Jump to content

Το πρώτο ελληνικό Air Show είναι πλέον γεγονός


hydro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Ελληνική Πολεμική Αεροπορία διοργανώνει Διεθνή Αεροπορική Επίδειξη με την επωνυμία «Αρχάγγελος» 2005 στην Αεροπορική Βάση της Τανάγρας (114 Πτέρυγα Μάχης). Οι εκδηλώσεις θα διαρκέσουν από την Παρασκευή 16 έως την Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου, η οποία θα είναι και η ημέρα των κύριων εκδηλώσεων.

 

Κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων του «Αρχάγγελος» θα παρουσιασθούν στους επισκέπτες αεροσκάφη, ελικόπτερα και άλλα οπλικά συστήματα της Πολεμικής Αεροπορίας. Στον «Αρχάγγελο» θα προβληθεί, για πρώτη φορά στο ευρύ κοινό, και το επιχειρησιακό έργο της Αεροπορίας μας, μέσω της εκτέλεσης πτήσεων προσομοίωσης των επιχειρησιακών αποστολών της, καθώς επίσης και η προσφορά της στην Ελληνική κοινωνία. Παράλληλα, μελετάται, από το Γενικό Επιτελείο Αεροπορίας, και η πραγματοποίηση παρουσίασης αεροπορικής επίδειξης με την εκτέλεση ακροβατικών ελιγμών από μεμονωμένο αεροσκάφος Τ-6, Μ-2000 και F -16.

 

Στο πλαίσιο του «Αρχάγγελος»2005 έχει προσκληθεί και ένας μεγάλος αριθμός συμμαχικών ή φίλιων χωρών και εταιρειών, οι οποίες έχουν εκφράσει την επιθυμία να πλαισιώσουν τις εκδηλώσεις μας με αεροσκάφη τους σε πτητική επίδειξη ή στατική έκθεση. Η συμμετοχή αυτή δίνει Διεθνή χαρακτήρα στις εκδηλώσεις και την ευκαιρία στο κοινό να συναντήσει από κοντά μερικά από τα ποιο σύγχρονα αεροσκάφη και να παρακολουθήσει την εκτέλεση εντυπωσιακών ακροβατικών ελιγμών από αεροσκάφη και ακροβατικά σμήνη.

 

Κατά την ίδια περίοδο και τα υπόλοιπα αεροδρόμια της Πολεμικής Αεροπορίας θα είναι ανοικτά στο κοινό, προσφέροντας την ευκαιρία στις τοπικές κοινωνίες να γνωρίσουν από κοντά το προσωπικό και τα μέσα της Αεροπορίας μας.

Στις επόμενες σελίδες, οι επισκέπτες θα έχουν τη δυνατότητα να αναζητήσουν χρήσιμες πληροφορίες και να ενημερώνονται για τις εκάστοτε αλλαγές που αφορούν τις εορταστικές εκδηλώσεις του «Αρχάγγελος».

 

ΠΗΓΗ:http://WWW.HAF.GR

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΕΣ

1 Albanian Air Force

2 Arab Republic of Egypt

3 Armee De l’ Air

4 Austrian Air Force

5 Belgian Armed Forces

6 Bulgarian Air Force

7 Canadian Air Force

8 Croatian Air Force

9 Czech Republic Air Force

10 Finish Air Force

11 French Navy

12 FYROM Air Force

13 German Air Force

14 Hungarian Air Force

15 Irish Air Corps HQ

16 Israeli Defence Forces/Air Force

17 Italian Air Force

18 NATO EARLY WARNING FORCE COMMANDER

19 Polish Air Force

20 Portuguese Air Force

21 Royal Air Force

22 Royal Danish Air Force

23 Royal Jordanian Air Force

24 Royal Moroccan Air Force

25 Royal Netherlands Air Force

26 Royal Norwegian Air Force

27 Rumanian Air Force

28 Russian Air Force

29 Serbian Montenegro Air Force

30 Slovak Air Force

31 Slovenia Air Force

32 Spanish Air Force

33 Swedish Air Force

34 Swiss Air Force

35 Syrian Air Force

36 Tunisian Air Force and Air Defence

37 Turkish Air Force

38 Ukrainian Air Force

39 USA AIR FORCE

40 U.S. AIR FORCES IN EUROPE

41 U.S. NAVAL FORCES IN EUROPE

42 ΓΕΕΦ

ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ

1 AERMACCHI

2 AERO DOVOCHODI

3 AGUSTA WESTLAND

4 ALENIA AERONAUTICA S.P.A

5 BAE SYSTEMS

6 BOEING COMPANY

7 BOMBARDIER

8 DASSAULT AVIATION

9 EADS

10 EMBRAER

11 ERICSSON MICROWAVE SYSTEMS

12 EUROCOPTER SAS

13 GRIPEN INTERNATIONAL (SAAB)

14 KOREA AEROSPACE INDUSTRIES

15 LOCKHEED MARTIN

16 RAC

17 ROSOBORONEXPORT

18 ΕΑΒ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΔΑΜΙΑΝΟΣ

ΑΕΡΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΕΝΩΣΕΙΣ

1 ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΕΡΑΘΛΗΤΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ

