Jump to content

Proficiency : Michigan / Cambridge


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μολις με πληροφορησαν οτι πηρα και το lancashire!επιτελους!

 

Συγχαρητήρια!

Ποιο επίπεδο πηρες?

Και εις ανώτερα!!!!

Η καθηγητρια σου το είπε ή το δες μονο σου?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω teo_l20

to lower πηρα.

μου το ειπε η καθηγητρια(βασικα πηρε εναν φιλο μου κΑΙ μου το ειπε αυτος)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω teo_l20

to lower πηρα.

μου το ειπε η καθηγητρια(βασικα πηρε εναν φιλο μου κΑΙ μου το ειπε αυτος)

 

Συγχαρητήρια και πάλι!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας... Μια ερώτηση θα' θελα να κάνω. Εγώ έχω πάρει το ECPE (Michigan Proficiency). Προτείνετε ότι θα' πρεπε να πάω για κανένα άλλο πτυχίο? Με λίγα λόγια, υφίσταται πτύχίο ανώτερο του ECPE? Ευχαριστώ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας... Μια ερώτηση θα' θελα να κάνω. Εγώ έχω πάρει το ECPE (Michigan Proficiency). Προτείνετε ότι θα' πρεπε να πάω για κανένα άλλο πτυχίο? Με λίγα λόγια, υφίσταται πτύχίο ανώτερο του ECPE? Ευχαριστώ...

 

νομιζω οτι μετα παμε σε πιο εξειδικευμενα πραγματα οπως IELTS, αγγλικο GMAT και μετα αγγλικη φιλολογια! μην σκοτιζεσαι, νομιζω οτι εισαι καλυμμενος αν δεν θες να γινεις καθηγητης ή αν καποια δουλεια σου ή καποιος διαγωνισμος δεν σου ζηταει κατι απο αυτα που σου ειπα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας... Μια ερώτηση θα' θελα να κάνω. Εγώ έχω πάρει το ECPE (Michigan Proficiency). Προτείνετε ότι θα' πρεπε να πάω για κανένα άλλο πτυχίο? Με λίγα λόγια, υφίσταται πτύχίο ανώτερο του ECPE? Ευχαριστώ...

 

Μπορείς να πάρεις το Proficiency του Cambridge.

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις το Proficiency του Cambridge.

 

θα συμφωνησω, αλλα δεν το ειπα γιατι θα πεσουν να με φανε αυτοι που εχουν δωσει του μισιγκαν... λενε οτι ειναι καλυτερο το ενα κτλ... τεσπα, αστο δεν την ανοιγω καν την κουβεντα... παντως συμφωνω μαζι σου! αλλα τα δυο πτυχια ειναι ισοτιμα στην αγορα! :D

 

Το GMAT δεν είναι τεστ/πτυχίο Αγγλικών.

 

οχι δεν ειναι, κι ουτε εχω ασχοληθει, αλλα ξερω απο ανθρωπο που το δινει οτι εχει και αγγλικες ασκησεις, και ζητηθηκε απο δουλεια συγκεκριμενη. γι αυτο και το δινει! μπορει να κανω και λαθος...

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζονται πολλά πτυχία. Αν έχεις το ένα από τα 2 (Michigan ή Cambridge) φτάνει, εκτός αν έχεις λεφτά και χρόνο για πέταμα ;)

 

Eγω παντως θα πρότεινα να δωσει και Cambridge CPE αλλά μονο για την εμπειρια;)!

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως θα πρότεινα να δωσει και Cambridge CPE αλλά μονο για την εμπειρια;)!

 

+1.Δεν έχει να χάσει τίποτα.Είναι και πιο δύσκολο από το michigan οπότε αν το πάρει θα νιώθει ότι έχει ένα πτυχίο ανώτερο από το ECPE:lol:.

Link to comment
Share on other sites

+1.Δεν έχει να χάσει τίποτα.Είναι και πιο δύσκολο από το michigan οπότε αν το πάρει θα νιώθει ότι έχει ένα πτυχίο ανώτερο από το ECPE:lol:.

 

Μονο που για να πάρει το CPE πρεπει να φτυσει αίμα,καθως δεν είναι και τόσο ευκολο όσο και το ECPE1:shifty::X;)

Link to comment
Share on other sites

κι αυτην ακριβως την "διαμαχη" δεν ηθελα να δω να ξεκιναει, γι αυτο και δεν προτεινα στο φιλο που ρωτησε τι αλλο να παρει... στην αγορα τα δυο πτυχια ειναι ισα, εκτος αν εισαι καθηγητης αγγλικων και πας για δουλεια, οπου εκει αναλογα τον εργοδοτη ενδεχεται να προτιμησει τον υποψηφιο ειτε με το ενα ειτε με το αλλο... προσωπικα για τα δυο πτυχια την γνωμη μου την ειπα, αλλα ο καθενας μιλαει απο τις εμπειριες του. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Koιτα μόνο ο τρόπος που εξετάζει το Cambridge φαίνεται οτι υπάρχει μια εξέταση εις βάθος!Για αυτο και είναι δύσκολο.Παίζει μεγάλο ρόλο η λεπτομέρεια!
Link to comment
Share on other sites

Το ενα πτυχιο ειναι για τα αμερικανικα αγγλικα και το αλλο για τα βρετανικα. Υπαρχουν διαφορες αναμεσα τους.

