Jump to content

Βραχιολάκι Lance Armstrong


RAVER
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν ειναι να παρεις το βραχιολακι μονο και μονο για να υποστιρειξεις φτοχα ατομα καλυτεαρ να πας να δωσεις σε κανενα συλογο η σε καπιον φτωχω στην γειτονιασου η σε καπιον ανοιχτο λογαρισμο σε τραπεζα η στη unisef ι κατι τετιο ενα καλο ποσο (10 ευρο ειναι οτι πρεπει) παρα να δωσεις 1 ευρω εκ τον οπιον καπια πανε για τα υλικα και γενικα τα εξοδα για ενα βραχιολακι
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 324
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την Μεγαλη Πεμπτη κηδεψαμε εναν συναδελφο που εφυγε απο τον καρκινο.3 μηνες ηταν αρκετοι για να τον τελειωσουν.Ακομη και το αιμα που εδωσα λιγες ωρες πριν ξεψυχησει πιστευω πως δεν ηταν αρκετο για να τον βοηθησει,ξερω ομως πως υποστηριζοντας τις προσπαθειες ανθρωπων οπως της Μαριαννας Βαρδινογιαννη και του Lance Armstrong αλλα και των χιλιαδων ανωνυμων συμπολιτων μας, ο πονος μπορει να γινει ποιο υποφερτος για οσους πασχουν απο τον καρκινο και η ιαση του ισως να ειναι ποιο εφικτη.Στιγμες σαν αυτη με κανουν να πιστευω πως οι καθημερινες στιγμες που ζω εχοντας την υγεια μου δεν αντικαθιστανται με ολο το χρυσαφι του κοσμου.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@Resurection_boy

1. Τα βραχιολια απο το ιδρυμα του Lance Armstrong εχουν ως σκοπο να προωθησουν το μηνυμα της ελπιδας στην μαχη κατα του καρκινου απο τους ασθενεις αλλα και την υποστηριξη που πρεπει να δινουμε οι υγιεις.

2. Πληρες το ποσο και χωρις φορο παει αυτουσιο στο ιδρυμα.

3.Ακομα και φτωχος,εχοντας την υγεια σου μπορεις αργα ή γρηγορα βρισκοντας δουλεια να επιζησεις( υλικά).Με ασθενειες οπως τον καρκινο δεν το νομιζω...

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλε εγώ μετα χαράς μου να το φορέσω. Το θέμα είναι πως είναι σχεδιασμένο! ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΩΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Π@ΥΣΤΗΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΛΟΓΙΑ! ΤΟ ΟΤΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΕΔΩ (ΚΑΙ ΕΓΩ) ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΑΜΕ ΠΩΣ ΤΟ DESIGN ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Π@ΥΣΤΙΚΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Π@ΥΣΤΗΣ Η ΟΤΙ ΣΝΟΜΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ! ΕΛΕΟΣ! :X

 

Θα σε παρακαλούσα να τροποποιήσεις το post σου ή να πεις εξαιρείτε ο sxetikos_asxetos( :lol: )

 

ΣΤΑ ΔΙΑΛΑ :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να παραδεχτούμε ότι είναι κυρίως αξεσουάρ μόδας. Και γι αυτό έχει φτιαχτεί. Ovelix, σκέψου ότι υπό άλλες συνθήκες ούτε αυτό το μίνιμου συνεισφοράς δεν θα είχαν κάνει όλα αυτά τα trendy τυπάκια, και φυσικά δρουν και ως διαφήμιση για να μαθευτεί το νέο.
Link to comment
Share on other sites

κοίτα σύμπτωση. Και εγώ σήμερα τα παρατήρησα και ρώτησα να μάθω για αυτά. Μου είπανε και μένα ότι έρχονται μόνο μέσω internet, αλλά μου φάνηκε λίγο γελοίο το γεγονός ότι το κόστος αποστολής είναι 4πλάσιο της αξίας τους (όπου αξία τους, το ποσό της δωρεάς). Δεν έχω ελέγξει αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο.

