Jump to content

Συνδρομητές Tellas: Προσοχή!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To pio syntomo apo ola einai ena til sto 134.Apo ekei mporoun na diakopsoun tin proepilogi amesa.An vriskeste se programma allis etaireias to opoio perilamvanei pagio tha prepei na epikeinwnisete me tin etaireia wste na diakopei to programma(ara kai to pagio).Min efysyxazete, stin periptwsi pou to programma apaitei proepilogi,oti me to pou tin diakopsete mesw OTE tha filotimithoun apo monoi tous na to diakopsoun.

Yg:To fax pou stelnete stin tellas gia tin diakopi, i to fax pou tha steilei px. i cosmoline gia na diakopsei tin proepilogi sas stin tellas kai na sas entaksei sto programma tis an exete epileksei na xrisimopoiisete ekeini telika, prowthountai ws aitimata ston OTE giati se auton anikoun oi grammes.Opote pairnontas kateutheian sto 134, glitwnete tin "prowthisi tou fax".Amesws meta mporeite na pate se opiadipote alli etaireia.

Πάρε κινητό...και ριξ'το στο γιαλο!!!:blink:
Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτες πολλές φορές οι πρακτικές της/τιμές της κτλ, αλλά έχει το μεγαλύτερο κομμάτι της αγοράς μετά τον OTE και σε αεροχρόνο και σε πελάτες.

Τι να πεις;

 

μου κάνει λίγο εντύπωση η άποψή σου... ρίξε μια ματιά στο http://www.telecompare.gr Είναι ένα ανεξάρτητο site που συγκρίνει τιμές σταθερής και κινητής τηλεφωνίας, καθώς και internet. Θα δείς ότι η TELLAS έχει αν όχι τις φτηνότερες, σίγουρα απο τις φτηνότερες τιμές στη σταθερή τηλεφωνία.

Αποστόλης

Link to comment
Share on other sites

Ego re pedes exo to Tellas My Greece me proepilogi edo kai kana xrono kai mia xara. opos episis kai i xreoseis eine poli kales gia mena... kai 1 ora astika exo dorean ston logariasmo.

 

Apla tha po to eksis.. opos se kathe eteria... mexrei kai ena 10% ton pelaton tis na min eine euxaristimeni ktl ktl... eine normal kai auto!!! Dioti panta tha iparxi kapios griniaris pelatis... kai stin teliki... an o ipalilos pire to fax kai to petakse kapou ktl ktl... ektheti tin eteria...i opia den mpori na kathete xorofilakas pano apo to prosopiko tis!!! kai ego exo mia eteria touristiki pou exo pare dose me para poli kosmo kathe xrono.. kai enooite oti panta iparxoune kai i mi euxaristimeni pelates... den ipostirizo kanenos simferonta.. apla etsi eine i epixirisis!!!

Kalio arga para pote.....
Link to comment
Share on other sites

μου κάνει λίγο εντύπωση η άποψή σου... ρίξε μια ματιά στο http://www.telecompare.gr Είναι ένα ανεξάρτητο site που συγκρίνει τιμές σταθερής και κινητής τηλεφωνίας, καθώς και internet. Θα δείς ότι η TELLAS έχει αν όχι τις φτηνότερες, σίγουρα απο τις φτηνότερες τιμές στη σταθερή τηλεφωνία.

Αποστόλης

 

Εγω παλι που κοιταξα στους πινακες μου, γιατι μου φανηκε πως η Tellas ειναι απο τις ακριβοτερες εταιριες στη σταθερη τηλεφωνια; ;)

Link to comment
Share on other sites

To pio syntomo apo ola einai ena til sto 134.Apo ekei mporoun na diakopsoun tin proepilogi amesa.An vriskeste se programma allis etaireias to opoio perilamvanei pagio tha prepei na epikeinwnisete me tin etaireia wste na diakopei to programma(ara kai to pagio).Min efysyxazete, stin periptwsi pou to programma apaitei proepilogi,oti me to pou tin diakopsete mesw OTE tha filotimithoun apo monoi tous na to diakopsoun.

Yg:To fax pou stelnete stin tellas gia tin diakopi, i to fax pou tha steilei px. i cosmoline gia na diakopsei tin proepilogi sas stin tellas kai na sas entaksei sto programma tis an exete epileksei na xrisimopoiisete ekeini telika, prowthountai ws aitimata ston OTE giati se auton anikoun oi grammes.Opote pairnontas kateutheian sto 134, glitwnete tin "prowthisi tou fax".Amesws meta mporeite na pate se opiadipote alli etaireia.

