Jump to content

Επιλογή κινητού μεχρι 300€ με πολυ δυνατη κάμερα


Zoronaldo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα σε ολους. ενδιαφερομαι να αγορασω κινητο με max budget τα 300 ευρω και την καλυτερη δυνατη καμερα με ρυθμισεις κατα κανόνα auto και πολυ γρηγορη λήψη φωτογραφιας (να προλαβαινω το παιδι που ειναι αεικίνητο) . Απο οτι καταλαβα διαβαζοντας τα μηνυματα μια πολυ καλη επιλογη ειναι το mi5s αλλα πρεπει να του περασω το hdr+. θα ηθελα τη γνωμη σας για το αν υπαρχει καλυτερη/αλλη επιλογη και αν δεν υπαρχει, οδηγιες για το πως θα περασω το hdr+ στο mi5s.
Zoronaldo
Link to comment
Share on other sites

Και έτσι για το καλό, γράφω και γω την απάντηση μου και εδώ

 

Το mi5s δεν χρειάζεται οδηγίες για hdr+. Έχει ήδη ενεργό api2. Απλή εγκατάσταση apk είναι. :)

 

Αν σε νοιάζει αποκλειστικά η κάμερα, θα αντιπρότεινα το lg g5 se που από ότι βλέπω έχει 302 ευρω.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Και έτσι για το καλό, γράφω και γω την απάντηση μου και εδώ

 

Το mi5s δεν χρειάζεται οδηγίες για hdr+. Έχει ήδη ενεργό api2. Απλή εγκατάσταση apk είναι. :)

 

Αν σε νοιάζει αποκλειστικά η κάμερα, θα αντιπρότεινα το lg g5 se που από ότι βλέπω έχει 302 ευρω. Για περισσότερα άνοιξε καλύτερα θέμα εδώ http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145 γιατί βγαίνουμε κάπως offtopic ;)

 

Καλο το g5 se αλλα ακριβο το εχουν οταν πριν λιγο καιρο επαιζε στα 260 η τιμη του,επισης μια καλη επιλογη θα ηταν το nexus 5x αλλα και αυτο ειναι παλιο μοντελο...Κατι αλλο σε αυτα τα λεφτα λιγο δυσκολο να βρει θεωρω

Link to comment
Share on other sites

Το nexus 5x το θεωρώ ακόμα πιο ακριβό για τα χαρακτηριστικά του (Ram, ποιότητα οθόνης, ηχείου κλπ) και η κάμερα είναι ενα κλικ κάτω από το g5 se. Είναι αρκετά ξεπερασμένο πλέον και δεν τα αξίζει πια τα 260-280 ευρώ... σκέψου ότι τόσο είχε και πριν 1,5-2 χρόνια (χωρίς βέβαια να λέει και πολλά). Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το nexus 5x το θεωρώ ακόμα πιο ακριβό για τα χαρακτηριστικά του (Ram, ποιότητα οθόνης, ηχείου κλπ) και η κάμερα είναι ενα κλικ κάτω από το g5 se. Είναι αρκετά ξεπερασμένο πλέον και δεν τα αξίζει πια τα 260-280 ευρώ... σκέψου ότι τόσο είχε και πριν 1,5-2 χρόνια (χωρίς βέβαια να λέει και πολλά).

 

Ναι συμφωνω σε αυτα που λες,τι αλλο εχεις να προτεινεις? το moto x style που ειχες παλια αξιζει λες για τον φιλο απο πανω?

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για κάμερα, όχι δεν αξίζει. Το mi5s εχει καλύτερη ακόμα και σε στοκ.

 

Ουσιαστικα μονο αυτά τα 2 έχει να παίξει, δηλαδή g5 se και mi5s.

Link to comment
Share on other sites

θεωεωντας δεδομενο το hdr+ στο mi5s ποιο ειναι καλυτερο σε

- ταχυτητα λήψης ?

- απόδοση με ολα auto ?

- low light και βραδυνές ?