Μεγάλε εγώ μετα χαράς μου να το φορέσω. Το θέμα είναι πως είναι σχεδιασμένο! ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΩΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Π@ΥΣΤΗΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΛΟΓΙΑ! ΤΟ ΟΤΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΕΔΩ (ΚΑΙ ΕΓΩ) ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΑΜΕ ΠΩΣ ΤΟ DESIGN ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Π@ΥΣΤΙΚΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Π@ΥΣΤΗΣ Η ΟΤΙ ΣΝΟΜΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ! ΕΛΕΟΣ! :X

 

Θα σε παρακαλούσα να τροποποιήσεις το post σου ή να πεις εξαιρείτε ο sxetikos_asxetos( :lol: )

 

ΣΤΑ ΔΙΑΛΑ :mad: :mad:

εεεεε! :!: τι τρόπος είναι αυτός; για ήρεμα :mad:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας χάσει πολύ κοντινό συγγενή μου από καρκίνο προτιμώ να παράσχω τον οβολό μου (στον βαθμό που μπορώ) μέσα από επίσημους εράνους της αντικαρκινικής εταιρίας παρά δια ( αμφιλεγόμενων ; ) ιδρυμάτων της αλλοδαπής φορώντας - αγοράζοντας διάφορα παρόμοια προϊόντα (βλ. AIDS Ribbons κ.α.) εν είδος διαμαρτυρίας ή νουθεσίας απέναντι στον σιωπηλό εχθρό…

 

Εάν θέλουμε να αντιμετωπισθεί αυτή η μάστιγα, ας απαιτήσουμε ο κάθε ένας ξεχωριστά αλλά και όλοι μαζί σε παγκόσμιο επίπεδο την αύξηση των κρατικών δαπανών έρευνας & ανάπτυξης κατά τα πρότυπα των αντιπολεμικών συγκεντρώσεων που με τόση παρρησία διοργανώνονται από διάφορους φορείς ;)

 

Υ.Γ.

 

Άλλη μια απόδειξη για την ύπαρξη των Memes φορείς των οποίων στην περίπτωση μας είναι διάφορα «σημαντικά» πρόσωπα ή διαφορετικά Trend-Setters…

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Βαρέθηκα να βλέπω γνωστούς να το φοράνε και όταν τους ρωτάω τι είναι αυτό και γιατί το φοράνε να μου λένε πως είναι στην μόδα. Ζήτημα είναι αν ένας ή δύο ξέρουν τι συμβολίζει. Ποτέ δεν ακολουθούσα την μόδα και δεν την ακολουθώ. Αρνούμαι να δίνω τα λεφτά μου για βραχιολάκια ενάντια στον καρκίνο, για μπλουζάκια ενάντια στον καρκίνο, για κούπες εναντίον του ρατσισμού κλπ κλπ απο την στιγμή που μπορώ μόνη μου, χωρίς φανφάρες και τυμπανοκρουσίες να καταθέσω σε κάποιο ίδρυμα μέσω τραπέζης έστω και 10 ευρώ. Αρνούμαι να αντιμετωπίσω τις μάστιγες που μας κατακλύζουν σαν 'φιλανθρωπίες' ή σαν 'μόδα' ενώ πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν υποχρέωση του καθενός. Και αν το αγοράσω τι θα γίνει? Αν το φορέσω για να το δει όλος ο κόσμος, θα νιώσω εγώ καλύτερα σαν άνθρωπος? Θα σώσω άτομα που υποφέρουν και θα πω α οκ έκανα το κομμάτι μου?

Υπάρχουν τόσα και τόσα ιδρύματα που έχουν την ανάγκη μας. Απο ιδρύματα για τα παιδιά με καρκίνο μέχρι το WWF. Αν μπορέσουμε να δώσουμε απευθείας έστω και 5 ευρώ απο τον μισθό μας, απο το χαρτζηλίκι μας να σε κάποιο απο αυτά είναι σίγουρα καλύτερο απο το να φοράς ένα βραχιόλι που αργότερα θα ξεχαστεί ο σκοπός του...αν δεν έχει ξεχαστεί ήδη

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Diavasa edo: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=50092&page=13&pp=20&highlight=livestrong

oti to vraxioli mporeite na to vreite apo tin nike alla distixos leei exoun ejantlithei kai mono apo to internet pia..An kai nomizo oti i nike den tha parelije na janaferei!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/efthimis_2/29662/350010/1/palastijns+mobieltje222.jpg
Link to comment
Share on other sites

