Jump to content

Huawei P10 vs Samsung S7


ferox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια ειμαι σε αναζητηση νέου κινητου που θα το έχω για 3-4 χρονια σιγουρα.

Εχω καταλήξει πιστευω σε αυτα τα δύο, Huawei P10 και Samsung S7 αλλα περιμένω και τις δικές σας προτάσεις.

Παρακάτω συμπλήρωσα την φόρμα για να σας βοηθήσω.:D

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 400€ πανω κατω

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. Μέχρι 5,5 max

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Θα προτιμούσα απο Ελλαδα για το σερβις και για εγγύηση, αλλα δεν είναι απαγορευτική η αγορα απο εξωτερικο.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα). Μενω Αθηνα οποτε δεν νομιζω να εχω θεμα. (καλοδεχουμενη βεβαια)

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Δεν θελω dual τα αλλα δεν τα ξερω.:O

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; κανενα πρόβλημα

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Λίγο αδιάφορα αλλα μια amoled πιστευω ειναι καλυτερη απο τις απλες.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία: 1 κάμερα, 2 ταχύτητα, 3 αυτονομία, 4 βαρύ gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. iPhone 5

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ των δύο S7 δαγκωτό.

Σε Οθόνη, καμερα και μόντεμ ειναι καλύτερο από το P10. Επίσης το τελευταίο UI της Samsung ειναι πιο όμορφο από το πανηγύρι του emui της Huawei.

Κερασάκι στην τούρτα η αδιαβροχοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω φιλε προς το s7 ειμαι. Το μονο που με προβληματίζει ειναι οτι σε λιγο καιρο κοντεύει 2 χρόνων κινητο.
Link to comment
Share on other sites

Και εγω φιλε προς το s7 ειμαι. Το μονο που με προβληματίζει ειναι οτι σε λιγο καιρο κοντεύει 2 χρόνων κινητο.

 

Δεν έχει σημασία αυτό αν δεν εισαι "ψυχαναγκαστικος" με τις αναβαθμίσεις του Android. Τα Google services αναβαθμίζονται για πάρα πολλά χρόνια και τρέχεις εφαρμογές από το κατάστημα που τρέχουν τα περισσότερα flagships χρόνια μετά.

Ενδεικτικά υπάρχει ένα Xperia J μισοπεθαμένο (7ετων) στο σπίτι,που έχει την ίδια έκδοση Google services με μια συσκευή του 2018. Απείραχτη stock rom.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και τα δύο, αλλά το s7 κερδίζει σε οθόνη, κάμερα, μπαταρία. Το P10 είναι πιο σβέλτο στη χρήση και μου αρέσουν πολύ τα 2x zoom και οι selfies του. Επίσης, όπως είναι τα πράγματα τώρα, πιο πιθανό είναι να πάρει Android 9 το S7 πάρα το P10, αλλά το πιο πιθανό κανένα από τα δύο

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Έχω και τα δύο, αλλά το s7 κερδίζει σε οθόνη, κάμερα, μπαταρία. Το P10 είναι πιο σβέλτο στη χρήση και μου αρέσουν πολύ τα 2x zoom και οι selfies του. Επίσης, όπως είναι τα πράγματα τώρα, πιο πιθανό είναι να πάρει Android 9 το S7 πάρα το P10, αλλά το πιο πιθανό κανένα από τα δύο

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

Το S7 βγηκε με ΜΜ,πηρε Ν τωρα θα παρει Ο αρα δυσκολο να παρει αλλη μια μεγαλη αναβαθμηση....

Αλλα σχεση με το Ρ 10 θα προτιμουσα το S7...

Link to comment
Share on other sites

Το S7 βγηκε με ΜΜ,πηρε Ν τωρα θα παρει Ο αρα δυσκολο να παρει αλλη μια μεγαλη αναβαθμηση....

Αλλα σχεση με το Ρ 10 θα προτιμουσα το S7...

 

Γιατι σε αυτα τα λεφτα τι αλλο αξιολογο υπαρχει? Αντε και το g6 που και παλι εγω προτιμω την καμερα του s7 απο του g6

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σε αυτα τα λεφτα τι αλλο αξιολογο υπαρχει? Αντε και το g6 που και παλι εγω προτιμω την καμερα του s7 απο του g6

 

το Νοκια 8, πανίσχυρο με τον 835, στοκ android και έχει ανακοινωθεί απο τώρα οτι θα πάρει και την 9.0 έκδοση:rolleyes:

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδες η πλάστιγγα γέρνει προς το s7, κριμα που δεν το εχει κανενα μαγαζί για να το δω :/ για το νοκια δεν εχω ακουςει κ τα καλυτερα για την κάμερα του
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδες η πλάστιγγα γέρνει προς το s7, κριμα που δεν το εχει κανενα μαγαζί για να το δω :/ για το νοκια δεν εχω ακουςει κ τα καλυτερα για την κάμερα του

 

https://www.dxomark.com/nokia-8-review-nokias-return-high-end-segment/

Link to comment
Share on other sites

 

σοβαρότατο site, εχει το iphone x πιο ψηλά απο το note 8 και το u11:lol::lol::lol:

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Από το p10 μεταπήδησα σε samsung s8..

