφω αυτά γιατί βλέπω στα διάφορα site να λένε πως δεν έχει, ή δεν τα αναφέρουν καν.

 

Είχα το Nova prime στο παλιό. Σε αυτό δεν τον έβαλα καν. Όλες οι ρυθμίσεις που ήθελα υπήρχαν ήδη.

Ωραίο το Oreo !!!

 

Μου αρέσει πάρα πολύ που έχει το ίδιο μέγεθος με το παλιό, αλλά πολύ μεγαλύτερη οθόνη !

 

Δύο apps που προτείνω (αν και έχει ανάλογα από μόνο του, είναι το Screen Off γιατί μου αρέσουν τα εφέ του,

 

και το Auto Silent Mode γιατί διαβάζει και το ημερολόγιο επιλεκτικά, για να βάλει αυτόματα το κινητό στην αθόρυβη.

(για το τελευταίο έχω και δωρεάν κωδικούς για την premium έκδοση για όποιον ενδιαφέρεται !!!)

 

Έχει επιλογή για να υπάρχουν τα προγράμματα στο λεγόμενο "συρτάρι" κάτι που εμένα με βολεύει πολύ.

 

Το δακτυλικό αποτύπωμα είναι πάρα πολύ γρήγορο και κάνω και "μαγικά" με τις ρυθμίσεις του και τρελαίνω κόσμο.

Έχει ρύθμιση ας πούμε να γυρνάει τις φωτογραφίες με την κίνηση του δακτύλου κάτι που δεν φαίνεται, οπότε εγώ λέω

"γύρνα" και όλοι νομίζουν πως έχει φωνητικές οδηγίες... :-)

 

Δεν ξέρω καν αν έχω ανακαλύψει όλες τις ρυθμίσεις του, αλλά ότι θέλω μέχρι τώρα το έχω βρει !

 

Ο ήχος του είναι πολύ καλός, αλλά ελαφρώς πιο χαμηλός από εκείνον του p8lite. Δεν είναι κάτι που ενοχλεί πάντως...

 

Η camera του πολύ καλύτερη απ' ότι συνήθως περιγράφουν. ΟΚ δεν είναι η κάμερα του p20pro,

αλλά για τα 189 ευρώ του βγάζει αξιοπρεπέστατες φωτογραφίες και video.

 

Άπλετος χώρος με τα 32gb, αν κι εγώ του μετέφερα και την 64gb κάρτα που είχα στο προηγούμενο ;-)

Εδώ να πω πως δεν έχει δύο συρταράκια όπως το p8lite αλλά ένα για δύο nano sim κάρτες, ή μία nano sim και μια mini sd !

 

Οι εφαρμογές τρέχουν άψογα, δεν συνάντησα κανένα κόλλημα και το gps ταχύτατο με το sygic premium επάνω.

 

Επίσης υπάρχει και το toc toc για να το ανοίγεις, αλλά προτιμώ το δακτυλικό αποτύπωμα !

 

Αυτά για τις δύο εβδομάδες χρήσης, σίγουρα κάτι θα έχω ξεχάσει, αλλά εδώ είμαστε... :-)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω .εγω τωρα το μαθαινω... να το εχω ON η OFF? System and App data = cache ?

 

Που ακριβώς είναι αυτή η ρύθμιση ; Δεν έχεις ελληνικό μενού ;

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς είναι αυτή η ρύθμιση ; Δεν έχεις ελληνικό μενού ;

 

 

Διαχείριση συσκευής > Εκκαθάριση > Χώρος αποθήκευσης > Διαμόρφωση ρυθμίσεων για αυτόματη εκκαθάριση και ενημέρωση

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια ρε παιδιά,

έχω στο κινητό μια κάρτα sd 32gb.

Έχω παρατηρήσει ότι όταν χρησιμοποιώ κάποιες εφαρμογές που έχω (π.χ. File Explorer+, SD Maid, Dukto, android assistant) δεν έχω την άδεια να χρησιμοποιώ την κάρτα, σαν να μην την διαβάζει. Το android assistant και το dukto δεν την βλέπουν καν. Το File Explorer+ την διαβάζει μεν, αλλά δεν μου επιτρέπει να σβήσω αρχεία. Το ίδιο και με το SD Maid, την "βλέπει" αλλά δεν με αφήνει να δώσω δικαιώματα για να έχω πρόσβαση σε αυτήν.