Βαρέθηκα να βλέπω γνωστούς να το φοράνε και όταν τους ρωτάω τι είναι αυτό και γιατί το φοράνε να μου λένε πως είναι στην μόδα. Ζήτημα είναι αν ένας ή δύο ξέρουν τι συμβολίζει. Ποτέ δεν ακολουθούσα την μόδα και δεν την ακολουθώ. Αρνούμαι να δίνω τα λεφτά μου για βραχιολάκια ενάντια στον καρκίνο, για μπλουζάκια ενάντια στον καρκίνο, για κούπες εναντίον του ρατσισμού κλπ κλπ απο την στιγμή που μπορώ μόνη μου, χωρίς φανφάρες και τυμπανοκρουσίες να καταθέσω σε κάποιο ίδρυμα μέσω τραπέζης έστω και 10 ευρώ. Αρνούμαι να αντιμετωπίσω τις μάστιγες που μας κατακλύζουν σαν 'φιλανθρωπίες' ή σαν 'μόδα' ενώ πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν υποχρέωση του καθενός. Και αν το αγοράσω τι θα γίνει? Αν το φορέσω για να το δει όλος ο κόσμος, θα νιώσω εγώ καλύτερα σαν άνθρωπος? Θα σώσω άτομα που υποφέρουν και θα πω α οκ έκανα το κομμάτι μου?

Υπάρχουν τόσα και τόσα ιδρύματα που έχουν την ανάγκη μας. Απο ιδρύματα για τα παιδιά με καρκίνο μέχρι το WWF. Αν μπορέσουμε να δώσουμε απευθείας έστω και 5 ευρώ απο τον μισθό μας, απο το χαρτζηλίκι μας να σε κάποιο απο αυτά είναι σίγουρα καλύτερο απο το να φοράς ένα βραχιόλι που αργότερα θα ξεχαστεί ο σκοπός του...αν δεν έχει ξεχαστεί ήδη

 

 

η ποιο εμπεριστατωμενη και σωστη αποψη που περιμενα να ακουσω.Ο λογος της μοδας και της προωθησης του αγωνα με αυτον τον τροπο γινεται διοτι εχουμε παψει να τα αντιμετωπιζουμε ως πραγματικοτητα και ζουμε στην ουτοπια πως <<δεν με αγγιζει η ασθενεια>>Ετσι λοιπον τουλαχιστον με τις παρεμβασεις των διασημων και με τον τροπο αυτο μπορουν τα ιδρυματα να ελπιζουν σε αστειρευτη χρηματοδοτηση,τραγικο αλλα αληθινο.Αληθεια, δες και σκεψου πχ το θεμα των ναρκωτικων.Δεν αναφερεται καθολου,λες και δεν υπαρχει,λες και δεν μας αγγιζει.Δυστυχως η ανθρωπινη φυση μας μονο σε χαρες,πανηγυρια και συγκεκριμενες περιπτωσεις εχει συμμετοχη.πχ δες την περιπτωση ενος μικρου παιδιου που πασχει απο λευχαιμια και χρηζει αμεσης μεταμοσχευσης μυελου.Με το που ανακοινωνεται στα δελτια τσακιζονται χιλιαδες χιλιαδων να δωσουν αιμα.Και μετα τι?απολυτη σιωπη,κανεις δεν παει εθελοντικα να δωσει αιμα παρολο που γνωριζουν ολοι πως ειναι τεραστιες οι ελλειψεις.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χθες ετοιμαζόμουν να ανοίξω ένα thread για το LIVESTRONG, επειδή είδα πως κάποιοι από το forum σκέφτονται να το αγοράσουν, αλλά τελικά δεν πρόλαβα... Όπως εχουν πεί πριν από εμένα αρκετοί φίλοι, το βραχιολάκι αυτό κυκλοφόρησε στην Αμερική από τον παγκόσμιο πρωταθλητή της ποδηλασίας Lance Armstrong, με σκοπό να μαζέψει όσα πιό πολλά χρήματα μπορεί έτσι ώστε μέσω του ιδρύματός του (Lance Armstrong Foundation), να μπορέσει να βοηθήσει και άλλους καρκινοπαθείς να νικήσουν τη μάχη με τον καρκίνο.