 

Μου φαινεται χειροτερο να παρω πρωτα στο 134 και μετα στον νεο παροχο! ;)

 

Αν παρω π.χ. κατευθειαν στην Cosmoline (γι'αυτη ξερω πως δουλευει το συστημα) και ζητησω και προεπιλογη, απλα θα κλικαρουν το κουτακι που λεει 'Αλλαγη προεπιλογης' και θα επιλεξουν τον προηγουμενο παροχο! :)

 

Ακριβως τον ιδιο χρονο θα παρει ή αλλαγη της προεπιλογης...και θα γλιτωσω και ενα τηλεφωνημα!

Link to comment
Share on other sites

Ego re pedes exo to Tellas My Greece me proepilogi edo kai kana xrono kai mia xara. opos episis kai i xreoseis eine poli kales gia mena... kai 1 ora astika exo dorean ston logariasmo.

 

Apla tha po to eksis.. opos se kathe eteria... mexrei kai ena 10% ton pelaton tis na min eine euxaristimeni ktl ktl... eine normal kai auto!!! Dioti panta tha iparxi kapios griniaris pelatis... kai stin teliki... an o ipalilos pire to fax kai to petakse kapou ktl ktl... ektheti tin eteria...i opia den mpori na kathete xorofilakas pano apo to prosopiko tis!!! kai ego exo mia eteria touristiki pou exo pare dose me para poli kosmo kathe xrono.. kai enooite oti panta iparxoune kai i mi euxaristimeni pelates... den ipostirizo kanenos simferonta.. apla etsi eine i epixirisis!!!

 

Σωστα ειναι αυτα που λες, αλλα δυστυχως οσον αφορα την Tellas δεν ειναι τυχαια αυτα που γινονται. Μπορει εδω στο myphone να εγραψαν 1-2 οτι ταλαιπωρουνται με τη διακοπη αλλα καθε μερα ακουω ξανα και ξανα τα ιδια!

Οποτε σιγουρα δεν προκειται για καποιον ανευθυνο υπαλληλο που γεμιζει τα καλαθια των αχρηστων με φαξ διακοπης :p αλλα μαλλον για κατι που εφαρμοζεται γενικα στην Tellas.

 

Φυσικα για να πειστεις για τα παραπανω μπορεις να διακοψεις την Τellas...ή μαλλον να προσπαθησεις να τη διακοψεις :devil: :devil:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι που κοιταξα στους πινακες μου, γιατι μου φανηκε πως η Tellas ειναι απο τις ακριβοτερες εταιριες στη σταθερη τηλεφωνια; ;)

 

μήπως δεν κοίταξες καλά?

Τέλος πάντων...πάμε μαζί...

Πήγαινε στη διεύθυνση που σου είπα πιο πάνω. Δώσε ένα υποθετικό αστικό (Ελλάδα) τηλεφώνημα, ας πούμε διάρκειας 45 λεπτών για μια τυχαία μέρα, ας πούμε Πέμπτη βράδυ 22:00-22:59 και δές τα αποτελέσματα....

Tellas, Voicenet και Algonet οι φτηνότερες με κόστος 0,588. Η αμέσως ακριβότερη είναι η Teledome με κόστος 1,0074.

Link to comment
Share on other sites

μήπως δεν κοίταξες καλά?

Τέλος πάντων...πάμε μαζί...

Πήγαινε στη διεύθυνση που σου είπα πιο πάνω. Δώσε ένα υποθετικό αστικό (Ελλάδα) τηλεφώνημα, ας πούμε διάρκειας 45 λεπτών για μια τυχαία μέρα, ας πούμε Πέμπτη βράδυ 22:00-22:59 και δές τα αποτελέσματα....

Tellas, Voicenet και Algonet οι φτηνότερες με κόστος 0,588. Η αμέσως ακριβότερη είναι η Teledome με κόστος 1,0074.

 

Ναι αλλά σε ποιο πρόγραμμα, με πόσο πάγιο και τι ψηλά γράμματα? :mad:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά σε ποιο πρόγραμμα, με πόσο πάγιο και τι ψηλά γράμματα? :mad:

 

όλοι έχουν ψιλά γράμματα (δυστυχώς)...

οι πιο "φτηνές" χρεώσεις είναι αυτές που έχουν και πάγιο.

Το γεγονός είναι ότι αν μη τι άλλο, η ΤΕΛΛΑΣ δεν είναι ακριβότερη απο τις άλλες και σ'αυτό φαντάζομαι πια ότι δεν υπάρχει αμφιβολία.