Υποθέτω ότι είναι περιορισμός του Oreo. Το ερώτημά μου είναι αν μπορεί κάπως να αλλάξει αυτό.

Με το Dukto είχα βολευτεί πολύ να μεταφέρω αρχεία εύκολα και απλά προς/και από τον υπολογιστή μέσω σύνδεσης wifi. Δοκίμασα κι ένα άλλο πρόγραμμα γι' αυτό το σκοπό, αλλά και πάλι, δεν είχα πρόσβαση στην κάρτα μνήμης.

Υπάρχει κάποια σχετική ρύθμιση που μου διαφεύγει;

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια ρε παιδιά,

έχω στο κινητό μια κάρτα sd 32gb.

Έχω παρατηρήσει ότι όταν χρησιμοποιώ κάποιες εφαρμογές που έχω (π.χ. File Explorer+, SD Maid, Dukto, android assistant) δεν έχω την άδεια να χρησιμοποιώ την κάρτα, σαν να μην την διαβάζει. Το android assistant και το dukto δεν την βλέπουν καν. Το File Explorer+ την διαβάζει μεν, αλλά δεν μου επιτρέπει να σβήσω αρχεία. Το ίδιο και με το SD Maid, την "βλέπει" αλλά δεν με αφήνει να δώσω δικαιώματα για να έχω πρόσβαση σε αυτήν.

Υποθέτω ότι είναι περιορισμός του Oreo. Το ερώτημά μου είναι αν μπορεί κάπως να αλλάξει αυτό.

Με το Dukto είχα βολευτεί πολύ να μεταφέρω αρχεία εύκολα και απλά προς/και από τον υπολογιστή μέσω σύνδεσης wifi. Δοκίμασα κι ένα άλλο πρόγραμμα γι' αυτό το σκοπό, αλλά και πάλι, δεν είχα πρόσβαση στην κάρτα μνήμης.

Υπάρχει κάποια σχετική ρύθμιση που μου διαφεύγει;

 

Εγώ συνδέω το κινητό με το mυphone explorer μέσω wifi και δεν έχω κανένα πρόβλημα...

Και με το καλώδιο επίσης κανένα πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, το γνωρίζω το myphone explorer, δεν είναι εκεί το θέμα μου. Και με το AirDroid μπορώ να κάνω την μεταφορά αρχείων.

Ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με τα άλλα προγράμματα, γιατί δεν μπορούν να δουν/χρησιμοποιήσουν την κάρτα μνήμης.

Είναι περιορισμός του Oreo;

Link to comment
Share on other sites

Είναι περιορισμός του ANDROID, από την KIT KAT και έπειτα δεν επιτρέπει την εγγραφή στην SD μέσω wifi.

Αυτό τον καιρό έχω βολευτεί με τον File manager της ASUS για όλες τις συσκευές μου. Έχει επιλογή Μεταφορά αρχείων σε Η/Υ και μετά από το browser στον υπολογιστή μπορώ φυσικά να κατεβάσω και να ανεβάσω αρχεία σε όποιο φάκελο ή σε νέο φάκελο στην SD. Δεν τρελαίνομαι με τη χρήση του browser αλλά από την άλλη κάνει την ανταλλαγή αρχείων μεταξύ των συσκευών android πιο απλή.

Μπορείς να το δεις εδώ,

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.asus.filemanager

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα..

Δύο ερωτήσεις έχω...

 

1. Όταν χρησιμοποιώ το δακτυλικό αποτύπωμα, άλλες φορές ξεκλειδώνει κανονικά το κινητό, άλλες με βγάζει στο μοτίβο.

Γιατί γίνεται αυτό ; Υπάρχει κάποια ρύθμιση ;

 

2. Πως μπορώ να πείσω την φωτογραφική να σώζει στην κάρτα και όχι στον εσωτερικό χώρο του κινητού ;

Έχω ενεργοποιημένη την επιλογή "θέση αποθήκ. προτερ. στην κάρτα SD" αλλά δεν βλέπω να δουλεύει....

Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή που δεν έχω ανακαλύψει ;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια σειρά από αποτυχημένες προσπάθειες βγάζει το μοτίβο για να ξεκλειδώσεις ή αν το ρυθμίσεις διαφορετικά θα ζητάει pin ή κωδικό.