Με τον καιρό το βραχιολάκι αυτό φορέθηκε από αρκετούς διάσημους όπως:

O John Kerry

 

http://www.poolofsick.com/images/kerry_livestrong.jpg

 

ή η Pamela Anderson

 

http://www.mundogasol.com/livestrong/PamelaAnderson.jpg

 

άρα θεωρήθηκε από μερικούς ότι εφόσον φοριέται από τους celebrities, είναι και στη μόδα (ξέρετε πως σκέφτονται οι Αμερικανοί-και όχι μόνο!). Εντάσσοντάς το όμως ο Lance στη μόδα, δηλαδή κάνοντάς το γνωστό στο ευρύ κοινό μέσω των celebrities, κατάφερε να μαζέψει περισσότερα χρήματα (αυτός, και όχι η ΝΙΚΕ που τα πουλάει!), και έτσι να οδηγηθεί στην περάτωση του σκοπού του (προαναφέρθηκε).

Link to comment
Share on other sites

εδω στην Ελλαδα ρε παιδια που μπορουμε να βρουμε?κ εγω θελω... εχωντας χασει δικο μου ανθρωπο απο καρκινο δεν με νοιαζει η μοδα!εστω κ το ενα ευρω θελω να παει καπου!

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Kala shmera sth kifisia oi misoi kai parapanw tetoio foragan...

Sto katasthma ths nike eixan teleiwsei kai tha feroun se 20 meres elegan (profanws apo paragelia).

Padws an kai sthn arxh eixa arxisei na neyriazw pou tous evlepa olous mayto sto xeri, twra skeftomai na parw kai gw. Alla to mayro-aspro = kata tou ratsismou.

(ithela naksera padws pou tha dwthoun ta lefta kata tou ratsismou... :D )

 

Einai pisteyw apla mia ekfrash gnwmhs , pou sthn telikh den odhgei kai pouthena

Moda einai kai tha perasei...

Link to comment
Share on other sites

Kala shmera sth kifisia oi misoi kai parapanw tetoio foragan...

Sto katasthma ths nike eixan teleiwsei kai tha feroun se 20 meres elegan (profanws apo paragelia).

Padws an kai sthn arxh eixa arxisei na neyriazw pou tous evlepa olous mayto sto xeri, twra skeftomai na parw kai gw. Alla to mayro-aspro = kata tou ratsismou.

(ithela naksera padws pou tha dwthoun ta lefta kata tou ratsismou... :D )

 

Einai pisteyw apla mia ekfrash gnwmhs , pou sthn telikh den odhgei kai pouthena

Moda einai kai tha perasei...

 

indeed.. Δεν νομίζω να δείς κάποιον στο κολωνάκι να το φοράει και να νοιάζεται για το αν ο άσπρος απεχθάνεται τον έγχρωμο κτλπ.

 

πολύ λίγά άτομα θα το φορέσουν για τον πραγματικό [?] σκοπό.

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Kala shmera sth kifisia oi misoi kai parapanw tetoio foragan...

Sto katasthma ths nike eixan teleiwsei kai tha feroun se 20 meres elegan (profanws apo paragelia).

Padws an kai sthn arxh eixa arxisei na neyriazw pou tous evlepa olous mayto sto xeri, twra skeftomai na parw kai gw. Alla to mayro-aspro = kata tou ratsismou.

(ithela naksera padws pou tha dwthoun ta lefta kata tou ratsismou... :D )

 

Einai pisteyw apla mia ekfrash gnwmhs , pou sthn telikh den odhgei kai pouthena

Moda einai kai tha perasei...

 

 

mono stin kifisia??? glufada,n.smisri,p.faliro...

xamos ginete... oloi to forane....

M E L O :innocent:
Link to comment
Share on other sites

mono stin kifisia??? glufada,n.smisri,p.faliro...

xamos ginete... oloi to forane....

 

 

Επιβεβαιώνω για Κηφισιά

ειδα και εγώ καμιά 30αριά τουλάχιστον σήμερα...

:X
Link to comment
Share on other sites

Θέλετε να το αγοράσετε? Μα τι λέτε? δεν ακουτε τους συμφορουμίτες που λενε ότι είναι "ντιγκιντάνγκικο"? Προφανώς ο Λανς Άμστρονγκ ειναι και αυτός ντιγκιντάγκας, ε? Το ότι κέρδισε το γύρο της Γαλλίας με ένα @ρχίδι (το άλλο του το έκοψαν λόγω καρκίνου) τον κάνει προφανώς λιγότερο άντρα, έτσι?