2 ΕΝΩΣΗ ΦΙΛΩΝ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Α/Α

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΣΕ ΣΤΑΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΑ

ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ

1

"ΌΛΑ ΤΑ ΠΤΗΤΙΚΑ ΜΕΣΑ (ΑΦΗ - Ε/Π)"

 

ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΕΣ ΑΛΛΩΝ ΧΩΡΩΝ

1

Austrian Air Force

1

SAAB 105

2

Belgian Armed Forces

2

F-16

3

Royal Moroccan Air Force

1

C-130

4

Romanian Air Force

4

2 MIG21, 2 Ε/Π JAR330 SOCAT

5

Spanish Air Force

1

CN-235

 

 

ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ

1

ERICSSON MICROWAVE SYSTEMS

1

EMB-145H AEW/C

ΑΕΡΑΘΛΗΤΙΚΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ

1

ΕΛΛ. ΑΕΡΑΘΛΗΤΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και εχασες επεισοδια... πληροφοριες μου λενε πως θα κανουν στατικη επιδειξη 15 ολοκαινουργιων MIG 21 της Hasegawa σε κλιμακα 1/48 και 2 τηλεκατευθυνομενων Cessna με 40αρι κινητηρα της thunder tiger....
Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Η Ελληνικη πολεμικη αεροπορια δεν θα ειναι μεσα στο ολο πραγμα ή εγω διαβαζω τα μισα; Αν ειναι μεσα τι σαιτες θα δουμε απο πλευρας μας;
Link to comment
Share on other sites

Η Ελληνικη πολεμικη αεροπορια δεν θα ειναι μεσα στο ολο πραγμα ή εγω διαβαζω τα μισα; Αν ειναι μεσα τι σαιτες θα δουμε απο πλευρας μας;

Τα Eurofighter σε μακέτα.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Τα Eurofighter σε μακέτα.

Δεν πειραζει. Αλλοστε δεν θα παω να τα δω οποτε καλυτερα να μην ξοδευει πολλα ο στρατος ;) Να εχουμε αργοτερα οταν παρουμε καλυτερες σαιτες ;) !

Link to comment
Share on other sites

kai oi neoi stin tanagra tha piiizouun na katharizoun na kanoun xortokopsi einai kai i epoxi tis tora lol kai alla tetia sxetika oi dikes tha trexoun tous moirarxous kai oi moirarxoi ta fantaria

gia na einai ola stis enteleia!!

:D

http://www.mourmour.gr/upload/iphone_court.thumbnail.jpg I-phone FTW
Link to comment
Share on other sites

Η Ελληνικη πολεμικη αεροπορια δεν θα ειναι μεσα στο ολο πραγμα ή εγω διαβαζω τα μισα; Αν ειναι μεσα τι σαιτες θα δουμε απο πλευρας μας;

λες να το κανει η αεροπορια μας και να μην συμμετασχει?????????? :p

λογικα με την επανυδρηση της ακροteam θα κανει παλι τα μαγικα της(ξερετε προσγειωση με 8 f-4 ταυτοχρονα σε σχηματισμο, loopιες, εsακια, με ελικοπτερα πιστευω) :)

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να το οργανώσουν σωστά και να έχουν αρκετά έσοδα γιατί τέτοιες εποχές δεν είμαστε για τέτοιες πολυτέλειες. Τα έξοδα από τις πτήσεις είναι ήδη τεράστια με τις αναχαιτήσεις.
KCB
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να το οργανώσουν σωστά και να έχουν αρκετά έσοδα γιατί τέτοιες εποχές δεν είμαστε για τέτοιες πολυτέλειες. Τα έξοδα από τις πτήσεις είναι ήδη τεράστια με τις αναχαιτήσεις.

οπως και η εμπειρια που αποκομιζουν απο αυτες και ξαναλεω και οι δικοι μας κανουν παραβιασεις μην τους νομιζεται καλα παιδια...

Link to comment
Share on other sites

οπως και η εμπειρια που αποκομιζουν απο αυτες και ξαναλεω και οι δικοι μας κανουν παραβιασεις μην τους νομιζεται καλα παιδια...

