Jump to content

Αγορές από AliExpress


DjTony
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Επειδή την πάτησα με το ebay με κάτι πράγματα, μου είπε ένας γνωστός ότι από AliExpress ψωνίζεις και αφού έρθει το προϊόν σου μετά τραβάνε τα λεφτά και αν δεν έρθει τα παίρνεις πίσω μέσω τράπεζας.. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως λειτουργεί; εγώ ήξερα σαν το ebay. Πληρώνεις και περιμένεις.
Link to comment
Share on other sites

Κανε μια αγορα του 0,5€ και θα καταλαβεις πως δουλευει. Ειναι σαν το e-bay στο περιπου, το αλι νομιζω ειναι ποιο αξιοπιστο στο αν θα παρεις τα λεφτα σου πισω οταν κατσει η στραβη
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μας εξηγούσες κιόλας, τι εννοείς με το την πάτησες στο eBay, για να σε βοηθήσει κάποιος με το πως να κινηθείς... Το eΒay σαν πλατφόρμα μια χαρά αξιόπιστη είναι και μαζί με το Paypal παρέχουν σοβαρή προστασία στον καταναλωτή...

 

Όσον αφορά τώρα το Ali, τα χρήματα τα "τραβάει" από την κάρτα σου τη στιγμή που παραγγέλνεις, όπως συμβαίνει σχεδόν με όλα τα ηλεκτρονικά μαγαζιά... Αμφιβάλλω ότι υπάρχει μαγαζί που πληρώνεις ηλεκτρονικά μόλις παραλάβεις...

 

Σημαντική διαφορά του Ali από το eBay είναι ότι έχει δικό του μηχανισμό πληρωμών και διευθέτησης προβλημάτων/παραπόνων του καταναλωτή, εφόσον δεν παραλάβει κλπ... Είναι επίσης πάρα πολύ αξιόπιστο και μπορείς να ψωνίσεις άφοβα, χωρίς άγχος...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδες απο AliExpress ποια μεθοδος αποστολης ειναι safe.

Δεν βλεπω να εχει οπως το GearBest και το Banggood Priority Line ή Priority Direct.

TCe
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδες απο AliExpress ποια μεθοδος αποστολης ειναι safe.

Δεν βλεπω να εχει οπως το GearBest και το Banggood Priority Line ή Priority Direct.

Sefe αποστολή ειναι αυτή που η αγορά δεν ξεπερνά τα 20 ευρω, από εκεί και πάνω χλωμό και μάλλον τελωνείο, πάνε οι καλές εποχές δυστυχώς

 

Στάλθηκε από το Le X626 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εμπιστεύομαι bangood και ας τύχει να πληρώσω κάτι παραπάνω στο ίδιο προϊόν σε σχέση με gearbest καθώς έχει το direct. Έχω αγοράσει πολλά αυτόν τον καιρό και όλα ήρθαν μέσα σε 15 μέρες. Μετρημένες όχι εργάσιμες. Τώρα λόγο εορτών λογικό είναι να καθυστερήσουν. Με Ali Express ακόμα είμαι διστακτικούς. Θα δούμε στο μέλλον. Τώρα αν είναι κάτω των 20€ δοκιμάζουμε και βλέπουμε.
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τώρα το Ali, τα χρήματα τα "τραβάει" από την κάρτα σου τη στιγμή που παραγγέλνεις, όπως συμβαίνει σχεδόν με όλα τα ηλεκτρονικά μαγαζιά... Αμφιβάλλω ότι υπάρχει μαγαζί που πληρώνεις ηλεκτρονικά μόλις παραλάβεις...

.

 

όταν πρωτοάνοιξε το aliexpress διαφήμιζε δυνατά το escrow για τις πληρωμές, δηλαδή η aliexpress ως πλατφόρμα έπαιρνε μεν απο εσένα τα χρήματα από τη στιγμή της παραγγελίας, αλλά δεν τα έκανε release στον πωλητή μέχρι να επιβεβαιώσεις οτι έλαβες σωστά την παραγγελία. Τώρα που έχει γιγαντωθεί όμως, δεν νομίζω οτι το εφαρμόζουν πλέον, δεδομένου οτι αν βάλεις κάρτα στο alipay (το αντίστοιχο πορτοφόλι) παίρνεις κατευθείαν εμαιλ από των πωλητή οτι έλαβε την πληρωμή - άρα αν κάτι πάει στραβά ξεκινάει η ιστορία dispute.

 

Η μεγάλη διαφορά του ali από το paypal protection ήταν το παράθυρο 60 ημερών για να κάνεις dispute (έναντι των 30 τότε στο paypal). Πάντως η καλύτερη προστασία στις πλατφόρμες είνια το να κιτάς πάντα πρόσφατες αξιολογήσεις πωλητή και προϊόντος και να μην πιστεύεις τις πολύ φτηνές ευκαιρίες!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...