Από τις ρυθμίσεις για το δακτυλικό αποτύπωμα.

 

Αυτή είναι η ρύθμιση "Θέση αποθήκ. προτερ. στην κάρτα SD" δεν υπάρχει άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια σειρά από αποτυχημένες προσπάθειες βγάζει το μοτίβο για να ξεκλειδώσεις ή αν το ρυθμίσεις διαφορετικά θα ζητάει pin ή κωδικό.

Από τις ρυθμίσεις για το δακτυλικό αποτύπωμα.

 

Αυτή είναι η ρύθμιση "Θέση αποθήκ. προτερ. στην κάρτα SD" δεν υπάρχει άλλη.

 

Σε εμένα το κάνει χωρίς αποτυχημένες προσπάθειες.... :-(

 

Επίσης.... έχει γίνει curved... Σαν τηλεόραση.... Είναι λογικό αυτό ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κηνιτό μου έγινε σταδιακά curved... Στράβωσε δηλαδή... Και μάλιστα επάνω στο κουμπί εκκίνησης

Το πήγα στο κατάστημα και το στέλνουν στην αντιπροσωπία. Μου ρώτησαν αν κάθισα επάνω του,

αλλά είναι τέτοια η κλήση, που αν γινόταν έτσι, θα είχε σπάσει η οθόνη !!!

Άσε που εγώ το έχω σε θήκη στην ζώνη μου.... Εκεί δεν δέχεται ουσιαστικά καμία πίεση !!!

Ελπίζω να είναι πιο λογικοί στην αντιπροσωπία γιατί δεν έχει κλείσει καλά καλά μήνα το κινητό μου...

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση για την οποία δεν έχω βρει λύση.

Κάνω mirroring τη συσκευή στην τηλεόρασή μου και μου δείχνει κανονικά την οθόνη του κινητού.

Όταν πάω όμως να παίξω κάποιο βιντεάκι μέσω browser τότε δε δείχνει τπτ στην τηλεόραση.

Ξέρετε γιατί γίνεται αυτό και πως μπορούμε να το φτιάξουμε;;;

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε τις αναλύσεις.

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με την ανάλυση. 1ον η τηλεόραση είναι 4Κ και δεν έχει τέτοιο θέμα και 2ον όλα αυτά τα βιντεάκια (κυρίως μέσω Browser) τα έπαιζα από το παλιό μου meizu m2.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καθότι άσχετος να κανω μια ανοητη ισως ερωτηση, το Huawei P Smart ειναι ιδιο με το fig-lx1? Edited by nitr1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Άλλαξα πάροχο από wind σε cosmote (what's up) και πλέον δίπλα στο σήμα δεν αλλάζει το σηματάκι που έχει. Είναι μονίμως κολλημένο στο Η. Δεν αλλάζει ούτε σε 4G ούτε σε τπτ.
Link to comment
Share on other sites

Καθότι άσχετος να κανω μια ανοητη ισως ερωτηση, το Huawei P Smart ειναι ιδιο με το fig-lx1?

Δείχνει να είναι ίδιο αλλά να προορίζεται για άλλες χώρες.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Άλλαξα πάροχο από wind σε cosmote (what's up) και πλέον δίπλα στο σήμα δεν αλλάζει το σηματάκι που έχει. Είναι μονίμως κολλημένο στο Η. Δεν αλλάζει ούτε σε 4G ούτε σε τπτ.

Έστειλες "4G" στο 1333 και μετά επανεκινηση τη συσκευή?

 

Sent from Lenovo Vibe P1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θυμίστε μου, πως βάζουμε μια εφαρμογή σε προτεραιότητα, να μην απενεργοποιητε το viber ας πούμε....
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
και ενα αλλο χαρακτηριστικο που μολις ειδα στις ρυθμισεις που επιτελους το εβαλε η huawei ειναι το διπλο πατημα για ενεργοποιηση η απενεργοποιηση της οθονης.επιτελους ειχα καιρο να το δω σε κινητο της
Που μπορώ να βρω αυτή τη ρύθμιση φίλε; Δεν τη βλέπω κάπου, ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Πας στις Ρυθμίσεις, από εκεί επιλέγεις την "Έξυπνη Βοήθεια" (τρίτη επιλογή από το τέλος), μετά "Έλεγχος κίνησης" και μετά "Διπλό πάτημα".
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P Smart

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...