 

Πότε θα αρχίσουν οι άνθρωποι να βλέπουν πέρα από τη μύτη τους??

siga re megale antra! xalarwse megale!!! LOL ! gay fovismos! eleos diladi xalarwste! sou aresei to foras den sou aresei den to foras!

exei ginei trendy kai to forane oloi twra...siga! alli mia vlakeia! LOL

Link to comment
Share on other sites

παιδια ελεος γιατι καταπινετε οτι σας πασαρουν για μοδα? το φοραει ο αλλος "πρεπει" να το βαλω και γω για να ναι τρεντι.. ημαρτον ξεκολειστε λιγακι το μυαλουδακι σας.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ελεος γιατι καταπινετε οτι σας πασαρουν για μοδα? το φοραει ο αλλος "πρεπει" να το βαλω και γω για να ναι τρεντι.. ημαρτον ξεκολειστε λιγακι το μυαλουδακι σας.

xazomares! oloi ginontai idioi ekei eksw!!! simfwnw mazi sou :shifty:

Link to comment
Share on other sites

ασε μωρε ειναι να τρελαινεσαι, εχουμε γινει τα πιονια του καθενα οτι μας πασαρουν το καταπινουμε και τρεχουμε ολοι πισω απο την μοδα μην τυχων και μας πουν οι φιλοι μας ντεμοντε, ελααα οοοοολο το κοπαδι να φορεσει το κιτρινο βραχιολακι τωρααα!!!
Link to comment
Share on other sites

ασε μωρε ειναι να τρελαινεσαι, εχουμε γινει τα πιονια του καθενα οτι μας πασαρουν το καταπινουμε και τρεχουμε ολοι πισω απο την μοδα μην τυχων και μας πουν οι φιλοι μας ντεμοντε, ελααα οοοοολο το κοπαδι να φορεσει το κιτρινο βραχιολακι τωρααα!!!

 

Ma aytos einai kai o skopos aytwn poy to plasaran...

Afou to forane oi celebrities (thelodas de thelodas) sigoura tha ginei moda!

 

-Kala 2 koritsakia xthes mono pou den evalan ta klamata pou de vrikan.... Eleos!!

Link to comment
Share on other sites

Χτες είδα στην νετ για το βραχιολάκι.'Ηταν σε κάποιο μαγαζί με nike (νομιζω πως ήταν στο factory outlet) και κοστιζε 1€.Άρα κάπου υπάρχουν ακόμα.

Παρ'όλα αυτά συμφωνώ απολυτα με την GreekCharmed...

[sIGPIC][/sIGPIC]

...Barcelona,such a beautiful horizon

Barcelona,like a jewel in the sun

Por ti sere gaviota de tu bella mar...

my blog

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνουμε οτι η μεγαλη πλειοψηφια των ατομων το φοραει λογω μοδας...

Συμφωνουμε οτι ισως πολλοι να μην ξερουν καν τι ειναι... (εγω αν και ηξερα,ρωτησα μια γνωστη μου τι ειναι, και μου απαντησε οτι το φορουν και οι παικτες του basket στο NBA για να ξεχωριζουν ο ενας τον αλλο!! :what: :shock: )

Συμφωνουμε οτι το ποσο ειναι ιδιαιτερως μικρο...

Συμφωνουμε οτι ειναι προτιμοτερο να πας να κανεις μια -μεγαλυτερη - δωρεα σε καποιο ιδρυμα...

 

..........Ε και;

Εφοσον ακομα και να το αγοραζουν ατομα για να γινουν trendy βοηθουν -αθελα τους ή ενσυνειδητα- καποιον συνανθρωπο τους εμενα μου φτανει!!Μακαρι να το φοραει ολος ο κοσμος!Σιγουρα θα προτιμουσα ολοι αυτοι να εκαναν μια μεγαλυτερη προσφορα για οποιοδηποτε κοινωφελη σκοπο,αλλα ακομα κι αυτο ενα βημα προς το καλυτερο ειναι! ;)

 

Y.Γ:Sorry αν φαινεται καπως υπερβολικο/αυστηρο το post αλλα δεν αναφερομαι σε κανεναν προσωπικα,απλα δεν μου αρεσε η εν λογω νοοτροπια... :O

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...