 

επίσης στο αλλο θεμα εχω δει ενα καρο φωτοζ απο το mi5s αλλα λιγες απο LG G5 SE και με κανει να κλεινω προς τον κινεζο

Zoronaldo
Link to comment
Share on other sites

Την ημέρα προτιμώ τη στοκ κάμερα του mi5s. Τη νύχτα όμως το lg g5 se δεν έχει αντίπαλο. Μπορεί με hdr+ να πλησιάζει αρκετά το mi5s τις νυχτερινές του g5 σε λεπτομέρια, αλλά δεν το φτάνει (είναι ένα κλικ κάτω). Από την άλλη το mi5s με hdr+ καιει λιγότερο τα φώτα.

 

Όσον αφορά την ταχύτητα, με hdr+ ειναι πιο αργό από lg g5 se. Βέβαια η στοκ κάμερα του mi5s είναι πολύ σβέλτη και με πολύ καλό auto (δύσκολα χάνεις φωτογραφία), αλλά σε νυχτερινές θα χάνει και θα παίζει σε επίπεδο p10. Από την άλλη το g5 se έχει και το δεύτερο ευρυγώνιο φακό που δίνει δυνατότητα για ωραία τοπία.

 

Όπως είπα και παραπάνω, αποκλειστικά για κάμερα πας lg g5 se. Δεν θα βρείς πουθενά αλλού τη κάμερά του σε χρήματα κάτω των 400 ευρώ. Από την άλλη υστερεί σε μπαταρία, επεξεργαστή (όχι οτι ειναι αργό) και μπέζελς (έχει μεγάλα πλαϊνά και το κάνει λίγο πιο μεγάλο από ότι θα πρεπε).

Link to comment
Share on other sites

ποσο χαλια ειναι η μπαταρια του δηλαδη? ουτε μερα δε βγαζει?

επισης σε auto ποιο απο τα 2 παει καλυτερα?

ας πουμε ειχα στα χερια μου ενα s8 και μου εβγαζε κατι πανεμορφες φωτο με κοντρα ηλιο σουρουπο ολα auto.

Zoronaldo
Link to comment
Share on other sites

ποσο χαλια ειναι η μπαταρια του δηλαδη? ουτε μερα δε βγαζει?

επισης σε auto ποιο απο τα 2 παει καλυτερα?

ας πουμε ειχα στα χερια μου ενα s8 και μου εβγαζε κατι πανεμορφες φωτο με κοντρα ηλιο σουρουπο ολα auto.

 

έχει αρκετά λαίμαργη οθόνη (η ανάλυση της εννοώ)

αν δεν παίζεις παιχνίδια θα σου βγάλει μια μέρα με κανονική χρήση

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

ποσο χαλια ειναι η μπαταρια του δηλαδη? ουτε μερα δε βγαζει?

επισης σε auto ποιο απο τα 2 παει καλυτερα?

ας πουμε ειχα στα χερια μου ενα s8 και μου εβγαζε κατι πανεμορφες φωτο με κοντρα ηλιο σουρουπο ολα auto.

 

https://www.skroutz.gr/s/11283803/HTC-U-Ultra-64GB.html

 

Δες κ αυτο

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
ειδα τωρα οτι το mi note 3 βγαινει 360 και εχει καλυτερα χαρακτηριστικα σαν τηλεφωνο γενικοτερα και λεω μηπως τα αξιζει τα +80 ευρω εφοσον και η καμερα του ειναι δυνατη. για πειτε γνωμη.
Zoronaldo
Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα και στο pm. Το mi5s, όσον αφορά το τελικό αποτέλεσμα, έχει ελαφρώς καλύτερη κάμερα και συνεργάζεται καλύτερα και με την gcam (πλέον ειμαι κάτοχος Mi note 3)

 

Αλλά ως κινητό το mi note 3 ειναι όντως καλύτερο, χωρίς throttling, με γρήγορο δαχτυλικό, μεγάλη αυτονομία και μεγάλη οθόνη. Μπόνους η καλή σελφοκάμερα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

ειδα τωρα οτι το mi note 3 βγαινει 360 και εχει καλυτερα χαρακτηριστικα σαν τηλεφωνο γενικοτερα και λεω μηπως τα αξιζει τα +80 ευρω εφοσον και η καμερα του ειναι δυνατη. για πειτε γνωμη.

 

Να κοιτας καθε μερα τις τιμες εφοσον θες να το αγορασεις απο Ελλαδα επειδη το ριχνουν 320 ευρω κανα 2 μερες καθε εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...