Link to comment
Share on other sites

όλοι έχουν ψιλά γράμματα (δυστυχώς)...

οι πιο "φτηνές" χρεώσεις είναι αυτές που έχουν και πάγιο.

Το γεγονός είναι ότι αν μη τι άλλο, η ΤΕΛΛΑΣ δεν είναι ακριβότερη απο τις άλλες και σ'αυτό φαντάζομαι πια ότι δεν υπάρχει αμφιβολία.

 

Ε?

 

Η Τελλάς στο πρόγραμμα της χωρίς πάγιο είναι σαφέστατα ακριβότερη από άλλες εταιρίες που προσφέρουν τα προγράμματά τους χωρίς πάγιο...

 

Στα προγράμματα με πάγιο, φυσικό είναι να "είναι φτηνότερη", γιατί με ένα απλό πάγιο 3 Ε καλύπτονται εκατοντάδες λεπτά κλήσεων (και δη, αστικών) που ο συνδρομητής δεν είναι απαραίτητο ότι θα κάνει...

 

Το θέμα είναι στο "σκέτο" πρόγραμμα τι πολιτική ακολουθείται, και όχι σε αυτά με πάγιο.

 

Και θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω για το "όλες έχουν ψιλά γράμματα"...Τουλάχιστον δεν έχουν όλες πάγια!

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ε?

 

Η Τελλάς στο πρόγραμμα της χωρίς πάγιο είναι σαφέστατα ακριβότερη από άλλες εταιρίες που προσφέρουν τα προγράμματά τους χωρίς πάγιο...

 

Στα προγράμματα με πάγιο, φυσικό είναι να "είναι φτηνότερη", γιατί με ένα απλό πάγιο 3 Ε καλύπτονται εκατοντάδες λεπτά κλήσεων (και δη, αστικών) που ο συνδρομητής δεν είναι απαραίτητο ότι θα κάνει...

 

Το θέμα είναι στο "σκέτο" πρόγραμμα τι πολιτική ακολουθείται, και όχι σε αυτά με πάγιο.

 

Και θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω για το "όλες έχουν ψιλά γράμματα"...Τουλάχιστον δεν έχουν όλες πάγια!

 

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι:

 

1. το πάγιο δεν είναι κακό! Μπορεί να σε συμφέρει μπορεί και όχι. Εξαρτάται απο τη χρήση που κάνεις.

2. Το ότι μια εταιρεία δεν έχει πάγιο δεν την κάνει καλύτερη. Την κάνει να προσφέρει λιγότερες επιλογές στους καταναλωτές της.

3. Εγώ απάντησα στον φίλο πιο πάνω, δίνοντας του και site να πάει να το ψάξει, γιατί δεν μου αρέσουν οι αφορισμοί του στύλ "Η χχχχ είναι ακριβότερη...μακρυά". Κάθε εταιρία έχει τα δυνατά της και τα αδύνατα σημεία της. Θέλει ψάξιμο και ο καθένας μας μπορεί να εκμεταλλευτεί τον ανταγωνισμό και να γλυτώσει αρκετά ευρώ απο τον μηνιαίο του λογαριασμό.

 

Εγώ το έψαξα, έβαλα κάτω τους τελευταίους μου λογαριασμούς και είδα τι με συμφέρει. Αυτό μου για μένα είναι φτηνό, για κάποιον άλλο μπορεί να μην είναι και να βρεί κάτι φτηνότερο. ΟΚ! ας το ψάξει.

Χωρίς όμως αφορισμούς.

Αυτή είναι η θέση μου

Φιλικά, Αποστόλης

Υ.Γ. και να φανταστείς ότι δεν έχω ΤΕΛΛΑΣ με πάγιο...;)

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι:

 

1. το πάγιο δεν είναι κακό! Μπορεί να σε συμφέρει μπορεί και όχι. Εξαρτάται απο τη χρήση που κάνεις.

2. Το ότι μια εταιρεία δεν έχει πάγιο δεν την κάνει καλύτερη. Την κάνει να προσφέρει λιγότερες επιλογές στους καταναλωτές της.

3. Εγώ απάντησα στον φίλο πιο πάνω, δίνοντας του και site να πάει να το ψάξει, γιατί δεν μου αρέσουν οι αφορισμοί του στύλ "Η χχχχ είναι ακριβότερη...μακρυά". Κάθε εταιρία έχει τα δυνατά της και τα αδύνατα σημεία της. Θέλει ψάξιμο και ο καθένας μας μπορεί να εκμεταλλευτεί τον ανταγωνισμό και να γλυτώσει αρκετά ευρώ απο τον μηνιαίο του λογαριασμό.