 

Φυσικα απο αποψη δυσκολιας το Cambridge ειναι υψηλοτερα. Απο εκει και περα ο καθενας παιρνει την αποφαση του. Απλα οταν δινεις και για τα δυο εχεις διπλες πιθανοτητες.

Τα πτυχια θεωρουνται ισαξια στην Ελλαδα, ασχετο αν ατυπα ο καθενας εχει αλλη αποψη που βασιζεται στη δυσκολια.

 

Το θεμα δεν ειναι να παρουμε το δυσκολοτερο για να το μοστραρουμε στον τοιχο και γενικα, αλλα να μη χασουμε την επαφη με τη γλωσσα. :)

Link to comment
Share on other sites

Eχεις απόλυτο δίκιο φιλε μου!

Τωρα γενικα τα αγγλικα δεν διαφερουν κατα πολύ απο πτυχιο σε πτυχιο αλλα γενικα δεν ειναι και οτι πιο ευκολο το επίπεδο Proficiency,αλλά το παν ειναι να κρατησουμε αυτό το επίπεδο για το μέλλον!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι να παρουμε το δυσκολοτερο για να το μοστραρουμε στον τοιχο και γενικα, αλλα να μη χασουμε την επαφη με τη γλωσσα. :)

 

Έτσι ακριβώς.Η θεία μου πχ που πήρε το lower πριν χρόνια,δεν ήθελε να συνεχίσει αν και είχε τη δυνατότητα,κι έχει φτάσει σε σημείο να μπερδεύει μέχρι και το awesome:p

Link to comment
Share on other sites

Aλλά ούτε και να κερδίσει κάτι ;)

 

Ίσως.Πάντως έχω ακούσει ότι στον ιδιωτικό τομέα ορισμένοι προτιμούν το Cambridge.Δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως.Πάντως έχω ακούσει ότι στον ιδιωτικό τομέα ορισμένοι προτιμούν το Cambridge.Δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει.

 

Οι σοβαροί εργοδότες θέλουν να κατέχεις τη γλώσσα και δεν ενδιαφέρονται για τα χαρτιά. Βέβαια δεν είναι όλοι οι εργοδότες σοβαροί και κάποιοι θέλουν το χαρτί, άρα δεν αποκλείω να έχουν και προτίμηση ως προς το ποιο

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια δεν είναι όλοι οι εργοδότες σοβαροί

 

Σωστό. Υπάρχουν κάτι εργοδότες τελείως ψώνια που έχουν μείνει κάνα χρόνο Αγγλία και καλά και για αυτό ζητάνε το Proficiency Cambridge. Βέβαια είναι η μειοψηφία...

Link to comment
Share on other sites

Σωστό. Υπάρχουν κάτι εργοδότες τελείως ψώνια που έχουν μείνει κάνα χρόνο Αγγλία και καλά και για αυτό ζητάνε το Proficiency Cambridge. Βέβαια είναι η μειοψηφία...

 

Αφού όμως θέλει να δώσει κάτι ανώτερο γιατι να μην δώσει το CPE;Μπορεί τυπικά να μην είναι αλλά έτσι θα είναι καλυμμένος εάν του τύχει "ψώνιο" και "μη σοβαρός" εργοδότης όπως λέτε.

Link to comment
Share on other sites

Αφού όμως θέλει να δώσει κάτι ανώτερο γιατι να μην δώσει το CPE;Μπορεί τυπικά να μην είναι αλλά έτσι θα είναι καλυμμένος εάν του τύχει "ψώνιο" και "μη σοβαρός" εργοδότης όπως λέτε.

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι εάν τύχει τέτοιος εργοδότης, καλύτερα να μην θέλουμε να συνεργαστούμε μαζί του, πάρα μόνο σε περιπτώσεις μεγάλης ανάγκης. Να δέχεσαι εντολές 8-9 ώρες την ημέρα από ένα τέτοιο άτομο, δεν είναι ό,τι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι ότι εάν τύχει τέτοιος εργοδότης, καλύτερα να μην θέλουμε να συνεργαστούμε μαζί του, πάρα μόνο σε περιπτώσεις μεγάλης ανάγκης. Να δέχεσαι εντολές 8-9 ώρες την ημέρα από ένα τέτοιο άτομο, δεν είναι ό,τι καλύτερο...

 

Κοίτα με την ανεργία που υπάρχει ίσως να μην έχει την δυνατότητα να απορρίψει την δουλειά.Όπως λέει και η παροιμοία "Κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε";).Τεσπα νομίζω πως εξαντλήσαμε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...