Το p10 κερδίζει σίγουρα σε ταχύτητα, για εμένα ήταν το μοναδικό πραγματικά android χωρίς lag.. 2-3 κολλήματα μόνο αλλά πολύ σπάνια.. Η κάμερα είναι μια περίεργη υπόθεση. Με το s7 φίλου δεν υστερούσε καθόλου, ίσα ίσα θα έλεγα σε στατικά θέματα. Όμως είναι πάρα πολύ πίσω σε πορτραίτα με το που πέφτει λίγο το φως και σε βίντεο. Επίσης κάθονται καλύτερα οι προστασίες οθόνης στο p10 αν αυτό είναι σημαντικό για εσένα. Στα κινητά με edge πετάς λεφτά σε αυτά τα πράγματα ή πληρώνεις από την αρχή ένα πανάκριβο τζαμάκι. Από την άλλη για το s7 δεν μπορώ να έχω άποψη ολοκληρωμένη, αλλά στο s8 η οθόνη είναι άλλη κλάση και το λέει κάποιος που αντιπαθούσε τις AMOLED όσο δεν πάει..

Link to comment
Share on other sites

Παντως μου κανει εντύπωση πως η πολυδιαφημισμένη κάμερα του p10 ειναι κατώτερη του s7

 

Οντως ειναι κατωτερη απο αυτη του s7

Link to comment
Share on other sites

Παντως μου κανει εντύπωση πως η πολυδιαφημισμένη κάμερα του p10 ειναι κατώτερη του s7
Γενικά οι κάμερες των Huawei είναι πολυδιαφημισμένες (παθών)...

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι κάμερες των Huawei είναι πολυδιαφημισμένες (παθών)...

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δηλαδή? Οχι τοσο καλές όσο λένε?

 

Ο μοναδικός ενδιασμός μου ειναι αμα αξίζει να δώσω 400 περιπου για ενα κινητό του '16 και κατα πόσο θα μπορει να με καλύψει για 3-4 χρονια ακομα. σε σχέση με ενα που βγήκε το 17

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή? Οχι τοσο καλές όσο λένε?

 

Ο μοναδικός ενδιασμός μου ειναι αμα αξίζει να δώσω 400 περιπου για ενα κινητό του '16 και κατα πόσο θα μπορει να με καλύψει για 3-4 χρονια ακομα. σε σχέση με ενα που βγήκε το 17

 

Βασικά η δυναμή του p10 είναι τα Modes (πχ bokeh, silky water κλπ) και όχι τόσο οι νυχτερινές.

 

Σίγουρα τα πάει καλύτερα από τον μέσο όρο (πχ ναυαρχίδες των sony, nokia, motorola/lenovo ή mid ranges όλων των εταιρειών) αλλά αν σε νοιάζουν αποκλειστικά οι νυχτερινές φωτογραφές και κανένα άλλο χαρακτηριστικό στο κινητό τότε καλύτερα το s7. Στα συν του s7 η amoled οθόνη.

 

Πάντως σε σχέση με το iphone 5 που είχες, όποιο και να πάρεις από τα 2 θα ειναι αναβαθμιση στη κάμερα. Θα πρότεινα να τα δεις και σε κανένα κατάστημα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Παντως μου κανει εντύπωση πως η πολυδιαφημισμένη κάμερα του p10 ειναι κατώτερη του s7

 

Χάνει στις νυχτερινές και γενικά στο αυτόματο το s7 τα πάει καλύτερα

το p10 σε συνθήκες καλού φωτισμού θεωρώ τα πάει καλύτερα, έχει πολλές ρυθμίσεις να πειραματιστεις, optical zoom 2x, portrait mode και ασπρόμαυρο φακό για καλλιτεχνικες ψυχες

Αλλά αν κάποιος βγάζει το κινητό και απλά πατάει το κουμπί της λήψης το s7 σίγουρα είναι καλυτερο

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Χάνει στις νυχτερινές και γενικά στο αυτόματο το s7 τα πάει καλύτερα

το p10 σε συνθήκες καλού φωτισμού θεωρώ τα πάει καλύτερα, έχει πολλές ρυθμίσεις να πειραματιστεις, optical zoom 2x, portrait mode και ασπρόμαυρο φακό για καλλιτεχνικες ψυχες

Αλλά αν κάποιος βγάζει το κινητό και απλά πατάει το κουμπί της λήψης το s7 σίγουρα είναι καλυτερο

 

Νομίζω ότι το p10 έχει μονόχρωμο αισθητήρα και όχι τηλεφακό. Οπότε δεν έχει οπτικό ζουμ αλλά μονόχρωμες φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...