 

Δεν είπα το αντίθετο, μάλιστα συμφωνώ απόλυτα αλλά νομίζω είμαστε off topic :)

 

Εκτός αν νομίζεις ότι εννοούσα πως οι αναχαιτίσεις είναι ασύμφορες. Αυτές είναι αναγκαίο κακό, εγώ μόνο για το show μίλησα, κι αυτό με ένα μεγάλο ΑΝ δεν φρόντισαν να το εκμεταλλευτούν οικονομικά. Εδώ μερικές διελεύσεις στις παρελάσεις και κοστίζουν ο κούκος αηδόνι...

KCB
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα το αντίθετο, μάλιστα συμφωνώ απόλυτα αλλά νομίζω είμαστε off topic :)

 

Εκτός αν νομίζεις ότι εννοούσα πως οι αναχαιτίσεις είναι ασύμφορες. Αυτές είναι αναγκαίο κακό, εγώ μόνο για το show μίλησα, κι αυτό με ένα μεγάλο ΑΝ δεν φρόντισαν να το εκμεταλλευτούν οικονομικά. Εδώ μερικές διελεύσεις στις παρελάσεις και κοστίζουν ο κούκος αηδόνι...

οχι το πιστευω και εγω φιλε μου αλλα αν μην τι αλλο αυτο θα ειναι πολος ελξης για πολλους ελληνες και μη... αχχχ να μην υπηρχε και για πολιτικα αεροπλανα :cry: :cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μια και πλησιάζει ο καιρός του airshow, είπα να ξεθάψω αυτό το thread για την Αεροπορική Επίδειξη Αρχάγγελος 2005 (link).

 

Θα πάτε παιδιά; Εγώ με βλέπω να πηγαίνω με τα χίλια! Θα προτιμούσα βέβαια να υπήρχε και περισσότερη συμμετοχή πολιτικών αεροσκαφών, αλλά δεν με χαλάνε καθόλου τα μαχητικά. Ιδίως αν σήκωνε ο διάδρομος της Τανάγρας το A380 πολύ θα ήθελα να το δω από κοντα (και μετά να ξύπναγα :p).

 

ΥΓ: Κανά φαντάρι από Τανάγρα αυτό το καιρό να μας πει τι τραβάνε οι κακόμοιροι; Φαντάζομαι θα έχουν πήξει μέχρι αηδίας...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

ε?????????????? θα πεταξει και η demo team του βελγιου????????????????? γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι επιτελους θα την δουμε και στην ελλαδα

και η red arrows στο π. φαληρο??????????? δηλαδη που???????????????

Link to comment
Share on other sites

ε?????????????? θα πεταξει και η demo team του βελγιου????????????????? γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι επιτελους θα την δουμε και στην ελλαδα

και η red arrows στο π. φαληρο??????????? δηλαδη που???????????????

Κάπου πήρε το μάτι μου για όρμο Ν.Φαλήρου... Δεν είμαι σίγουρος όμως.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Κάπου πήρε το μάτι μου για όρμο Ν.Φαλήρου... Δεν είμαι σίγουρος όμως.

ναι το ειδα πριν λιγο στον φλοισβο μαζι με δικα μας f16 εχει να γινει πανικος :D :D :D :D :D :D :D :D :D ποιος θα παει

Link to comment
Share on other sites

http://www.damir.co.uk/images/aviation/riat-2000/reds-corkscrew.jpg

http://www.damir.co.uk/images/aviation/riat-2000/reds-head-on.jpg

http://www.damir.co.uk/images/aviation/riat-2000/reds-head-on1.jpg

http://www.airventure.de/riat2002/Royal%20Jordanian%20Falcons%2001.jpg

οι τελευταιοι ειναι οι rjf

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω για δευτερη φορα σε αυτο το topic.... Αχχ... γιατι να μενω Ροδο....

 

Θα ηθελα πολυ να παω αλλα δυστιχος... Αλλα ρε παιδια, δεν μου λετε κατι σχετικα ασχετο, η μερα που γιορταζει η αεροπορια ποτε ειναι;Παλια το λεγανε στην τηλεωραση, το μαθενα και πηγενα στο αεροδρομιο των Μαριτσων και δειχνανε διαφορα, τωρα εχει 3 χρονια που δεν το λενε πια και δεν εχω παει :(

Link to comment
Share on other sites

εγω σιγουρα θα παω στο φλοισβο (Μακαρι να βλεπαμε και τους blue angels)....Στις 6 ή 8 του μηνα θα γινει?

για ταναγρα αν βρω κανα αμαξακι να παω.

παρτε μια γευση http://www.patricksaviation.com/videos.php εχει πολλα βιντεο με αεροπλανα (15gb). εχει και αρκετες ακροβατικες ομαδες με πληροφοριες και βιντεο

Βlog για τον κινηματογράφο με κριτικες, νέα και τρέιλερ. Με καθημερινή ανανεωση

We set the movies in the corner....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...