 

Εγώ το έψαξα, έβαλα κάτω τους τελευταίους μου λογαριασμούς και είδα τι με συμφέρει. Αυτό μου για μένα είναι φτηνό, για κάποιον άλλο μπορεί να μην είναι και να βρεί κάτι φτηνότερο. ΟΚ! ας το ψάξει.

Χωρίς όμως αφορισμούς.

Αυτή είναι η θέση μου

Φιλικά, Αποστόλης

Υ.Γ. και να φανταστείς ότι δεν έχω ΤΕΛΛΑΣ με πάγιο...;)

 

 

1. Συμφωνω

2. Συμφωνω

3. Πριν απαντησω κοιταξα ακριβως τις χρεωσεις της Tellas...δεν το ειπα αοριστα (ουτε κι εμενα μου αρεσουν οι αφορισμοι)...πριν απαντησω κανω και την αναλογη ερευνα οταν απαιτειται ;)

 

Ετσι λοιπον:

 

Στο telecompare.gr το προγραμμα της Tellas (1738 50%) που αναφερεται εχει:

 

1. παγιο € 3,57 το μηνα ανα γραμμη *

2. χρεωση ανα λεπτο

3. εκπτωση 50% αλλα μετα το τριτο λεπτο ομιλιας

 

* επεξηγηση απο το telecompare.gr:

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει μηνιαίο πάγιο που εξαρτάται από το πλήθος των προορισμών που θα επιλέξετε κατά την ενεργοποίηση του προγράμματος.

 

δηλαδη € 3,57 για καθε προορισμο που θες να εχεις εκπτωση 50%, ετσι; :O

 

Γι'αυτο ειναι καλυτερο να κοιταμε και τις προυποθεσεις κατω απο τις οποιες ισχυουν οι αναφερομενες τιμες :O

 

 

Οσον αφορα το telecompare.gr, ειμαι λιγο επιφυλακτικος γιατι:

 

1. δεν ξερω αν ανανεωνουν τους τιμοκαταλογους καθε εταιριας και καθε ποτε το κανουν (αν το κανουν)

2. δεν αναφερονται οι προυποθεσεις του προγραμματος (λιγο δυσκολο να βγαλεις ακρη αν δεν πας μια βολτα απο το site του παροχου)

3. δεν αναφερουν ολα τα προγραμματα των παροχων

 

οποτε προτιμω να συμβουλευτω τους συγκριτικους πινακες που εχω στην CL ή να περασω μια βολτα απο το site της εταιριας που ενδιαφερομαι :)

 

Φιλικα,

fabo :)

Link to comment
Share on other sites

Ε?

 

Η Τελλάς στο πρόγραμμα της χωρίς πάγιο είναι σαφέστατα ακριβότερη από άλλες εταιρίες που προσφέρουν τα προγράμματά τους χωρίς πάγιο...

 

Στα προγράμματα με πάγιο, φυσικό είναι να "είναι φτηνότερη", γιατί με ένα απλό πάγιο 3 Ε καλύπτονται εκατοντάδες λεπτά κλήσεων (και δη, αστικών) που ο συνδρομητής δεν είναι απαραίτητο ότι θα κάνει...

 

Το θέμα είναι στο "σκέτο" πρόγραμμα τι πολιτική ακολουθείται, και όχι σε αυτά με πάγιο.

 

Και θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω για το "όλες έχουν ψιλά γράμματα"...Τουλάχιστον δεν έχουν όλες πάγια!

 

Σωστο αυτο που λες...οι χρεωσεις στο βασικο προγραμμα των παροχων παιζουν πολυ βασικο ρολο και αυτο αποδεικνυεται...οσες εταιριες εχουν υψηλες τιμες στο βασικο τους προγραμμα συνηθως εχουν και πιο ακριβες χρεωσεις και στα υπολοιπα προγραμματα τους!

 

Οσον αφορα τα ψιλα γραμματα, δεν ειναι ολα 'κακα' ή κρυβουν παγιδες. Οπως και να το κανουμε ειναι αναποφευκτα...που θα γραψει ο παροχος οτι π.χ. τα υπεραστικα εχουν χρεωση ανα δευτερολεπτο;

Φυσικα περα απο μια απλη επεξηγηση (οπως η παραπανω) τα ψιλα γραμματα κρυβουν και αυτα αυτα που συμφερει τον παροχο να κρυψει και οχι να αναδειξει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...