Jump to content

Μνήμη RAM


aoratos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σε ολους!θελω να ρωτησω κατι.

Εχω μια μνημη ram 256 DDR266 kai mia 256 DDR400 kai θελω να μου πειτε αν γινετε να δουλευουν σε ιδιες συχνοτητες(στα 400) και πως θα το κανω?

Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Πιστευετε οτι αν την κανω να δουλευει στα 400mhz θα χαλασει?
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν δεν μας πείς τι μάρκα είναι , και τι γράφουν τα τσιπάκια της δεν μπορούμε να σου απαντήσουμε σίγουρα 100%.

 

Αλλά στις 266 δεν είχαμε τίποτα τσιπάκια στυλ BH5.

Οπότε απλά αν δοκιμάσεις να την βάλεις στα 400MHz, δεν θα δουλέψει καν, και δεν θα κάνει καν boot το PC.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Δεν θα επιχειρισω να κανω overcloking!

Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

έχω μια μνήμη

256 MB (PC2700 DDR SDRAM)..το σύστημα είναι περίπου 3-4 χρονων..επειδή σκέφτομαι την αγορά και μιας ακόμα μνήμης 256(δουλεύουν καλύτερα 2*256 από ότι διάβασα εδώ στο forum)..έψαξα λίγο και βρήκα αυτήν εδώ..από ότι είδα είναι περίπου ίδιες μνήμες..θα ταιριάζει στο σύστημα μου?μπορώ να βάλω κάτι καλύτερο(όχι παραπάνω mb)..πχ ddr2 ,πιο πολλά mhz ?

 

site: http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=MemoryPC&cp_id=8599

 

[*]: σε τι θα με βοηθήσει η παραπάνω μνήμη? :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
έχω μια μνήμη

256 MB (PC2700 DDR SDRAM)..το σύστημα είναι περίπου 3-4 χρονων..επειδή σκέφτομαι την αγορά και μιας ακόμα μνήμης 256(δουλεύουν καλύτερα 2*256 από ότι διάβασα εδώ στο forum)..έψαξα λίγο και βρήκα αυτήν εδώ..από ότι είδα είναι περίπου ίδιες μνήμες..θα ταιριάζει στο σύστημα μου?μπορώ να βάλω κάτι καλύτερο(όχι παραπάνω mb)..πχ ddr2 ,πιο πολλά mhz ?

 

site: http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=MemoryPC&cp_id=8599

 

[*]: σε τι θα με βοηθήσει η παραπάνω μνήμη? :confused:

 

αποκλειεται ρε παδια να μην ξερει καποιος να μου απαντησει... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις windows xp, σίγουρα τα 512ΜΒ μνήμης είναι πολύ καλύτερα από τα 256. Άλλον τύπο μνήμης (δηλαδή ddr2 που αναφέρεις) το μηχάνημα σου δεν παίρνει. Λογικά με αυτή που βρήκες στο multirama δεν θα έχεις πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις μια μνημη στα 266MHZ ειναι σχεδον αδυνατο να την κανεις να δουλεψει στα 400MHZ. Και δεν ειναι θεμα να χαλασει απλα δεν θα δουλευει καθολου σωστα. Ισως αν ειχες αγορασει τοτε τις σουπερ ντουπερ υπερβολικα πανακριβες μνημες με τα φοβερα τσιπακια που αντεχουν τετοιο overclocking, να δουλευανε στα 400MHZ. Ισχυει παντα ο κανονας οτι αν εχεις δυο μνημες που τρεχουν σε διαφορετικα MHZ παντα η πιο γρηγορη θα τρεχει στα MHZ της πιο αργης.

Τωρα το τι μνημη πρεπει να παρεις εξαρταται απο το συστημα σου. Εξαρταται απο τι επεξεργαστη εχεις καθως πρεπει τουλαχιστον να βαλεις μνημη που αντεχει το FSB του επεξεργαστη. DD2 δεν θα παιρνει καθως ειναι διαφορετικες μνημες και επιπλεον δεν μπορεις να κανεις mix διαφορετικες μνημες.

Ελπιζω να βοηθησα

Host

Link to comment
Share on other sites

τι μου προτείνεται να πάρω(μάρκα)???επειδή σκέφτομαι για αναβάθμιση τώρα τα χριστούγεννα(motherboard+cpu)μήπως μετά θα είναι άχρηστη?γι αυτό έψαχνα κάτι σε 256..

 

*η μνήμη από ότι είδα σήμερα είναι 333hz..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...